Očima expertů: Jeden čas! Ale který?

Je skutečně potřeba definitivně utnout střídání letního a zimního času? A pokud ano, který z nich si mají Češi nechat?

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2018 7:58, Ramesse II.

Nejvíc se ztotožňuji s p. Kovandou, ale zaujala mě vtipná věta p. Prouzy: "spíše vyplýtváme víc energie na debaty o střídání času, než kolik jí ušetříme tím, že čas měníme" :)

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 22 komentářů)

10. 11. 2018 12:55 | Pavla

Je pozoruhodné,jak mnoho lidí preferuje něco, co vůbec nezažili. Nikdo přece nezažil celoroční letní čas, kdy od půlky listopadu do poloviny února jdou děti do školy za tmy, zatímco při celoročním středoevropském čase toto nenastane vůbec, přičemž nejhorší období z hlediska ranní tmy překryje krásný čas Vánoc. Zažila jsem celoroční standardní středoevropský čas, ze střídání jsem nebyla nadšená nikdy. A opravdu bychom ušetřili jak v domácnostech, tak v institucích, pokud budeme muset začít svítit o hodinu dřív? Reakcí bude nejspíš posun pracovní doby i školního vyučování a budeme tam, kde jsme již byli, pouze bude fixována odchylka (nebo úchylka)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 10. 2018 19:19 | Jan

Je zajímavé, že většina lidí (aspoň v mém okolí) tvrdí, že by chtěla radši letní čas, že jsou ochotni si přivstat, aby bylo odpoledne/večer déle světlo. Také podle mých pozorování pro letní čas horují více lidé s klouzavou pracovní dobou, kteří mohou chodit do práce později (a nikdo jim nebrání, aby chodili dříve), zatímco lidé, kteří musí vstávat brzy na pevně danou hodinu, by byli spíše pro standardní čas.
Ale praktické chování je trochu jiné. Např. ranní dopravní špička se v devadesátých letech minulého století posunula asi o hodinu později (v Praze dříve nejsilnější hodina od 7:00, nyní až od 8:00). Tj. lidé jsou pohodlní, mají tendenci vstávat (a chodit spát) čím dál později a pak to chtějí "zachraňovat" posunem na letní čas.
Bude-li zaveden celoročně letní čas, bude tento trend pokračovat, přijdou nějací mudrlanti, že jsou děti ráno nesoustředěné a školní vyučování by mělo standardně začínat od 9:00, televizní stanice, když zjistí, že lidé jsou večer stále venku, zařadí "prime" pořady na pozdější hodinu, a potom jedinou záchranou bude ten zmíněný "dvojitý letní čas". A až se zvyklosti zase posunou, tak trojitý atd., atd... :-)
Podle mého názoru, jediné správné řešení je zavést celoročně čas, který nejlépe odpovídá poledníkovému pásu dané země, což je v případě ČR úplně jednoznačně čas středoevropský. A společnost se tomu bude moci pozvolna přizpůsobovat, při stanovení počátku školního vyučování, při stanovení počátku pracovní doby (kde nemůže být klouzavá) atd.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 10. 2018 15:29 | pagani

Téměř celý život jsem do práce vstával ve 4,30, hrůza, myslím si, že mi to zkrátilo život o pět let. Jedině normální, zimní čas!
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 9. 2018 16:02 | Stopař

Mně, soudruzi, je to úplně jedno, protože dělám celý život na směny. 6x do měsíce vstávám ve 4. Ale pro pořádek bych zavedl správný starý pásmový čas, takže ten zimní. A prosím všechny čilouše, aby si odvykli šíbovat věcmi, který jsou dány bohem a přírodou, kterým je uprděný, na metabolismu hnijící organické hmoty založený život úplně ukradený.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 9. 2018 8:33 | kp

Jednoznačně preferuji letní čas. Skutečným řešením bude v budoucnosti až přechod na takový časový systém, který bude kopírovat postupné změny míry světla v průběhu dne. Velmi zjednodušeně den v prvním pololetí každého roku by byl o minutu kratší, "půlnoc" by nastávala již v 23:59, a bezprostředně po ní by již bylo ne 00:00, ale 00:01 a naopak den v období druhého pololetí by byl o minutu delší, "půlnoc" by nastávala až v 24:01. O tom co nakonec bude skutečně přijato a všeobecně celosvětově zavedeno by rozhodoval až pečlivý výzkum a všestranný konsenzus. Pouhou takovouto jednoduchou manipulací je možné dosáhnout například v tomto případě zhruba tří hodinový posun. Jde pouze o to, aby se přijatý systém přizpůsobil tomu, co nemůžeme ovlivnit, postupným posunům okamžiku kdy v průběhu roku přechází noc v den a naopak, tedy mechanismu který nezávisle na nás, ovlivňuje život každého živého organismu na této planetě, a na který jsme tedy již dlouhodobě v průběhu statisíců let dokonale adaptováni. Stávající systém tomu naopak naprosto odporuje, a připravuje nám tak každodenně nemalé těžkosti. Vůbec mi nezáleží na tom, aby ve finále byl přijat právě systém, který jsem zde nastínil. V každém případě to ale bude v budoucnosti takový systém, který bude dokonale kopírovat změny které probíhají v přírodě a ve vesmíru v průběhu roku, a bude tak nejlépe vyhovovat tomu co je pro nás přirozené. Mění se přirozené osvětlení sluncem, délka dne a noci v průběhu roku? Mění. Budeme tedy přisvětlovat planetu tak, aby po celý rok bylo osvětlení konstantní a odpovídalo stavu v měsíci červnu? Možná ve velmi daleké budoucnosti. Je ještě otázkou, zda by takové opatření vůbec vyhovovalo lidskému organismu i všemu živému na této planetě. Můžeme naopak přizpůsobit náš životní rytmus tomu co je pro nás po statisíce let přirozené? Ano, můžeme, stačí k tomu jednoduchý přechod na takové počítání času, které bude věrně kopírovat skutečné sluneční osvětlení, kdy budou přinejmenším dopoledne v určitou dobu stále stejné světelné podmínky. Samozřejmě délku dne, ani skutečnost, že v zimě bude brzo tma tímto, ani jiným opatřením neovlivníme.
Poznámka: Původní příspěvek obsahoval jednoduchý početní příklad, o kolik lze pouhou jedinou minutou denně, jejím přidáním, ubráním posunout čas v průběhu roku. Na početní příklad stránka reagovala následujícím způsobem: Chyba! Neznámý tag! A tak jsem měl s vložením příspěvku trošku práce navíc, a Vám jsem přidělal zase práci s mazáním mých neúspěšných pokusů, za což se tímto omlouvám.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 10:41 | slava

Nechápu, proč je nutné neustále něco vymýšlet a měnit a já nevím co. Velice mne mrzí, že jsem nevěnoval větší pozornost zprávě, že v Rusku už dříve zavedli jednotný čas, a to letní, ale neosvědčilo se jim to a přešli na "normální", tak je dán podle "časových pásem".
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 9:24 | josef

Vy neumite cist - ona precetla 44 studii a publikovala jejich shrnuti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 9. 2018 9:19 | deprese

Expertka publikovala 44 studií a zjistila, že je to zdraví škodlivé. Tak teď ještě studii co prožívá milion lidí každý týden, když se jim změní směna. Taková studie žádné populistické body nepřinese, co ekonomko?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 8:51 | ...M

Přesně tak, o tom ale tihle populisti nic neví, protože v životě nikdy nepracovali a už vůbec ne na směny.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 9. 2018 8:49 | ...M

To mohla vypustit z huby jen nějaká koza, která neví nic o tom jak třeba působí střídání ranních, odpoledních a nočních směn v provozech, kde to není absolutně potřeba a děje se tak jen z rozmaru novodobých mocipánů. Tímhle by se měli tihle pseudopolitikové zabývat a ne populistickými a zbytečnými kravinami!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 9. 2018 8:22 | deprese

"Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí." O hodinu se změní čas a někoho to zabije, to jako fakt? :)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 9. 2018 8:24 | k p

Pouhou takovouto jednoduchou manipulací je možné dosáhnout například v tomto případě zhruba tří hodinový posun. Jde pouze o to, aby se přijatý systém přizpůsobil tomu, co nemůžeme ovlivnit, postupným posunům okamžiku kdy v průběhu roku přechází noc v den a naopak, tedy mechanismu který nezávisle na nás, ovlivňuje život každého živého organismu na této planetě, a na který jsme tedy již dlouhodobě v průběhu statisíců let dokonale adaptováni. Stávající systém tomu naopak naprosto odporuje, a připravuje nám tak každodenně nemalé těžkosti. Vůbec mi nezáleží na tom, aby ve finále byl přijat právě systém, který jsem zde nastínil. V každém případě to ale bude v budoucnosti takový systém, který bude dokonale kopírovat změny které probíhají v přírodě a ve vesmíru v průběhu roku, a bude tak nejlépe vyhovovat tomu co je pro nás přirozené. Mění se přirozené osvětlení sluncem, délka dne a noci v průběhu roku? Mění. Budeme tedy přisvětlovat planetu tak, aby po celý rok bylo osvětlení konstantní a odpovídalo stavu v měsíci červnu? Možná ve velmi daleké budoucnosti. Je ještě otázkou, zda by takové opatření vůbec vyhovovalo lidskému organismu i všemu živému na této planetě. Můžeme naopak přizpůsobit náš životní rytmus tomu co je pro nás po statisíce let přirozené? Ano, můžeme, stačí k tomu jednoduchý přechod na takové počítání času, které bude věrně kopírovat skutečné sluneční osvětlení, kdy budou přinejmenším dopoledne v určitou dobu stále stejné světelné podmínky. Samozřejmě délku dne, ani skutečnost, že v zimě bude brzo tma tímto, ani jiným opatřením neovlivníme.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 9. 2018 8:20 | k p

Jednoznačně preferuji letní čas. Skutečným řešením bude v budoucnosti až přechod na takový časový systém, který bude kopírovat postupné změny míry světla v průběhu dne. Velmi zjednodušeně den v prvním pololetí každého roku by byl o minutu kratší, "půlnoc" by nastávala již v 23:59, a bezprostředně po ní by již bylo ne 00:00, ale 00:01 a naopak den v období druhého pololetí by byl o minutu delší, "půlnoc" by nastávala až v 24:01. O tom co nakonec bude skutečně přijato a všeobecně celosvětově zavedeno by rozhodoval až pečlivý výzkum a všestranný konsenzus.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 9. 2018 13:11 | deprese

A když máte odpolední, tak budete jezdit domů až ráno za světla? :D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 9. 2018 10:04 | Dana

Asi jsem jedna z mála, ale mně střídání vyhovuje. Vstávám v půl šesté a v létě se budím úplně bez budíku, vzbudí mě prostě světlo. Ale třeba teď, když už vstávám za tmy se vyloženě těším, až se čas posune. Chodím spát o půlnoci. Nikdy mi nikdo nevysvětlil, proč se změna času liší na jaře (kolem rovnodennosti) a na podzim, kdy se čas mění až o víc než měsíc později.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 22:26 | Luky

Normální čas je ten středoevropský, to je ten který se používá v zimě, než se zavedlo to stupidní střídání, platil celý rok a mělo by to tak být i nadále! Při letním čase v zimě by bylo ještě v devět tma!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 19:12 | ewr

bavite se tady jako vzdycky vo ho...ne......vy co kazdy rano dojizdite do prace tak jste si mozna vsimli ze na podzim a na jare jezdime vice mene za svetla a pak to zmenej na letni cas a zase jezdime po tme.spocital nekdo kolik lidi se naboura a tak.a kolik kolaru prijde zbytecne o zivot.nebylo by teda lepsi jezdit o hodinu dele a za svetla a v bezpeci tedy zavest tzv. zimni cas
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 19:06 | havlae

Zachovat středoevropský čas s tím, že režim dne (= počátek prac. doby apod.) se posune o 1 hod dřív. To střídání času nevnímají špatně jen někteří lidé, ale i zvířata v zemědělských chovech.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 16:18 | Karel

Já jsem jednoznačně pro dvojitý letní čas. Mohli by na tohle nechat vypsat referendum
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 9. 2018 10:53 | deprese

Když už tak ona s kolegy, když jste takový hnidopich. :D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  11 234 607 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Rozpor při reklamaci
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobrý den, reklamovala jsem po dvou letech používání dne 21.9.2019 žehličku koupenou v Lidlu v září 2017 s tříletou zárukou. 19.10. mi zaslali sms, že je reklamace vyřízena, ať se dostavím na prodejnu,... více

Spotřebitelská poradna

Články na Heroine.cz

Proč se kvůli dětem (ne)rozvádět

Proč se kvůli dětem (ne)rozvádět

Druhá ukázka z prvního tištěného čísla časopisu se týká bolestného a přitom tak častého...více

Návody pro krkavčí matku: strčit dítě do jeslí?

Návody pro krkavčí matku: strčit dítě do jeslí?

Tak se znovu dočkáme jeslí, krkavčí matky budou mít pré! Ve skutečnosti to s návratem...více

30 let od revoluce. Společnost se odráží i v očích menšin

30 let od revoluce. Společnost se odráží i v očích menšin

Třicet let, které uběhly od revoluce, nezvou jen k ohlédnutí za událostmi Listopadu, ale...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Rostock

podnikatel a investor, Venture Investors

Michal Mejstřík

ekonom

Michael Rostock
ÚSPĚŠNOST
52,63 %

z 38 duelů
×
Michal Mejstřík
ÚSPĚŠNOST
62,22 %

z 45 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.