Byty zdražily od roku 2010 o polovinu. Ceny dál rostou

pk | rubrika: Aktuality | 8. 11. 2019 14:40 | 3 komentáře

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním třetím čtvrtletí v průměru o 7,9 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už o 48,3 procenta.

Ukazují to čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 63,5 %, zatímco v Praze to bylo o 51 %. Naopak nejméně zdražily byty v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Meziroční tempo růstu cen bytů klesá a dostalo se pod osmiprocentní hranici. Vyšším tempem rostly ceny ve starších cihlových domech,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Vůbec nejvyšší růst cen byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 metrů čtverečních na současných 65 metrů,“ upřesňuje Němeček.

Rodinné domy zdražily meziročně o 8,8 %, za poslední čtvrtletí už ale jenom o dvě procenta. Od roku 2010 stoupla jejich průměrná tržní cena o 37,6 %.

„Obecně pozorujeme snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede lidi například k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech,“ říká Němeček. Do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, se přesouvá i část poptávky z drahých bytů. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby.

Pozemky zdražily meziročně o 8,8 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,3 %. Od roku 2010 stoupla jejich cena nejvíc – o 60,5 %.

Podle Hypoteční banky se zvýšil zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Cenu nejvíc ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb, po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. „Atraktivní pro kupce zůstávají i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám, které mají obecně nižší pořizovací cenu,“ dodává Němeček.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

31. 8. 2021 | Vladan Kubovec | 9 komentářů

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

Kdo čekal, že krize přinese výprodeje nemovitostí, splakal nad výdělkem. Realitní fondy naopak vydělávaly pěkně.

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.