Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

S eurem na věčné časy. Myslí to Tsipras vážně?

| rubrika: Co se děje | 14. 7. 2015 | 4 komentáře
S eurem na věčné časy a nikdy jinak. Pod tímto heslem dovedl řecký premiér a komunista Alexis Tsipras svou zemi ke kapitulaci.

Toto je zpráva z budoucnosti – z roku 2025:

Řecký premiér Alexis Euras oznamuje, že dosáhl dohody s věřiteli a Řecko dostane devátý záchranný program. „K drachmě se nevrátíme, zachránili jsme pro Řecko euro,“ prohlašuje komunista Euras.

Sekretariát eurozóny vzápětí vydává informaci o podmínkách dalších úvěrů pro Řecko: Řekové musí změnit ústavu, škrtnout z ní prezidenta a do čela země postavit guvernéra jmenovaného prezidentem euroskupiny. Guvernér bude schvalovat i odvolávat řeckou vládu a podepisovat zákony včetně rozpočtu…

Tolik fikce. Mám za to, že po nejnovějším eurosummitu není ani zvlášť přitažená za vlasy.

Veletoči ke kapitulaci

Čert aby se vyznal v řecké politice. Toto je rekapitulace posledních dnů:

 • V průzkumu před řeckým referendem se pro odchod z eurozóny vysloví pouze 29 procent Řeků.
 • Vzápětí jdou Řekové hlasovat a víc než šedesát procent z nich posílá věřitele kamsi k šípku – i s jejich návrhy na úsporný režim, kterými podmiňují dokončení druhého záchranného programu, potažmo udržení Řecka v eurozóně.
 • Jen pět dnů nato jejich premiér Alexis Tsipras, který prosadil referendum, zasílá do Bruselu návrh reforem, které odpovídají tomu, co voliči v referendu odmítli.
 • Za další čtyři dny Tsipras přijímá dohodu, která má odvrátit bankrot jeho země a dohodu o další (třetí) úvěrové pomoci v hodnotě 82 až 86 miliard eur s podmínkami, které jsou drakonické – tvrdší než ty, které si mohli Řekové schválit v referendu.

Z výčtu je zjevné, že takové veletoče nemůže Tsipras a jeho parta ustát. Vláda se bude poroučet. Její dny jsou sečteny, protože ze svého programu může splnit jediný slib – udržet euro.

Tsipras ale sliboval Řekům především konec utažených opasků. Hlásal, že Řekové mohou zapomenout na „katastrofální úsporná opatření“, že za sebou konečně nechají „pět let ponížení a bolesti“.

Komunista, který po summitu eurozóny ztratil bojovného ducha (agentura Bloomberg píše, že vypadal jako spráskaný pes), nic z toho nemůže dodržet. Co víc, podle dohody s věřiteli by teď měl dělat přesně to, co jako představitel levice nikdy neměl v plánu – liberalizovat trh, privatizovat a osekávat erár. A k tomu ještě do rukou věřitelů svěřil dohled nad fondem národního majetku, z jehož prostředků se má mimo jiné snižovat řecký dluh.

Hlavní podmínky, které dali věřitelé Řecku

 • zavést změny v DPH, které zvýší příjmy státu
 • změnit penzijní systém tak, aby byl dlouhodobě udržitelný
 • zřídit fond, do kterého řecký stát převede část majetku - z jeho prostředků se bude snižovat řecký dluh, budou se z něj také rekapitalizovat banky (fond bude pod dohledem evropských institucí)
 • urychlit privatizaci
 • zajistit nezávislost řeckého statistického úřadu
 • zřídit rozpočtovou radu a zavést automatické škrty, pokud nebudou dodrženy požadované rozpočtové přebytky
 • liberalizovat trh zboží
 • snížit náklady na státní správu a zajistit její nezávislost na politických stranách

Kde končí řecká hrdost

Alexis Tsipras často masíroval sebevědomí Řeků. Připomínal jim: „Jsme hrdý národ.“

Bylo to zvláštní, když hrdost zvěstoval politik, který žádal partnery, aby mu odpustili staré dluhy, znovu mu půjčili a nechtěli za to žádné záruky.

Ale budiž, připusťme, že Řekové mají být na co hrdí. Třeba na svůj antický odkaz Evropě a světu – na své učence, demokracii v městských státech, ale i na svůj vzdor osmanským a nacistickým uzurpátorům.

Leč hrdost u Tsiprase, jako u většiny řadových Řeků končí u možnosti návratu ke staré drachmě.

Obyvatelé helénské země se eura drží zuby nehty a to i v nynější mizérii, kdy společná měna už v Řecku neplatí za bájný roh hojnosti, z něhož se sypou levné úvěry. Euro je však pro ně pořád něco jako členství ve VIP klubu, o jeho výměně za drachmu nechtějí ani slyšet.

Poměr stoupenců eura a drachmy je 66,5 ku 27 (květnový průzkum Výzkumného institutu Makedonské univerzity).

Drachma jako propadák

Návrat k drachmě je noční můrou většiny Řeků. Nelze se jim divit. Své úspory v bankách teď řečtí střadatelé vybrat nemůžou a sen, že je jednou dostanou znehodnocené v národní měně, je budí ze spaní. Proto den co den přešlapují u bankomatů, aby ze svých účtů odčerpali aspoň povolený příděl eur.

(Mimochodem, copak je prozíravé volit marxisty a nechat peníze v domácí bance!?)

Řecká nechuť vrátit se k drachmě má své opodstatnění také v nedávné historii. Zatímco starověká drachma má slavnou minulost, platila v Aténách i dalších městských státech a byla to tvrdá měna, novodobou drachmu Řekové za předmět národní hrdosti pokládat nemohou. Stala se pro ně symbolem devalvace, inflace a korupce – nic, na co by obyvatelé balkánského státu mohli být pyšní.

Zvětšíte klikem

Od roku 1981 (vstup Řecka do Evropského společenství) do ledna 2001, kdy Řekové začali platit evropskou měnou, ztratila drachma vůči euru a jeho předchůdkyni Evropské měnové jednotce (European Currency Unit, ECU) 82 procent. Z 62 drachem za ECU spadla na 340 drachem za euro. Viz obrázek vpravo.

Během této doby byla drachma dvakrát devalvována – poprvé v roce 1985 o 15 procent. Tehdy byla čtyřiadvacetiprocentní inflace. Druhou, čtrnáctiprocentní devalvací prošlo Řecko v roce 1998. Cílem bylo srazit pětiprocentní inflaci a splnit jedno z  kritérií pro přijetí eura.

Kdyby Řekové nefalšovali účetní údaje, nekvalifikovali se pro euro a zůstali u drachmy, jejich měna by na euro nabírala obdobnou ztrátu, protože země v unijní konkurenci pořád propadá.

Řecké vlády se nestaraly se o to, aby posílily průmysl a export. Nesnižovaly byrokratickou zátěž podnikání. Nedělaly nic pro modernizaci země, snad s výjimkou modernizace řecké armády. Pro ni nakoupila vláda německé tanky Leopard s lepší výbavou, než mají tanky stejného typu, které používá bundeswehr.

Vsuvka pro pamětníky: Inflace a devalvace provázely drachmu už po druhé světové válce – po ní se drachmy vyměňovaly v astronomickém poměru jedna ku padesáti miliardám, přesto už v roce 1954 byla inflace tak vysoká, že vláda zavedla nové drachmy, vyměňovaly se v poměru jedna ku tisíci.

Anketa

Kdy se vrátí Řecko k drachmě?

Dohoda s otevřeným koncem

Nakonec několik otázek:

Jak nejnovější dohoda věřitelů s Řeky dopadne? Zajistí Řekům euro na „věčné časy? Nebo jen odsune jejich odchod z eurolandu a návrat k drachmě na pozdější dobu? (Tady doporučení sázkařům nedávám.)

Předvede snad Alexis Tsipras další veletoč a vyhlásí přes noc nové referendum? Na to patrně nemá čas. Tenké zásoby eura v řeckých bankách se tenčí dál a jeho vláda kaskadérů nejspíš ani nemá natisknuté nouzové řešení – dluhopisy, kolky nebo drachmy.

Pokud vše klapne podle předpokladů a dohodu schválí parlamenty (zejména parlament řecký), bude se řecká politika v příštích letech dělat v Berlíně a v Bruselu, jedno zda v Aténách bude vládnout levice, pravice, liberálové či konzervativci. Budou Řekové s takovou cenou za euro souhlasit? Nejspíš nebudou. Ale bude se jich někdo ptát?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 7. 2015 18:02, rytmistr

omyl, vzdělanej. jako za starejch časů.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 14. 07. 2015 16:07)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 7. 2015 16:07, jezevec

jaké že veletoče. jaké překvapení? tsipras je přece normální komouš. nevzdělanej, prolhanej, lačnící po cizím, bez stopy zodpovědnosti. jeho jediná schopnost je hrabat v cizích kapsách a za nakradené se dělat hezkým. stejný jako naši komouši. a až dojdou prachy, zbývá jen vojenský puč a nebo dlouhý nos.
tak jen doufám, že v tradičně silné a dobře vyzbrojené řecké armádě tech komoušů moc není.

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi

21. 9. 2015 | 13:16 | Fredy

Pane Josefe, poplatky u lékaře nechcete platit, důchod byste jistě rád vyšší, ale kde na to brát? .....
Jinak, co se týče RVHP a zadlužení, tak doporučuji něco ohledně vnitřního dluhu tehdejšího sociál-komunistického...
více

27. 7. 2015 | 17:30 | Josef K

Na to Vaše hořekování na komouše se prostě nedá nereagovat. Za komoušů státy RVHP prakticky nebyly zadlužené, to je fenomén současného kapitalismu a je dán jen jedním postulátem: V uzavřeném systému nexistují peníze na zaplacení...více

14. 7. 2015 | 18:02 | rytmistr

omyl, vzdělanej. jako za starejch časů. více

14. 7. 2015 | 16:07 | jezevec

jaké že veletoče. jaké překvapení? tsipras je přece normální komouš. nevzdělanej, prolhanej, lačnící po cizím, bez stopy zodpovědnosti. jeho jediná schopnost je hrabat v cizích kapsách a za nakradené se dělat hezkým. stejný...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hyperinflace, Harmonizace, Devizový cizozemec, auto, dálnice, německo, chorvatsko, francie, halimedes, anonym, exekutorský úřad přerov, sankční poplatky, srážka ze mzdy, doprava zaměstnanů, zdravotní, martin burda, Commodity Research Bureau, vánoční stromeček

4AM0506, 3E99590, 4E82340, NCC1701D, 7U25251

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK