Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětikoruna – tajná zbraň měnové reformy

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 2. 12. 2009 | 8 komentářů
Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětikoruna – tajná zbraň měnové reformy
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí pětikorunovku.

Zvolte nejhezší pětikorunu

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která pětikorunovka se vám nejvíce líbí?

Pokud chceme dát někomu spropitné v papírové bankovce, musíme dnes sáhnout po padesátikoruně. Dříve se běžně dávala bankovka desetinásobně nižší nominální hodnoty – papírová pětikoruna. První vzešla z tvůrčí dílny neznámého autora v roce 1919 a za celou historickou éru československé a české měny se jich vystřídalo celkem devět.

Ty poslední papírové pětikoruny měly zelenou barvu a platily až do roku 1972. Jejich autorem byl Segej Akimovič Pomanskij a první vzor s letopočtem 1953 je historickým dokladem složitosti 50. let. Bankovka byla vytištěná tajně ofsetem v Moskvě, obdobně jako všechny ostatní bankovky hodnot 100, 50, 25 a 10 korun i státovky v hodnotě 3 a 1 koruna. Tím byla pětikoruna za největšího utajení připravena na 30. května 1953, kdy se celá veřejnost dozvěděla nečekanou a děsivou zprávu: Byla ohlášena měnová reforma. Do oběhu tato bankovka putovala bleskurychle, už 1. června 1953, stejně jako většina ostatních tajně vytištěných nominálů.

Číslice 5 přitom v měnové reformě roku 1953 hrála velmi podstatnou roli. Kupříkladu výměna hotovosti na osobu se provedla v poměru 5:1, tedy pět starých korun za jednu novou. Tento kurz ale platil jen pro třísetkorunovou hotovost. Vše nad tři stovky se vyměnilo v poměru 50:1. V poměru 5:1 se například přepočetly i všechny platy, důchody a stipendia. Maloobchodní ceny se stanovily centrálně a byly přibližně pětinové. V poměru 5:1 se přepočítaly vklady na knížkách závodního spoření, spoření žáků a laureátů státních cen.

Anketa

Pamatujete si ještě na poslední papírovou pětikorunu?

Ostatní vklady měly ale daleko horší přepočet, čím byly vyšší, tím dostali střadatelé méně a mnozí o své úspory přišli nenávratně. Špatně dopadli i lidé, kteří si peníze uložili do banky mezi 16. až 30. květnem 1953, i tento kalendářní měsíc má ostatně číslo 5. Poměr pro směnu těchto vložených úspor byl nesmlouvavý – 50:1. Podle odhadů stát měnovou reformou vydělal několik miliard korun a za miliardy korun se zbavil i dluhů.

Pětikoruna, nebo-li pětikačka či chcete-li búra, jak se jí slangově také říká, je nyní už jen kovová. Ta papírová by se do nákupního vozíku v obchodě sotva dala použít. Plácnout s ní při nákupu o pult a poručit si za ni třeba deset kilo brambor nebo dva dvoukilové pecny chleba jako kupříkladu před 72 lety už dnes taky nejde.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+61
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 2. 2010 23:18, Tomas

informace o bankovkach najdete na webu www.papirovaplatidla.cz

+9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services