Nejdražší mince i obraz. Česko má nové aukční rekordy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 5. 10. 2020 | 1 komentář
Nejdražší mince i obraz. Česko má nové aukční rekordy
Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937.
Zdroj: Antium Aurum

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937 se na páteční aukci vydražil za 23 milionů korun. Stal se tak nejdražší československou mincí, přestože – na rozdíl od koruny – nikdy nebyl zákonným platidlem.

„Zatímco jiné svatováclavské dukáty byly raženy v desítkách až tisících kusů, zlaté pětidukáty vznikly v roce 1937 pouze čtyři. To z nich dělá extrémní raritu,“ říká Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum, který dražbu pořádal.

„Pro tuto minci to byla aukční premiéra, dosud se totiž neobjevila v žádné dražbě,“ dodává Kroužek. Vyvolávací cena byla osm milionů.

Svatováclavský pětidukát tak překonal dosud nejdražší minci, kterou byl svatováclavský desetidukát. Ten se v roce 2017 prodal za 14,7 milionů korun.

Svatováclavské dukáty byly raženy od roku 1923, pětidukáty a desetidukáty od roku 1929 k připomenutí výročí smrti vévody Václava. Nebyly však zákonným platidlem, ale pouze obchodními mincemi bez určené nominální hodnoty.

Toyen: Piková dámaZdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Piková dáma od malířky Toyen.

„Za iniciátora československých dukátů lze označit ministra financí Aloise Rašína. Právě z podnětu ministerstva, které spravoval, byla vypsána veřejná výtvarná soutěž, které se mohli zúčastnit pouze občané tehdejší Československé republiky. Uspěli v ní Jaroslav Benda a Otakar Španiel,“ připomíná Kroužek.

Nedělní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery pak přinesla nejdražší obraz vydražený v Česku. Piková dáma od malířky Toyen z roku 1926 začínala na vyvolávací ceně 29,9 milionu korun, nakonec se prodala za 78,65 milionu.

Piková dáma od Toyen tak těsně překonala dosavadní rekord 78,5 milionu korun, který od loňského října držel obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha – Pohled z křižovnického kláštera.

Nemáte v peněžence poklad?


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

aukce, dražby, mince, sběratelství

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Partners Financial Services