Byty zdražily od roku 2010 o polovinu. Ceny dál rostou

pk | rubrika: Aktuality | 8. 11. 2019 | 3 komentáře

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním třetím čtvrtletí v průměru o 7,9 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už o 48,3 procenta.

Ukazují to čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Od roku 2010 stouply ceny bytů nejvíc v Brně – o 63,5 %, zatímco v Praze to bylo o 51 %. Naopak nejméně zdražily byty v Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Meziroční tempo růstu cen bytů klesá a dostalo se pod osmiprocentní hranici. Vyšším tempem rostly ceny ve starších cihlových domech,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Vůbec nejvyšší růst cen byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 metrů čtverečních na současných 65 metrů,“ upřesňuje Němeček.

Rodinné domy zdražily meziročně o 8,8 %, za poslední čtvrtletí už ale jenom o dvě procenta. Od roku 2010 stoupla jejich průměrná tržní cena o 37,6 %.

„Obecně pozorujeme snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede lidi například k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech,“ říká Němeček. Do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, se přesouvá i část poptávky z drahých bytů. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby.

Pozemky zdražily meziročně o 8,8 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,3 %. Od roku 2010 stoupla jejich cena nejvíc – o 60,5 %.

Podle Hypoteční banky se zvýšil zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Cenu nejvíc ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb, po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. „Atraktivní pro kupce zůstávají i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám, které mají obecně nižší pořizovací cenu,“ dodává Němeček.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Arkády Pankrác mění majitele. Obchodní centrum kupují Češi

1. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Arkády Pankrác mění majitele. Obchodní centrum kupují Češi

Pražské obchodní centrum Arkády Pankrác koupil nemovitostní fond Trigea. Jde o největší transakci uskutečněnou tuzemským fondem tohoto typu v Česku, její výše přesáhla šest miliard... celý článek

Partners Financial Services