Cestovní ruch přežil klinickou smrt. Turisté se vracejí

Petra Kovandová | rubrika: BrandInsight | 24. 4. 2023 | 1 komentář
Lidé jezdí po světě v časech, kdy se mají dobře. Když přijde krize, bývá cestování první na seznamu škrtů. Podle mnoha ukazatelů by teď mělo být zle. Cestuje se ale dál. Snad proto, že covid ukázal, že stačí chvilka a člověk se za hranice nepodívá.
Cestovní ruch přežil klinickou smrt. Turisté se vracejí

Zdroj: Shutterstock

Letecké společnosti začaly po několika letech rozšiřovat počty cílových destinací a země otvírat hranice. Dokonce i Čína, jeden z posledních uzavřených států, vydává víza a připravuje se na příliv návštěvníků ze všech koutů světa. Slibný vývoj se ale může rázem obrátit.

Důkazem byl právě covid. Kvůli pandemii přišel cestovní ruch podle zprávy Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) o 1,1 miliardy mezinárodních turistů a až 1,2 bilionu dolarů příjmů. Ohroženo bylo a dosud je na 120 milionů pracovních míst. 

Pandemie tedy ukázala, že ekonomický růst, který turistický průmysl zažíval, se dokáže zastavit ze dne na den. A když už se zdálo, že se konečně nadechneme, přišel válečný konflikt na Ukrajině.

Co nám vzaly války

Ten zasáhl cestovní ruch jednak celosvětově, kdy ovlivnil ceny pohonných hmot a energií, pozměnil trasy některých leteckých linek, jednak lokálně. Transsibiřská magistrála dřív lákala turisty na různě dlouhé tratě a nemálo zajímávých míst nabízela i Ukrajina. Jistě není třeba vysvětlovat, proč do oblastí cestovní kanceláře nenabízejí zájezdy a proč by o ně beztak nebyl zájem.

Petra Kovandová

Petra KovandováZdroj: Reina Travel

V CK Reina Travel se věnuje produktovému managementu, připravuje cesty na míru do téměř celého světa. Předtím působila mnoho let v cestovním ruchu na různých pozicích v Česku a ve Španělsku. Studuje právnickou fakultu, zaměřuje se na mezinárodní právo a právo Evropské unie.

A války zmítají i dalšími zeměmi, případně na nich zanechávají rány, které jejich turistickou atraktivitu navěky snižují o řády. Syrská Palmýra byla proslulá pozůstatky semitského města z antické doby. Po válce, která začala roku 2014 a řádění takzvaného Islámského státu, tu nezůstal kámen na kameni. Sýrii pochopitelně najdete v nabídce cestovních kanceláří jen výjimečně, ty tuzemské sem nezamíří nejspíš vůbec. 

Podobně zasaženým místem v oblasti je Jemen. Krásný ostrov Sokotra doslova vybízí k trekingu – jen kdyby nebyl zatížený konfliktem považovaným za nejhorší humanitární katastrofu naší doby.

O co se zbytečně připravujeme sami

Často ale země doplácejí víc na pokaženou pověst než zkaženou realitu. Spousta lidí by například ráda poznávala Latinskou Ameriku, ale odrazují je předsudky a pověry. Třeba o nezbezpečí, jaké představují drogové kartely a gangy, kterými je kontinent v jejich představě promořený. 

Samozřejmě je nutné mít se na pozoru, je důležité vědět, jak se kde chovat a kam se nevydávat, ale to nakonec platí na celém světě. A taková Brazílie, Ekvádor, Mexiko nebo Guatemala jsou země s milými lidmi, krásnými památkami a kouzelnou přírodou. 

Kdo si zredukuje Kolumbii jen na kokain a Escobarův příběh, ochuzuje se. Země se honosí národními parky a zachovalými koloniálními městy. A Kuba je jistě skanzen socialismu – ale turisté přece z definice jezdí do skanzenů. A ostrovnímu státu můžou nechat jeho víru, že nejlepší bude zachovat si svůj režim.

Než to bude vzhůru nohama

V roce 2017 zasáhly karibskou oblast tři hurikány po sobě. Maria a Irma byly údajně nejsilnější za poslední desítky let a zanechaly ostrovy zcela zpustošené. Zničená infrastruktura, zdemolovaná letiště – turistu by tam člověk v té době jen těžko potkal. Lidé si dodnes pamatují tsunami v Thajsku, Indii a na Srí Lance a nedávná zemětřesení v turisty oblíbeném Turecku také vzbudila obavy.

Cestovní ruch patří k významným, ale velmi křehkým odvětvím. Co tedy bude dál? Jaká bude letošní sezona dovolených? Kvůli pandemii některé menší cestovní kanceláře či agentury skončily, jiné přežily díky pomoci státu. Věřím, že ty kvalitní se zajímavým programem a stálou klientelou se udrží.

Zatím cestovní kanceláře hlásí zájem zákazníků, výrazně roste poptávka o letenky, ačkoliv jsou ceny vyšší než v minulých letech. Mnoho lidí si během pandemie našetřilo a i přes současnou inflaci si můžou dovolit hezký zájezd. Jiní se nechtějí vzdát dovolené u moře a hledají levnější možnosti. 

Na popularitě teď nabývá například Vietnam a znovu Čína. Jedná se, pro někoho možná překvapivě, o celkem levné destinace. Movitější klientelu láká Karibik. I Evropa má ale pořád co nabídnout a mnozí se vypraví na cesty právě po našem kontinentu.

Ať už se vydáte kamkoliv, užívejte si cest naplno. Jak jsme totiž nedávno viděli, svět se může zavřít doslova přes noc.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Petra Kovandová

 Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Příspěvek na péči stoupne. Kdo ho dostane a jak o něj žádat?

29. 5. 2024 | Gabriel Pleska

Příspěvek na péči stoupne. Kdo ho dostane a jak o něj žádat?

Změny v příspěvku na péči potvrdili senátoři. Kolik bude možné od července na příspěvku na péči získat? Kde a jak o příspěvek na péči žádat? Tady je přehled.

Jak se zvýší koncesionářské poplatky a proč i bez televizoru? Přehled změn

29. 5. 2024 | Pavla Adamcová | 3 komentáře

Jak se zvýší koncesionářské poplatky a proč i bez televizoru? Přehled změn

Pravidla pro poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas se mají od roku 2025 změnit. Tady jsou odpovědi na nejčastější otázky k návrhu ministerstva kultury.

EURO 2024 hlásí sázkového partnera. Stalo se jím Betano

28. 5. 2024 | PR text

EURO 2024 hlásí sázkového partnera. Stalo se jím Betano

Společnost Kaizen Gaming, provozující jednu z největších sítí sázkových kanceláří na světě, nedávno oznámila, že značka Betano se oficiálně stává globálním sponzorem UEFA EURO 2024.... celý článek

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

27. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

První vydání časopisu Čtyřlístek s názvem Vynález profesora Myšpulína z roku 1969 se v poslední aukci portálu Aukro.cz vydražilo za 53,5 tisíce korun.

Penny zavře dřív, dá lidem volno na hokej

26. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Penny zavře dřív, dá lidem volno na hokej

Obchodní řetězec Penny dnes výjimečně zavře všechny své prodejny už v 19 hodin. Běžně přitom mají otevřeno do 20 hodin, ve velkých městech do 21 nebo 22 hodin.

Partners Financial Services