Jak dobře pojistit věci i ve sklepě a na terase

Věra Tůmová | rubrika: Jak na to | 3. 7. 2009 | 8 komentářů
Mít dobře pojištěnou terasu, balkón či sklep není samozřejmost. K běžné pojistce domácnosti to nabízí většina pojišťoven, je ale třeba splnit určité podmínky, aby šlo na pojistné plnění v případě škody dosáhnout. Na nebytové prostory a věci v nich uložené se vztahují jiné výluky než na věci uložené v bytě.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

3. 7. 2009 21:14 | Patrik

Citace / 03.07.2009 15:04

"...tak pojišťovna zpravidla neplní..."
To jsou Vaše slova.
No, vždyť jsem napsal "zpravidla", tedy existují pojišťovny, které daný případ plní (viz ta zmíněná v článku), ale většina opravdu plní při odcizení kola jen krádež vloupáním a to přeštípnutí řetězu není.
Chtěl jsem prostě upozornit na to, že je důležité číst pojistné podmínky a že "krádež" , "krádež vloupáním" a "překonání překážky" není to samé.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 15:06

Ještě doplnění. Pojišťovny stejně vyžadují, aby jisté pojistné částce při krádeži odpovídalo i zabezpečení.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 15:04

"...tak pojišťovna zpravidla neplní..."
To jsou Vaše slova. Jinak k tomu dalšímu. Je sice hezké, že máte pravdu, jenže v reálu probíhájí věci tak, že klient chce za pojištění platit co nejméně (potom si třeba nezaplatí rozumné krytí vedlejších prostor) a že nemůže z praktických důvodů změnit uspořádání věcí (např. stejně musí mít kola uschována ve společné kolárně). A podle mě ten bezpečnostní zámek alespoň odvede pozornost zloděje k jiným, méně zabezpečeným dveřím (obdoba páky na volantě). Beztak se odehrávají větší krádeže z podnětu tipařů, takže kdo má doma hodnotnější majetek, měl by mít i na jeho rozumné zabezpečení (bezpečnostní dveře, alarm, atd.).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 12:03 | Patrik

Citace / 03.07.2009 11:31

Asi Vám uniká, že v ČR už dlouho nenabízí majetkové pojištění jenom jedna pojišťovna.
Já jsem něco takového tvrdil? Ono přeštípnutí / přepilování řetězu, kterým je kolo připevněno např. k topení je taky překonání překážky, ale stále nejde o krádež vloupáním, ale o prostou krádež (pokud si dveře do kočárkárny odemkne zlý soused). Takže pokud je v pojistné smlouvě uvedeno pojištění pro případ krádeže vloupáním, tak ani ten řetěz nepomůže. Bohužel značná část i bezpečnostních zámků není odolná vůči bumpingu a to včetně těch o renomovaných firem. V jednom z testů se podařilo otevřít 9 z 20 testovaných zámků a to byly bezpečnostní třídy 3 a 4! Bez jakýchkoliv známek poškození, nejkratší doba 4 vteřiny. Dokonce čím je ocel zámku tvrdší, tím větší pravděpodobnost je úspěšné otevření pomocí bumpingu - lépe se přenášejí nárazy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 11:31

Citace - PatrikChrz / 03.07.2009 08:17

Jen bych ještě doplnil jednu věc k těm společným prostorám - pokud je podmínka, že musí být uzamčeny, tak zpravidla platí, že se odcizení hradí jen v případě krádeže vloupáním, tedy pokud kolo ukradne soused, který si kočárkárnu odemkne klíčem, tak pojišťovna zpravidla neplní. Dalším háčkem může být "vniknutí nezjištěným způsobem" a to platí nejen pro onu kočárkárnu, ale i pro byt. Pokud policie napíše "pravděpodobné použití planžety", pojišťovna nejspíš hradit nebude, stejně jako když zloděj použije jinou techniku, která nezanechá žádné stopy po vloupání. V tomto případě se vyplatí nechat si udělat odborný posudek z kriminalistického ústavu, který by měl použití planžety odhalit, ovšem takový bumping odhalen být nemusí. Výrazně omezeno bývá plnění při vniknutí oknem, pokud okno nemá zamykatelné kličky (tedy když zloděj rozbije sklo a "ohnutou rukou" si může okno otevřít), zvláště pokud je spodní okraj okna do 2,5 metru nad zemí. Pojišťovna může považovat za krádež vloupáním i to, pokud pachatel použil správný klíč, pokud k jeho získání použil právě vloupání (např. vypáčení skříňky na pracovišti) nebo loupež.


