Inflace zpomaluje, brambory ale stojí o dvě třetiny víc

| rubrika: Aktuality | 13. 5. 2019 09:40

Spotřebitelské ceny byly v dubnu o 2,8 % vyšší než před rokem. Inflace tak mírně zpomalila z březnových tří procent. Oznámil to Český statistický úřad.

„Inflace zřejmě zůstane na ústupu ze svého březnového maxima i v nadcházejících měsících. Pro druhou polovinu roku předpokládáme, že se bude pohybovat v okolí 2,5 %,“ očekává ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Podobný názor má i analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. „Přes tři procenta se už inflace letos s největší pravděpodobností nedostane. V nadcházejících měsících očekávám zpomalení směrem k 2,5 %,“ říká.

„Hlavním důvodem zpomalení inflace v dubnu byly ceny alkoholu. Snižovaly se i ceny potravin. Naopak směrem vzhůru ji táhly vyšší ceny pohonných hmot," dodává Michal Brožka ze společnosti Cyrrus.

Může se hodit

Co dělat s úsporami, když chcete aspoň udržet jejich hodnotu, ideálně je i zhodnotit? Sečetli a podtrhli jsme to za vás.

Jak porazit inflaci? Spořicí účet nestačí, prošli jsme další možnosti


Jsou to snadné kupecké počty. Záleží hlavně na tom, na kolik si ceníte své práce – nebo jestli zahradničení berete jako kombinaci příjemného s užitečným.

Nakupujte na zahradě. Co si snadno vypěstujete i jako začátečník?

V dubnu výrazně zdražila hlavně zelenina – o 30,7 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Cena brambor je vyšší dokonce o 70,2 %. Máslo je sice dražší o 4,1 %, zdražování ale proti březnu zpomalilo.

Největší vliv na inflaci měla oblast bydlení. Ceny elektřiny stouply o 11,9 %, zemního plynu o 3,6 %, „nájemného z bytu“ o 3,3 %, vodného a stočného shodně o 2,6.

Stravovací služby zdražily o 4,1 %, ubytování o 2,8 %. Doprava jako celek zdražila o 1,7 %, z toho pohonné hmoty a oleje o 4,7 %.

Ceny finančních služeb stouply meziročně o 6,2 %, ceny pojištění o 4,6 % a ceny „výrobků a služeb pro osobní péči“ o 4,2 %.

Naopak výrazně klesla cena cukru (o 30,8 %) a vajec (o 10,5 %).

Průměrná roční míra inflace (přírůstek průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) dosáhla v dubnu 2,4 %.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

brambory, inflace, nákupy

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.