Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čeští podnikatelé mají letos rekordní zájem o dotace

| rubrika: Co se děje | 12. 11. 2010
Čeští podnikatelé mají letos rekordní zájem o dotace
Během prvních deseti měsíců roku 2010 zažádal o dotace v rámci Operačního programu Podnikání a inovace rekordní počet podniků. Do roku 2013 rozdělí Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím tohoto programu téměř 90 miliard korun.

O evropské a státní dotace je v roce 2010 mezi českými podnikateli rekordní zájem. Informovala o tom agentura CzechInvest, státní příspěvková organizace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Do Operačního programu Podnikání a inovace, který tato agentura vede, přibylo od ledna do konce října 2010 celkem 5 002 žádostí v celkové hodnotě 67,2 miliardy korun. Finanční prostředky z tohoto programu mohou úspěšní žadatelé využít na spolufinancování projektů ve zpracovatelském průmyslu a souvisejících službách. 85 % přidělených peněz putuje z fondů Evropské unie, zbývajících 15 % je zajištěno ze státního rozpočtu. Peníze budou v rámci tohoto programu vypláceny ve formě nevratných dotací, zvýhodněných úvěrů a záruk. Šanci na dotace mají projekty, které budou realizovány po celé ČR s výjimkou Prahy.

Žádosti o dotace z Operačního programu Podnikání a inovace mohou podniky posílat agentuře CzechInvest již od roku 2007. Do roku 2013 bude rozděleno mezi podniky z oblasti zpracovatelského průmyslu, centra sdílených služeb a technologická centra 3,6 miliardy euro, tedy okolo 90 miliard korun.

Kromě počtu přijatých žádostí se zvyšuje i částka, která putuje na podporu podnikatelských záměrů. Do konce října 2010 bylo vyplaceno již 7,1 miliardy korun, k tomu je však třeba připočítat i ministerské dotace prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky , které se vyšplhaly téměř k dalším 7 miliardám korun. Celkový objem vyplacené podpory tak v říjnu překročil hranici 14 miliard korun.

Nejvíce žádostí o dotaci v tomto programu přišlo od roku 2007 od podniků, které chtějí svůj projekt realizovat v Jihomoravském kraji. Druhý nejvyšší počet žádostí doručily firmy plánující projekt v Moravskoslezském kraji, třetí nejaktivnější jsou v tomto směru podnikatelé ve Středočeském kraji.

„Evropské peníze díky Ministerstvu průmyslu a obchodu posilují konkurenceschopnost českých firem na mezinárodních trzích a přispívají k budování ekonomiky založené na znalostech. V našem Operačním programu Podnikání a inovace je na to připravených bezmála 100 miliard korun. Ty zamíří do různorodých oblastí – od propagace v zahraničí, přes výzkum a vývoj a následné převedení vědeckých výsledků do výroby až po výstavbu infrastruktury nutné k podnikání,“ představuje tento projekt ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Největšímu zájmu podnikatelů se těší dotace zaměřené na úspory a využívání alternativních zdrojů energie. Do programu Eko-energie, který tuto oblast pokrývá, podniky do konce října 2010 zaslaly 2 380 žádostí o finanční dotace, ze kterých bylo 446 oficiálně odsouhlaseno v celkové hodnotě 5,2 miliardy korun. Druhý nejúspěšnější program Rozvoj podporuje sféru malých a středních podniků působících ve znevýhodněných regionech České republiky. Do konce letošního října v něm obdrželo oficiální souhlas s přidělením finančních prostředků 580 projektů za 4,2 miliardy korun. Miliarda korun putovala na program ICT v podnicích, který se věnuje rozšíření nebo zavedení informačních a komunikačních technologií do malých a středních firem.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Depozitář, Kupony, Šek, Western Union, dovolená, hypoteční trh, ztráta dokladu, ceny nemovitostí, Portfolio Alfa, uchazeč, rezedenční projekt, novela zákona, domácí politika, rovnost příležitostí, Spořicí vklady, trhy, prozíravost, úspory energií

4C36380, 5C66778, 1AX5593, 3C41925, 1AX5581

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK