Interaktivní grafiky
Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd
Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Michal Jirák
podnikatel, Miton
Radovan Krejčíř
podnikatel a kriminálník

0,00 %
z 0 duelů

0,00 %
z 0 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Pošlapej, nebo nevyděláš! Mezi exekutory udávají kurz největší dravci
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 5. 2014 12:30, Jaja
Mrzi me, ze se zde neprobiraji i prava tretich osob, ktere sice nic nedluzi, presto je jejich majetek exekutory postihovan.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 6. 2014 21:59, Pavel
Vězení pro dlužníky (aspoň v Anglii) fungovalo tak, že člověka zavřeli do díry, a každé sousto chleba, každý hlt vody si musel zaplatit, jinak ho nechali chcípnout hlady. On pak každý takový dlužník rád našel skryté rezervy, aby se z toho vězení vyplatil (samozřejmě včetně platu hlídače). A erár to nestálo ani korunu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 34 komentářů)
3. 6. 2022 9:15 | Filip
Protože my jsme ekonomicky pořád relativně bohatý "západ", ale kulturně a mentálně rozvojová země. To, co funguje v Německu, nebo ve Francii, tady fungovat nebude, protože zupák, protože mjr. Guma Pendrek a kpt. Klepeta Řetízek, a protože pokud bychom si udělali psychologickou profilaci osoby Česká republika, tak bychom zjistili, že tu osobu bychom rozhodně nepozvali na večeři, že nejhorší, co nám může říct, je "dobrý den, jsem vaše nová sousedka!", a rozhodně s paní Česká Republika nechceme nic mít.
Za minulého régime byl státní kapitalismus, to znamená, (téměř) každý někde pracoval (pomineme-li svobodné umělce, tak kdo nepracoval, toho mjr. Guma Pendrek zavřel do Lageru, a tam mu kpt. Klepeta Želízko VUMLem vysvětlil zásady ľudovo-demogratického spolunažívania tak, že pak pracoval), k tomu měl Kennkartu stalinského typu, takže rozsahu Vojna a mír, kde bylo zapsáno, kolik má bradavic, jestli má milenku, délka malíčku levé nohy, šířka pupíku, počet dírek v uších dohromady, a v každém zvlášť, a - mimo jiné - trvalé bydliště, pracoviště a přechodné bydliště. Officiálně si mohl soudruh občan (a soudruh byl každý, poněvadž každý byl v ROH) půjčit a) u Československé státní spořitelny, b) u Československé státní spořitelny nebo si mohl vybrat a c) u Československé státní spořitelny. Při průměrné výplatě kolem Kčs 3,000.00 stála 1 kWh elektrické energie Kčs 0.40 a nájemné, včetně inkasa, ve státním bytu bylo kolem Kčs 200.00, v družstevním kolem Kčs 400.00. Spořitelna rozhodně nikoho nepředlužila, krom novomanželské půjčky byly vlastně jen účelové a vázané půjčky, např. na pračku nebo televisor, ale vždy jenom na výrobek tuzemský, na televisor černobílý, a to soudruh dlužník peníze na ruku nedostal - dostal úřední lejstro, s tím se dostavil do prodejny, vyfasoval televisor / pračku, dostal Stempel na to úřední lejstro, s tím se vrátil do spořitelny, a spořitelna pak zaplatila televisor / pračku na účet podniku u Živnostenské banky. Nesplácet, reálně, nešlo, protože součástí smlouvy o úvěru byl souhlas s inkasem přímo z platu.
Soudní výkon rozhodnutí představoval minimální agendu a odpovídal mentalitě doby - pomalý, byrokratický, zupácký. Ale, s ohledem na reálie doby, s tím nebyl větší problém.
Tento systém, s opravdu nepatrnými změnami, zůstal v principu zachován do roku 2000, a je asi naprosto logické, k čemu vedl - k praktické nevymahatelnosti práva.
Protože v devadesátkách už nebyl státní kapitalismus, rozhodně každý nepracoval, poskytovaly se neúčelové půjčky a začínal i nebankovní sektor. Takže ano, lidé měli dluhy, a ty dluhy byly prakticky nevymahatelné - bylo na čase situaci začít řešit.
Jenže my jsme jí nezačali řešit, Česká Republika začala řešit. Nechceš, aby Česká Republika něco řešila, protože je blbá, jak vagon blata! Tak, samozřejmě, z extrému do extrému, vysvětlím:
Soudní výkon měl, krom toho, že v podstatě majetkové poměry dlužníka musel zjišťovat věřitel, podle toho podávat jednotlivé návrhy na jednotlivý výkon rozhodnutí, a za každý platit soudní poplatek, tu podstatnou chybu, že byl zupácký, byrokratický. I za soudního výkonu byl způsob, jak "dotlačit" povinného, aby něco platil, podat návrh na mobiliární exekuci. Protože typický soupis movitých věcí vypadal pak tak, že tam byly položky, jako "pánský hřeben použitý s ulámanými zuby, žárovka 40W 3x, pilník na nehty, obálka dopisní 3 ks, známka poštovní ana Kč 3.00 5 ks, žiletky pánské nekompletní balení - 2 ks z 5 ks", atp. Oprávněný musel zaplatit soudní poplatek, pak přijel soudní vykonavatel, sepsal "hodnotný majetek", a to nebylo až takovou výjimkou dělat - někdy i k návrhu povinného - znalečák na cenu hodin s jelenem, na cenu sady talířů, na cenu sady příborů, a na každý znalečák pak skládal oprávněný zálohu, aby pak k dotazu soudu oprávněný upustil od dražby sepsaných věcí, protože bylo jasné, že by výtěžek z nich nepokryl ani náklady dražby samotné.
Soudní exekutoři představují pravý opak, ale také opačný extrém. Oprávněný neplatí dopředu zpravidla nic. Může si vybrat, kterého chce. Pak začne konat exekutor z úřední povinnosti, a z vlastní vůle, že - perlustruje účty, zdravotní pojišťovny, ČSSZ. Je-li kde brát z toho - z účtů, srážky ze mzdy etc., bere tam. Kde není, nebo by to trvalo dlouho, přichází na řadu movitý a nemovitý majetek - auta, mobiliář, nemovitosti. Alespoň theoreticky.
Jenže, protože v praxi pokud exekutor nic nevymůže, nic nedostane, je motivován snahou "donutit" povinného, aby alespoň něco platil. Pomineme-li jeho blahorodí knížete Levanoviče ("Nebude Herr Müller proti? To je nepravděpodobné, protože Herr Müller je na dně jezera."), tak mobiliární exekuce nemá žádný smysl, nepokryje ani náklady s ní spojené, ale je to "dobrý" způsob, jak donutit povinného alespoň něco platit. Zvláště, když Schwarzesonderkommando "vyrazí" dveře v 6.01 am, kdy je doma jenom bába v noční košili, které polepí i urnu s dědkem, chodítko a nočník, takže jim slíbí platit tisícovku měsíčně za syna / vnuka, jenom aby už tu připomínku transportu do Theresienstadtu nemusela znovu zažít!
Přeci není normální, aby pár jednotek "exekutorů" mělo pobočky po celém státu, nebo aby jim věřitel pronajímal kancelářské prostory za nápadně výhodnou cenu - takový exekutor nebude, z povahy věci, nikdy nezávislý!
Samozřejmě, místní příslušnost vyřeší to, že nebude mít pár "exekutorů" pobočky a sklady po celém státu, to jistě. Lze však očekávat tlak na ty exekutory, kteří si nechodí popovídat s bábou a dědkem, kdy při tom dědek - samovolně - upadne třikrát na podlahu, a dvakrát na židli, vykonavatel exekutorského úřadu mu vždy pomůže vstát, a z vděčnosti pak dědek - dobrovolně - splácí za vnuka Kč 1,000.00 měsíčně a bába Kč 500.00 měsíčně. Může to vést až k absurdní situaci, že ti, kteří nátlaku nepodlehnou, odejdou (protože chtějí mít obě kolena, že - nebo jinak, dneska: nechtějí, aby po nich šlo dvanáct advokátů každý měsíc, a kdo hledá, najde!), klidně může nastat situace, že budou exekutorské úřady neobsazeny, a to bude muset nějak právo řešit, no a v důsledku by bylo třeba dvacet "schopných" exekutorů a stav shodný s tím, který je dnes. Nebo, vlastně, ještě horší.
Soudní vykonavatel je státní úředník. Jestli vymůže, nebo nevymůže, peníze má stejné. Jistě, jde jej uplatit, ale to už je nejen protiprávní, ale i soudně trestné. Samozřejmě, že se to bude dít, ale v mnohem menší míře.
Soudních vykonavatelů by muselo přibýt, musel by se, processně, upravit soudní výkon rozhodnutí v o.s.ř. tak, aby byl bližší exekutorskému výkonu podle exekučního řádu (třeba to, že by sám mohl vykonavatel zjišťovat majetek atp.). Oproti - mylné - obecné představě, majetkové poměry povinného nemá při výkonu rozhodnutí zjišťovat soudní vykonavatel (exekutor), ale má je - k výzvě - dokládat sám povinný!
V kulturních zemích to existuje tak, že samozřejmě, že se hodí "plomba" na část mzdy, účty a do Grundbuchu, aniž by o tom povinný dopředu věděl, ale pak se povinný, bez zbytečného odkladu, vyzve, aby se dostavil k sepsání protokolu, kde uvede svoje majetkové poměry. Protože klamání je soudně trestné, tak drtivá většina povinných uvádí své poměry pravdivě a nic nezamlčuje. Soudní vykonavatel si pak ověří skutečný stav věci, a na základě toho se postupuje.
V kulturních zemích je maximální srážka ze mzdy (třeba v DE je to EUR 600.00), a mnohem velkorysejší nezabavitelné minimum, které lze ještě moderovat - není kogentní, protože je lepší nechat dvě stovky povinnému navíc, protože dojíždí do práce daleko, než aby se na práci vyprdl a oprávněný i vykonavatel neměli nic.
V kulturních zemích se na účty prakticky nesahá, nejde-li o spořící účty s velkými úsporami, samozřejmě, prostě se strhává ze mzdy / platu. Nefendovatelná bývá také vkladní knížka - u nás tomu tak bylo do roku 1950. Prodej mobiliáře má smysl, je-li cenný - obrazy, nábytek s kulturní hodnotou, sbírka něčeho atp., jinak ne. Prodej nemovitosti by měl být ultima ratio.
Oprávněné je pak třeba naučit, že si mají dávat pozor, komu půjčují, protože kde není, ani soudní vykonavatel nebere.
Pozor, my jsme z výše popsaného, silně regulovaného a okleštěného, finančního světa státního kapitalismu skočili rovnou do tržního hospodářství, bez nějaké regulace (třeba v DE je maximální úrok). Nemáme ani povinnost kontrolovat majetkové poměry věřitelů atp. Takže nemůžeme všecku vinu za dluhy svalovat na povinné, jo, nemůžeme. Dluhy se mají platit, ale půjčovat se má uvážlivě.
10. 1. 2022 19:02 | Petr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 1. 2022 18:50 | Petr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
19. 11. 2018 19:31 | Tonda
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 1. 2017 0:24
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 3. 2015 21:21
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 1. 2015 18:26
20. 12. 2014 11:06 | Káha26
17. 7. 2014 16:27 | Tema JUDR.Smekal
1. 6. 2014 21:59 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 12. 2014 22:42 | Tina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
3. 10. 2014 18:13 | Pavla
2. Lednička- jedná se pouze o nátlak. Protože exekuce má být efektivní, ve vašem případě efektivní není a můžete podat stížnost. To samé platí i u staré pračky.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 7. 2014 21:44 | Janek
31. 5. 2014 16:43 | toska
děkuji za velmi potřebný článek, osvěty o exekucích v Česku není nikdy dost.
Zde na daném prostoru jenom pár věcí: Nesouhlasím, kontrola nad exekutory musí být a důkazní nouze nemůže být důvodem pro její neexistenci. Už jenom proto, že existuje hodně činů exekutorů, které jsou regulérními trestnými činy a důkazy o nich - mimo jiné - jsou obsaženy přímo v exekučních spisech...
