Výpočet čisté mzdy 2025
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Mojmír Čapka
podnikatel, Brisk
Petr Kužel
prezident Hospodářské komory

53,33 %
z 15 duelů

53,33 %
z 15 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Náhrada škody při nouzovém stavu: Vláda v tichosti zkomplikovala situaci
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
26. 3. 2020 7:46, Petr
Podraz jsem čekal, protože tyhle šašci to vše udělali záměrně, to byl cíl likvidace drobných živnostníků!Nejhorší je, že jim to většina lidí žere! Až přikážou, že máme nosit hovno na krku, tak všichni budou nosit hovna...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
25. 3. 2020 19:55, Vladimír
U hospodských bych škodu vyčíslil z dat EET. Alespoň k něčemu to bude.
Ovšem prošlé potraviny bych určitě neproplácel.
Už vidím jak hospodský láduje lednice jídlem z domova i od kámošů.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 32 komentářů)
26. 3. 2020 8:52 | Jindra
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2020 8:43
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2020 8:41 | Alžběta
26. 3. 2020 8:39 | Jenda
26. 3. 2020 8:12 | Jiří
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2020 7:55 | Miroslav
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2020 7:46 | Petr
26. 3. 2020 3:58 | Filip
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2020 3:51 | Filip
Ano, stát neodpovídá za to, że se objeví "přírodní živel", to je as neoddiskutovatelné, a nad jakoukoli pochybnost. A nový virus, pokud se tedy nepodařilo prokázat např. to, že unikl státu z laboratoria, což zde rozhodně nehrozí, přírodním živlem je.
Jenže, pokud se objeví přírodní živel, dejme tomu opravdu velký vichr, postupuje na území státu, stát ví dopředu, že ten vichr tady, řekněme na 90%, bude, je odpovědný za přiměřená opatření k zabránění škod.
Koronavirus nevznikl u nás. Kdyby tomu tak bylo, byla by situace odlišná, poněvadž stát by nemohl jakkoli presumovat, že se nějaká pandemie stane, a tomu by i odpovídala protiopatření - byla by opožděná, a minimálně z počátku frapantně nedostatečná.
Koronavirus vznikl v Čínské lidové republice, a minimálně od začátku února bylo o něm dostatek informací k tomu, aby se stát na skutečnost, že se zde objeví, a jaké škody, nebudou-li protiopatření, bude páchat, přizpůsobil.
Namístě tak bylo uzavřít hranice a všecky navrátivší podrobit karanténě, neboť v té době už koronavirus nebyl záležitostí jenom PLC, leč i Vlašska, či Spojeného Království.
Stát s opatřeními váhal, což vláda, ani premiér, nepopírají, a prvotní opatření byla spíše k smíchu, než k zabránění vzniku pandemie.
Očekávat od naší generace, že se dobrovolně podrobí karanténě doma, bylo hrubě naivní. Většina lidí šla minimálně jedenkrát na nákup (a aby ne, co měli dělat), jakkoli nechráněná proti šíření nákazy. Kontroly na hranicích stylu: jedeš z Itálie? Ne. Tak jeď. Jedeš z Itálie? Jo. Tak ti změříme teplotu!, jsou k smíchu. Připomíná mi to Ukrajinskou "čelní prohlídku", o které jsem kdysi četl: máš nůž? Mám. Velký? Ne, malý. Ukaž! To velký, dáš $20.00, nebo ti ho seberu!
O ouřednících hygienické stanice, kteří byli s to navrátilce z dovolené ve Vlachách poslat normálně do práce jenom na základě telefonického dotazu, jestli má teplotu a kašel, ani nemluvě.
Další věci je, jak by se virus šířil, pokud by každý občan nafasoval na týden sedm respirátorů FFP3. Nebo si je alespoň mohl za regulovanou cenu koupit a byl povinen ho každý nosit v jakékoli uzavřené prostoře mimo domova. V současné době jsou respirátory třídy 3 jenom pro stomatology, benga z Biosonderkommanda, v overalech z tyveku a vybrané zdravotníky, ostatní složky IZS fasují respirátory třídy 2, které jsou na prach a azbest, ale rozhodně nechrání proti virům, a pro všecky ostatní jsou, prý, respirátory třídy 1. Ty jsou, proti virům, úplně k ničemu, a ani ony nejsou! Stát nebyl, za skoro měsíc, opatřit občanům ani pitomé ústenky.
To je stejný přístup, jako kdyby rozdali občanům na yperit ochranné roušky (ty jsou proti radioaktivnímu prachu, ničemu jinému, a to ještě na opravdu krátkou dobu), a pak řekli, že oni nic platit nebudou.
Pak je zde okolnost reálné škody. Protože i kdyby vláda chyby nedělala, přijímala všecka opatření včas, tak minimálně uzavření hranic, ergo značný pokles turismu, plus hrubé omezení veřejných akcí, by bylo nezbytné tak, jako tak. Takže by, logicky, klesaly tržby v celém sektoru služeb, který je na turismu závislý.
Pročež je nesmysl požadovat po státu průměrnou tržbu, jakou kdo měl před nouzovým stavem. Za samotný nouzový stav stát nemůže, jako nemůže za virus, nebo výbuch sopky. Reálnější se vidí opravdu proplacení zkaženého zboží + refundace části mezd zaměstnancům. Protože i kdyby ty provozovny stát nezavřel, já bych třeba teďka do hospody, nebo kavárny, rozhodně neměl potřebu jít. A jistě nejsem sám, takže je otázkou, nakolik poškodil "Pohlreichy" stát, který musel určitá opatření přijmout, většina je opravdu nezbytná a proporcionální, a nakolik za jejich situaci může samotný virus, ergo živel.
Důkazní břemeno leží na žalobci, pročež oni budou muset prokazovat nejen výši škody, ale rovněž příčinou souvislost mezi jejím vznikem a konkrétním opatřením v rámci nouzového stavu. I co do výše.
A soudy se budou muset vypořádat se vším, a vlastně je toho ještě mnohem víc, co jsem nastínil výše. To moc nejde presumovat, jak to dopadne.
Ale protože podobná opatření jsou, nebo budou, skoro všude, tím pomyslným černým Petrem bude až ESLP.
Očekával bych, že vyjde z obecných kriterionů, jako např. při posuzování přiměřenosti délky řízení. Ano, virus stát nemohl čekat, ano, zdravotní systém nemohl být - tam a tam - připraven na takové množství pacientů, kteří potřebovali plicní ventilátor (ergo, vysoká strana nenese odpovědnost za to, že Vlachově babičce nebyla s to dát ventilátor) etc. etc.
26. 3. 2020 3:20 | bufaloo
25. 3. 2020 22:21 | eďa
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 3. 2020 19:55 | Vladimír
Stránka 2/2
Následující