Aby se Česko ve světě neztratilo: Vzdělání a žádné „Nokie“

Pokud chce Česko uspět ve světové konkurenci, mohou mu pomoci investice do vzdělání, lepší využití dat a naslouchání spotřebitelům, kteří sdílejí své zkušenosti, uvedli experti na konferenci na Vysoké škole ekonomické v Praze. A poučit se z příkladu Finska a Nokie.
Aby se Česko ve světě neztratilo: Vzdělání a žádné „Nokie“

Čemu se vyhnout, pokud chtějí politici a podnikatelé zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky? Hlavně v žádném případě nevytvářet „novou Nokii“. Tedy jakoukoliv firmu, na které by Česko bylo životně závislé.

„Když se mě někdo zeptá, kdo u nás ve Finsku bude příští Nokií, odpovídám, že to je úplně špatná otázka,“ uvedl ekonom Seppo Laine na konferenci nazvané Konkurenceschopnost ČR 2016: Průmysl pro 21. století, která se v tomto týdnu uskutečnila na Vysoké škole ekonomické v Praze.

„Musíme se poučit z minulosti, abychom nezopakovali stejné chyby,“ zdůrazňuje Laine. Právě Nokia by měla být názorným příkladem. Na úpadek telekomunikační firmy, která byla ve Finsku považována za „státní symbol“, totiž jeho země tvrdě doplatila.

Ještě v roce 2007 se totiž Nokia na finském vývozu podílela dvaceti procenty, k růstu tamního HDP na přelomu tisíciletí přispívala čtyřmi procenty, zároveň se jednalo o významného zaměstnavatele. Firma ale zaspala nástup chytrých telefonů a kvůli výraznému poklesu poptávky musela v Evropě zavřít několik továren a propouštět. Podle deníku Financial Times se například mezi lety 2010 až 2014 snížil počet zaměstnanců ze 132 na 62 tisíc.

Podobně důležitým „motorem“, jako byla Nokia pro Finsko, je přitom pro českou ekonomiku automobilový průmysl. Na hrubém domácím produktu se loni podílel 7,4 procenta a na exportu 23,4 procenta, vyplývá z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Na rozdíl od Finska ale Česko nezávisí na jediné firmě či značce.

Vzdělání, sdílení a práce s daty

Podle dalších řečníků, kteří na konferenci vystoupili, jsou klíčovým nástrojem pro zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky investice do vzdělání. „Základem všeho jsou kvalifikovaní lidé, Česko nemůže být pouze zemí levné pracovní síly, tento čas je pryč,“ zdůrazňuje například rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková.

„Vzdělání je podle mě na prvním místě, zvláště technické,“ souhlasí prezident České manažerské asociace Pavel Kafka. Průmysl, který je základní páteří české ekonomiky, podle něj skutečně pláče, protože nemá dostatek kvalifikovaných lidí. „Průmysl je naší duší a oblast, kde můžeme uspět i v budoucnu,“ tvrdí.

Podle Jana Lamsera, partnera společnosti Redeggs a bývalého člena představenstva ČSOB, bude základním motorem pro českou ekonomiku digitalizace a s ní související „princip sdílení“. To přitom neovlivní jen stranu nabídky neboli výrobu, ale především poptávku. „Skutečnost, že jedinci mohou sdílet své preference, názory a zkušenosti, vede k tomu, že zákazníci jednají jako jedno velké hejno (v angličtině použil v této souvislosti termín „customer swarm“ – pozn. red.). A tím je stále více a více řízená celá ekonomika,“ říká.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

16. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

Od příštího roku by se v Bulharsko mělo platit společnou evropskou měnou. Podobu bulharských euromincí teď schválila Rada Evropské unie. Takzvaná národní strana euromincí vychází z... celý článek

Akcenta má po 14 letech nového šéfa

15. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcenta má po 14 letech nového šéfa

Po téměř 14 letech mění společnost Akcenta CZ, která ve střední Evropě obchoduje s devizami, svého předsedu představenstva. Milana Cermana, jenž na svou funkci rezignoval, vystřídá... celý článek

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

15. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

Spotřebitelské ceny v Česku stouply v lednu o 1,5 % v porovnání s loňským prosincem. Oproti loňskému lednu jsou pak vyšší o 2,3 % – meziroční inflace tedy klesla o výrazných 4,6 procentního... celý článek

Chybějící mzdu doplatí jiná firma. Pracovníky ve stavebnictví chrání novinka

15. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Chybějící mzdu doplatí jiná firma. Pracovníky ve stavebnictví chrání novinka

Když lidem ve stavebnictví nezaplatí jejich zaměstnavatel (subdodavatel), musí tak učinit firma o stupeň výš, případně hlavní dodavatel. Stát se novými pravidly pustil do boje s nelegálními... celý článek

Partners Financial Services