Stačí si jenom pročíst nálezy ÚS, zabývajících se exekucemi: to je neuvěřitelné počtení o lumpárnách exekutorů (ale i mnoha soudců), kteří se chovají jako z řetězu utržení skorobozi, protože je nikdo nekontroluje, natož že by jejich lumpárny někdo kdy potrestal!
Vím o čem píši, již 5. rokem čelím takovým nehorázným krokům exekutora Plášila z Prahy, člena prezídia EKČR, kdy mi pro údajný dluh 11 800,-Kč byl tím exekutorem zablokován a 2,5 roku blokován veškerý majetek (dodnes pak stále 11 nemovitostí...) v hodnotě mnoha milionů Kč a to přesto, že jsem obratem, tedy již před více jak 4 lety, tu exekuci mnohonásobně přeplatil a mnohokrát pak požádal - dle zákona - o uvolnění blokace již tak neadekvátně exekutorem postiženého majetku... Dodnes ten exekutor nebyl schopen (spíš ochoten..) ani na 4. pokus tu exekuci řádně vyúčtovat, zkoušel ze mě vymámit i víc jak 50 000.- Kč jenom pro sebe...
EKČR to neřeší, vše je prý OK. Stejně to vidí tučně placení státní úředníci na MS... Jenom dva Ombudsmani to viděli stejně jako já, navíc s dodatkem, že NSS takovéto lumpárny exekutorů odmítá trestat...
Co čekat od řadových exekutorů, když dlouholetý člen prezídia, bývalý poradce vlády... se takto chová (jeho lumpáren je mnohem víc, ale není zde místo, zkusím Vás kontaktovat...).
Proto navrhuji co nejrychleji rozpustit EKČR a exekutory ponechat "soudními", tentokrát doopravdy.
Vůbec nesdílím obavu, že by pak byli nevýkonní, stačí jim ponechat většinu pravomocí, které mají dnes ti soukromí a stanovit jim motivační platy, tedy jinde běžné výkonové hodnocení.
A peněz je na to v resortu spravedlnosti víc než dost, platy mnoha soudců je nezbytné stanovit adekvátně jejich schopnostem a odvedené práci, takže se rychle ukáže, že máme soudců nadbytek...
31. 5. 2014 15:41 | toska
Lojzo, takový zákon v tomto státě existuje a je - bohužel- i bohatě využíván: vězení v ČR jsou z velké části plná dlužníků na výživném. Problém je v tom, že takto postižený dlužník nejenom, že nic z dluhu neuhradí, ale ještě na něj platíme 1000 Kč (slovy: tisíc Kč) denně, tedy 30 000 Kč za měsíc. Ale ani to ještě není vše: po propuštění z basy je takto kriminalizovaný dlužník nezaměstnatelný a tedy mu platíme další sociální dávky...
Nejenom proto v okolním světě bylo věznění pro dluh zrušeno již v předminulém století... Komunisti tu zvrhlost obnovili a mezi voliči stále nejoblíbenější "gauner s dětskou tvářičkou" Pospíšil ještě tresty pro dlužníky rapidně navýšil, až nám z toho prakaly přeplněné věznice ve švech...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 5. 2014 21:13 | Lojza
Citace - Tomáš Novák / 24.05.2014 14:10
Nikdy nevite kdo vam zapalti a kdo ne.Cloveka si muzete urcitym zpusobem prolustrovat to vas stoji penize a cas samozrejme.A kdyz dluznik dostane exekuci.Vite co udela okamzite se domluvi na snizeni platu na pasku a zbytek vyplaty pekne na ruku.takze prvni splatka dostanete treba 5000kc a druhou splatku 300Kc atak mate spalceni na 20leta dluznik se vam smeje do obliceje.Kdyby tady byl zakon ma zaplatit do data x kdyz nezaplati 5 let kriominalu,todle by si dluznici velicer ychle rozmysleli.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 5. 2014 17:25 | Zdeněk
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 5. 2014 10:33 | Jarmila
30. 5. 2014 9:59 | Jiří
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 5. 2014 15:47 | R.Ureš
Stránka 1/2
Předchozí