Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Trpaslíci zavedou euro

Trpaslíci zavedou euro
Informovaní lidé dávno vědí, že od ledna příštího roku zavede dvanáct členských států Evropské unie nové bankovky a mince společné měny euro. Bude však euro platit jen v těchto zemích nebo na vás čeká při cestách Evropou i nějaké překvapení?

S úderem silvestrovské půlnoci tohoto roku se euro stane společnou měnou v Belgii, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Německu, Nizozemí, Portugalsku, Rakousku, Řecku a Španělsku. Z členských zemí EU tedy nová měna nebude zavedena v Dánsku, Švédsku a Velké Británii. V prvním případě zavedení společné měny zmařilo všelidové referendum, u ostrovního království zabránilo zavedení dlouhodobé odmítání konzervativními vládami. Všech dvanáct zemí, které euro zavedou, budou vydávat bankovky a mince s vlastní rubovou "národní" stranou. Méně známým faktem je, že kromě výše uvedené dvanáctky bude euro platit i v dalších státech.

Euro pro sběratele

Vedle velkých zemí jsou součástí politické mapy Evropy i miniaturní státy, které mají svůj původ v rozdrobeném středověku, a označují se někdy také jako trpaslíci. Dva z nich, Vatikán a San Marino, leží na Apeninském poloostrově obklopeni italským státním územím. Obě země měly vlastní měny (vatikánská a sanmarinská lira), která však byla spíše kuriozitou pro turisty a dobře prodejným artiklem sběratelům mincí, než opravdovou "národní" měnou. Vzhledem k tomu, že v praktickém životě měla rozhodující význam italská lira, rozhodly se obě země zavést euro jako oficiální měnu. Dalším státem, který euro zavede je Monako. V Monackém knížectví dosud platily francouzské franky a tak je zavedení eura logické. Stejně tak jako Vatikán a San Marino vydávalo i knížectví vlastní mince, ale ty byly denominované ve francouzských francích (obíhaly v zemi souběžně s francouzskou měnou). Tyto tři miniaturní státy uzavřely s EU dohody o zavedení eura a dokonce získaly právo razit euro mince s vlastní rubovou stranou. Zatímco San Marino a Vatikán již představily své mince a zahájily jejich výrobu, v Monaku se zatím připravují jejich návrhy a předpokládá se, že konečná podoba mincí bude schválena až před koncem roku. Vzhledem k malému objemu ražby, Vatikán například bude razit jen 670 tisíc kusů mincí ročně, se předpokládá, že většina těchto mincí skončí v numismatických sbírkách po celém světě.

Miniaturní státy, ve kterých bude euro od ledna platit.

Dalším evropským státem, kde bude euro platit, je Andorra. V této zemi ležící uprostřed Pyrenejí platí zatím španělské pesety a francouzské franky a vlastní měna neexistuje. Místo těchto měn bude po novém roce obíhat v této zemi euro. Andorra však nebude razit vlastní verzi mincí.

Evropa je i mimo Evropu

Euro bude zavedeno i na některých dalších územích mimo vlastní evropský kontinent. Jde především o koloniální pozůstatky dřívějších impérií, tedy mimoevropská území, které jsou dnes integrální součástí členských států EU. Španělsko tak zavádí euro vedle Kanárských ostrovů také ve svých enklávách Ceuta a Melilla na severu Afriky. Portugalsko pak na Azorských ostrovech a Madeiře.

Zvláštním případem je Francie, která má řadu zámořských území. Euro bude zavedeno na těch územích, která mají statut zámořského departmentu a politicky jsou integrální součástí Francie. V Karibiku se jedná o malé ostrovy Martinik a Guadeloupe, v Jižní Americe o Francouzskou Guyanu, v Africe o ostrov Reunion. Euro bude ovlivňovat další země v západní a střední Africe, kde platí společná měna CFA frank, který je pevně svázán s francouzským frankem. Měna jedenácti afrických zemí bude díky dřívějším dohodám s Francií nově navázaná na euro.

Kosovo od ledna v eurozóně

V řadě východoevropských zemích obíhá vedle místních národních měn ve velkém množství německá marka (uvádí se, že až polovina marek obíhá mimo Německo). Německá marka má silné postavení na Balkáně, zejména v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Zvláštním případem je Kosovo, kde marka zcela vytlačila obyvatelstvem odmítaný jugoslávský dinár. Právě Kosovo, kde se euro stane od nového roku hlavní měnou, ukazuje, že cesta k nové měně nemusí vést jen přes dlouhá jednání a plnění náročných konvergenčních kritérií, stačí rozvrat země a chaos.

Turisté zavedou euro i jinde

Díky turistice se euro rozšíří rychle i do dalších částí světa. Předpokládá se, že ve všech turistických destinacích, kde bylo dosud možné platit německými markami a dalšími západoevropskými měnami převezme euro bez problémů jejich funkci. Nakonec bude tedy záležet na turistech, kam všude euro dovezou a zavedou jako další neoficiální měnu. Vzhledem k tomu, že Evropané docela často cestují, dá se předpokládat, že euro se rozšíří vskutku po celém světě.

Euro můžete šířit již dnes, stačí jej poslat známým jako pohlednici.

Další informace o euru a o tom, jak se připravit na jeho příchod, najdete také v těchto článcích: Jak přežít nástup eura?, Papírové euro už čeká za rohem a Připravte se, euro přichází.

Koupíte si sadu euro mincí všech patnácti států? Jak si představujete rubovou stranu budoucích českých euro mincí? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-47
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 12. 2001 23:42

Vite nekdo kde se da koupit nebo objednat Euro Starter Kit libovolne zeme ? Kdyztak prosim do posty

Reagovat

 

+51
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

26. 12. 2001 | 12:27

Jà sama ziji jiz 10 let v Belgii.Prechod na euro mà své vyhody ale i nevyhody,samozrejmne.Jedna z vyhod je napriklad jà cestuji docela dost a od zacàtku 2002 nemusim jiz mnenit bankovky,velice...více

24. 12. 2001 | 13:46

VChorvatsku se vedle Kun používala také německá marka. Zajímalo by mě jak to bude dále. více

17. 12. 2001 | 23:42

Vite nekdo kde se da koupit nebo objednat Euro Starter Kit libovolne zeme ? Kdyztak prosim do posty více

18. 11. 2001 | 17:17

Na rubovou stranu by to chtělo Švejka, sedělo by to :-)) více

16. 11. 2001 | 10:55 | Katerinka

Euro bude důležitější než EU zdá se, že zavedení Eura je nejdůležitější událostí od vzniku EU. Teprve evropské bankovky a mince udělají z Evropanů občany, kteří se budou cítit jako Evropané.
Mirek Šejna
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK