V Portugalsku už to prasklo! Pavel Kohout: Americká krize byla proti evropské legrace

V Portugalsku už to prasklo! Pavel Kohout: Americká krize byla proti evropské legrace
Odstupující portugalský premiér José Sócrates včera přiznal, že jeho země je na pokraji krachu. Lisabon už také požádal Evropskou komisi o půjčku. Přijít to muselo. A další na řadě je s nejvyšší pravděpodobností Španělsko.

Loni touto dobou jsme mohli sledovat v přímém přenosu řeckou finanční krizi. V květnu Evropská unie uspořádala první velkou „záchrannou akci“, která na pár týdnů do značné míry fungovala. Od té doby následovala ještě řada dalších akcí, které dělaly na finanční trhy stále menší a menší dojem.

Portugalsko – ztracený případ

Ta poslední, ke které došlo zhruba před týdnem, vlastně ani neměla žádný dopad. Trhy se zkrátka rozhodly, že evropským snahám o záchranu se věřit nedá a že Portugalsko je ztracený případ. S jeho platební neschopností počítaly jako s téměř danou věcí. Otázka nezněla zda, ale kdy. Od včerejška známe odpověď.

Pavel Kohout je autorem knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Byl členem Poradního expertního sboru (PES) a je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners For Life Planning, v níž působí jako ředitel pro strategii.

Pavel Kohout na Peníze.cz

Kdy to v Portugalsku „rupne“, nešlo předpovědět o nic lépe, než kdy dojde k dalšímu zemětřesení v Japonsku. Ví se, že v tektonicky neklidných oblastech zkrátka zemětřesení hrozí, ale jeho příchod nelze předpovídat. Ve finančně neklidných oblastech typu Portugalska dojde k platební neschopnosti tehdy, až vláda vyčerpá likvidní prostředky. Při rostoucích německých úrokových sazbách a trvale vysoké rizikové přirážce se to zcela bezpochyby muselo, dříve nebo později, stát.

Dobře informovaný anonym

O názor, že Portugalsko nelze zachránit, se nedávno podělil čtenář deníku Financial Times, který se podepsal jen jako „Well“. Názory téměř anonymů se obvykle necitují, ale tento možná stojí za pozornost. Je psaný kultivovaně a naznačuje, že pisatel je dobře informovaný o poměrech. Nyní lze jen sledovat, nakolik přesná byla jeho čísla a odhady:

Souhlasím, že Portugalsko bude následovat Řecko a Irsko. Dodávám několik dalších pozorování:

  • Skutečný konsolidovaný rozpočtový deficit Portugalska je mnohem vyšší než oficiální. Během posledních šesti let vláda vytvořila mnoho společností s jediným účelem, a sice přesunout deficit mimo účetní rozvahu. Příklad jsou Refer, CP, Metro de Lisboa atd.
  • Skutečný konsolidovaný dluh, z důvodů uvedených výše, je bližší hodnotě 120 % HDP, a nikoli 92 %, jak nyní „objevil“ Eurostat. Podle vlády je stále 85 % HDP.
  • Většina Portugalců jsou skutečně špatně vzdělaní lidé. Je zde skupina velmi bohatých lidí, kteří kontrolují ekonomiku, politiky a justici. Ale většina populace je velmi zranitelná a já jen doufám, že EU a MMF budou schopny vzít tento fakt v úvahu.
  • Vláda je velká marketingová mašinérie, která vždy před lidmi skrývá pravdu. Není náhoda, že nejlepší přátelé premiéra jsou Hugo Chávez, angolský prezident (Angola je jednou z nejzkorumpovanějších zemí na světě) a donedávna i Muammar Kaddáfí.

Anketa

Kdy to praskne ve Španělsku?

Pokud má Well pravdu, je to vskutku zlé. Nepublikoval bych tento názor, aniž bych z jiných zdrojů slyšel něco podobného. Opravdu hrozí, že se nakonec ukáže, že Portugalsko je druhé Řecko: v zatajování faktů o veřejných financích atd.

Kdo to bude platit?

Dále je na řadě Španělsko. Málokdo bude ochoten věřit, že španělská vláda lže méně než je v této zeměpisné šířce obvyklé.

Bude ještě hodně o čem psát. Pokud si někdo myslel, že evropská finanční krize skončila jen proto, že se o ní pár týdnů nepíše, mýlil se šeredně. Ve skutečnosti americká finanční krize byla jen minikrizí ve srovnání s tím, co probíhá v Evropě. Pozoruhodné je, že Německa, Nizozemí, Švédska, Finska a například i České republiky a Slovenska se tato krize netýká. Vlastně chyba, Slovenska se to týká, stejně jako ostatních jmenovaných zemí kromě Česka a Švédska. Po členských státech eurozóny se přece bude vyžadovat solidarita.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 4. 2011 16:22, Pavel 2

To jsou samé kecy. Kdyby v Řecku byly platy na úrovni ČR zároveň s její efektivitou, nikdy by je nic takového nenapadlo. Ovšem to se nechce nikomu. Ani Portugalsku. Kdyby se tam průměrný příjem propadl na 1000 euro a prumerný důchod na 400, bylo by okamžitě po krizi. Nevěřte všemu, co kde slyšíte. Já osobně bych chtěl bejt řeckej důchodce s důchodem stále ještě těch 1200 euro. Navíc teplo, turistika, maňána. Jděte už s tím stašením do riti.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 4. 2011 8:22, Jahoda František

Ex-post je pan Kohout třetí nejlepší ekonom, kterého znám. První je Vladimír Dlouhý, druhý pan Zámečník.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.