Inflace zpomaluje, brambory ale stojí o dvě třetiny víc

pk | rubrika: Aktuality | 13. 5. 2019

Spotřebitelské ceny byly v dubnu o 2,8 % vyšší než před rokem. Inflace tak mírně zpomalila z březnových tří procent. Oznámil to Český statistický úřad.

„Inflace zřejmě zůstane na ústupu ze svého březnového maxima i v nadcházejících měsících. Pro druhou polovinu roku předpokládáme, že se bude pohybovat v okolí 2,5 %,“ očekává ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Podobný názor má i analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. „Přes tři procenta se už inflace letos s největší pravděpodobností nedostane. V nadcházejících měsících očekávám zpomalení směrem k 2,5 %,“ říká.

„Hlavním důvodem zpomalení inflace v dubnu byly ceny alkoholu. Snižovaly se i ceny potravin. Naopak směrem vzhůru ji táhly vyšší ceny pohonných hmot," dodává Michal Brožka ze společnosti Cyrrus.

Může se hodit

Co dělat s úsporami, když chcete aspoň udržet jejich hodnotu, ideálně je i zhodnotit? Sečetli a podtrhli jsme to za vás.

Jak porazit inflaci? Spořicí účet nestačí, prošli jsme další možnosti


Jsou to snadné kupecké počty. Záleží hlavně na tom, na kolik si ceníte své práce – nebo jestli zahradničení berete jako kombinaci příjemného s užitečným.

Nakupujte na zahradě. Co si snadno vypěstujete i jako začátečník?

V dubnu výrazně zdražila hlavně zelenina – o 30,7 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Cena brambor je vyšší dokonce o 70,2 %. Máslo je sice dražší o 4,1 %, zdražování ale proti březnu zpomalilo.

Největší vliv na inflaci měla oblast bydlení. Ceny elektřiny stouply o 11,9 %, zemního plynu o 3,6 %, „nájemného z bytu“ o 3,3 %, vodného a stočného shodně o 2,6.

Stravovací služby zdražily o 4,1 %, ubytování o 2,8 %. Doprava jako celek zdražila o 1,7 %, z toho pohonné hmoty a oleje o 4,7 %.

Ceny finančních služeb stouply meziročně o 6,2 %, ceny pojištění o 4,6 % a ceny „výrobků a služeb pro osobní péči“ o 4,2 %.

Naopak výrazně klesla cena cukru (o 30,8 %) a vajec (o 10,5 %).

Průměrná roční míra inflace (přírůstek průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) dosáhla v dubnu 2,4 %.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

brambory, inflace, nákupy

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Billa spouští aplikaci pro e-shop. Rozšiřuje i rozvoz

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Billa spouští aplikaci pro e-shop. Rozšiřuje i rozvoz

Obchodní řetězec Billa dnes představil novou mobilní aplikaci, přes kterou si mohou zákazníci nakoupit na e-shopu.

E-shopy, na které jsou úřady krátké. Balando a spol. dál klamou zákazníky

23. 4. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

E-shopy, na které jsou úřady krátké. Balando a spol. dál klamou zákazníky

Jmenují se podobně jako známé značky – třeba Balando, Joot nebo Bonky. Tváří se jako zavedený e-shop, ale přitom jen zprostředkují doručení z Číny. Chlubí se falešným oceněním od zákazníků.... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Zákazníci Penny Marketu si ode dneška mohou přímo na prodejnách řetězce zakoupit balíčky zboží s blížící se dobou spotřeby za poloviční cenu. Dosud to bylo možné jen přes mobilní aplikaci. celý článek

Partners Financial Services