Místo speciální daně přispějí banky do fondu, plánuje Babiš

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019 11:15 aktualizováno 20. 5. 2019 12:30
Místo speciální daně přispějí banky do fondu, plánuje Babiš

Zavedení sektorové daně pro banky by ve svém důsledku poškodilo všechny občany, protože by vedlo ke zdražení služeb, menší dostupnosti úvěrů a mohlo by ohrozit i stabilitu finančního sektoru. Řekl to předseda vlády Andrej Babiš (ANO), když představoval návrh státního rozpočtu na příští rok. Ilustroval to na příkladech z Polska, Maďarska nebo Slovenska. Odmítl tak plán ČSSD – menšího koaličního partnera – na sektorovou daň.

Babiš místo toho počítá se vznikem Národního rozvojového fondu, kam by v příštím roce mohly čtyři největší banky pro začátek „dobrovolně“ odvést kolem šesti miliard korun – tedy část dividend, které doteď odvádějí zahraničním vlastníkům. Má jít o příspěvky nad rámec zaplacených daní a dosud povinných odvodů do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize. 

Zakladateli Národního rozvojového fondu mají být čtyři největší banky: ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. „Následně bychom se ten fond snažili propagovat a zvát další investory,“ řekl Babiš. Fond by pak pomohl státu investovat do škol, nemocnic nebo dálnic.

Banky. Pojišťovny. Telekomunikace. Weboví giganti. Ve kterém revíru bude vláda lovit peníze? Na jaký ekonomický sektor by ráda uvalila speciální daň? A pokud ji uvalí – nezaplatíme ji nakonec stejně zase my, klienti těch firem?

Očima expertů: Státu na dostřel! Na koho míří sektorová daň?

Česká bankovní asociace oznámila, že návrh na vytvoření Národního rozvojového fondu vítá. „Z ekonomického a praktického pohledu je výrazně progresivnější a inovativnější než zavedení jakékoliv formy dodatečného sektorového zdanění. Nejedná se totiž o jednorázové financování spotřeby, ale tvorbu aktiv, která společnost využije pro svůj dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj,“ napsal výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

„Banky jsou připraveny investovat do základního kapitálu Fondu národního rozvoje miliardy korun,“ potvrzuje i šéf České spořitelny Tomáš Salomon. „Předpokládáme, že do fondu začnou přispívat i další velké společnosti, kterým záleží na prosperitě České republiky,“ dodává.

„Fond zajistí nejefektivnější využití investic bank a dalších společností do oblastí, které budou vládou určeny jako strategické priority. Primárně se hovoří o investicích do nájemního a sociálního bydlení, vzdělávání a dopravní a sociální infrastruktury. Je důležité, aby správa fondu byla v rukou profesionálů a odborníků,“ zdůrazňuje Salomon.

Podobně reagovali i šéfové ČSOB a Komerční banky.

Na základě dosavadních jednání vznikne v nejbližších dnech pracovní skupina složená ze zástupců stání správy a expertů bank, upřesňuje Štěpánek. 

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

22. 9. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

Polská měna během dnešního obchodování klesla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v novodobé historii – respektive za dobu, kdy obě země používají režim volně plovoucího směnného... celý článek

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.