Aby se Česko ve světě neztratilo: Vzdělání a žádné „Nokie“

Pokud chce Česko uspět ve světové konkurenci, mohou mu pomoci investice do vzdělání, lepší využití dat a naslouchání spotřebitelům, kteří sdílejí své zkušenosti, uvedli experti na konferenci na Vysoké škole ekonomické v Praze. A poučit se z příkladu Finska a Nokie.
Aby se Česko ve světě neztratilo: Vzdělání a žádné „Nokie“

Čemu se vyhnout, pokud chtějí politici a podnikatelé zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky? Hlavně v žádném případě nevytvářet „novou Nokii“. Tedy jakoukoliv firmu, na které by Česko bylo životně závislé.

„Když se mě někdo zeptá, kdo u nás ve Finsku bude příští Nokií, odpovídám, že to je úplně špatná otázka,“ uvedl ekonom Seppo Laine na konferenci nazvané Konkurenceschopnost ČR 2016: Průmysl pro 21. století, která se v tomto týdnu uskutečnila na Vysoké škole ekonomické v Praze.

„Musíme se poučit z minulosti, abychom nezopakovali stejné chyby,“ zdůrazňuje Laine. Právě Nokia by měla být názorným příkladem. Na úpadek telekomunikační firmy, která byla ve Finsku považována za „státní symbol“, totiž jeho země tvrdě doplatila.

Ještě v roce 2007 se totiž Nokia na finském vývozu podílela dvaceti procenty, k růstu tamního HDP na přelomu tisíciletí přispívala čtyřmi procenty, zároveň se jednalo o významného zaměstnavatele. Firma ale zaspala nástup chytrých telefonů a kvůli výraznému poklesu poptávky musela v Evropě zavřít několik továren a propouštět. Podle deníku Financial Times se například mezi lety 2010 až 2014 snížil počet zaměstnanců ze 132 na 62 tisíc.

Podobně důležitým „motorem“, jako byla Nokia pro Finsko, je přitom pro českou ekonomiku automobilový průmysl. Na hrubém domácím produktu se loni podílel 7,4 procenta a na exportu 23,4 procenta, vyplývá z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Na rozdíl od Finska ale Česko nezávisí na jediné firmě či značce.

Vzdělání, sdílení a práce s daty

Podle dalších řečníků, kteří na konferenci vystoupili, jsou klíčovým nástrojem pro zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky investice do vzdělání. „Základem všeho jsou kvalifikovaní lidé, Česko nemůže být pouze zemí levné pracovní síly, tento čas je pryč,“ zdůrazňuje například rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková.

„Vzdělání je podle mě na prvním místě, zvláště technické,“ souhlasí prezident České manažerské asociace Pavel Kafka. Průmysl, který je základní páteří české ekonomiky, podle něj skutečně pláče, protože nemá dostatek kvalifikovaných lidí. „Průmysl je naší duší a oblast, kde můžeme uspět i v budoucnu,“ tvrdí.

Podle Jana Lamsera, partnera společnosti Redeggs a bývalého člena představenstva ČSOB, bude základním motorem pro českou ekonomiku digitalizace a s ní související „princip sdílení“. To přitom neovlivní jen stranu nabídky neboli výrobu, ale především poptávku. „Skutečnost, že jedinci mohou sdílet své preference, názory a zkušenosti, vede k tomu, že zákazníci jednají jako jedno velké hejno (v angličtině použil v této souvislosti termín „customer swarm“ – pozn. red.). A tím je stále více a více řízená celá ekonomika,“ říká.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

13. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

Spotřebitelské ceny v červnu stouply o 2,8 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. Inflace se tak dál drží kolem tříprocentní hranice, i když podruhé v řadě klesla. V dubnu vyskočila... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Realitní skupina CPI je nově partnerem českých olympioniků

30. 6. 2021 | redakce Peníze.CZ

Realitní skupina CPI je nově partnerem českých olympioniků

Skupina CPI Property Group druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka oznámila partnerství s Českým olympijským výborem. Do rozpočtu sportovců by měla přispět nižšími desítkami milionů... celý článek

Porovnání kurzů platebních karet. Která se vyplatí na dovolenou?

28. 6. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Porovnání kurzů platebních karet. Která se vyplatí na dovolenou?

Výběrem správné platební karty můžete ušetřit až korunu za každé euro, které utratíte za nákup v cizině. Pokud během dovolené zaplatíte třeba 2000 eur, dělá rozdíl mezi nejlepší a nejhorší... celý článek

Do starých kolejí se nevrátíme, říká Magdalena Souček z EY

28. 6. 2021 | Radim Zelený | 9 komentářů

Do starých kolejí se nevrátíme, říká Magdalena Souček z EY

Málokdo dokáže reflektovat proměnu podnikatelského prostředí od divokých devadesátek až po digitalizovanou dobu covidovou jako Magdalena Souček, vedoucí partnerka české pobočky poradenské... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.