Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prezidentský dotazník: Miloš Zeman

| rubrika: Dotazník | 18. 12. 2017 | 15 komentářů
Jak reagoval Miloš Zeman na náš předvolební dotazník pro uchazeče o post prezidenta? Můžete si tipnout…

V posledních dvou týdnech jsme pravidelně publikovali odpovědi, které nám v rámci prezidentského dotazníku poslalo osm kandidátů na Hrad. Oslovili jsme i toho devátého, současného majitele klíčů. I přes několikeré urgence jsme však nakonec nepochodili a dostali zamítavou odpověď. „Děkujeme za nabídku, ale předvolebních akcí tohoto typu se v zásadě neúčastníme,“ napsal nám v SMS tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Zkrátka nejsme Parlamentní listy ani guru Jára z TV Barrandov.

O možnost porovnat, jak by se odpovědi třiasedmdesátiletého Miloše Zemana lišily od těch, které jsme dostali od zbývajících osmi kandidátů, bohužel přijdete. Pojďme si alespoň v krátkosti zrekapitulovat Zemanovo dosavadní působení v politice.

Během pražského jara vstoupil v roce 1968 do KSČ. O dva roky později byl vyloučen kvůli nesouhlasu s okupací vojsk Varšavské smlouvy. Po revoluci se stal poslancem za Občanské fórum. V letech 1990 až 1993 byl také vědeckým pracovníkem Prognostického ústavu ČSAV. Ve sněmovních volbách v roce 1992 už kandidoval za ČSSD. Hned následující rok se stal jejím předsedou a ve funkci vydržel až do roku 2001.

Anketa

Kdo bude Miloši Zemanovi ve volbách největším soupeřem?

V letech 1998 až 2002 byl premiérem. Jeho menšinovou vládu tolerovala ODS v rámci dodnes kontroverzní opoziční smlouvy. Na funkci prezidenta kandidoval už v roce 2003, ale neuspěl. Následovně se stáhl z politiky a dění v Česku glosoval jen jako „důchodce z Vysočiny“. Po letech ho k velkému comebacku přesvědčil jeho někdejší poradce, bývalý svazácký funkcionář a lobbista Miroslav Šlouf. Zeman se stal nejprve čestným předsedou Strany práv občanů – Zemanovců. V roce 2012 oznámil kandidaturu na Hrad, pro kterou získal potřebných padesát tisíc podpisů. Zvítězil v prvním i druhém kole a po desetileté odmlce se opět vrátil na vrchol.

Kdo si po amnestii na odchodnou Václava Klause myslel, že bude konec kontroverzím, asi se nestačil divit. Zeman jako prezident rád pokouší zaběhané pořádky, provokuje a řečeno sportovní terminologií „tvoří hru“. Rozhodně při tom ale nefunguje jako prezident sjednotitel, naopak společnost do značné míry polarizuje.

Před lednovými volbami je jak podle předvolebních průzkumů, tak podle bookmakerů sázkových kanceláří (kurz na jeho celkový triumf se pohybuje kolem 1,6 ku jedné) jasným favoritem na vítězství.

Retro

Pro srovnání a pro představu a místy i pro pobavení, protože svět se za těch pět let nezapomněl točit, přinášíme odpovědi Miloše Zemana na naše pět let staré předvolební dotazníky. Tehdy si do nás – nebo třeba od televizních debat s protikandidáty – ještě takový distanc nedržel...

+52
Líbí
Nelíbí

Podpořil byste zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

V případě, že by byla konjunktura, bych podpořil zákon o přebytkovém státním rozpočtu. V případě, že by byla krize, bych podpořil zákon o deficitním státním rozpočtu, pokud by se tento deficit vynaložil na investice, a nikoliv na spotřebu. Zákon o vyrovnaném státním rozpočtu pokládám za nerozumný, protože je to totéž, jako radit řidiči, který jede po klikaté silnici, aby držel volant rovně.


+39
Líbí
Nelíbí

Jaký je váš názor na církevní restituce?

Můj osobní názor je negativní, ale protože jsem demokrat, přál bych si, aby o tomto důležitém zákonu rozhodovali občané v referendu. O důležitých zákonech již občané rozhodují referendem ve Švýcarsku a nevšiml jsem si, že by Švýcarsko bylo zaostalá země.


+40
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Rozhodně ne, stejně tak nejsem pro zápisné, což je jen synonymum školného. Zato jsem až pro extrémně vysoké penalizační poplatky za nesložení zkoušky, opakování semestru nebo prodlužování délky studia, protože z vysokých škol musíme vymýtit blbce, kteří nejsou schopni vysokoškolského studia, nezávisle na tom, zda pocházejí z chudých nebo bohatých rodin.


+25
Líbí
Nelíbí

Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

Myslím si, že to není rozumný nápad, protože do rukou dětí nemůžeme vložit rozhodování, které je plně v kompetenci státu. Stát by se tím vlastně zbavil odpovědnosti za zabezpečení stáří svých starších občanů.


+61
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení majetkové odpovědnosti úředníků?

Samozřejmě že ano.


