Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Koho na novou bankovku

| rubrika: Očima expertů | 22. 12. 2017 | 11 komentářů
Kdyby se v Česku vydávala nová bankovka, kdo by na ní měl být vyobrazený a proč?

Na konci listopadu vypsala Česká národní banka soutěž na návrh stokorunové bankovky. Autor podoby současných bankovek, malíř Oldřich Kulhánek, totiž v roce 2013 zemřel. Protože půjde o speciální edici ke stému výročí československé měny, bude na stokoruně vyobrazený první ministr financí Alois Rašín. Některá média zprávu špatně interpretovala a napsala, že nová bankovka nahradí stávající s Karlem IV. Otec vlasti ale může zůstat v klidu. „Předpokládáme, že tato bankovka bude vyrobena pouze jednorázově a v menším množství, neměla by být tedy běžně používána k platbám za zboží či služby. Postupné stahování z oběhu nebo ukončení platnosti současné bankovky 100 Kč s portrétem Karla IV. tedy ČNB skutečně neplánuje,“ vysvětlili zástupci centrální banky v tiskové zprávě.

Všechny prachy světa

Zajímá vás, jak vypadaly československé bankovky za první republiky nebo jakými bankovkami se platí v africkém Zairu (pozor, chyták!)? V našem muzeu je najdete přehledně roztříděné podle jednotlivých zemí, ale i vyobrazeného motivu.

Muzeum bankovek na Peníze.cz

Jako poslední se zatím do vybrané společnosti velikánů, kteří figurují na českých bankovkách, dostala Ema Destinnová. Dvoutisícikoruna se slavnou operní pěvkyní je v oběhu od roku 1996. Od té doby jsme se ale také rozloučili s Přemyslem Otakarem I. a Anežkou Českou, kteří byli na bankovkách nízké nominální hodnoty dvacet a padesát korun.

V naší pravidelné anketě Očima expertů jsme se tentokrát zeptali ekonomů, analytiků, politiků a ekonomických žurnalistů na to, koho by rádi viděli na nové české bankovce, pokud by se vydávala…

Miroslav Singer

bývalý guvernér ČNB, hlavní ekonom Generali CEE

Miroslav Singer
+13
Líbí
Nelíbí

Já si myslím, že Kulhánkovy bankovky jsou tak krásně a představují tak ucelenou sérii, že novou bankovku je vhodné vydávat jen jako úplně mimořádný sběratelský kousek. Rašín je v tomto super a nic dalšího už bych nevydával, aby to význam právě této série nedevalvovalo.

Ale když už by někdo přece jen najít musel, dovolím si připomenout osvědčený novodobý princip pro osobnosti na platidlech: Jen mrtvé!


Lukáš Kovanda

hlavní ekonom společnosti Cyrrus

Lukáš Kovanda
+3
Líbí
Nelíbí

Jára Cimrman. Aspoň bychom konečně viděli, jak vypadá.


Tomáš Prouza

ekonom, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti

Tomáš Prouza
-20
Líbí
Nelíbí

Rád bych viděl tři nové bankovky. Na první by měl být Václav Havel, už jen proto, abychom nezapomněli na Čecha, kterého uznával a za kterým do Prahy jezdil celý svět – a abychom si pamatovali, že  „život v pravdě“ není jen sousloví z učebnic. Na druhé by měla být Milada Horáková, abychom tak rychle nezapomínali, jak zrůdný režim nám ještě nedávno vládl. A na třetí bych rád viděl někoho ze statečných českých letců z Anglie, abychom si připomínali, že svoboda není zadarmo.


Miroslav Motejlek

ekonomický novinář

Miroslav Motejlek
-27
Líbí
Nelíbí

Kdyby to bylo jen na mně, tak bych dal na všechny bankovky Tomáše Garrigua Masaryka. Je to pro mě největší osobnost a gigant českých dějin.


Michal Horáček

textař

Michal Horáček
-3
Líbí
Nelíbí

Měl bych dva návrhy. Jednak Jiří z Poděbrad, český král, který dokázal myslet ve velkém. A to i na celoevropskou vzájemnost. A druhý Jaroslav Heyrovský, první český nositel Nobelovy ceny.


Pavel Drahotský

ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu

Pavel Drahotský
+18
Líbí
Nelíbí

Gregor Johann Mendel – objevitel základních zákonů genetiky, která bude jedním z největších hybatelů našich životů v následujících desetiletích.

Karel Čapek – poprvé užil slovo robot a determinoval tak základy pro budoucí překotný rozvoj a také možnou hrozbu pramenící z nekontrolovaného vývoje.


Petr Mach

ekonom, bývalý europoslanec

Petr Mach
+44
Líbí
Nelíbí

Když nebude vysoká inflace, nebudeme muset vydávat v dohledné době další bankovku s vysokou nominální hodnotou, tedy 10 tisíc korun. Ani není potřeba stávající bankovky nahrazovat, jsou hezké. Líbí se mi nápad ČNB připomenout sté výročí naší měny limitovanou speciální sérií stokorun s Aloisem Rašínem. Kdyby se přece jen měla někdy zavádět nová bankovka, navrhuji na ní vyobrazit Karla Havlíčka Borovského. Je to všeobecně uznávaná osobnost českých dějin i politického myšlení, byl to vlastenec i spisovatel a také vynikající ekonom – zastánce volného obchodu, nízkých daní a neinflační měnové politiky.


Pavel Kohout

ekonom, spoluzakladatel investičního fondu Quant

Pavel Kohout
+10
Líbí
Nelíbí

Výsadu být vyobrazen na bankovce by si zasloužil Karel Čapek, jedinečný a světově nedoceněný autor, který až prorocky viděl problémy budoucnosti. Anebo Tomáš Baťa, podnikatel světového formátu, který nebral od státu dotace, ale naopak v rámci svých politických funkcí přispíval veřejnosti více penězi, než činila jeho povinnost. Jaký rozdíl proti dnešku, že. Ale stejně si myslím, že na případné nové bankovce by si zasloužili portrét Jan Kubiš a Jozef Gabčík pro svoji neuvěřitelnou odvahu. A že byl Gabčík Slovák, by snad nemuselo nikomu vadit.

Anketa

Nejlepší nápad?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 12. 2017 15:49, Fogyn

Jenom ne žádného politika, raději třeba Švejka a vůbec ne Havla. Dopadl by stejně jako Gottwald na brčálových stokorunách.
A co takhle ponechat původní 5 000 a novou bankovku vydat už jako 10 000 Kč.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

1. 3. 2018 | 20:58 | Gabriel Pleska

Díky. Opraveno. více

1. 3. 2018 | 20:28 | 2000

Dvoutisicovka byla vydana v roce 1996 serie A ... více

25. 12. 2017 | 23:47 | David

Havla bych tam opravdu nedával,připomínálo by to lidem korupci v Čechách ?? více

25. 12. 2017 | 17:25 | BC

jen ne Havla více

22. 12. 2017 | 23:28 | Karel

Já bych navrhl Lisu Appleton. Aspoň by se potěšilo oko proletáře. https://www.super.cz/544135-televizni-pohroma-byla-v-razi-plnostihla-mamina-na-vecirku-vystavila-mohutne-nadro-i-macaty-zadek-v-tangach.html více

Oblíbená témata

bankovky

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK