Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

O jaké sociální dávky se dá žádat při ztrátě zaměstnání

| rubrika: Jak na to | 5. 3. 2009 | 19 komentářů
O jaké sociální dávky se dá žádat při ztrátě zaměstnání
Krize připravila v Česku o práci již desítky tisíc lidí. Ztráta zaměstnání ohrožuje i další zaměstnance. Přinášíme přehled, o jaké sociální dávky je možné při ztrátě pracovního místa požádat, aby propad příjmů v domácnosti nebyl tak citelný.

Nový systém sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti se snaží motivovat lidi, kteří přijdou o práci, aby si začali hledat novou. Jejich první kroky by proto měly vést na úřad práce, a to na příslušnou pobočku podle místa trvalého pobytu. Zde každému registrovanému uchazeči o práci pomohou s hledáním nové pracovní příležitosti. Pracovní úřad očekává, že si lidé začnou hledat práci také sami. Řada aktuálních nabídek se dá najít po internetu. Kdo nemá doma počítač s internetovým připojením, může využít počítače přímo na úřadech práce.

Jak se změnila podpora v nezaměstnanosti

Dobav roce 2008v roce 2009
1. měsíc7 2659 444
2. měsíc7 2659 444
3. měsíc7 2657 265
4. měsíc6 5397 265
5. měsíc6 5396 539
6. měsíc6 5390
zdroj: Průvodce sociálním systémem v roce 2009, MPSV

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Je potřeba o ni požádat a splňovat přitom několik kritérií. Na podporu například nemá nárok ten, kdo v předchozích šesti měsících přišel o práci, protože hrubě porušoval pracovní povinnosti. Podporu nezískají ani lidé, kteří ke dni, kdy jim má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, již pobírají starobní nebo plně invalidní důchod. A podporu v nezaměstnanosti nedostane ani ten, kdo nebyl v posledních třech letech alespoň 12 měsíců důchodově pojištěný, čili nepracoval, nepodnikal nebo si státní důchodové pojištění neplatil dobrovolně.

Pokud nárok na podporu vznikne, výše podpory se vypočte z průměrného čistého měsíčního příjmu, který uchazeč pobíral v zaměstnání, o které přišel. Nejvýše se letos dá na podpoře získat 13 307 korun měsíčně.

Lidem do 50 let může úřad práce peníze vyplácet nejvýše 5 měsíců, nezaměstnaným ve věku 50 až 55 let po dobu 8 měsíců a starším nad 55 let nejdéle 11 měsíců. Od ledna platí nová zásada: čím je podpora kratší, tím je výhodnější. První dva měsíce podpůrčí doby dostává nezaměstnaný 65 procent z dřívějšího průměrného čistého platu. Další dva měsíce pobírá polovinu a po zbývající dobu 45 procent z předchozího příjmu. To má motivovat k aktivnímu hledání místa.

V případě, že ztráta práce a propad příjmů dožene rodinu na určitou hranici životního minima, může získat od státu další dávky státní sociální podpory. O ty je potřeba požádat na kontaktním místě státní sociální podpory, jež spadá pod místně příslušný Úřad práce ( Seznam kontaktních míst: zde. Tiskopisy, které je potřeba vyplnit, jsou k dispozici na internetových stránkách).

Získat se dají celkem tři druhy dávek sociální podpory:

  1. sociální příplatek (opakovaná dávka k pokrytí nákladů spojených se zabezpečením potřeb nezaopatřených dětí)
  2. příspěvek na pokrytí nákladů na bydlení
  3. přídavek na dítě (opakovaná dávka k pokrytí nákladů spojených s výchovou a výživou nezaopatřených dětí)

Jestliže příjem rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí nepřesáhne dvojnásobek životního minima, vznikne nárok na sociální příplatek na nezaopatřené děti. Kdo si podá žádost o tuto sociální dávku letos v dubnu, tedy ve 2. čtvrtletí roku, musí doložit své příjmy za leden, únor a březen. Jakou částku rodina na děti od státu dostane, je vždy individuální. Zohledňují se i další rodinné situace, jako je třeba dlouhodobá nemoc dítěte, jeho postižení nebo to, zda o dítě pečuje osamělý rodič. Vyšší sociální příplatek mohou třeba získat také rodiny, jejichž potomek řádně studuje na střední nebo vysoké škole. Vše je ale potřeba doložit a doklady připojit k žádosti.

Při jakých příjmech vznikne nárok na sociální příplatek v úplné rodině s dětmi

Úplná rodina (oba rodiče)Hranice čistého příjmu rodiny
(nesmí překročit dvojnásobek životního minima rodiny)
S jedním dítětem do 6 letdo 14 160 Kč
Se dvěma dětmi (5 a 8 let)do 18 080 Kč
Se třemi dětmi (5, 8 a 12 let)do 22 000 Kč
Se čtyřmi dětmi (5, 8, 12 a 16 let)do 26 500 Kč
zdroj: MPSV

Příspěvek na pokrytí nákladů na bydlení může získat rodina žijící v nájemním či družstevním bytě, ale i ve vlastním bytě či domě. Žádost musí podat vlastník bytu nebo člen rodiny, na kterého je napsaná nájemní smlouva. Doložit ale musí příjmy všech, kteří jsou v bytě přihlášeni k trvalému pobytu. Dále se dokládají výdaje za bydlení, tedy nájemné a srovnatelné náklady u vlastní nemovitosti, a dále výdaje za elektřinu, plyn, vodu, teplo či odvoz odpadu.

Pokud se prokáže, že výdaje na bydlení jsou vyšší než 30 procent celkových rodinných příjmů (v Praze 35 procent příjmů), má rodina nárok na pomoc státu. Při posouzení jak vysoký příspěvek na bydlení rodina dostane, se vychází ze zákonem stanovených průměrných nákladů na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Pokud jsou skutečné náklady na bydlení nižší než normativ, dostane rodina příspěvek jen do výše těchto skutečných nákladů.

U přídavků na děti rozhodují příjmy rodiny za předchozí kalendářní rok. To znamená, že rodina, která měla před rokem vyšší příjmynež 2,4násobek životního minima a na přídavky letos nemá nárok, je nezíská ani v situaci, kdy letos přijde o práci živitel rodiny nebo třeba oba manželé. Podat si žádost o přídavky na děti je v takovém případě nyní zbytečné, žádost je potřeba odložit až na příští rok. Přídavky jsou od roku 2008 odstupňované ve třech výších podle věku dítěte. Na dítě do 6 let činí měsíční dávka 500 korun, od 6 do 15 let 610 korun a od 15 do 26 let 700 korun.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+16
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 5. 2009 16:48, Mirek Cerny

Ja bych se rad zeptal, jak uspesne ziskat davky tak, aby slusny clovek, ktery diky krizi prisel o praci, neztratil posledni zbytky dustojnosti. Co se da poradit cloveku z tohoto clanku: http://zrcadlo.blogspot.com/2009/05/morytaty-nezamestnaneho.html

Reagovat

 

+55
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 8. 2013 12:59, Katka

Pochopila si to dobře! Stát není dojná kráva ... Pokud pět let, přispíváš v okolních státech, tak nemůžeš čekat, že se o tebe teď někdo postará. Dobré je, pokud jedeš za prací do zahraničí a plánuješ návrat, platit si sama sociální pojištění.

Reagovat

 

-43
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Magdalena Havelkova 15. 03. 2012 05:44)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

23. 6. 2016 | 16:31 | Evik

Mám dotaz.nemam nárok na starobní důchod chyby mě 2 roky pojištění.naprosto nechápu.vychovala jsem 2 děti 28 let jsem dřela.jako mezek a nyní se mohu jít past??nemám nárok na podporu na dávky na nic tohle vážně není normální...více

25. 11. 2015 | 15:06 | vladka

jsem na rodičovské,s 15měsíčním synem,v červenci čekáme další mimčo.mám nárok na nějaké dávky?třeba na přídavek na dítě?podle kalkulačky ne,nechápu.mám 8500 kč rodičák a přítel 14 tisíc čistýho.jaktože někteří mají dávky...více

25. 7. 2015 | 18:19 | kira16@email.cz

Mam dotaz prisla jsem o praci muj pritel ma insolvenci a kdyz jsem sla zazadat o davky tak mi rekly ze jsme 5000 v plusu pritom mame jen na najem a nemame narok na nic praci stale hledam kdyby jsme nemely oba rodice tak nevim...více

29. 3. 2015 | 22:54 | Hana

Dobry den,chci se zeptat nasla jsem si pritele ke kterymu jsem se prestehovala do ted jsem bydlela v byte a jsem na MD pobirala jsem davky na bydleni...s pritelem budem ve spol.domacnosti ale jsme spolu kratce,myslim si ze...více

12. 3. 2015 | 19:10 | Michaela

Dobrý den.Chci se zeptat zda mi někdo muže poradit. V listopadu jsem ukončila studium na vysoké škole. Ziju sama v nájemnim bytě nemám zde ale trvale bydliště ale mám nájemní smlouvu.jsem hlášena na úřadu práce a na dávky...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK