Místo speciální daně přispějí banky do fondu, plánuje Babiš

| rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019 11:15 aktualizováno 12:30

Zavedení sektorové daně pro banky by ve svém důsledku poškodilo všechny občany, protože by vedlo ke zdražení služeb, menší dostupnosti úvěrů a mohlo by ohrozit i stabilitu finančního sektoru. Řekl to předseda vlády Andrej Babiš (ANO), když představoval návrh státního rozpočtu na příští rok. Ilustroval to na příkladech z Polska, Maďarska nebo Slovenska. Odmítl tak plán ČSSD – menšího koaličního partnera – na sektorovou daň.

Babiš místo toho počítá se vznikem Národního rozvojového fondu, kam by v příštím roce mohly čtyři největší banky pro začátek „dobrovolně“ odvést kolem šesti miliard korun – tedy část dividend, které doteď odvádějí zahraničním vlastníkům. Má jít o příspěvky nad rámec zaplacených daní a dosud povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize. 

Zakladateli Národního rozvojového fondu mají být čtyři největší banky: ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. „Následně bychom se ten fond snažili propagovat a zvát další investory,“ řekl Babiš. Fond by pak pomohl státu investovat do škol, nemocnic nebo dálnic.

Banky. Pojišťovny. Telekomunikace. Weboví giganti. Ve kterém revíru bude vláda lovit peníze? Na jaký ekonomický sektor by ráda uvalila speciální daň? A pokud ji uvalí – nezaplatíme ji nakonec stejně zase my, klienti těch firem?

Očima expertů: Státu na dostřel! Na koho míří sektorová daň?

Česká bankovní asociace oznámila, že návrh na vytvoření Národního rozvojového fondu vítá. „Z ekonomického a praktického pohledu je výrazně progresivnější a inovativnější než zavedení jakékoliv formy dodatečného sektorového zdanění. Nejedná se totiž o jednorázové financování spotřeby, ale tvorbu aktiv, která společnost využije pro svůj dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj,“ napsal výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

„Banky jsou připraveny investovat do základního kapitálu Fondu národního rozvoje miliardy korun,“ potvrzuje i šéf České spořitelny Tomáš Salomon. „Předpokládáme, že do fondu začnou přispívat i další velké společnosti, kterým záleží na prosperitě České republiky,“ dodává.

„Fond zajistí nejefektivnější využití investic bank a dalších společností do oblastí, které budou vládou určeny jako strategické priority. Primárně se hovoří o investicích do nájemního a sociálního bydlení, vzdělávání a dopravní a sociální infrastruktury. Je důležité, aby správa fondu byla v rukou profesionálů a odborníků,“ zdůrazňuje Salomon.

Podobně reagovali i šéfové ČSOB a Komerční banky.

Na základě dosavadních jednání vznikne v nejbližších dnech pracovní skupina složená ze zástupců stání správy a expertů bank, upřesňuje Štěpánek. 

Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.