Čas na výměnu televize! Další digitalizace startuje už za půl roku

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 5. 6. 2019 | 22 komentářů
Přechod na nový televizní signál se blíží. První vysílače ho přepnou už na konci letošního roku. Staré vysílání skončí v celé republice do června příštího roku.
Čas na výměnu televize! Další digitalizace startuje už za půl roku

Jestli televizní signál přijímáte přes klasickou anténu a máte starší televizi, měli byste to pomalu začít řešit: Do vypnutí signálu zbývá v některých regionech půl roku, jinde maximálně rok.

V Česku jsou desítky vysílačů pro různá území a navíc ještě různé vysílací sítě pro státní a komerční televize. K vypínání starého signálu na nich dojde postupně.

Konkrétní harmonogram přechodu ze současného DVB-T vysílání na nový DVB-T2 signál stanoví nařízení vlády

Dříve na nový signál přejde Česká televize, až pak ji budou následovat volně dostupné komeční televize, jako jsou třeba kanály od Novy, Primy, Barrandova nebo Óčka. Vypínání signálu začne už letos na podzim v Praze.

„Ke kompletnímu vypnutí signálu DVB-T dojde nejdříve v listopadu 2019 a nejpozději v červnu 2020,“ říká Miluše Trefancová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které spadá dohled nad sítěmi.

První Praha, poslední Morava

Ani půl roku před startem zásadní změny, která se týká většiny domácností, stát nemá k dispozici přehlednější znázornění, kdy a kde se bude signál postupně vypínat, než tabulky v příloze ke zmíněnému nařízení vlády (jde o tabulky od strany sedm dál).

„Pokud jde o grafické znázornění v mapě, uvažujeme o její přípravě a zveřejnění,“ říká mluvčí ministerstva.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

S vypínáním starého signálu DVB-T začne letos 27. listopadu Česká televize, a to na vysílačích Praha-Žižkov a Cukrák. Pražané, kteří přijímají televizní signál přes klasické zemské vysílání, tak od konce listopadu nenaladí žádný program ČT, pokud nebudou mít novější televizi nebo set top box, který umí přijímat signál DVB-T2.

Po středních Čechách, kde přechod na novou technologii začne, budou následovat západní Čechy a skončí to Moravou, shrnuje postup přechodu na nový signál server Lupa.cz. Poslední DVB-T vysílač České televize přestane fungovat na konci května 2020, a to na jižní Moravě. 

Vypínání starého signálu pro komerční televize bude následovat od začátku roku 2020. „První vysílače DVB-T multiplexu 2, kde vysílají například programy Novy, Primy a Barrandova, vypneme 8. ledna, opět Prahu-Žižkov a Cukrák. Potom budeme pokračovat ve vypínání DVB-T sítě, které bude dokončeno 29. června 2020,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací, které zajišťují televizní signál na drtivé většině území Česka.

První změny si pak diváci České televize budou moci všimnout už od začátku letošního září. Státní televize od té doby vypne programy v HD kvalitě pro signál DVB-T. Až do vypnutí starého signálu pak ČT bude vysílat v režimu DVB-T jenom programy v SD rozlišení. V něm vysílají v DVB-T i komerční stanice.

V režimu DVB-T2, který už teď lze chytit v takzvaných přechodových sítích, ale zůstanou programy ČT i dál dostupné v nejvyšší kvalitě. Zatímco ČT bude vysílat v novém signálu ve FullHD kvalitě, komerční stanice sice nabídnou lepší obraz než nyní, ale ne tak kvalitní jako státní televize.

Tři z pěti neví kdy

Změnu ve vysílání vůbec nemusí řešit lidé, kteří mají placenou kabelovou nebo satelitní televizi. I tak se ale změna dotkne většiny populace. Klasické zemské digitální vysílání totiž přijímá zhruba 60 procent českých domácností. A ty se v termínech pro přechod zatím neorientují.

Tři z pěti (63 %) Čechů uvádí, že netuší, kdy přesně k přechodu na DVB-T2 dojde. Ukázal to březnový průzkum, který dělala společnost Nielsen Admosphere pro ministerstvo průmyslu a obchodu. Že k přechodu na nový signál dochází, ví 83 procent dotázaných. A na příjem DVB-T2 signálu bylo na začátku letošního roku připraveno 43 procent dotázaných.

Hlídáme změny

Z výher nad 100 000 korun nově zaplatí daň i sami hráči. Ať už jde o Sportku, Fortunu, Účtenkovku, dostihy nebo kasino.

Překvapení v daňovém balíčku: Část výhry odevzdáte státu


Daně už vyřídíte stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Na přiznání dostanete víc času, vrácení přeplatku se můžete dočkat i dřív než doteď. Slibuje to návrh, který po letech příprav dokončilo ministerstvo financí. Detailně jsme prozkoumali, co přináší.

Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu a s novými termíny

Ti ostatní musí do obchodů pro novou televizi nebo set top box. Na jejich nákup žádnou státní dotaci nedostanou, i když se o tom v jednu dobu mluvilo. „Plošné kompenzace stát vyplácet nebude. V rámci podmínek stanovených vládou se připravuje podpora pouze pro zařízení sociální péče zřízená státem nebo samosprávou,“ říká Trefancová z ministerstva průmyslu.

Zvláštní pozornost by přechodu na nový signál měla věnovat společenství vlastníků v bytových domech. V některých případech totiž budou muset upravit společnou televizní anténu. „Vzhledem k tomu, že v současnosti již probíhá souběžné vysílání v obou standardech (DVB-T i DVB-T2), je vhodné zkusit, zda na patřičně vybavených přijímačích lze programy v DVB-T2 řádně naladit a sledovat,“ říká Trefancová.

„Servisní firmu na úpravu společné televizní antény je třeba objednat v těch případech, kdy příjem vykazuje jakékoliv vady obrazu či zvuku. Samozřejmě pro jistotu a kontrolu je možné servisní firmu objednat rovnou, dojde k odbornému proměření verze a kvality signálu, na jehož základě bude možné určit případné nutné další úpravy,“ dodává mluvčí.

První digitalizace televizního signálu proběhla již v roce 2006. Tehdy měnili Češi původní analogový signál za digitální. Také nynější změna je vynucena technologií. Česko se spolu s ostatními členskými státy EU zavázalo, že současné televizní frekvence předá mobilním operátorům, kteří na nich vystaví nové rychlé mobilní sítě páté generace.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-77
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 6. 2019 5:56, Tomáš Smolík

Je čas odvézt TV do sběrného dvora a odhlásit TV.

+94
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 7. 2019 12:54, Ger

Aničko probudte se. DVB-T2 se již vysílá 2 roky.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services