Inflace zpomaluje, brambory ale stojí o dvě třetiny víc

pk | rubrika: Aktuality | 13. 5. 2019 09:40

Spotřebitelské ceny byly v dubnu o 2,8 % vyšší než před rokem. Inflace tak mírně zpomalila z březnových tří procent. Oznámil to Český statistický úřad.

„Inflace zřejmě zůstane na ústupu ze svého březnového maxima i v nadcházejících měsících. Pro druhou polovinu roku předpokládáme, že se bude pohybovat v okolí 2,5 %,“ očekává ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Podobný názor má i analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. „Přes tři procenta se už inflace letos s největší pravděpodobností nedostane. V nadcházejících měsících očekávám zpomalení směrem k 2,5 %,“ říká.

„Hlavním důvodem zpomalení inflace v dubnu byly ceny alkoholu. Snižovaly se i ceny potravin. Naopak směrem vzhůru ji táhly vyšší ceny pohonných hmot," dodává Michal Brožka ze společnosti Cyrrus.

Může se hodit

Co dělat s úsporami, když chcete aspoň udržet jejich hodnotu, ideálně je i zhodnotit? Sečetli a podtrhli jsme to za vás.

Jak porazit inflaci? Spořicí účet nestačí, prošli jsme další možnosti


Jsou to snadné kupecké počty. Záleží hlavně na tom, na kolik si ceníte své práce – nebo jestli zahradničení berete jako kombinaci příjemného s užitečným.

Nakupujte na zahradě. Co si snadno vypěstujete i jako začátečník?

V dubnu výrazně zdražila hlavně zelenina – o 30,7 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Cena brambor je vyšší dokonce o 70,2 %. Máslo je sice dražší o 4,1 %, zdražování ale proti březnu zpomalilo.

Největší vliv na inflaci měla oblast bydlení. Ceny elektřiny stouply o 11,9 %, zemního plynu o 3,6 %, „nájemného z bytu“ o 3,3 %, vodného a stočného shodně o 2,6.

Stravovací služby zdražily o 4,1 %, ubytování o 2,8 %. Doprava jako celek zdražila o 1,7 %, z toho pohonné hmoty a oleje o 4,7 %.

Ceny finančních služeb stouply meziročně o 6,2 %, ceny pojištění o 4,6 % a ceny „výrobků a služeb pro osobní péči“ o 4,2 %.

Naopak výrazně klesla cena cukru (o 30,8 %) a vajec (o 10,5 %).

Průměrná roční míra inflace (přírůstek průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) dosáhla v dubnu 2,4 %.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

brambory, inflace, nákupy

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 36 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.