Byty zdražily od roku 2010 o polovinu. Ceny dál rostou

| rubrika: Aktuality | 8. 11. 2019 14:40 | 3 komentáře

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním třetím čtvrtletí v průměru o 7,9 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už o 48,3 procenta.

Ukazují to čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 63,5 %, zatímco v Praze to bylo o 51 %. Naopak nejméně zdražily byty v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Meziroční tempo růstu cen bytů klesá a dostalo se pod osmiprocentní hranici. Vyšším tempem rostly ceny ve starších cihlových domech,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Vůbec nejvyšší růst cen byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 metrů čtverečních na současných 65 metrů,“ upřesňuje Němeček.

Rodinné domy zdražily meziročně o 8,8 %, za poslední čtvrtletí už ale jenom o dvě procenta. Od roku 2010 stoupla jejich průměrná tržní cena o 37,6 %.

„Obecně pozorujeme snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede lidi například k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech,“ říká Němeček. Do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, se přesouvá i část poptávky z drahých bytů. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby.

Pozemky zdražily meziročně o 8,8 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,3 %. Od roku 2010 stoupla jejich cena nejvíc – o 60,5 %.

Podle Hypoteční banky se zvýšil zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Cenu nejvíc ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb, po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. „Atraktivní pro kupce zůstávají i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám, které mají obecně nižší pořizovací cenu,“ dodává Němeček.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.