Balík v Zásilkovně vám vydá robot. Podívejte se

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 5. 2019

Společnost Zásilkovna dnes otevřela své první výdejní místo, kde se o balíky postará robot nazvaný Z-bot. V pražském Obchodním centru Chodov si u něj lidé můžou vyzvednout objednané a předem zaplacené zásilky.

Do konce letošního roku plánuje Zásilkovna zprovoznit automatické výdejny na dalších čtyřech místech – v Brně, Ostravě, Plzni a na dalším místě v Praze.

Robotická výdejna má kapacitu 315 zásilek denně, vejdou se do ní balíky s maximálními rozměry 40×40×60 centimetrů a hmotností do deseti kilogramů.

„Zákazník na klávesnici Z-Botu zadá unikátní heslo přiřazené zásilce, kterou si předtím online objednal a zaplatil. A během několika vteřin drží svůj balíček v ruce,“ říká zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková. Přes automat si zatím lze balík jen vyzvednout, ne ho odeslat. 

Od letošního 24. dubna cílí Zásilkovna nejenom na e-shopy, ale i na běžné odesílatele. Přes všechny její pobočky v Česku už může odeslat balík kdokoliv. „V první fázi budeme doručovat zásilky jen na výdejny, později až do domu,“ říká výkonný ředitel Zásilkovny Ondřej Žák.

Počet výdejen loni prudce stoupl, v Česku je jich teď kolem 1800. Letos chce Zásilkovna zvýšit jejich počet na tři tisíce, čímž by se vyrovnala počtu poboček České pošty. Podle Žáka by k tomu mohlo dojít už v září nebo říjnu. Jako výdejny fungují většinou menší obchody, které se Zásilkovnou spolupracují formou franšízy. 

Budeme levnější i jednodušší, slibuje Simona Kijonková.

Pošta má novou konkurenci. Balík přes Zásilkovnu už pošle kdokoliv

Nová služba nazvaná Mezi námi láká na nižší cenu než státní pošta. Za základní cenu 65 korun umožňuje poslat balík do hmotnosti čtyř kilo a do maximálního rozměru 50 cm u nejdelší strany, přičemž součet délky, šířky a výšky nesmí přesáhnout 120 cm. Za dobírku se u Zásilkovny připlácí 19 korun, ale její využití není povinné.

Zásilkovna chce poště konkurovat i jednoduchostí z pohledu odesílatele. Místo vyplňování papírových formulářů půjde zařídit všechno elektronicky přes mobilní aplikaci. Stejně jednoduchý je výdej balíků – kód pro adresáta zavedla Zásilkovna před osmi lety, zatímco státní pošta až loni.

Automatické zařízení na výdej zboží nabízí i internetový obchod Alza.cz. Na začátku loňského roku otevřel první takzvanou prodejnu budoucnosti, kde si lze vyzvednout zboží bez asistence živé osoby, nejprodávanější položky si tu můžete těsně předtím i koupit. Prodejny zatím fungují u stanic metra Florenc, Budějovická a Můstek v Praze. Kromě toho Alza provozuje výdejní schránky nazvané Alza boxy.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Prošli jsme nový Máj. Už nejsme jen obchodní dům, říká majitel

20. 6. 2024 | Pavla Adamcová, Kateřina Hovorková

Prošli jsme nový Máj. Už nejsme jen obchodní dům, říká majitel

V pondělí 24. června pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších rekonstrukcí posledních let – ikonický dům Máj na rohu Národní a Spálené ulice v Praze. Podívejte se, jak teď vypadá... celý článek

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

19. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

Placení na internetu v Evropě se do konce tohoto desetiletí obejde bez ručního opisování údajů z platební karty. S takzvanou stoprocentní tokenizací počítá vize, kterou zveřejnila společnost... celý článek

Legendární tramvaj se dočkala pamětní mince. Unikátní pětistovka vyjíždí

18. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Legendární tramvaj se dočkala pamětní mince. Unikátní pětistovka vyjíždí

Česká národní banka představila novou pamětní minci ze série Slavné dopravní prostředky. Po lokomotivě Albatros, kejvačce a šestsettrojce je tu další zajímavost. Mince s tramvají Tatra... celý článek

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

18. 6. 2024 | Petr Kučera

ČNB zruší pokladny ve třech krajských městech, pak i pobočky

Česká národní banka uzavře polovinu svých dosavadních poboček v krajských městech mimo Prahu. Skončí v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Zůstanou v Brně, Ostravě a Hradci... celý článek

Největší e-shopy v Česku. Nový žebříček podle tržeb

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší e-shopy v Česku. Nový žebříček podle tržeb

Největším e-shopem v Česku podle výše tržeb zůstává Alza, která podle odhadu webu CzechCrunch loni v tuzemsku prodala zboží za téměř 27 miliard korun. Druhý online supermarket Rohlík... celý článek

Partners Financial Services