+40
Líbí
Nelíbí

Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Myslím si, že horní hranice by měla být v zásadě stejná, jako jsou úrokové sazby, které poskytují komerční banky.


+1
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení účelovosti u stavebního spoření?

Zcela určitě ano. Dnes je stavební spoření věnováno z velké části na dovolenou v zahraničí.


+25
Líbí
Nelíbí

Jste pro legalizaci a zdanění prostituce?

Ano, i když vím, že jsou námitky, že se tím stát stává pasákem, ale protože prostituci nelze vymýtit, bylo by toto lepší než současný stav, aby alespoň zdanění prostituce přinášelo do státního rozpočtu určité prostředky, a aby prostitutky podstupovaly pravidelné lékařské prohlídky.

Pro doplnění dodávám, že jsem v životě neměl sex s prostitutkou, protože chlap, který potřebuje prostitutky, není chlap.


+1
Líbí
Nelíbí

Je vám bližší Václav Klaus, nebo Václav Havel?

Obou dvou si vážím jako výrazných osobností. Kéž by jich bylo více.


-1
Líbí
Nelíbí

Kdo byl podle vás nejlepším polistopadovým premiérem?

Já.


+9
Líbí
Nelíbí

Kdo má u vás doma pod palcem rodinné finance? Víte, kolik za měsíc průměrně utratíte?

Domácí finance má pod palcem moje žena.


-4
Líbí
Nelíbí

Jak si spoříte na stáří?

Vzhledem k tomu, že jsem vydělal několik milionů korun z honorářů za své knížky, tak se necítím finančně nesoběstačný. Kromě toho tyto prostředky postupně rozpouštím na vzdělání své dcery a žiji ze čtrnácti tisíc starobního důchodu, který mi zcela stačí.


+18
Líbí
Nelíbí

Vstoupíte do druhého pilíře penzijního systému?

Rozhodně ne, doufám, že druhý pilíř nebude schválen.


-5
Líbí
Nelíbí

Kolik maximálně plánujete utratit za předvolební kampaň a z čeho náklady pokryjete?

Můj tým se snaží nejen získat peníze od sponzorů, ale tyto peníze také utratit, takže kdyby těchto peněz bylo neúměrné množství, obávám se, že všechny zatáčky na českých silnicích by byly oblepené mými billboardy. Nicméně za jádro své kampaně pokládám za prvé dopis všem domácnostem České republiky, kde na dvou stránkách uvádím svůj životní příběh, za druhé návštěvu čtrnácti krajských měst, kde se mě každý, kdo bude chtít, může na cokoliv zeptat, a za třetí – možná především – televizní, případně rozhlasové diskuze se svými protikandidáty.

Úvodní fotografie prezidenta a jeho oficiální fotografie: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 12. 2017 21:56, Syöjätär

Neútočím, milej ptáku. Všichni ko,em už trpí stihomamem, jedni, že jim šahám na prezidenta, druhý, že ho zbožňuju... Jen konstatuju, že prezident nemá potřebu chodit do TV debat a bavit se s nějakýma zaprděnýma serverama, jako je tenhle. Je si po právu jistý, že vyhraje i bez toho a svoje publikum efektivněji oslovuje jinde. Na cestách do krajů, na sněmech Okamurovy SPD, u Ovčáčka na Twitteru, v Soukupově televizi. Je to fakt, nebo kec? Kde je útok?

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (sova 18. 12. 2017 19:05)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 12. 2017 6:25, Honza z Boudova

Tak s nim tolik nechlastej

Reagovat

 

-14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 18. 12. 2017 03:08)

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

21. 12. 2017 | 17:14 | Stehlík Josef,dětský lékař

Ano jsem dementní alkoholik-zlatý Miloš více

19. 12. 2017 | 22:33 | Gabriel Pleska

Hezký den, Věrko. Posylšte, kde v tom textu vidíte nějakou protizemanovskou politiku? Ano, trochu nás mrzí, že si na nás pan prezident neudělal chvilku, zvlášť když před pěti lety to šlo – ale že by byl text nějak protizemanovsky...více

19. 12. 2017 | 19:24 | verka

Myslela jsem, že na Peníze.cz si dali za úkol nás-veřejnost informovat i ekonomických otázkách. Zjišťuji, že sem tahá svoji protizemanovskou politiku jenom ten kašpar Kašpárek, ale ono je tru těch šaškůn víc, dnes i ubožák...více

18. 12. 2017 | 21:56 | Syöjätär

Neútočím, milej ptáku. Všichni ko,em už trpí stihomamem, jedni, že jim šahám na prezidenta, druhý, že ho zbožňuju... Jen konstatuju, že prezident nemá potřebu chodit do TV debat a bavit se s nějakýma zaprděnýma serverama,...více

18. 12. 2017 | 21:47 | Vladimír

Ne ne, Zemana volit urcite nebudu. Uz na to zdravotne nema. Jenom mafie kolem Zemana ma zajem o znovuzvoleni. Skoda ze volici v Ceske republice jsou bud dementni anebo alkoholici anebo oboji. Cituji Zemanova slova. Jemu tento...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK