Diskuze: Chcete přidávat komodity do portfolia? Buďte opatrní
Ceny ropy trhají jeden rekord za druhým. Totéž se dá říct o dalších komoditách. Má tedy smysl rozšiřovat v portfoliu jejich zastoupení? Ano, ale jen velmi opatrně, radí analýza agentury Morningstar.
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)
14. 7. 2008 7:59 | Hm
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 7. 2008 7:12 | Honza
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 7. 2008 1:52 | HonzaH
14. 7. 2008 0:55 | Michal Stupavský
Samozřejmě, komodity musí bezpodmínečně být součastí každého vyváženého a diverzifikovaného portfolia. Market timing je pro věttšinu drobných investorů smrtící. Proto doporučuji dollar-cost averaging strategii neboli průměrování nákladů.
Základem úspěchu je totiž pravidelné spoření či investování (jedno, jak to nazveme) a správná alokace aktiv. Řekneme, že drobný investor každý měsíc investuje 10 tisíc korun. Z této částky bych mu doporučoval jeden až dva tisíce pravidelně investor do "komodit". Ideálním řešením může být tisícovku do ETF a tisícovku do podílového fondu zaměřeného přímo na komodity nebo komoditní společnosti.
Závěrem: spořte pravidelně, investujte pravidelně, nevsázejte všechno na jednu kartu (i drobný investor by měl mít minimálně 5 základních karet) a pokud možno se ode dneška snažte zvýšit míru vašich měsíčních investic. Většina drobných investorů totiž investuje či spoří na důchodvý věk velmi málo, aniž by si to uvědomovali.