Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak zlevnit demokracii

| rubrika: Komentář | 4. 6. 2014 | 5 komentářů
Demokracie je to nejlepší, co lidé pro správu veřejných věcí vymysleli. To ale neznamená, že bychom neměli uvažovat o tom, jak ji zlevnit.

Správce státních financí Andrej Babiš si nedávno povšiml, že v Česku se volí dva dny a že to je drahé. Dobrý postřeh, jednodenními volbami by česká demokracie vskutku neutrpěla.

Zlevnit se však dá demokracie i jinak. Připomeňme si, jak.

Ať si vypustí rybník!

Ve volební kampani Babiš sliboval, že bude stát řídit jako firmu a výrazně sníží náklady na jeho provoz. Jako finanční ředitel firmy Česko by tedy mohl vládu upozornit, že v její zákonodárné divizi je přebytečné oddělení – Senát.

Zabírá hned tři pražské paláce a dochází do něj 81 senátorů a ještě víc úředníků. Za rok ze státního rozpočtu vysaje přes půl miliardy korun.

Senát je skvělým útulkem honorárních politiků. Nikoho tam neohrožují choroby z pracovního přetížení. Senátoři se zabývají jen těmi návrhy zákonů, kterými se zabývat chtějí, tu a tam některý vrátí s připomínkami Poslanecké sněmovně. Poslanci pak zpravidla jejich podněty sto a jedním nebo i více hlasy smetou ze stolu.

Pravda, dámy a pánové v horní komoře ještě jmenují ústavní soudce. V průměru až dva za rok! Zato jim Ústava výslovně zapovídá vrtat se v rozpočtu nebo ve vládních výdajích a změna nejvyššího zákona je připravila o nejoblíbenější kratochvíli – volbu prezidenta.

Anketa

Senát...

Pokud by byl Senát škrtnut ze systému, zabily by se dvě mouchy jednou ranou – ušetřily by se jak provozní náklady a platy senátorů i úředníků, tak výdaje za volby. Připomínám, že Češi do Senátu volí v sudých letech se stejným elánem a zhruba ve stejném počtu jako do Evropského parlamentu.

Volby senátorů se spojují s obecními nebo krajskými, takže vyjdou levněji, do stovky milionů. Avšak díky za každý uspořený milion.

Každopádně neberu námitku, že zrušit Senát je nereálné, protože senátoři by ho museli sami odhlasovat a kapři si přece nevypustí rybník. Senát v uplynulých desetiletích zrušily Dánsko, Nový Zéland, Bavorsko, Chorvatsko a Švédsko. Tak proč by to nebylo možné v Česku?

Podotýkám, že Švédové zařídili senátorům za souhlas se zrušením jejich komory doživotní rentu. Něco je to stálo, ale nakonec vydělali a státní kase se ulevilo.

Cecíky. Státní a evropské

Inu, demokracie něco stojí. Přispíváme na demokracii evropskou, českou, krajskou i obecní. V souvislosti s eurovolbami se Pavel Jégl soustředil na cenu za Evropský parlament a jeho poslance:

Po minulých parlamentních volbách jsme ovšem psali i o tom, na kolik nás přišly právě ty, kolik káplo které partaji do dížky:

Platíte komunisty. Víte o tom?

Úlevou pro státní rozpočet Česka, potažmo pro české daňové poplatníky, by bylo také zkrácení státních dotací stranám, které jsou na eráru přisáté jako pijavice. Dostávají z něj jak pravidelné příspěvky, tak jednorázové bonusy za volby. Ročně odčerpají půl miliardy až miliardu korun – záleží na tom, zda jsou volby.

Loni braly strany ze státní pokladny celkem 937 milionů. Na první pohled žádná horentní suma, strany vytáhnou z ekonomiky v průměru dvě setiny procenta hrubého domácího produktu. Česko však tímto ukazatelem trčí nad evropským průměrem. Ve Francii, která má podobný systém financování partají, je podíl rozpočtových příspěvků stranám na HDP čtyřnásobně nižší.

Úředníci z českého Ministerstva financí o systému státního financování stran říkají, že je propracovaný. Především je však nepřehledný a jsou v něm ptákoviny.

Mezi ně počítám příspěvek na péči o zastupitele (podle zákona příspěvek na mandát). Nominoval bych ho do ankety o nejabsurdnější státní dotaci. Stát vyplácí peníze stranám na jejich poslance, senátory i krajské zastupitele a k tomu štědře platí samotné zástupce lidu.

K „povedeným“ dotacím řadím i příspěvek na stálý příspěvek. Stálý příspěvek šest milionů dostávají strany, které získaly ve volbách do Sněmovny aspoň tři procenta hlasů. Za každých dalších 0,1 procenta hlasů, ale jen od tří do pěti procent, jim stát přihodí ročně bonus dvě stě tisíc korun.

Mám za to, že uzavření státního penězovodu do partajních pokladen, by stranám prospělo. Mimo jiné tím, že by se namísto placeného servisu vrátily k práci dobrovolníků.

Anketa

Prý se vyplatí dát politickým stranám příspěvky, že pak nedělají divné kšefty a levoty. Platí to?

Strany by si kampaně a provoz měly hradit především z darů, členských příspěvků a výdělků. Pokud by se stát na financování stran dál podílel v nynějším rozsahu (státní příspěvky tvoří i víc než polovinu příjmů stran zastoupených ve Sněmovně), pak by měl aspoň zavést daňové asignace. Poplatník by si tak mohl vybrat, kterým stranám bude převedena část jeho daně z příjmu.

Upozorňuji, že je mi proti mysli přispívat na komunisty. Chtěl bych je ze svých daní vytěsnit. Pro pořádek dodávám, že za beztvaré portfolio partají zaplatí obyvatel ve volebním roce stokorunu.

Kolik stojí komfort voličů

Nakonec se vracím k dvoudenním volbám. Čechům poskytují v Evropě ojedinělý voličský komfort: Mohou si zvolit, který den volit.

Tento nadstandard přirozeně není zadarmo. Stojí desítky až 150 milionů korun podle typu voleb.

Tvrzení, že dvoudenní hlasování je namístě, protože zvyšuje volební účast, pokládám za mýtus. Není ničím podložené. Nepotvrzují je ani první a současně poslední jednodenní volby v Česku. V roce 2000 se v nich poprvé rozhodovalo o složení krajských zastupitelstev. K volebním urnám tehdy v neděli přišlo 33 procent voličů. Za čtyři roky se už zase volilo podle staré šablony, tedy v pátek a v sobotu. Voličů přitom o čtyři procenta ubylo.

Takže sečíst a dvě podtržítka: Na české demokracii se dá ušetřit. Je možné ji zlevnit o víc než miliardu ročně, aniž by byla bita. Stačí udělat její upgrade a odhlasovat několik změn zákonů.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+25
Ano
Ne

Diskuze

6. 6. 2014 | 17:56 | Honza

Me je zase proti srsti platit zlodejum z CSSD. Nevim proc by si mel obcan vybirat komu chce prispevek dat kdyz to udelal uz vhozenim volebniho listku. Dale, kdyby strany nedostavaly prispevek, tak mame v podstate jen ANO,...více

5. 6. 2014 | 20:46 | Jirka_K

Upozorňuji, že je mi proti mysli přispívat na zlodějské ODSáky a TOPáky. Chtěl bych je ze svých daní vytěsnit. Pro pořádek dodávám, že za beztvaré portfolio partají zaplatí obyvatel ve volebním roce stokorunu. více

4. 6. 2014 | 20:00 | ppetr1

samozrejme ,ze tohle je spatne a ekonomiku uz neurcuje ekonomika -ALE POLITICI !!!!!!!!!!!! http://ekonomika.idnes.cz/usa-pritvrdily-cla-na-solarni-panely-z-ciny-fk8-/eko-zahranicni.aspx?c=A140604_083302_eko-zahranicni_fih...více

4. 6. 2014 | 8:01 | ppetr1

osekat mandatorni vydaje a bude hned dostatek penez.(napriklad zrusit vsechny mozne dotace na nesmysly a ze jich bude). nechapu treba jak si pro socialku muze prijit clovek po svych,pripadne autem ci taxikem. na socialni...více

4. 6. 2014 | 7:44

Zásadně nesouhlasím už s první větou. Slabinou demokracie je, že rozhoduje většina. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK