Očima expertů: Vést válku proti drogám?

Už v roce 2011 ohlásila Globální komise pro drogovou politiku, že válka proti drogám selhala. Kde se stala chyba? Jak se poučit? Je čas legalizovat některé drogy a přestat kriminalizovat jejich uživatele?

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 7. 2016 11:36, Omasta

Když vyšší cena od závislosti neodrazuje, tak by se ceny omamných dog měly snížit. Dealeři by pak vymřeli hladem, protože by mohli prodávat své zboží jen nováčkům. Závislí narkomani, by dostávali recept na drogy za 10% ní cenu, čímž by se předešlo krádežím, loupežím, apod. Akorát to nějak pohlídat, aby se narkoman otestoval, že je závislý, a teprve poté by měl nárok na omezené množství. Aby to nemohl prodávat a svádět slušné lidi. Narkomani, co by se nesnažili vyléčit, a byli by závislí déle než 2 roky, by měli dostat viditelný cejch a čip, aby policie mohla sledovat jejich pohyb.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

15. 7. 2016 21:00 | Omasta Jan

Ještě bych doplnil, kdyby závislí narkomani, by dostávali recept na drogy za 10% ní cenu, tím by se předešlo krádežím, loupežím, apod. Akorát to nějak pohlídat, aby se narkoman otestoval, že je závislý, a teprve poté by měl nárok na omezené množství. Zbytek nad přiměřené množství už vy se mu prodávalo za nezvýhodněnou cenu, dejme tomu 5x dražší, aby to nemohl prodávat a svádět slušné lidi. A nutilo by ho hledat cestu, jak to omezit. Tento systém by měl být určitě lepší, protože by stát neutrácel za boj z drogami, ale vydělával na nich a všecky narkomany by měli zaevidované.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 7. 2016 15:11 | verka

Alkohol, kouření, krádeže, hrubost a násilí, lež.... do života NEPATŘÍ. Škodí to jak tomu člověku, tak okolí. Podle mne co není žádoucí, je třeba potlačovat/trestat/, co je prospěšné, je třeba podporova. Nejsem idealistka ani nežiji ve vzduchoprázdnu, naopak, celý život jsem pracovala mezi lidmi a s lidmi a dovedu posoudit, čeho se dá příkladem, dobrým slovem, a hlavně důsledností a odpovědnopstí dosáhnout. Je potřeba i JASNĚ vymezit, co "ano", co lze snad ještě trochu tolerovat, ale s výstrahou a co už rozhodně "ne". Když vlastně nikdo nic přčsně neví, zákonodárci něco vydají a hned vzápětí opravují, upravují, kdo se v tom má vyznat. Každý dacan pro sebe hledá únikovou cestičku a obyčejně najde, nebo aspoň pro svoje nežádoucí jednání falešné pochopení, dokonce i POMOC!Např. závisláci dostanou zdarma stříkačky, prezervativy, dávku drogy... No nezlobte se na mne vůbec nikdo, ale toto je správné? Rodiče, kteří nezvládnou ani svoje dítko, dostávají na něj přídavky/výchovně/ dál, jako by se necvhumelilo, i když tu "práci" = výchovu vůbec neodvádějí. A každý by měl začít ve svojí vlastní rodině. Jen se prostě ztratila odpovědnost, sebekritika, soudnost, zdravé myšlení. Hledá se umělá zaměstnanost v různých spolcích, o.s., neziskových organizacích, které místo pomoci předcházet něčemu, na ubohých trosečnících vydělávají. Díky nim mají nekontrolovatelné zdroje peněz, nekontrolovatelnou pracovní dobu, nekontrolovatelnou pracovní náplň...ničemu dobrému nepomůžou, jen škodí všemu a všem. "Chceš-li pomoct hladovému, nedávej mu rybu, ale nauč ho ryby chytat." Moudré přísloví. P.S.Nejsem ani žádná svíčková bába, kostelní okno. Obyčejný člověk s nezmanipulovatelným a nezmanipulovaným myšlením. A vím, že to se dávno "nenosí".
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 7. 2016 11:36 | Omasta

Když vyšší cena od závislosti neodrazuje, tak by se ceny omamných dog měly snížit. Dealeři by pak vymřeli hladem, protože by mohli prodávat své zboží jen nováčkům. Závislí narkomani, by dostávali recept na drogy za 10% ní cenu, čímž by se předešlo krádežím, loupežím, apod. Akorát to nějak pohlídat, aby se narkoman otestoval, že je závislý, a teprve poté by měl nárok na omezené množství. Aby to nemohl prodávat a svádět slušné lidi. Narkomani, co by se nesnažili vyléčit, a byli by závislí déle než 2 roky, by měli dostat viditelný cejch a čip, aby policie mohla sledovat jejich pohyb.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 7. 2016 18:16 | Angelus

Problém není ve drogách, problém je opět ve státu (jako ostatně skoro ve všem). http://www.mises.cz/literatura/obhajoba-neobhajitelneho-22-kapitola-5-drogove-zavisly-170.aspx http://www.mises.cz/literatura/obhajoba-neobhajitelneho-22-kapitola-4-drogovy-dealer-111.aspx
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 7. 2016 8:58 | Om

https://www.youtube.com/watch?v=LwDepdc_qnw Frydrych a Nešpor se příliš často setkávají s lidskými troskami a to jim bere nadhled. Uvěřili tomu, že přece není možné, aby byli lidi taková hovada a namířili svoji nenávist a rozhořčení proti nějakým substancím a bojují proti nim. Napáchají tak víc zla než užitku.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2016 16:26 | Gajda

https://www.youtube.com/watch?v=wliHkDWh6_A
krásně stručně řečeno za méně než 4 minuty.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2016 15:17 | kobrademon

Jak bych začal.No tak 1)v podstatě jsem vyzkoušel "skoro"(nepočítám odvary z různých druhů liján atd.) všechny drogy co existujou a nebylo vůbec těžké se k nim dostat. 2)drogy vlastně bere kde kdo(kafe,cigarety,cukr atd.) nechápu,že společnost jako celek ještě nepřišel na to, na co vlastně přišli už naši předci co drogy docela "běžně" užívaly jako něco, co jim umožňovalo se uvolnit nebo hovořit s duchy atd. něco totálně zakázat,je asi tak jako říkat malému dítěti ať nejí ten písek,stejně se otočíte a děcko to udělá,jen ho to bude stát více času.Nedoporučoval bych určitě dekriminilizaci všech drog,alespoň co se týče drog "tvrdých"hlavně drogy co jsou fyzicky(heroin) a nebo vysoce psychicky(některé druhy amfetaminů"perník") návykové,to by mohlo docela působit potíže. Mohli by ale třeba fungovat vlastně výzkumné "stanice" místa,kam by se mohli hlásit dobrovolníci a podstupovat v podstatě řízené fetování(určitě to tady probíhalo už) pod lékařským dozorem. Co se týče "trávy" a třeba "houbiček" to si myslím by mělo být na uživateli samotném.Měla by tu však být podle mě daleko větší informovanost o drogách.Kolik učitelů na školách ví tolik co jeho žáci o různých typech drog? Myslím,že minimum.Rodiče, kteří neochutnali "dobroty" většinou ani nepříjdou na to,že jejich dítě cokoliv bere. Drogy patří k lidstvu stejně neodmyslitelně jako války(bohužel). Avšak drogy zabíjejí menší množství lidí denně než války a nebo nemoci. Možná by stálo nakonec obrátit pozornost jinam, než na válku s drogama.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2016 12:07

Ano, drogy někteří chápou jako svobodu. A bude bráno v potaz i svobodné rozhodnutí lidí nepřispívat na invalidní dítě, které se narodilo narkomance?
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2016 10:09 | jméno nepodstatné

Hlavně přestat šikanovat jejich uživatele! Nebo Vám snad přijde normální jedu schytat, za to že u vás najdou, pozor,PRAZDNEJ pytlik?! Nebo bejt šacovanej, jen vylezete z baráku?! Nebo to, že když už u vás něco najdou, cestou na služebnu ještě stihnete výlet za město, kde dostanete přes držku?! Takhle tady policie bojuje!(šikanuje)!! Každej ať se ničí posvym!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2016 10:01

Neodsuzuj cos nepoznal, nesnaž se poznat, cos oudsoudl... Kdyby radši řešili a dávali peníze na to, aby jsme na děti nemuseli vybírat víčka! Všichni souďěj a házej všechny do jednoho pytle... Ale stejně tak jako je každej člověk jinej, tak je i alkáč a alkáč, politik a politik, feťák a feťák.... Drogy působěj jako zvětšovací zrcadlo nás samejch!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Koupený mobil který po pár dnech přestal
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobrý den, před pár dny jsem koupil mobil přes inzerát.. Mobil na místě fungoval tak jsem zaplatil dohodnutou částku a mobil si převzal. Ale po pár dnech přestal fungovat displej. Nebyla to zrovna malá... více

Spotřebitelská poradna

Doporučujeme

Užijeme si moře letos naposledy? Češi a dovolená očima expertů

Užijeme si moře letos naposledy? Češi a dovolená očima expertů

Dovolená u moře letos konečně může proběhnout bez covidových omezení. Můžou si ji však...více

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které...

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které dospěly za komunismu?

Současná generace 50+ a v těsném závěsu za ní i takzvané Husákovy děti z počátku 70. let...více

Berte je vážně! Ženy nehrají hůř, patří na hlavní stadiony

Kdo letos vyhrál ženskou fotbalovou ligu? Víte to? Slavia Praha a byl to už její 21. titul...více

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Aká bude  suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lukáš Kovanda

ekonom

Tomáš Hodboď

podnikatel, Miton

Lukáš Kovanda
ÚSPĚŠNOST
68,18 %

z 22 duelů
×
Tomáš Hodboď
ÚSPĚŠNOST
63,89 %

z 36 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.