Byty zdražily od roku 2010 o polovinu. Ceny dál rostou

pk | rubrika: Aktuality | 8. 11. 2019 | 3 komentáře

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním třetím čtvrtletí v průměru o 7,9 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už o 48,3 procenta.

Ukazují to čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 63,5 %, zatímco v Praze to bylo o 51 %. Naopak nejméně zdražily byty v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Meziroční tempo růstu cen bytů klesá a dostalo se pod osmiprocentní hranici. Vyšším tempem rostly ceny ve starších cihlových domech,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Vůbec nejvyšší růst cen byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 metrů čtverečních na současných 65 metrů,“ upřesňuje Němeček.

Rodinné domy zdražily meziročně o 8,8 %, za poslední čtvrtletí už ale jenom o dvě procenta. Od roku 2010 stoupla jejich průměrná tržní cena o 37,6 %.

„Obecně pozorujeme snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede lidi například k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech,“ říká Němeček. Do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, se přesouvá i část poptávky z drahých bytů. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby.

Pozemky zdražily meziročně o 8,8 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,3 %. Od roku 2010 stoupla jejich cena nejvíc – o 60,5 %.

Podle Hypoteční banky se zvýšil zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Cenu nejvíc ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb, po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. „Atraktivní pro kupce zůstávají i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám, které mají obecně nižší pořizovací cenu,“ dodává Němeček.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Už na to nemáme. Chalupy a chaty zlevňují, hlásí realitky

19. 12. 2022 | Jana Divinová

Už na to nemáme. Chalupy a chaty zlevňují, hlásí realitky

Za covidu vyletěly ceny rekreačních nemovitostí nahoru. Teď ale nabídka chalup a chat ke koupi roste. Některé realitní kanceláře už hlásí pokles cen, další ho očekávají po Novém roce. celý článek

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

15. 11. 2022 | Petr Kučera

Jan Sadil míří do čela skupiny JRD

Novým šéfem (CEO) skupiny JRD Group se od února 2023 stane Jan Sadil, který předtím mnoho let působil ve vedení Hypoteční banky a ČSOB.

Rozdělit se o elektřinu bude snazší. Komunitní výrobu podpoří stát

9. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Rozdělit se o elektřinu bude snazší. Komunitní výrobu podpoří stát

Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo do připomínkového řízení novelu energetického zákona, která má zásadně usnadnit rozvoj komunitní energetiky. Lidé, firmy, obce a další zájemci... celý článek

Zájem o výkup nemovitostí rapidně stoupá. Už nestojíme ve frontě

3. 11. 2022 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Zájem o výkup nemovitostí rapidně stoupá. Už nestojíme ve frontě

Vysoké úrokové sazby hypoték, drahé energie a rostoucí životní náklady na jedné straně, přestřelené ceny nemovitostí na straně druhé. To vše způsobuje, že poptávka po nemovitostech... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.