Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětikoruna – tajná zbraň měnové reformy

| rubrika: Když se řekne | 2. 12. 2009 | 8 komentářů
Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětikoruna – tajná zbraň měnové reformy
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí pětikorunovku.

Zvolte nejhezší pětikorunu

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která pětikorunovka se vám nejvíce líbí?

Pokud chceme dát někomu spropitné v papírové bankovce, musíme dnes sáhnout po padesátikoruně. Dříve se běžně dávala bankovka desetinásobně nižší nominální hodnoty – papírová pětikoruna. První vzešla z tvůrčí dílny neznámého autora v roce 1919 a za celou historickou éru československé a české měny se jich vystřídalo celkem devět.

Ty poslední papírové pětikoruny měly zelenou barvu a platily až do roku 1972. Jejich autorem byl Segej Akimovič Pomanskij a první vzor s letopočtem 1953 je historickým dokladem složitosti 50. let. Bankovka byla vytištěná tajně ofsetem v Moskvě, obdobně jako všechny ostatní bankovky hodnot 100, 50, 25 a 10 korun i státovky v hodnotě 3 a 1 koruna. Tím byla pětikoruna za největšího utajení připravena na 30. května 1953, kdy se celá veřejnost dozvěděla nečekanou a děsivou zprávu: Byla ohlášena měnová reforma. Do oběhu tato bankovka putovala bleskurychle, už 1. června 1953, stejně jako většina ostatních tajně vytištěných nominálů.

Číslice 5 přitom v měnové reformě roku 1953 hrála velmi podstatnou roli. Kupříkladu výměna hotovosti na osobu se provedla v poměru 5:1, tedy pět starých korun za jednu novou. Tento kurz ale platil jen pro třísetkorunovou hotovost. Vše nad tři stovky se vyměnilo v poměru 50:1. V poměru 5:1 se například přepočetly i všechny platy, důchody a stipendia. Maloobchodní ceny se stanovily centrálně a byly přibližně pětinové. V poměru 5:1 se přepočítaly vklady na knížkách závodního spoření, spoření žáků a laureátů státních cen.

Anketa

Pamatujete si ještě na poslední papírovou pětikorunu?

Ostatní vklady měly ale daleko horší přepočet, čím byly vyšší, tím dostali střadatelé méně a mnozí o své úspory přišli nenávratně. Špatně dopadli i lidé, kteří si peníze uložili do banky mezi 16. až 30. květnem 1953, i tento kalendářní měsíc má ostatně číslo 5. Poměr pro směnu těchto vložených úspor byl nesmlouvavý – 50:1. Podle odhadů stát měnovou reformou vydělal několik miliard korun a za miliardy korun se zbavil i dluhů.

Pětikoruna, nebo-li pětikačka či chcete-li búra, jak se jí slangově také říká, je nyní už jen kovová. Ta papírová by se do nákupního vozíku v obchodě sotva dala použít. Plácnout s ní při nákupu o pult a poručit si za ni třeba deset kilo brambor nebo dva dvoukilové pecny chleba jako kupříkladu před 72 lety už dnes taky nejde.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.
Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 2. 2010 23:18, Tomas

informace o bankovkach najdete na webu www.papirovaplatidla.cz

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

17. 2. 2010 | 23:18 | Tomas

informace o bankovkach najdete na webu www.papirovaplatidla.cz více

3. 12. 2009 | 7:49 | Fana

Děkuji. Takže rozdíl je pouze v názvu platidla. více

2. 12. 2009 | 13:52 | esovova

Dobrý den, pokud jde o označení "bankovka" a "státovka", dobře tento pojem vysvětluje autor Vladimír Kudlík z ČNB v článku nazvaném Vývoj papírových platidel od roku 1918. "V zásadě se jedná o praktické označení platidel...více

2. 12. 2009 | 12:57 | Fana

Díky, ale stále nechápu rozdíl ve funkci nebo v riziku mezi bankovkou státní banky a státovkou. více

2. 12. 2009 | 11:11 | olda

puvodne jsem chtel na Tvuj dotaz odpovedet vlastnimi slovy, nicmene koukni se sem,http://cs.wikipedia.org/wi ki/St%C3%A1tovka tady je to vysvetleno jednoznacne. V CSSR prochazelo vydavani statovek relativne v pohode, protoze...více

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK