Inflace zpomaluje, brambory ale stojí o dvě třetiny víc

pk | rubrika: Aktuality | 13. 5. 2019

Spotřebitelské ceny byly v dubnu o 2,8 % vyšší než před rokem. Inflace tak mírně zpomalila z březnových tří procent. Oznámil to Český statistický úřad.

„Inflace zřejmě zůstane na ústupu ze svého březnového maxima i v nadcházejících měsících. Pro druhou polovinu roku předpokládáme, že se bude pohybovat v okolí 2,5 %,“ očekává ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Podobný názor má i analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. „Přes tři procenta se už inflace letos s největší pravděpodobností nedostane. V nadcházejících měsících očekávám zpomalení směrem k 2,5 %,“ říká.

„Hlavním důvodem zpomalení inflace v dubnu byly ceny alkoholu. Snižovaly se i ceny potravin. Naopak směrem vzhůru ji táhly vyšší ceny pohonných hmot," dodává Michal Brožka ze společnosti Cyrrus.

Může se hodit

Co dělat s úsporami, když chcete aspoň udržet jejich hodnotu, ideálně je i zhodnotit? Sečetli a podtrhli jsme to za vás.

Jak porazit inflaci? Spořicí účet nestačí, prošli jsme další možnosti


Jsou to snadné kupecké počty. Záleží hlavně na tom, na kolik si ceníte své práce – nebo jestli zahradničení berete jako kombinaci příjemného s užitečným.

Nakupujte na zahradě. Co si snadno vypěstujete i jako začátečník?

V dubnu výrazně zdražila hlavně zelenina – o 30,7 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Cena brambor je vyšší dokonce o 70,2 %. Máslo je sice dražší o 4,1 %, zdražování ale proti březnu zpomalilo.

Největší vliv na inflaci měla oblast bydlení. Ceny elektřiny stouply o 11,9 %, zemního plynu o 3,6 %, „nájemného z bytu“ o 3,3 %, vodného a stočného shodně o 2,6.

Stravovací služby zdražily o 4,1 %, ubytování o 2,8 %. Doprava jako celek zdražila o 1,7 %, z toho pohonné hmoty a oleje o 4,7 %.

Ceny finančních služeb stouply meziročně o 6,2 %, ceny pojištění o 4,6 % a ceny „výrobků a služeb pro osobní péči“ o 4,2 %.

Naopak výrazně klesla cena cukru (o 30,8 %) a vajec (o 10,5 %).

Průměrná roční míra inflace (přírůstek průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) dosáhla v dubnu 2,4 %.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy

A tohle už jste četli?

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.