Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Financovat bydlení komplet ze stavebka? S nižším úrokem neušetříte

Josef Uchytil | rubrika: Jak na to | 28. 6. 2018 | 14 komentářů
Stavební spořitelny dnes nabízejí dlouhodobé úvěry na pořízení nemovitosti. Podmínky vypadají lákavě: úrok i splátka jsou nižší než u hypotéky. A přece můžete i s nižšími úroky a splátkami zaplatit víc. Ukážeme si to na konkrétním příkladu.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 6. 2018 5:15

Dobrý den, pane Miroslave, buďte prosím konkrétnější s těmi "dalšími výhodami" stavebního spoření.
1) sazby jsou stále aktuální
2) provize z úvěru ze stavebního spoření je vyšší (protože je nejen za úvěr, ale i za smlouvu o stav. spoření) a to je opravdu k zamyšlení, proč tedy klientům častěji doporučujeme hypotéku
3) článek neříká, že je jedno jednoznačně lepší než druhé, jen že je potřeba dobře počítat
4) ty garance mě vždy rozesmějou - jakože nějaká firma něco garantuje za 10, 17 let :-D Už si nepamatujete výpovědi smluv klientů s vyšší úrokovou sazbou, klienty držené jako rukojmí v překlenovácích s vysokými úrokovými sazbami? Navýšení poplatků u smluv s "lepšími" podmínkami? Bude-li trh výrazně výše než 3,5%, spořitelny zase něco vymyslí...
5) ano, už z principu jde o srovnávání jablek u hruškama, proto málokdo nachází odvahu takto veřejně srovnávat (a neveřejně kdokoli a ty srovnání mě přivádějí často k pláči). Máte-li lepší srovnání, sem s ním...

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miroslav 29. 06. 2018 11:24)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

28. 6. 2018 19:03 | P. Kolářová

P. Uchytil ve svem srovnani bohuzel opomenul (asi omylem) zminit, ze pri financování ze stav. sporeni je po fazi preklenovaciho uveru tj. treba i po 10 letech nastaven pevny urok v radnem uveru (3.5%). U hypoteky na 30 let, kdy clovek ma fix na treba jen 5 let je pak pro klienta velka neznama, jak se mu urok a tim i splatka zmeni. Pokud budou uroky z uveru v budoucnu stoupat podle soucasneho trendu, panbuh s temi, kterym hypotecni uroky 'vystřelí' vzhuru!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

28. 6. 2018 20:31 | Gabriel Pleska

Myslíte toto? „Po 17 letech se překlenovací úvěr překlopí do řádného úvěru, kde na Honzu čeká úroková sazba 3,5 procenta ročně...“
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (P. Kolářová 28. 06. 2018 19:03)

28. 6. 2018 22:21 | TVK

Tak úrok na konci splácení hypotéky někde za 17 let (v době, kdy se dostanete na garantovaný úrok řádného úvěru)jsou s ohledem na růst nominálních příjmů z dnešního pohledu irelevantní. Počítejte klidně s růstem nominálních příjmů 4% p.a. a co vám to udělá s hypotékou, i kdyby pak úrok byl 5% místo 2,0 - 2,5% dnes ..
Co ovšem může být "zajímavější" je skutečnost, že i úroky u překlenováku jsou fixovány pouze na určitou dobu, běžně 3 - 6 let, výjimečně 10 let. A poté se mohou změnit, takže pokud v té době bude úroková úroveň obecně výše proti dnešku, projeví se to i v překlenovácích. A zde může být ten zásadní rozdíl. Pokud mám hypotéku a skončí mi třeba 5R fix, tak mám i u 30-leté hypotéky splaceno třeba 12% z jistiny. Jenže u překlenováku dlužím stále 100% a z této sumy platím i ten úrok. A po dobu další fixace u hypotéky splácím postupně jistinu a snižuji podíl úroku, zatímco po x dalších letech u překlenováku platím úrok stále ze 100% jistiny a nůžky mezi oběma produkty se tak můžou rapidně rozevřít.
Vtip je v tom, že garance úroku na řádný úvěr je taková vábnička, která spořitelny nic nestojí a klientovi naopak nic nepřináší. Protože pokud se chcete dostat na nějakou rozumnou výši řádného úvěru "efektivním" spořením optimální cílové částky, tak to chce dlouhé roky, kdy vám spořitelna vyplácí směšný úrok z úspor 0,5-1,1% a průběžně vás kasíruje o nezanedbatelné poplatky a kdy efektivní úrok/zhodnocení úspor klesá tak, jak se v uspořené sumě "ztrácí" maximální státní podpora 2.000 Kč/rok.
A pokud se k řádnému úvěru dopracujete přes překlenovák, tak tu budoucí nízkou (???) sazbu možná i několikrát zaplatíte v úrocích překlenováku (které zřejmě nikdy nevycházely lépe než hypotéka), kdy třeba jak v tomto článku platíte 17 let úrok ze 100% půjčené částky, zatímco u hypotéky byste za tu dobu srazila jistinu na méně než polovinu ..
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

29. 6. 2018 6:17 | Jirka

U všech případů zapomněla skupina Partners zmínit, že u hypoték není garantovaná úroková sazba do konce splácení ale u stavebního spoření ano.Rozdil měsíční úspory si klienti můžou ponechat nebo vložit jako mimořádný vklad.Podivejte se na kalkulačky když u hypoték dáte fixaci 7let a vyšší jaká je úroková sazba.U stavebka je možné na 11let mít 1,99%.Kde je teda objektivní posouzení?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

29. 6. 2018 7:48 | Josef Uchytil

Opravdu na 11 let nebo jen na 6 (fixace v překlenovacím úvěru)? 10letá fixace stále lze vyjednat za 2,49%, 7-8 letá 2,39%
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 29. 06. 2018 06:17)

29. 6. 2018 8:04 | Josef Uchytil

To mě právě při propočtech zarazilo, že na např. 6 letech vychází obě varianty nastejno - pokud je tedy opravdu takový rozdíl v úrokových sazbách... (2,39% vs. 1,99%) Na hypotéce klesne jistina o 367.832,- Kč, klient zaplatí 700.970,- Kč. Ve stavebku bude mít naspořeno 302.000,- Kč, celkem zaplatí ale jen 586.500,- Kč.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TVK 28. 06. 2018 22:21)

29. 6. 2018 8:08 | Josef Uchytil

koukám, že jsem rozepsal komentář chybně - právě že na 6 letech při takovémto úrokovém diferenciálu vychází stavebko LÉPE! Pokud by ale sazba na hypotéce byla např. 2,09%, vyjdou obě varianty nastejno.
Překlenovací úvěr je brutálnější s každým rokem navíc (protože platím úrok stále z celé cílové částky, i když už mám hodně peněz naspořeno)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Josef Uchytil 29. 06. 2018 08:04)

29. 6. 2018 10:17 | Petr

Problém článku spočívá v tom, že používá jakési "generické" stavební spoření, ve kterém k překlopení překlenovacího úěru do úvěru ze stavebního spoření dojde za 17 let. Je možné, že existuje stavební spořitelna, která něco takového nabízí. Ale je jisté, že existují jiné tarify stavebních spořitelen, u kterých tento okamžík nastane dříve (extrémem je Buřinka a Modrá pyramida, kde k překlopení dojde již za dva roky).
Zatímco pro výpočet hypotéky stačí znát sazbu, splatnost, a případně poplatky, u stavebního spoření jsou velmi důležité také předpoklady pro získání úvěru ze stavebního spoření. A zde jsou skutečně obrovské rozdíly.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

29. 6. 2018 11:24 | Miroslav

Partners mají z hypotéky větší provizi než z úvěru ze stavebního spoření. Řadu dalších výhod u úvěru ze stavebního spoření opomněli uvést (záměr, nebo neznalost?). Hypotéka v určitých případech je výhodnější než v úvěr a v jiných ne. Každopádně tohle srovnání je dělané spíše na míru hypotéce než stavebku, protože stavebko říká, že po splnění podmínek přijetí úvěru ze stavebního spoření budete mít úrok 3,5% bez ohledu na úrokové sazby na finančních trzích, kdežto hypotéka vám dá úrok se zohlednenim aktuálních úrokových sazeb. Zkrátka řečeno, porovnávaji se jablka s hruskami, přičemž by se daly zmínit další výhody stavebka. Nicméně ta "nezávislost" tvůrců článku je opravdu k zamyšlení.. na závěr bych chtěl dodat, že tvůrce se inspiroval úrokovými sazbami stavebních spořitelen dnes, ale u sazby hypotéky se bavíme o období cca. půl roku zpátky. Toť asi vše..
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 6. 2018 2:11 | Zdeněk

Stavebko je k ničemu. Po osmi letech splácení jsem refinacoval a dlužíte stále stejnou částku. A z naspořených směšně úročených peněz mi srazili stodeset tisíc. Skvělý produkt že. Splátky byly v porovnání z dneškem šílené, úroky šest ale klidně i devět procent.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 6. 2018 5:03 | Josef Uchytil

Souhlasim, rozdíly jsou velké, jde o velmi konkrétní tatif jedné spořitelny. U jiného (a jiné) jsem zatím na sazbu 1,99% (bez dodatečných podmínek) nenarazil. A pokud je stejná sazba u překlenovacího úvěru jako u hypotéky, vychází VŽDY lépe hypotéka, to není co srovnávat
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 29. 06. 2018 10:17)

30. 6. 2018 5:15

Dobrý den, pane Miroslave, buďte prosím konkrétnější s těmi "dalšími výhodami" stavebního spoření. 1) sazby jsou stále aktuální 2) provize z úvěru ze stavebního spoření je vyšší (protože je nejen za úvěr, ale i za smlouvu o stav. spoření) a to je opravdu k zamyšlení, proč tedy klientům častěji doporučujeme hypotéku 3) článek neříká, že je jedno jednoznačně lepší než druhé, jen že je potřeba dobře počítat 4) ty garance mě vždy rozesmějou - jakože nějaká firma něco garantuje za 10, 17 let :-D Už si nepamatujete výpovědi smluv klientů s vyšší úrokovou sazbou, klienty držené jako rukojmí v překlenovácích s vysokými úrokovými sazbami? Navýšení poplatků u smluv s "lepšími" podmínkami? Bude-li trh výrazně výše než 3,5%, spořitelny zase něco vymyslí... 5) ano, už z principu jde o srovnávání jablek u hruškama, proto málokdo nachází odvahu takto veřejně srovnávat (a neveřejně kdokoli a ty srovnání mě přivádějí často k pláči). Máte-li lepší srovnání, sem s ním...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miroslav 29. 06. 2018 11:24)

1. 7. 2018 6:33 | Angel

Jejda, ale že Partners dodnes prodává hypotéku, kterou nazývá "Bezpečnou" a kdy slibuje lidem investice s 8% kalkulací na to nějak autor zapomněl...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

5. 7. 2018 17:31 | Miroslav

1) Sazby nejsou aktuální.. ale to se můžeme přít do nekonečna. 2) To máte možná pravdu, nicméně určité společnosti svým zástupcům tyto provize krátí, s jinými společnosti spořitelny a banky spolupracovat nechtějí (nedostali partners také nějakou pokutu za špatné poradenství?). 3) článek říká, že Hypo vychází lépe a podmínky jste nastavil přímo na míru hypotéce, opět můžeme polemizovat do nekonečna.. 4)Zde se projevila hrubá neznalost stavebka a pletete spořící smlouvy od smluv meziúvěrových. Ano, docházelo k výpovědím (taky mi přišla výpověď, ale u SPOŘÍCÍ smlouvy), nicméně ze zákona může být rozdíl mezi vkl. účtem a úrokem z úvěru max. 3%, tak prosím neplácejte voloviny, přičemž ta největší "navýšení poplatků u smluv s lepšími podmínkami." 5)jsem rád, že máte odvahu, to se cení.
Víc se k tomuto tématu nebudu vracet, každopádně děkuji za předchozí reakci. Názorově se pravděpodobně neshodneme.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 30. 06. 2018 05:15)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  8 721 397 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Jak si užít a přejít ve zdraví Krkonoše za dva dny

Jak si užít a přejít ve zdraví Krkonoše za dva dny

Na dvoudenní přechod Krkonoš z Harrachova do Pece pod Sněžkou nás onoho krásného letního...více

Deset důvodů, proč vymazat své účty na sociálních sítích – díl II.

Deset důvodů, proč vymazat své účty na sociálních sítích – díl II.

V prvním díle našeho seriálu , který popisuje kapitoly z knihy Jarona Laniera „Deset důvodů,...více

Proč multitasking není v žádném případě pozitivní

Proč multitasking není v žádném případě pozitivní

Jsou jím obdařeny především ženy a je prý přínosný. Multitasking. Jde o schopnost řešit...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Klára Samková

advokátka

Boleslav Polívka

herec a podnikatel

Klára Samková
ÚSPĚŠNOST
80,33 %

z 122 duelů
×
Boleslav Polívka
ÚSPĚŠNOST
55,10 %

z 49 duelů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK