Vykouzlí dálnice, nechá zmizet dluh, z parlamentu udělá králíkárnu. Co si o tom myslíte?

Pavel Dobeš je mág. Děkujme bohu, že ministr dopravy ustál bouři kolem zpackaného registru vozidel. Kdyby dostal vyhazov, nedočkali bychom se vrcholného čísla. Předevčírem oznámil, že z klobouku vytáhne tři sta kilometrů dálnic. Když bude premiér hodný, možná nechá zmizet taky státní dluh.
Vykouzlí dálnice, nechá zmizet dluh, z parlamentu udělá králíkárnu. Co si o tom myslíte?

Ještě před pár dny bylo všechno jinak. Kdyby se vyhlásil šampionát v české neschopnosti, pasovali bychom stavbu dálnic na žhavého favorita. Ve vítězném týmu by zářila řada exministrů dopravy. Na zahajovací ceremoniál by navlékli z ostudy kabát s vyšitým mottem „co metr dálnice, to tunel“ a ohlas by předčil i londýnské holiny.

V dálnicích jsme prošustrovali miliardy, řada staveb se vleče i desítky (!) let, výběrová řízení provází korupce, výsledné počiny po pár měsících provozu připomínají tankodromy a na další stavby chybějí peníze.

Jenže co bylo včera, není dnes. Teď totiž máme kouzelníka Dobeše. Se stavením i tunelováním dálnic je amen.

Jak už to bývá, tajemství těch nejsložitějších věcí je prosté. Ministr Dobeš předloží vládě Nové pojetí dálniční sítě, které chce tři sta kilometrů komunikací, jež dnes spadají do kategorie rychlostní silnice, od příštího roku přeřadit o úroveň výš. Lusknutím prstu tu rázem budeme mít tři sta kilometrů nových dálnic.

300 kilometrů dálnice: 68 miliard. Příští rok zdarma!

Kilometr dálnice postavíme dle analýzy Ředitelství silnic a dálnic průměrně za 227 milionů korun čili o dvacet šest milionů dráž než naši němečtí sousedé. Teď je předražování konec, staneme se cenovými rekordmany na opačné straně spektra. Tuzemská dálniční síť naroste o čtyřicet procent. Co by jinak vyšlo na 68 miliard, budeme mít zadarmo. A stovky kilometrů silnic I. třídy navíc poposkočí do kategorie rychlostní silnice – čili na nich budeme moci jezdit i 110kilometrovou rychlostí.

Minulý týden si pozornost rubriky Co si o tom myslíte? zasloužil sám pan Božský. Tedy ne ten pan Božský, o kterém mluví dámy v seriálu Sex ve městě, ale on pořád nepřichází, nýbrž pan prezident Božský. Ondra Tůma má totiž zato, že pan prezident by měl zveřejňovat všecky své příjmy, aby šel ostatním příkladem. Bez průhledných peněženek politiků se podle něj korupce nezbavíme. Ptali jsme se, co si o tom myslíte vy.

A prezidenta taky pod rentgen. Co si o tom myslíte?

Potvrdilo se to, co jsme si myslili dávno: Václava Klause se každý bojí. Diskuze byla tentokrát tak chabá, že příspěvek, který by byl podle nás epes rares, jsme v ní nenašli.

Fakticky se sice nezmění vůbec nic – tedy kromě toho, že přibude pár zelených cedulí a pár svodidel – ale čert to vem, když naše image ve světě prudce posílí. Dokonce si polepšíme i v některých zahraničních (!) autoatlasech.

A stát bude bohatnout. Narostou příjmy z mýta dálničních známek. Když už jsme u těch primátů a rekordů, připomeňme, že je máme skoro nejdražší v Evropě. Za roční známku od ledna platíme patnáct set korun. Víc stojí už jen v Rakousku a Maďarsku. Ministr Dobeš si od podražení (ještě loni stála známka o tři stovky méně) slibuje, že do svého resortu přilije ročně sedm set milionů. Pro lepší představu o smyslu opatření doplňujeme, že za takovou sumu se dají postavit pěkné tři kilometry dálnice. Když zohledníme fakt, že část řidičů si dražší známku nekoupí a radši dálnici objedou po okreskách nebo propálí načerno, dostáváme se k vcelku legračním výsledkům.

Teď je ale srandy konec. Dálnice se začnou tahat s klobouku a známky půjdou na dračku. Dobrou zprávou pro řidiče je, že na „nové“ rychlostní silnice podle současných plánů ministerstva dálniční známky potřebovat nebudou. Připlatí si jen auta nad 3,5 tuny, která musí na silnicích pro motorová vozidla platit mýto.

Naše kniha stížností a přání

A když už jsme narazili na to mýtné… Neubráníme se typické české nezažranosti, které když ministr nabídne prst, hned by schramstla celou ruku. Pane ministře, nedalo by se v rámci vaší převratné cedulové metody a kousků hodných kouzelníka zařídit také zmizení předraženého systému na výběr mýta od firmy Kapsch? Vždyť i Nejvyšší kontrolní úřad letos potvrdil, co my, běžní smrtelníci, tušili už dávno… Mýtný tendr byl diskriminační. A provozování systému elektronického mýta je u nás dražší než v Německu i Rakousku (kde má mýtné brány na svědomí taktéž Kapsch). Sám, jste, pane ministře, několikrát uvedl, že je smlouva pro náš stát nevýhodná, ale že se v podstatě nedá vypovědět. To jste ale přece ještě nevěděl, že umíte čarovat..?

A pak tu máme ještě tu potíž s přechody pro zvěř. Zatímco v Rakousku a Německu se pohybuje cena běžného ekoduktu mezi 62 až 75 miliony korun, u nás dosahuje dvě stě padesáti milionů. O to smutnější je, že se mnohdy postaví na místě, kde se zvířata vůbec nevyskytují nebo kde ekodukt nemůžou využívat. Jako třeba na rychlostní silnici R6 u Karlových Varů – na trase k ekoduktu se totiž povolila další výstavba, která zvířatům cestu zablokovala.

Bradavice v Česku? Věci veřejné!

Pavel Dobeš není prvním kouzelníkem vycvičeným ve straně Věci veřejné. Prvním a nejobávanějším kouzelníkem VeVerek je jistý poslanec Babák Michal, který dokázal vyčarovat miliony, které pak nezištně dával či půjčoval straně. To je jistě pěkný výkon, myslíte ale, že by Michal Babák obstál v porovnání s nejznámějšími představiteli čarodějnického řemesla? A Pavel Dobeš?

Anketa

Kdo je největší čaroděj?

A pak ty stavby napříč stoletími. Na dokončení pražského okruhu se těšíme od roku 1980. Na finiš dálnice D11 už od roku 1978. Nedalo by se to popohnat?

Snad posledních pár skromných přání… Nechat zmizet státní dluh. A postarat se o některé kolegy z vlády i parlamentu, kteří nám pijí krev. Přesný seznam těch, které postačí rozčtvrtit, které proměnit v králíky a které bude třeba vystřelit na Mars (zde se rýsuje možnost vylepšení strategických vztahů s USA), včas dodáme.

A kdyby se snad, nedejbůh, ukázal ministrův dálniční trhák jako ojedinělý majstrštyk, který nedokáže zopakovat, protože o své nadpřirozené schopnosti přijde stejně rychle, jako k nim přišel… Nevadí. Svůj odkaz v podobě cedulové metody už jednou provždy zanechal. Teď už víme, jak na to. Když bude nejhůř, vyvěsíme na hranicích cedule Willkommen in Deutschland. A rázem v naší zemi zase bude hej.

A jak se ministr kouzelník a jeho cedulová metoda líbí vám? Směle rozšiřujte naši knihu stížností a přání. Co byste chtěli nechat zmizet, co přičarovat? Pište do diskuse. Nejoriginálnější, nevtipnější nebo nejchytřejší příspěvek odměníme knihou. 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

21. 8. 2012 22:26 | KarelT

Myslím že oni politici rozhodně zas tak neschopní nejsou, jen v první řadě myslí na sebe a na své kámoše (ať kolegy z politiky, nebo známé podnikatele kteří jim dávají provize případně platí volební náklady). Koneckonců ony by správné zákony nebyl žádný problém, ale nikdo na nich nemá moc zájem. Politici si je dělají pro sebe, případně na objednávku lobbistů soukromých firem. Asi každý systém má tendenci degenerovat, no a koneckonců peníze jsou docela velkou hnací silou. Bude hůř, statistiky hovoří jasně, peníze a majetek (s tím i velká část moci) se skoro všude koncentrují do rukou stále menší skupiny lidí. Možná nakonec za dvě-tři desetiletí dopadnem jako rozvojové země, střední třída zmizí a zůstane jen úzká skupina elit + jejich aparátu a zbytek chuďasů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 8. 2012 21:54 | F.

Hmm, trochu jste zapomněl na to, že "oni" jsme my.
Problém je v tom, že společnost v Knedlíkově kašle na věci politické a sama pasívně volí pořád dokola ze cca 20 000 straníků, kteří se napíšou na kandidátky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2012 22:52 | JirkaZ

Tedy musím uznat, že tak pitomý článek jsem už dlouho neviděl..
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2012 15:24 | uplnej vypatlanec

slusnejch lidi znam soustu, a prave proto ze jsou slusny, tak nejdou a nerozbijej huby tem co by si to zaslouzili
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2012 15:22 | uplnej vypatlanec

no na Islandu ale byla trochu jina situace, nicmene inspirace to je .. a co treba inspirace Zizkou .. sudlice, cepy, defenestracka ... hlavne zadny klice
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2012 15:20 | uplnej vypatlanec

jses chudak .... dusevni
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2012 15:18 | uplnej vypatlanec

jak su starej tak su blbej ... a ja si fak myslel, ze se dokoncej ty rozestaveny, i dys prislo mi to docela dost ... proste vypatlanec, co bys chtel ... ale treba jen male srovnani s Francii, do cca 40-50km od Parize se za dalnici neplati(lo ... no nakej patek uz to je), u nas se zpoplatni i kosek kolem Brna
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2012 15:14 | X

Pokud Vám chybí komouši, tak se odstěhujte do Číny...
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2012 15:11 | brekeke

Mohl by nechat zmizet sám sebe... jako to dělával Coperfield
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2012 12:58 | Luky

Je to pekny cteni, vsichni si stale jen stezuji, ale nikdo neni asertivni a aktivni, aby neco zmenili. Je to narodni sport cesky, stezovat si, ale kdyz pak clovek je postaven pred situaci, tak DRZET hubu. Zatim se tu lide nemaji natolik spatne, aby neco menili. Musi asi nejdrive nastat obdoba jak jiz bylo v historii, aby se vsichni politici bez rozdili vyhodili a nastolila se svobodna vlada pro obcana - mimochodem, politikum stale nedochazi, ze jsou placeni nami a proto by meli pro NAS pracovat a ne opacne. Stalo se tak na Islandu, kde se lide natolik s prominutim "nasrali", ze vyhodili komplet cely parlament, nechali ty nejvetsi prasata a nenazrance z rady vlady a bank pozavirat, prepsali ustavu a zvolili skutecne demokraticky novou vladu. MASSMEDIA o tom ale mlci, stejne tak jako o tom, ze byl NECAS S KALOUSKEM na koberecku v Bruselu, aby vysvetlili uroven korupce, ktera za jejich dob jeste vzrostla, zajimavy svet to je!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2012 11:54 | Bouček Antonín

Správně, za komunistů se špatně nežilo. V létě bylo teplo, v zimě sněžilo. Na jaře ledy tály, byly povodně - to jste, milé děti, přišli o hodně.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2012 11:49

A co překřížení vozovky?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2012 11:46 | enah

Je to bezmoc.Je to smutne, ale zacinam premyslet o emigraci. Ti, co to podelali asi nezmizi, tak asi zmizim ja. Zustane tady neschopna vlada, nezamestnani, narodnostni mensiny a duchodci. Tech par mladych, co bude delat, nema sanci to vsechno uzivit.Prvne to musi padnout na hubu a pak to mozna vstane z prachu. Ale jak dlouho to bude trvat?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2012 7:08 | Pavel Viktora

Stále mám v živé paměti porevoluční hesla: "Konec vlády jedné strany, vládu odborníků!"
A co se stalo za pár let po sametové revoluci? Pořád nám vládne jedna strana, která je složena z celého politického spektra. Je to sebranka stranických trafikantů, nímandů, neschopných úředníků řídit přidělený resort. Vždyť ta devastace politiky, morálky, hospodářské situace státu je všude viditelná a pro občany tohoto státu deprimující. To je slibování vždy před volbami a po volbách se složí takový ulepený propletenec. Jen ať se nám dílo daří. A proto, co bych nechal zmizet - presidenta ČR, který si neplní své povinnosti, vládu (spolek hochštaplerů), parlament a senát (všechno je to spolek nedotknutelných nabobů). A co bych nechal přičarovat? Slušné lidi, kteří to myslí dobře, nejen sami se sebou. Odborníky, kteří rozumějí své věci. Pracovité rovné občany, kteří nerozkradou republiku jako její předchůdci. Existují však takoví lidé? Začínám se obávat, že situace je více než složitá a že není východiska. Chobotnice prorostla, vláda nedotknutelných se usadila příliš hluboko ve svých "pohovkách". Bohužel pro nás a naše budoucí pokolení.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazeno všech 14 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

A prezidenta taky pod rentgen! Co si o tom myslíte?

9. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

A prezidenta taky pod rentgen! Co si o tom myslíte?

Pokud máme ještě někdy věřit politice a politikům, musí být transparentní kromě jiného i jejich majetkové poměry. A začít by se mohlo u prezidenta. Minimálně kvůli tomu, aby další činitelé... celý článek

Platy (politiků) vzhůru letí! Co si o tom myslíte?

2. 8. 2012 | Petra Dlouhá | 33 komentářů

Platy (politiků) vzhůru letí! Co si o tom myslíte?

Milí občané, s bolestí v srdci oznamujeme, že už nemůžeme dál. Nemůžeme dál sloužit veřejnému blahu a naší zemi za současné platy. Ústavní soud nám nařídil, abychom si přidali desetitisíce.... celý článek

My Češi a naše vzory. Co si o nich myslíte?

19. 7. 2012 | Martin Vlnas | 10 komentářů

My Češi a naše vzory. Co si o nich myslíte?

Souboj českých velikánů a velikánek o vaše „palce“ jsme na webu Peníze.cz spustili přesně před čtvrt rokem. Zajímá vás, koho Češi milují a koho by nechali usmažit v pekle? Pak jste... celý článek

Vláda osekala zvyšování penzí. Důchodci si napřesrok pohorší. Co si o tom myslíte?

14. 6. 2012 | Martin Vlnas | 48 komentářů

Vláda osekala zvyšování penzí. Důchodci si napřesrok pohorší. Co si o tom myslíte?

Tak se nám včera ve sněmovně narodil další škrt. Poslanci vládní koalice a odpadlické trio Bém, Doktor, Šťovíček schválili novelu zákona o důchodovém pojištění. Nářky opozice penzistům... celý článek

Partners Financial Services