Asi Vám uniká, že v ČR už dlouho nenabízí majetkové pojištění jenom jedna pojišťovna. Dále naprosto zamlčujete fakt, že principem pojištění je nahodilost. Tento princip např. logicky vylučuje plnění v případě, že bude věc ukradnuta ze společných prostor bez překonání překážky. Pak by mě zajímalo, jestli náhodou není jednodušší zajistit si dveře bezpečnostním zámkem než chodit do kriminalistického ústavu pro expertízu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 11:13

Citace - Emanuela / 03.07.2009 08:45

Dobrý den, také mám sjednané pojištění domácnosti ale na podmínky k pojištění nebytových prostor jsem upozorněna nebyla, spousta řečí, čísel ale podstatné nic, když pak klient podepíše-tak dobré zase mám čárku a odměnu, ti poctiví pojišťováci prominou, vím, že nejsou všichni nepoctiví a dají si tu práci řádně vysvětlit klientovi všechny podmínky pojištění, ale moje zkušenost je prostě jiná. Hezký den.


Vážená, pojistné podmínky si můžete nechat zaslat. Silně pochybuji, že si je budete číst.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 8:45 | Emanuela

Dobrý den, také mám sjednané pojištění domácnosti ale na podmínky k pojištění nebytových prostor jsem upozorněna nebyla, spousta řečí, čísel ale podstatné nic, když pak klient podepíše-tak dobré zase mám čárku a odměnu, ti poctiví pojišťováci prominou, vím, že nejsou všichni nepoctiví a dají si tu práci řádně vysvětlit klientovi všechny podmínky pojištění, ale moje zkušenost je prostě jiná. Hezký den.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 7. 2009 8:17 | Patrik

Jen bych ještě doplnil jednu věc k těm společným prostorám - pokud je podmínka, že musí být uzamčeny, tak zpravidla platí, že se odcizení hradí jen v případě krádeže vloupáním, tedy pokud kolo ukradne soused, který si kočárkárnu odemkne klíčem, tak pojišťovna zpravidla neplní. Dalším háčkem může být "vniknutí nezjištěným způsobem" a to platí nejen pro onu kočárkárnu, ale i pro byt. Pokud policie napíše "pravděpodobné použití planžety", pojišťovna nejspíš hradit nebude, stejně jako když zloděj použije jinou techniku, která nezanechá žádné stopy po vloupání. V tomto případě se vyplatí nechat si udělat odborný posudek z kriminalistického ústavu, který by měl použití planžety odhalit, ovšem takový bumping odhalen být nemusí. Výrazně omezeno bývá plnění při vniknutí oknem, pokud okno nemá zamykatelné kličky (tedy když zloděj rozbije sklo a "ohnutou rukou" si může okno otevřít), zvláště pokud je spodní okraj okna do 2,5 metru nad zemí. Pojišťovna může považovat za krádež vloupáním i to, pokud pachatel použil správný klíč, pokud k jeho získání použil právě vloupání (např. vypáčení skříňky na pracovišti) nebo loupež.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Bakala

podnikatel, BXR Group

Mikuláš Šveda

podnikatel, Exchange

Zdeněk Bakala
ÚSPĚŠNOST
20,00 %

z 5 duelů
×
Mikuláš Šveda
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services