Papalášská šestsettrojka má pamětní minci. Další rarita od ČNB

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 15. 6. 2023
Papalášská šestsettrojka má pamětní minci. Další rarita od ČNB
Guvernér ČNB Aleš Michl z Tatry 603 představuje minci s Tatrou 603
Zdroj: ČNB

Česká národní banka vydala novou pamětní stříbrnou pětisetkorunu. Je na ní legendární Tatra 603. Unikátní je tím, že se skládá ze dvou částí, ze kterých jedna je potažena speciálním černým povlakem, který připomíná lakování (nejen) papalášské limuzíny.

Mince je součástí série Slavné dopravní prostředky. Každá z dosud vydaných mincí tematického celku je unikátní technickým zpracováním.

První byla před dvěma lety stříbrná pětisetkoruna s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros. Její součástí byl hologram. Jako druhá byla loni mince s motocyklem Jawa 250. Slavná kejvačka na ní byla vyvedena červeným smaltem.  

Letošní novinka je zas vyrobená ze dvou komponentů. Korpus mince je vyrobený ze slitiny 925 dílů stříbra na 75 dílů mědi, do něj je vložený menší prvek ze stříbra o ryzosti 999/1000, který v Jihlavě společnost Oerlikon potáhla speciálním antracitově černým povlakem Balinit. Obě části ražbou spojila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

„Potahovaný vložený prvek jsme při výrobě našich mincí použili vůbec poprvé. Nechali jsme se inspirovat černým lakováním karoserie limuzíny Tatra 603, která vzbudila mezinárodní pozornost na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu,“ řekl Aleš Michl, guvernér České národní banky.

Tatra ze všech stran

Na lícní straně pětisetkoruny, vyrobené podle návrhu medailérky Petry Brodské, je Tatra 603 ještě ve verzi se třemi světlomety z čelního pohledu a detail palubní desky včetně části volantu. Ústřední motiv rubové části je právě vložený prvek antracitově černé barvy, který zobrazuje Tatru 603 z boku. Dál rub mince nese technické výkresy automobilu a jeho vyobrazení z šikmého pohledu.

Tatra 603 ve stříbřeZdroj: Česká mincovna

Šestimístná limuzína Tatra 603 měla premiéru na EXPO 1958 v Bruselu, do roku 1975 jich bylo vyrobeno přes 20 tisíc. Verze se třemi světlomety se vyráběla do roku 1962.

Centrální banka vydává 30 tisíc kusů mincí. Z toho je 10 794 kusů v běžné kvalitě a 19 206 kusů ve špičkové kvalitě vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Hmotnost pětisetkoruny včetně vloženého prvku je 26,1 gramů, průměr je 40 milimetrů a síla 2,6 milimetrů.

Mince má nominální hodnotu 500 korun, ta ale není shodná s cenou prodejní. Prodejní cena je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Česká národní banka je sice emitentem pamětních mincí, neprodává je ale. Zakoupit se dají u jejích smluvních partnerů.

Série Slavné dopravní prostředky bude napřesrok pokračovat vydáním trimetalové mince s motivy tramvaje T3 a v roce 2025 mince věnované cvičnému letounu Aero L-39 Albatros.

Fotogalerie: Za kolik se dají prodat pamětní mince a bankovky

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek