Jaké jsou bezpečnostní prvky Eura

Jaké jsou bezpečnostní prvky Eura
Euro bankovky obsahují celou řadu bezpečnostních prvků a při návrhu nových bankovek bylo využito nejnovějších poznatků o ochraně bankovek proti padělání. Umíte poznat podvodníky?

Úroveň zabezpečení u nových euro bankovek je na vyšší úrovni než u původních národních bankovek, takže jejich falšování je značně znesnadněno. Podle vedení Evropské centrální banky (ECB) nová eura patří k nejsofistikovanějším bankovkám na světě. Z těchto důvodů je výroba bankovek a mincí eura dražší než u původních měn.

Evropská centrální banka uveřejnila 1. září 2001 některé bezpečnostní prvky, které by měly umožnit široké veřejnosti rozeznat pravou a falešnou bankovku. Z bezpečnostních důvodů zůstanou některé ochranné prvky nové měny utajené a může je tak ověřovat pouze vybraný personál bank pomocí speciálních přístrojů. Všechny falzifikáty jsou shromažďovány a analyzovány v jednom centru - v ECB.

Obavy jsou zejména z falšování euro bankovek vysokých hodnot, zejména 200 a 500 euro. (Nejhodnotnější bankovkou na evropském kontinentu je tisíc švýcarských franků.)

Všechny bankovky jsou vytištěny na speciálním papíru z čisté bavlny, který je hmatem snadno odlišitelný od běžného papíru. Podle bezpečnostních prvků lze bankovky eura rozdělit do dvou skupin: bankovky 5, 10 a 20 euro, které obsahují základní bezpečnostní prvky, a bankovky vyšších hodnot 50, 100, 200 a 500 euro, které mají další sofistikovanější ochranu.


  1. hlubotisk
  2. vodoznak
  3. ochranný proužek
  4. soutisková značka
  5. fólie s hologramem
  6. iridiscentní pruh
  7. opticky proměnlivá barva

Lícní strana všech bankovek je vytištěna hlubotiskem, čímž je dosaženo vzniku hmatově rozlišitelného reliéfu. To se týká nominální hodnoty, obrysů vyobrazení oken a bran a zejména pruhu v horní části bankovky se zkratkami Evropské centrální banky v pěti základních jazycích měnové unie (BCE, ECB, EZB, EKT, EKP).

Všechny bankovky mají zapracován vodoznak obsahující architektonický motiv ve stejném stylu jako na bankovce a její nominální hodnotu. Pro zjištění vodoznaku je nutné bankovku podržet proti světlu.

Dalším ochranným prvkem, rovněž známým z našich současných bankovek, je ochranný proužek, který se nachází přibližně v polovině bankovky. Proužek, který je zapracován do papíru bankovky, se jeví jako tmavý proužek procházející bankovkou. Při důkladném pozorování je možné přečíst viditelný nápis "EURO" a hodnotu bankovky, které se střídají zrcadlově obráceně.

Na všech euro bankovkách je možné najít v levém horním rohu čelní strany a v pravém horním rohu rubové strany soutiskovou značku. Při pohledu proti světlu se části vytištěné na lícní a rubové straně spojí a vytvoří číslo vyjadřující nominální hodnotu bankovky.

Ochranu nových bankovek mají zajistit i fólie s hologramem. U bankovek nižších hodnot (5, 10 a 20 euro) se na licní straně nachází proužek ze speciální fólie obsahující hologram. Při naklápění bankovky se střídavě objevují symbol eura a nominální hodnota bankovek. Při pozorování proti světlu lze rozeznat symbol eura (ten je větší než na hologramu) vzniklý perforací fólie. Euro bankovky vyšších hodnot (50, 100, 200 a 500) místo tohoto proužku obsahují zhruba u pravého okraje čtvercový element tvořený fólií s hologramem. Při natáčení bankovkou dochází ke střídání hodnoty bankovky s architektonickým motivem shodným s hlavním motivem licní strany, který se změnou úhlu pohledu barevně proměňuje.

Dalším ochranným prvkem u bankovek nižších hodnot je iridiscentní pruh nacházející ve střední části rubové strany (napravo od ochranného proužku). Stejný prvek je i na nových tisícikorunových bankovkách. Při naklápění bankovky přechází barva pruhu od světle žluté do zlatě žluté, v pruhu je možné rozeznat hodnotu bankovky a symbol eura.

Bankovky vyšších nominálních hodnot mají na lícní straně v pravém dolním rohu vyznačenu hodnotu opticky proměnlivými barvami, které se proměňují s různými úhly pohledu od purporově červené přes olivově zelenou až po hnědou.

Jak jsou chráněny mince? Případné falšování mincí vyšších hodnot (1 a 2 euro) má předejít složitější technologie výroby. Střed těchto mincí je totiž vyroben ze tří vrstev – u jedno eura je mezi vrchní vrstvy ze slitiny mědiniklu vložena vrstva z niklu, u dvou eura jsou vrchní vrstvy tvořené slitinou mědi, niklu a zinku, střední vrstva je opět z niklu. Střed mince je obepnut mezikružím, které je u jednoueurové mince vyrobeno z niklové mosazi, u dvoueura z mědiniklu.

Svými ochrannými prvky se euro řadí ke světové špičce mezi platidly. Zda tato ochrana bude dostačující, ukáže až budoucnost.

Líbil se vám článek?

-359
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak vypadají euromince

13. 12. 2001 | Tomáš Hampl | 16 komentářů

Z rubové strany jsou všechny euromince stejné nominální hodnoty totožné. Jejich lícová strana je ale vyhrazena členským zemím, které samy rozhodly o jejím ztvárnění. Připravili jsme... celý článek

Na cestě k euru

13. 12. 2001 | Tomáš Hampl

Zavedení společné měny předcházelo řada let příprav. Kdy se rozhodlo o jejím zavedení? Jak vznikaly návrhy nových bankovek a mincí?

Jak se zbavit valut, kterým končí platnost

12. 12. 2001 | Marta Šmídová

Jak se zbavit valut, kterým končí platnost

Mám doma franky. Ale také pesety, marky a bůhvíco ještě. Že se není čím chlubit? Skutečně není, zejména když si uvědomím, že po nástupu eura jimi už nezaplatím. Co teď s nimi?

Euro otázky

4. 12. 2001 | Tomáš Hampl | 1 komentář

Euro otázky

Blížící se zavedení hotovostního eura přináší každodenně do naší redakční pošty otázky. V tomto článku najdete odpovědi na ty nečastější dotazy.

Trpaslíci zavedou euro

8. 11. 2001 | Tomáš Hampl

Trpaslíci zavedou euro

Informovaní lidé dávno vědí, že od ledna příštího roku zavede dvanáct členských států Evropské unie nové bankovky a mince společné měny euro. Bude však euro platit jen v těchto zemích... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.