Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: listopad 2006

Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: listopad 2006
V regionu tradičně ke konci měsíce zasedaly centrální banky. Ta česká ponechala sazby na 2,50 %, pokles cen v minulém měsíci nezavdaly důvod pro změnu v nastavení sazeb. Rizika prognózy inflace bankovní rada vidí spíše směrem k nižší inflaci. I tak lze předpokládat mírný nárůst sazeb v příštím roce, na který bude tlačit mj. rozšiřující se úrokový diferenciál proti zemím eurozóny.


Spojené státy

Zpomalení americké ekonomiky je zřetelné. Trh očekává snižování krátkodobé úrokové sazby centrální banky na jaře 2007. Pokles aktivity na trhu rezidenčních nemovitostí pokračuje, také data z trhu práce se mírně zhoršují. Indikátory spotřeby domácností zůstávají nejednoznačné. Jasnější představu by mohli analytici dostat podle výsledků tradičně silné předvánoční nákupní sezony. Teoreticky by trh nemovitostí měl ovlivnit stav ekonomiky především dvěma kanály. Snížení stavební aktivity by mělo přinést nižší příspěvek k HDP a nižší zaměstnanost v tomto odvětví. Stagnace nebo dokonce pokles cen nemovitostí by majitelé domů měli vnímat jako snižování svého reálného bohatství a odpovídajícím způsobem snížit spotřebu.

Index spotřebitelských cen za říjen příjemně překvapil (pokles na 1,3 %) a to především díky meziročnímu poklesu cen ropných produktů. Mírně se snížila i tzv. jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin. Jádrová inflace nicméně zůstává výrazně nad 2 %, tj. úrovní přijatelnou pro Fed.

Fed si je silně vědom zpomalování americké ekonomiky a předpokládá v blízké budoucnosti pokles jádrové inflace. Pro její zvýšenou současnou úroveň se však musí tvářit protiinflačně a držet úroky na současné úrovni.

Podruhé v řadě poklesla tvorba pracovních míst ve službách i v průmyslu. Reálná spotřebitelská poptávka zůstává slušná i když indikátory spotřebitelské důvěry klesly.

Snížená důvěra finančních trhů v americkou ekonomiku a výhled na vyšší úroky v Evropě pomohly euru (profil, názory) k prolomění hranice 1,3 proti dolaru (profil, názory). Jakmile nevydržela tato důležitá psychologická hranice, dolar se propadl skokově a zakončil měsíc na 1,324.

Výhled pro americkou ekonomiku se mírně zhoršil, ale konsenzuálním tržním scénářem je nadále tzv. měkké přistání, ne propad do recese.


Evropská unie 

Síla oživení v evropské ekonomice nadále pozitivně překvapuje. Hybnou silou jsou exporty a investice, "v záloze" zůstává osobní spotřeba, která by měla postupně růst.

Zajímavé je porovnání předstihových indexů ZEW a IFO. ZEW odráží aktuální vnímání a očekávání analytiků a v současné době signalizuje zpomalení růstu v Evropě v roce 2007. Index IFO indikuje sočasnou náladu a očekávání průmyslníků. Již několik měsíců dává IFO mnohem otimističtější výhled než ZEW. Uvidíme kdo bude mít pravdu.

Index spotřebitelských cen v Eurozóně dosáhl v říjnu 1,6 % meziročně. Jde ale pouze o dočasný pokles a inflace by se měla opět vrátit nad 2 %.

Díky stále silnému růstu se nemění ani rétorika Evropské centrální banky. ECB se snaží dostat úroky co nejvýše, dokud jí to stav ekonomiky dovolí. ECB trápí pohled na nadměrnou expanzi měnové zásoby a rovněž se snaží posílit svou protiinflační kredibilitu. Základní úroková sazba bude zvýšena na 3,5 % v prosinci a pravděpodobnost jejího růstu ke 4 % v 1. polovině 2007 roste.

Hledáte nemovitost? Navštivte naši novou sekci Reality.
Kromě poradenství v oblasti financování bydlení vám nově nabízíme také možnost najít si tu správnou nemovitost, případně si porovnat aktuální ceny nemovitostí z celé České republiky. V jednotlivých sekcích najdete byty a rodinné domy k prodeji i pronájmu, rekreační objekty, pozemky i komerční nemovitosti. Vyhledávat je možné také podle žádané lokality, typu projektu - developerské projekty a rodinné domy na klíč či aktuálnosti nabídky (novinky za 7 dní). Vyhledávač realit najdete přímo na naší domovské straně, záložka je umístěna v horním menu vpravo, případně klikněte zde.


Česká republika

Kondice domácí ekonomiky zůstává slušná, i když se růst mírně snížil. Hlavním tahounem je nadále export, v roce 2007 postupně poroste spotřební poptávka domácností. Růst HDP v letošním roce by se mohl pohybovat na úrovni přesahující 6,0 %, pro příští rok se odhaduje pokles růstu na úroveň kolem 5,0 %.

Také u nás klesl minulý měsíc tlak na růst cen. Inflace se meziměsíčně snížila o 0,5 %, meziročně pak klesl index CPI na 1,3% proti 2,7 % v září.

V regionu tradičně ke konci měsíce zasedaly centrální banky. Ta česká ponechala sazby na 2,50 %, pokles cen v minulém měsíci nezavdaly důvod pro změnu v nastavení sazeb. Rizika prognózy inflace bankovní rada vidí spíše směrem k nižší inflaci. I tak lze předpokládat mírný nárůst sazeb v příštím roce, na který bude tlačit mj. rozšiřující se úrokový diferenciál proti zemím eurozóny.

Postupné zlepšení probíhá na trhu práce. Lidí bez práce je opět méně. Podle metodiky ILO míra nezaměstnanosti za říjen spadla na 7,4 % oproti zářiovým 7,8 %.

Koruna (profil, názory) v souladu s vývojem v regionu posilovala vůči EUR, vzrostla o cca 1 % a dostala se z úrovně 28,22 pod úroveň 28 korun za euro (27,97). Do konce roku předpokládáme stabilitu či další mírné posílení.

Odhady základních makroekonomických ukazatelů ke konci roků 2005 a 2006
USA EU ČR
Konec roku 2005 2006e* 2007e* 2005 2006e* 2007e* 2005 2006e* 2007e*
HDP
(reálný růst)
3,20 % 3,30 % 2,50 % 1,50 % 2,40 % 1,90 % 6,10 % 6,60 % 4,80 %
Míra inflace
(index CPI)
3,40 % 3,50 % 2,60 % 2,20 % 2,20 % 2,20 % 2,20 % 2,90 % 3,10 %
Míra
nezaměstnanosti
5,10 % 4,70 % 5,10 % 8,30 % 8,00 % 7,80 % 8,90 % 7,90 % 7,60 %
Základní
úroková sazba
5,25 % 5,50 % 2,75 % 3,50 % 2,25 % 2,25 %
* vážený průměr odhadů Zdroj: AKAM, ABN, MS, DB, GS, Bloomberg, ČS

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Jaký vývoj očekáváte v prosinci? Jakého růstu dosáhne český HDP za letošní rok? O kolik procent porosteme v tom příštím?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.