Konkurence pro operátory v ohrožení. Šéf ČTÚ odstoupil kvůli aukci

jih | rubrika: Aktuality | 27. 1. 2020 10:59 aktualizováno 27. 1. 2020 12:00
Konkurence pro operátory v ohrožení. Šéf ČTÚ odstoupil kvůli aukci

Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák dnes rezignoval na svou funkci. Rozhodl se tak kvůli sporům o podmínkách chystané aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Ta by v ideálním případě měla do Česka přivést čtvrtého velkého operátora. Novou šéfkou úřadu vláda jmenovala členku rady ČTÚ Hanu Továrkovou.

Úřad pod Novákovým vedením připravoval podmínky v předchozích měsících, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se je ale teď snaží změnit. Ministerstvo dnes vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo.

„Bohužel poslední vývoj, který vyvrcholil předložením materiálu na zasedání vlády plánované na 27. ledna 2020, bez možnosti zástupců úřadu jej vidět a vypořádat naše odborné připomínky, mě nenaplňují z výše uvedených důvodů jistotou, že výsledná podoba podmínek přinese tolik očekávanou změnu na českém telekomunikačním trhu a zároveň obstojí v soudním přezkumu,“ uvedl Novák v rezignačním dopise.

Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Podle Havlíčka se podmínky aukce musí změnit, aby se zabezpečilo kvalitní konkurenční prostředí. „Abychom věděli, že se zapojí pokud možno více společností, které s trhem trochu hnou, aby se zvýšila konkurence a snížily se ceny za datové služby a současně se vytvořilo prostředí pro rozvoj 5G sítí," uvedl ministr. Podle něj o aukci za úřadem stanovených podmínek není zájem. Kmitočty se měly dražit už v lednu, ale ministr na podzim termín odložil. Aukce by podle Havlíčka měla být do června.

Web E15 o víkendu napsal, že Havlíček v pondělí kvůli údajnému střetu zájmů navrhne Novákovo odvolání. Podmínky aukce jsou podle nejmenovaného zdroje E15 podle ministerstva průmyslu vypsány na míru jednomu možnému zájemci, a to operátorovi Nordic Telecom. Tyto úvahy má podporovat osoba někdejšího radního ČTÚ a bývalého náměstka ministerstva Ondřeje Malého, který dnes jako konzultant externě spolupracuje s PR agenturou pracující pro Nordic.

Nová šéfka ČTÚ

Hana Továrková je členkou rady ČTÚ od listopadu 2019. Vystudovala studijní obor Právo a právní věda na Právnické fakultě Masarykovy univerzity a studijní obor Podnikové finance na Podnikatelské fakultě Vysokého učení technického v Brně. Od roku 2009 působila jako advokát ve společnosti Továrek, Horký a partneři. Také byla členkou představenstva a předsedkyní Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory České republiky. Předsedá Platformě pro rozvoj vysokorychlostního internetu.

Už ráno uvedl komentátor David Klimeš, že by Nováka měla ve funkci šéfa úřadu nahradit nedávno jmenovaná radní ČTÚ Hana Továrková. To se dopoledne potvrdilo, když ministr Havlíček oznámil, že Továrkovou do funkce na svém dnešním jednání jmenovala vláda.

„Podstata sporu je o podmínky aukce. Továrkovou prosazované rozvolnění podmínek je právně složité, ale přilákalo by jistě nějaké virtuály na přístup do národního roamingu,“ uvedl Klimeš.

Web Lupa.cz pak shrnuje, že ministerstvo průmyslu přišlo s požadavky na změnu podmínek až na podzim, poté co byla uzavřena veřejná konzultace. V té mělo ministerstvo jen několik připomínek, které se většinou shodovaly s podněty jednoho z možných zájemců o frekvence, společnosti Sazka. Nyní ministerstvo tlačí na zavedení národního roamingu v pásmu 700 MHz i pro hráče, kteří by získali kmitočty v pásmu 3,5 GHz. To by mělo znamenat, že by atraktivita pásma 700 MHz, na kterém lze postavit celoplošnou síť, mezi tuzemskými zájemci klesla. Nemuseli by stavět nové základnové stanice pro celoplošné pokrytí, ale stačilo by jim získat frekvence v pásmu 3,5 GHz a celoplošnou síť by provozovali v rámci roamingu v sítích stávajících operátorů.

Podle ČTÚ by v takovém případě noví hráči byli závislí na současných operátorech a neměli by dostatečnou sílu, aby mohli tlačit na změnu situace na trhu. ČTÚ se také obává, že by tuto novou podmínku současní hráči napadli u soudů a mohli by být úspěšní.

„S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které dle mého hlubokého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu, ohrozí cíl rychlého zavádění 5G sítí v Česku a pravděpodobně povedou k řadě soudních sporů mezi úřadem a některými poskytovateli služeb elektronických komunikací,“ vysvětlil Novák své úvahy v rezignačním dopise.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Partners Financial Services