Místo speciální daně přispějí banky do fondu, plánuje Babiš

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019 11:15 aktualizováno 20. 5. 2019 12:30
Místo speciální daně přispějí banky do fondu, plánuje Babiš

Zavedení sektorové daně pro banky by ve svém důsledku poškodilo všechny občany, protože by vedlo ke zdražení služeb, menší dostupnosti úvěrů a mohlo by ohrozit i stabilitu finančního sektoru. Řekl to předseda vlády Andrej Babiš (ANO), když představoval návrh státního rozpočtu na příští rok. Ilustroval to na příkladech z Polska, Maďarska nebo Slovenska. Odmítl tak plán ČSSD – menšího koaličního partnera – na sektorovou daň.

Babiš místo toho počítá se vznikem Národního rozvojového fondu, kam by v příštím roce mohly čtyři největší banky pro začátek „dobrovolně“ odvést kolem šesti miliard korun – tedy část dividend, které doteď odvádějí zahraničním vlastníkům. Má jít o příspěvky nad rámec zaplacených daní a dosud povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize. 

Zakladateli Národního rozvojového fondu mají být čtyři největší banky: ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. „Následně bychom se ten fond snažili propagovat a zvát další investory,“ řekl Babiš. Fond by pak pomohl státu investovat do škol, nemocnic nebo dálnic.

Banky. Pojišťovny. Telekomunikace. Weboví giganti. Ve kterém revíru bude vláda lovit peníze? Na jaký ekonomický sektor by ráda uvalila speciální daň? A pokud ji uvalí – nezaplatíme ji nakonec stejně zase my, klienti těch firem?

Očima expertů: Státu na dostřel! Na koho míří sektorová daň?

Česká bankovní asociace oznámila, že návrh na vytvoření Národního rozvojového fondu vítá. „Z ekonomického a praktického pohledu je výrazně progresivnější a inovativnější než zavedení jakékoliv formy dodatečného sektorového zdanění. Nejedná se totiž o jednorázové financování spotřeby, ale tvorbu aktiv, která společnost využije pro svůj dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj,“ napsal výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

„Banky jsou připraveny investovat do základního kapitálu Fondu národního rozvoje miliardy korun,“ potvrzuje i šéf České spořitelny Tomáš Salomon. „Předpokládáme, že do fondu začnou přispívat i další velké společnosti, kterým záleží na prosperitě České republiky,“ dodává.

„Fond zajistí nejefektivnější využití investic bank a dalších společností do oblastí, které budou vládou určeny jako strategické priority. Primárně se hovoří o investicích do nájemního a sociálního bydlení, vzdělávání a dopravní a sociální infrastruktury. Je důležité, aby správa fondu byla v rukou profesionálů a odborníků,“ zdůrazňuje Salomon.

Podobně reagovali i šéfové ČSOB a Komerční banky.

Na základě dosavadních jednání vznikne v nejbližších dnech pracovní skupina složená ze zástupců stání správy a expertů bank, upřesňuje Štěpánek. 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, státní rozpočet

A tohle už jste četli?

Kellnerův podíl v PPF si rozdělila rodina. Dohoda o dědictví schválena

27. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kellnerův podíl v PPF si rozdělila rodina. Dohoda o dědictví schválena

Majoritním akcionářem skupiny PPF s podílem 59,358 % se stala Renáta Kellnerová, vdova po Petru Kellnerovi. Každé ze čtyř dětí Petra Kellnera pak vlastní podíl ve výši 9,893 %.

Neplavete v penězích? Co je to ta stará bela, za kterou tady všechno stojí

18. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Neplavete v penězích? Co je to ta stará bela, za kterou tady všechno stojí

Kvíz plný záludných otázek ze světa bankovek a mincí. Ukažte, že vám peníze nesmrdí!

Ceny energií dostanou strop, potvrdili poslanci. Jak pomůže?

16. 9. 2022 | Jiří Hovorka, Gabriel Pleska | 1 komentář

Ceny energií dostanou strop, potvrdili poslanci. Jak pomůže?

Cenový strop se má na výši záloh projevit od listopadu. Celková cena pro domácnosti by se například u elektřiny měla dostat maximálně na devět korun za kWh.

Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

15. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

Meziroční inflace je přes 17 procent. Při jejím měření vychází Český statistický úřad z položek spotřebitelského nebo spotřebního koše. Obsahuje spoustu zboží: seznam je dlouhý přes... celý článek

Inflace po víc než roce zpomalila. Na oslavy je ještě brzo, říká ekonom

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Inflace po víc než roce zpomalila. Na oslavy je ještě brzo, říká ekonom

Tempo růstu inflace poprvé od června loňského roku kleslo. Spotřebitelské ceny sice v srpnu stouply meziročně o 17,2 %, ale bylo to o 0,3 procentního bodu méně než v červenci. Meziměsíčně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.