Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bez vyplněného formuláře na přídavky na děti zapomeňte

Bez vyplněného formuláře na přídavky na děti zapomeňte
Pokud chcete i nadále pobírat přídavky na děti, musíte nejpozději do konce října odeslat úřadu sociální podpory formulář, do něhož vyplníte příjmy rodiny za rok 2006. Podnikatelům se od 1. července zvyšuje minimální příjem, který mohou pro výpočet přídavků uplatnit.

Jako každoročně, i letos dorazily do českých domácností obálky z úřadů práce. V nich jsou formuláře, na jejichž základě se posuzuje, zda rodina má nárok na přídavek na dítě. Tento nárok se odvozuje od příjmu rodiny v předchozím roce, který musí rodiče do tiskopisu uvést. Na jejich základě úřad státní sociální podpory rozhodne, zda rodina bude moci přídavek pobírat i v dalším roce a určí jeho výši. Na odeslání formuláře mají rodiny čas do konce října. Pokud to nestihnou, musí počítat s tím, že jim úřad přídavek odejme.

Přídavek na dítě je dávka státní sociální podpory, která se přiznává sice na neomezenou dobu, ovšem nárok na ni se každoročně k 1. říjnu posuzuje a přepočítává. Aby mohl úřad státní sociální podpory, který spadá pod úřady práce, nárok přezkoumat, je třeba aby žadatelé o dávku a s nimi i společně posuzované osoby, tj. rodiče a jejich nezaopatřené děti (děti do 15 let a dále studenti do 26 let) doložili své příjmy za předchozí kalendářní rok.

V praxi to znamená, že pro výpočet přídavku na leden až září 2007 se vycházelo z příjmu za rok 2005. Od října 2007 se přídavek bude počítat z příjmů za rok 2006. Úřad posuzuje jen takzvané nejčastější příjmy - příjmy ze zaměstnání, důchody, nemocenské dávky, rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství. Do zkoumaného příjmu se nezapočítávají další dávky státní sociální podpory, jako je sociální příplatek či příspěvek na bydlení nebo třeba porodné. Nezapočítávají se ani dávky pomoci v hmotné nouzi nebo příspěvek na péči.

U příjmů podnikatelů je situace poněkud složitější, protože se vychází z čistého příjmu uvedeného v posledním daňovém přiznání. Zákon ovšem zároveň stanoví minimální příjem, který se podnikateli při posuzování nároku na přídavek započítává vždy, bez ohledu na to, jestli v daném roce skončilo jeho podnikání v zisku, nebo ve ztrátě. Výše minimálního příjmu se od července 2007 zvyšuje z 9 500 na 10 100 korun měsíčně.

To ovšem platí pouze u podnikatelů, kteří mají podnikání jako hlavní výdělečnou činnost. Pokud je podnikání pouze vedlejší činností (např. člen rodiny souběžně pracuje v zaměstnání a jeho příjem se vyšplhá alespoň na dvanáctinásobek minimální mzdy, pobírá rodičovský příspěvek či nějaký důchod.), započítává se jako jeho příjem skutečný čistý příjem z daňového přiznání.

Nárok na přídavek na dítě má rodina, jejíž příjmy nepřesahují čtyřnásobek životního minima. Přídavek se poskytuje ve třech výměrách v závislosti na příjmu rodiny:
  • Zvýšený přídavek: příjem rodiny nepřevyšuje 1,5násobek životního minima,
  • Základní přídavek: příjem rodiny nepřevyšuje 2,4násobek životního minima,
  • Snížený přídavek: příjem rodiny nepřevyšuje čtyřnásobek životního minima.

Výše přídavků na děti
Zvýšená výměra Základní výměra Snížená výměra
Dítě do 6 let 576 Kč 496 Kč 256 Kč
Dítě od 6 do 15 let 706 Kč 608 Kč 314 Kč
Student od 15 do 26 let 810 Kč 698 Kč 360 Kč

Jestli chcete zjistit konkrétní výši přídavků pro svou rodinu, můžete použít naši kalkulačku, kterou naleznete zde.

Pokud projde parlamentem nynější návrh reformy veřejných financí, změní se i kritéria pro poskytování přídavku na dítě. V rámci úspor plánovaných v sociální oblasti, by se měly přídavky poskytovat v jednotné výměře, ovšem nárok na něj budou mít jen rodiny, jejichž příjem nepřesáhne 2,4násobek životního minima. Nyní je to čtyřnásobek. Nárok na přídavky by pak mělo méně rodin s dětmi, než je tomu dnes.

Myslíte si, že by přídavek na dítě měly dostávat všechny rodiny, nebo jen ty nejchudší?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2007 2:34, honda

Memu synovi je 17 let. Protoze jsme se po sametove snazili a pracovali od rana do noci, nemeli jsme podle naseho statu narok na zadne vymozenosti ruznych davek a nikoho nezajimalo, ze nas tlaci treba uver na to ,abychom mohli penize vydelavat. Smula je, ze papirova byrokracie jednou rodinu uznava tak , ze deti vlastni a nevlastni jsou jedno a podruhe ne.V tom pripade vetsina podruhe zalozenych rodin splace nad vydelkem take. Souhlasim s nazorem, ze vsechny deti jsou stejne, tech co se honi i tech co se flakaji.Dala bych pridavky vsem podle veku jak to bylo driv a zadne dalsi soc. davky, to je uz starost rodicu kolik si jich nasekaji a jak zabezpeci jejich vychovu.

Reagovat

 

+99
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 6. 2007 7:40

Přídavek na dítě by měly dostat všichni, kdo mají nezaopatřené děti. Je to diskriminace těch, kteří pro svůj život a pro společnost něco udělali. Myslím tím studium.Ti kteří se už od mládí flákali a škola pro ně byla přítěží nyní ten PnD brát budou a navíc jsou dotováni dalšími soc. dávkami. Tudiž vzdělaní lidé pro společnsot pracují, dávají státu daně a přitom jsou státem ochuzováni tím, že jejich děti PnD nedostanou a navíc v této době si každý pracující živí jednoho takového, kterému se nechce pracovat. A to ještě další soc. dávky - porodné, rodičovský příspěvek - v našem městě již nyní každá romská žena od 15 do 45 let je těhotná....protože při výši těchto dávek se těmto rodinám dítě vyplatí ???otcové tak nemusí pracovat. Myslím, že už nyní dochází k diskriminaci bílého (nevím, jak to nazvat) obyvatelstva.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

11. 10. 2007 | 10:54 | nika

Takže ještě k tomu rozesílání formulářů,nikdy mi nepřišli poštou,vždy jsem si je musela vyzvednout a kdyby mě dnes kolega v práci nepožádal abych mu je vyzvedla,tak bych si ani nevzdechla,že už je zase načase tyto form.vyplnit....více

2. 10. 2007 | 13:16 | Jajkote

To má asi Kladno hodně peněz z městské kasy na poštovné. Kde je hodně lidí a málo peněz na poštovné,tam to rozhodně lidem nerozesílají. Zvlášť města a okresy,kde se nejvíc kumulují romové...tam by se asi úřad nedoplatil!...více

26. 9. 2007 | 8:34 | alena

Nezlobte se,ale nám na Kladensku také přišly do schránky a s dosti velkým předstihem více

21. 9. 2007 | 2:34 | honda

Memu synovi je 17 let. Protoze jsme se po sametove snazili a pracovali od rana do noci, nemeli jsme podle naseho statu narok na zadne vymozenosti ruznych davek a nikoho nezajimalo, ze nas tlaci treba uver na to ,abychom mohli...více

20. 9. 2007 | 19:02

Dobrý den, souhlasím naprosto s pisatelkou z Karviné. Jsem též samoživitelka a aby moje dcera mohla jako jiné děti navštěvovat různé kroužky a jezdit na povinné školní akce(které jsou u nás min.2x za měsíc) musím mít 2 zaměstnání....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK