Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak si podnikatelka může zajistit nejvyšší mateřskou

| rubrika: Jak na to | 1. 7. 2009 | 17 komentářů
Jak si podnikatelka může zajistit nejvyšší mateřskou
Podnikatelky, které plánují dítě, by měly na nemocenské pojištění platit alespoň 450 korun měsíčně. Pojistné lze před nástupem na mateřskou i razantně zvýšit nebo doplatit a dosáhnout tak na nejvyšší mateřskou ve výši okolo 29 tisíc korun měsíčně.

Podnikatelky a ženy ve svobodných profesích jako jsou novinářky na volné noze, advokátky, lékařky nebo herečky, které plánují založení rodiny, by si měli začít včas platit dobrovolné nemocenské pojištění. Jinak nebudou mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jejíž maximální výše dosahuje zhruba 29 tisíc korun měsíčně.

Co by měly podnikatelky vědět při plánování mateřství

  • Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), tzv. mateřská, se vyplácí po dobu 28 týdnů při porodu jednoho dítěte a 37 týdnů při porodu dvou a více dětí.
  • Nárok na PPM má žena (OSVČ), pokud její účast na nemocenském pojištění trvala v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství alespoň po dobu 270 kalendářních dnů. Zároveň musí být účastna pojištění jako OSVČ po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.
  • Pokud žena vykonává samostatnou výdělečnou činnost, může začít čerpat mateřskou nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Potvrzení jí vystaví gynekolog, který na formuláři vyplní pravděpodobný den porodu.
  • Podpůrčí doba u PPM začíná nástupem na PPM dnem, který si pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud si pojištěnka tento den neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
    Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Pro přiznání mateřských dávek je potřeba splnit dvě základní podmínky. „V posledních dvou letech před nástupem na mateřskou musí být nemocensky pojištěné alespoň po dobu 270 dnů a zároveň v posledním roce alespoň 180 dnů,“ upozorňuje Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení.

Jestliže porodí dítě podnikatelka, která neplatí nemocenské pojištění, nebo nesplňuje základní podmínky pro vznik nároku, mateřskou nedostane. Od státu jí ale bude náležet státní sociální podpora v podobě rodičovského příspěvku.

„Letos se na nemocenské pojištění, ze kterého vzniká nárok jednak na mateřskou a v případě onemocnění také na nemocenské dávky, platí v případě osob samostatně výdělečně činných nejméně 56 korun měsíčně. Horní hranice pro odvod omezená není a záleží na podnikatelce, kolik si chce platit,“ říká Alena Fraňková. Žena, která si zvolí příliš nízké pojistné, musí počítat s tím, že se bude pobírat jen nízkou peněžitou pomoc v mateřství a při narození dítěte pocítí značný propad příjmů. ( Spočítejte si, co udělá s rodinnými příjmy narození dítěte)

„Pokud by si podnikatelka platila po celý letošní rok například jen nejnižší nemocenské, tedy 56 korun měsíčně, a nastoupila na mateřskou v lednu 2010, rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoci v mateřství pro ni bude leden 2009 až prosinec 2009. Při nástupu na mateřskou při porodu jednoho dítěte by pobírala denní dávku ve výši 93 korun. Za celou dobu na mateřské by tak dostala celkem 18 228 korun (28 týdnů=196 dnů krát 93 korun denní dávka=18 228 korun),“ vypočítává Fraňková.

Podle doporučení sociální správy je optimální platit na nemocenské pojištění zhruba 450 korun měsíčně. To ženě zajistí vcelku slušnou mateřskou ve výši 20 tisíc korun měsíčně a v případě rizikového těhotenství a dlouhodobé pracovní neschopnosti i slušné nemocenské dávky před porodem. ( Spočítejte si optimální nemocenské pojistné pro OSVČ)

V průběhu zjištěného těhotenství ještě před nástupem na mateřskou je přitom možnost si odvod razantně zvýšit nebo v minulosti nízké odvody jednorázově doplatit. Tím lze dosáhnout případně i na nejvyšší možnou mateřskou.

Peněžitá pomoc v mateřství se počítá ze zaplaceného pojistného na nemocenské pojištění v tzv. rozhodném období. Tím je vždy dvanáct kalendářních měsíců před nástupem na mateřskou. „Jestliže žena chce dosáhnout na nejvyšší dávku, měla by na nemocenské pojištění odvést zhruba 12 300 korun (1022 krát 12 měsíců),“ říká Alena Fraňková. Při narození jednoho dítěte pak bude pobírat měsíčně 28 890 až 29 853 korun v závislosti na počtu dnů v měsíci. V průběhu 28týdenní mateřské dovolené tak dostane celkem 188 748 korun (28 týdnu=196 dnů krát 963 korun denní dávka=188 748 korun).

„Nástup na mateřskou dovolenou si podnikatelka určuje sama, nejdříve může začít čerpat mateřskou osm týdnů před očekávaným termínem porodu. Pokud si pojištěnka tento den neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,“ upozorňuje Fraňková.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 7. 2009 20:47, cc

Když si nic neplatíte, tak nemůžete nic dostat.

Reagovat

 

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (helik 02. 07. 2009 15:40)

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

11. 4. 2012 | 22:09 | Mirka Hejtmankova

Dobry den Chtela bych se vas zeptat jestli se da zacit platit nemocenske pojisteni kdyz uz jsem 5 tydnu tehotna. Mela bych sanci na materskou kdybych to doplatila?Taky bych se chtela zeptat jestli se musi dokladat vyse mzdy?...více

11. 2. 2012 | 15:10 | Hana Skalická

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,mám jedno dítě a jsem s ním doma do čtyř let,protože nemám nárok na volbu mateřské.Přítel je OSVČ platí si sociální a zdravotní pojištění.Měl by nárok na volbu mateřské u druhého dítěte,když...více

18. 1. 2012 | 10:21 | Simona

Dobrý den podnikám 4 rokem v prosinci 2012 to bude 5 let. Platím si sociální a zdravotní. Chtěla bych na mateřskou na 2 roky. Jak dosáhnu nejvyšší částky na mateřské dovelné. Děkuji více

3. 3. 2010 | 21:49 | Andrea

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jsem na mateřské již rok a dosud mam zaměstnání na smlouvu neurčito kde mi zaměstnavatel platí sociální a zdravotní,ale zároven i podnikám a mám to uvedené jako vedlejší činost ale neplatím...více

2. 3. 2010 | 21:06 | Šárka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych měla nárok na mateřský a rodičovský příspěvek v případě, kdy už čtvrtým rokem pracuji v Irsku, neplatím si v Čechách zdravotní pojištění a po návratu do Čech bych si pořídila dítě...nebo...více

Oblíbená témata

mateřská

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK