Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, které vám dá stát: Sociální příplatek

Peníze, které vám dá stát: Sociální příplatek
Sociální příplatek je určen rodičům, kteří mají nezaopatřené děti. Podmínkou je příjem rodiny do dvojnásobku životního minima. Pro posouzení nároku na dávku se musí dokládat příjmy rodiny každé čtvrtletí.

Sociální příplatek je určen k finančnímu zabezpečení rodičů nezaopatřených dětí. Patří mezi dávky státní sociální podpory.

Kde se dávka vyřizuje:
na kontaktních místech státní sociální podpory spadajících pod úřady práce

Potřebné tiskopisy:
jsou celorepublikově stejné, lze je obdržet na kontaktních místech státní sociální podpory, na internetu je lze najít zde .

Podmínky nároku na dávku:
Na sociální příplatek má nárok rodič nezaopatřeného dítěte, pokud jeho příjem společně s příjmem ostatních členů rodiny nepřesahuje dvojnásobek životního minima rodiny. Přitom platí, že jde o čisté příjmy (včetně např. rodičovského příspěvku a přídavku na děti). Pro posouzení nároku na dávku se započítávají příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Výše dávky:
Pro výpočet dávky platí poměrně složitý vzorec, proto pro orientační výpočet výše dávky využijte kalkulačku :

Počet členů rodiny

(studující)

(Průměrný měsíční příjem)

Kalkulačka vypočítá „obecnou“ výši sociálního příplatku, jeho výše však může být ještě vyšší v případě dítěte se zdravotním handicapem, zohledňují se také zdravotní postižení nebo osamělost rodiče. Vyšší sociální příplatek se poskytuje i rodinám s dvojčaty či trojčaty, a to v době do tří let jejich věku, a také rodinám, kde dítě studuje na střední škole v denní formě studia nebo na vysoké škole v prezenční formě studia.

Jak dlouho lze dávku pobírat:
Sociální příplatek lze pobírat po dobu, po kterou rodič společně s ostatními společně posuzovanými členy rodiny plní stanovenou příjmovou podmínku (vždy k začátku dalšího čtvrtletí se dokládají příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí) a současně pečuje alespoň o jedno nezaopatřené dítě. Jako nezaopatřené se posuzuje dítě do 15 let a dále pak dítě do 26 let, které navštěvuje školu – buď denní studium, nebo dálkové studium (u kterého nepracuje). Jako nezaopatřené se dále posuzuje dítě mladší 18 let, které je vedeno v evidenci uchazečů o zaměstnání úřadu práce a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Některá úskalí spojená s dávkou:
Některé situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

1. Studuji vysokou školu, odstěhoval jsem se od svých rodičů a pobírám přídavek na dítě. Mohu sám na sebe pobírat také sociální příplatek?
Nemůžete, sociální příplatek je svým charakterem určen rodičům nezaopatřených dětí nikoliv přímo nezaopatřeným dětem. Ani vaši rodiče si nemohou tuto dávku uplatnit, pokud s nimi nejste pro účely dávek státní sociální podpory společně posuzován z důvodu rozdílného bydliště.

2. Narodilo se mi dítě, jako otec dítěte je v rodném listě uveden bývalý přítel, se kterým však nežiji ve společné domácnosti a na výživu dítěte mi nijak nepřispívá. Úřad státní sociální podpory přesto chce doložit jeho příjem. Postupuje správně?
Ano, postup úřadu státní sociální podpory je ve vaší situaci správný, protože s nezaopatřenými dětmi se posuzují jejich rodiče. Pokud byste chtěla být posuzována s dítěte pouze vy sama, musela byste soudně požádat o úpravu rodičovské zodpovědnosti s tím, že by soud svěřil dítě pouze do vaší péče.

Jaké máte zkušenosti s pobíráním sociálního příplatku? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-8
Ano
Ne

Diskuze

29. 4. 2016 | 5:25 | Katerins

Dobrý den chtěla jsem se zeptat zdali mám ještě nárok na nějaký přispěje kdys manzel je ve výkonu trestu pobytem mateřskou která činí 7500, manzel me psal ze mám zajít nasocialku a požádat si o přídavky .ale žijí s taškou...více

21. 3. 2016 | 23:42 | Rita

MOC Vam držím vsechny palce a pěsti co mam, at se vse zlepší ....vim dobre o čem mluvíte, mam střídavku peci a kluky 14 a 10..., alimenty 1250.... Nájem 10000, výplata kolem 13000...je smutné, ze jsme znevýhodněným před rodiči,...více

19. 1. 2016 | 15:45 | Veronika

Dobrý den sem samo zivytelka mam dvouleté dítě ridicak 3800, alimenti 2000 jediný příjem který mam bydlím v najemnim bytě ,Najem1600,elektrika 2500voda 700. Na socialce me řekli ze mu dají 6100takze pro me a dítě zůstane...více

12. 12. 2014 | 9:00

Dobrý den sem sano zivytelka a mam 2 deti a Sociální příplatek vubec neberu více

5. 10. 2013 | 10:28 | Vlaďka

Dobrý den je to hrozné. Jsem 4 roky rozvedená děti jsou ve střídavé péči,exmanžel nedal souhlas k mému pobírání dávek na děti takže nepobírám absolutně nic , žádné dávky ani přídavky na děti kromě mzdy od zaměstnavatele která...více

Oblíbená témata

sociální příplatek

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Airbag certifikát, Kurz nákup, Syndikovaný úvěr, ep energy trading, práce v cizině, nemocenské pojištění, amper market, oze, Cyril Höschl, tržnice, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, mezinárodní den piva, hybridní auta, podíl nezaměstnaných osob, David Vidomus, SOS, messenger, Marek Janečka

7U60156, 1AL0028, 1SP0986, 1SP0978, 1SP0986

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK