Co byste měli vědět o ošetřovném na děti v době koronaviru?

PR článek | rubrika: FINMARKET | 1. 10. 2020
Pandemie koronaviru ovládá naše životy už poměrně dlouhou dobu. Trávíme víc času doma, děti se vzdělávají v mnoha případech distančně, jen ty malé mohou nadále navštěvovat školu a školku. Teď se navíc blíží období chřipek a nachlazení, které mnohé rodiče opravdu potrápí. Musí totiž řešit, jak zvládnout nemocné dítě a práci.
Co byste měli vědět o ošetřovném na děti v době koronaviru?

Zdroj: Pexels.com

I když to asi neuslyšíte rádi, a vaši zaměstnavatelé nebudou mít radost už vůbec, pokud máte dítě mladší deseti let, můžete si zažádat o ošetřovné. Jde o dávku, na kterou máte jako zaměstnanec při péči o nemocného člena domácnosti nárok.

Víte, že stejně můžete postupovat nejen ve chvíli, kdy vaše dítě skolí chřipka, nachlazení nebo jiná nemoc, ale i v případě, že ve škole nebo školce, kterou váš potomek mladší 10 let navštěvuje, vyhlásili epidemii, havárii nebo ji z důvodu nákazy koronavirem uzavřeli?

Když se řekne ošetřovné

Ošetřovné člena rodiny (dále jen OČR) je dávka, na kterou má zaměstnanec nárok ve chvíli, kdy nemůže v zaměstnání vykonávat práci z důvodu péče o:

  • Dítě mladší 10 let
  • Nezaopatřené děti (osoby do věku 26 let) závislé na péči jiné osoby, které se účastní školní docházky.
  • Osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení.
  • Děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině.

Ošetřovné můžete pobírat maximálně 9 kalendářních dnů a tvoří 60 % z denního vyměřovacího základu. Samoživitelé mají výjimku, o ošetřovné mohou žádat na dítě do 16 let a na maximálně 16 kalendářních dnů.

Zdroj: Pixabay.com

 

Víte, že v současné době platí ještě jedna výjimka? Týká se délky pobírání ošetřovného. Máte na něj nárok po celou dobu uzavření škol, nikoli jen výše zmíněných 9 (16) dnů.

Jak o OČR 2021 na dítě požádat?

Abyste na OČR 2021 vůbec měli nárok, musíte splnit několik podmínek. V první řadě za vás zaměstnavatel musí odvádět nemocenské pojištění, pokud jste OSVČ, musíte si ho sami hradit. Další podmínkou je to, že s vámi ošetřovaná osoba žije ve společné domácnosti.

Žádáte o něj vždy za uplynulý kalendářní měsíc, je třeba vyplnit žádost o ošetřovné a tento tiskopis předat zaměstnavateli.

Jaké je výše ošetřovného po dobu uzavření škol?

Od prvního dne činí tato dávka 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu, minimálně ale 400 Kč při plném úvazku.

Za běžné situace, kdy naše životy neovlivňuje pandemie, činí výše ošetřovného 60 % z denního vyměřovacího základu.

Zdroj: Unsplash.com

Náš tip na závěr: Už se nemůžete dočkat, až se děti zase vrátí do škol a vy budete moci do práce? Začněte je na to připravovat už nyní a posilujte jejich oslabenou imunitu. Dopřejte jim zdravou a pestrou stravu, choďte s nimi na čerstvý vzduch, nebojte se ani vitamínů na imunitu. Mezi osvědčené vitamíny pro děti patří třeba Rakytníček nebo Marťánci, podobu sirupu pro děti pak má třeba Imunoglukan. Zapomínat byste ale neměli ani na probiotika. Až 80 % naší imunity se totiž ukrývá ve střevech.

Víte, že důležité je i správné mytí rukou a jejich dezinfekce?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

2. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost pak nemá vůbec... celý článek

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

1. 2. 2023 | Olga Skalková

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

Tržby finanční skupiny Partners loni vzrostly meziročně o 13 procent na 3,5 miliardy korun, čímž překonaly předchozí rekordní rok. Motorem růstu byly pojištění a investice. Výrazně... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.