Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komodity: korekce zasáhla celý svět

Komodity: korekce zasáhla celý svět
Výprodeje jako náznak stahování peněžních prostředků z rizikovějších druhů aktiv. Přesně to jsme mohli pozorovat v uplynulém měsíci na hlavních komoditních trzích. Od počátku května klesla cena ropy o více než 6 dolarů, v dubnu přitom překonala další z maxim poslední doby, hranici 75,14 USD/barel. A jak se vyvíjely ceny zlata, zemního plynu, průmyslových kovů a zemědělských plodin?

Jako velmi oprávněné se ukázaly obavy z nižšího ekonomického růstu ve Spojených státech a zemích eurozóny. Strach z dalšího utahování měnové politiky a faktory, které nezcela potvrdily výrazný růst produktu v eurozóně, stály za globálním výprodejním tlakem na všech trzích a u všech rizikovějších typech aktiv po celém světě. Tedy pokud cena ropy klesla v květnu o více než 6 %, ztratily akcie rozvíjejících se trhů také přes 6 %, japonské akcie si pohoršily o 4 % a americké téměř o 3 %.

Globální ekonomický výhled se však lepší a v současnosti opět tlačí na ceny komodit směrem vzhůru. Mezinárodní měnový fond zvýšil odhady růstu celosvětového produktu o 0,6 % na 4,9 %, což spolu s omezenou nabídkou způsobenou politickým prostředím v Nigérii, Íránu, Venezuele a Bolívii, zvyšuje obavy z vyšších cen.

Aktuální rizika pro USA představují hurikány. Tradiční předpovědi na letošní léto nejsou příliš přátelské. Americké úřady ve svých předpovědích počítají s číslovkou 10, OECD zase varuje, že vysoké ceny ropy mohou být dlouhodobějším fenoménem, než se mnozí analytici domnívají. A ropa hned povyskočila na 71 USD/barel.

Relativní cenový vývoj vybraných komodit v měsíci květnu

Zdroj: Bloomberg, AKAM

Zemní plyn naopak v posledním měsíci ztratil téměř 9 %. Zákonitosti obchodu se zemním plynem jsou rozdílné od ropy, proto především k časech mírnějšího počasí (zemní plyn se používá k topení nebo na výrobu elektřiny pro klimatizační jednotky v budovách) se ceny zemního plynu díky vyšším zásobám dostávají relativně nízko, od počátku roku tato komodita ztratila přes 45 %.

Vývoj cen vybraných komodit
25. 5. 2006 1 týden 1 měsíc rok 2006 rok 2005
GSCI komoditní Index 735,28 0,64 % -1,09 % 2,20 % 24,28 %
Ropa 70,71 1,49 % -1,82 % 19,89 % 74,77 %
Zemní plyn 5,975 -0,37 % -8,85 % -46,77 % -2,83 %
Zlato 648,5 -4,76 % -0,92 % 24,98 % 47,92 %
Zemědělské plodiny 608,96 -1,83 % 2,47 % 6,24 % 8,74 %
Zdroj: Bloomberg, AKAM

Zlato se zdá být opět bezpečným útočištěm dolarových investorů. V období pádu dolaru vůči euru i asijským měnám stoupla cena zlata až o 13 %. Vysoká poptávka ve spojení se stagnací těžby zlata ve světě poté vedla k novým rekordům, analytici společnosti Goldman Sachs navíc i po korekci, která následovala, stále předpovídají cílovou cenu ke konci roku 2007 nad 800 USD za trojskou unci.

Průmyslovým kovům vévodila měď, jejíž cena se vyhoupla nad 8 000 USD. Na trzích se ale projevila extrémně vysoká volatilita - měď během minulého úterý vzrostla o 11,6 %, aby pak její cena klesla o 7,5 %. Vyšší volatilita na trzích setrvá zřejmě i nadále, ceny průmyslových komodit můžou ale ještě vzrůst, hlavně vlivem nízkých hladin zásob, které jsou pod kritickými hodnotami.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Kam až to podle vás dotáhne cena zlaty, průmyslových kovů a ropy? Jak moc ovlivní ptačí chřipka trh zemědělských plodin? Jak se bude vyvíjet cena zemního plynu?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

2. 6. 2006 | 15:47 | Honza

Korekce je zdravé. Z býčího trhu je třeba vypreparovat "roztřesené ruce".
Býčí trhy komodit a drahých kovů zejména, je na přelomu první (nakupují zejména insiderři) a druhé fáze (začínají kupovat profesionální investoři,...
více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hypoteční úvěr, Rezervní fond, Fondy indexové, výluky, osobní doprava, asistenční služby, časová cena, pojistné podmínky, svatební agentura, vzdělanost, PL, ochranné prvky, Platinum International, tiskové zprávy, namátková kontrola, škodná událost, Julínkova reforma, pásky

5AD4463, 1A11111, 1T48088, 3AH1167, 2M09600

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK