Nejdražší mince i obraz. Česko má nové aukční rekordy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 5. 10. 2020 | 1 komentář
Nejdražší mince i obraz. Česko má nové aukční rekordy
Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937.
Zdroj: Antium Aurum

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937 se na páteční aukci vydražil za 23 milionů korun. Stal se tak nejdražší československou mincí, přestože – na rozdíl od koruny – nikdy nebyl zákonným platidlem.

„Zatímco jiné svatováclavské dukáty byly raženy v desítkách až tisících kusů, zlaté pětidukáty vznikly v roce 1937 pouze čtyři. To z nich dělá extrémní raritu,“ říká Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum, který dražbu pořádal.

„Pro tuto minci to byla aukční premiéra, dosud se totiž neobjevila v žádné dražbě,“ dodává Kroužek. Vyvolávací cena byla osm milionů.

Svatováclavský pětidukát tak překonal dosud nejdražší minci, kterou byl svatováclavský desetidukát. Ten se v roce 2017 prodal za 14,7 milionů korun.

Svatováclavské dukáty byly raženy od roku 1923, pětidukáty a desetidukáty od roku 1929 k připomenutí výročí smrti vévody Václava. Nebyly však zákonným platidlem, ale pouze obchodními mincemi bez určené nominální hodnoty.

Toyen: Piková dámaZdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Piková dáma od malířky Toyen.

„Za iniciátora československých dukátů lze označit ministra financí Aloise Rašína. Právě z podnětu ministerstva, které spravoval, byla vypsána veřejná výtvarná soutěž, které se mohli zúčastnit pouze občané tehdejší Československé republiky. Uspěli v ní Jaroslav Benda a Otakar Španiel,“ připomíná Kroužek.

Nedělní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery pak přinesla nejdražší obraz vydražený v Česku. Piková dáma od malířky Toyen z roku 1926 začínala na vyvolávací ceně 29,9 milionu korun, nakonec se prodala za 78,65 milionu.

Piková dáma od Toyen tak těsně překonala dosavadní rekord 78,5 milionu korun, který od loňského října držel obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha – Pohled z křižovnického kláštera.

Nemáte v peněžence poklad?


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

aukce, dražby, mince, sběratelství

A tohle už jste četli?

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

2. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost pak nemá vůbec... celý článek

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

1. 2. 2023 | Olga Skalková

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

Tržby finanční skupiny Partners loni vzrostly meziročně o 13 procent na 3,5 miliardy korun, čímž překonaly předchozí rekordní rok. Motorem růstu byly pojištění a investice. Výrazně... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.