Daň z finančních transakcí: další hřebík do rakve Evropské unie

Petr Pořízek | rubrika: Publicistika | 18. 6. 2013 | 8 komentářů
Evropská komise navrhla a Evropský parlament v průběhu roku 2012 odsouhlasil zavedení nové celoevropské daně z finančních transakcí: z obchodů s akciemi, dluhopisy a z nich odvozenými finančními produkty (deriváty). Daň v lednu 2013 odsouhlasilo jedenáct zemí s tím, že by mohla fungovat již od ledna 2014. Proti návrhu je ale například Velká Británie a zatím i Česká republika, pochyby a odpor nyní vzrůstají i mezi signatáři, například v Německu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 6. 2013 17:00, Skrblík

Nebude. I když bude SAZBA daně (za nepřesnost v otázce se omlouvám) nižší, zaplacená DAŇ vyšší nebude, protože tyto obchody se přesunou do míst, kde se žádná daň platit nebude.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

19. 6. 2013 0:41 | Pavel

Nicméně to samé platí o pro tu daň z ostatních instrumentů. Tak proč se tady dohadujete, když se stejně žádná daň platit nebude?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2013 17:00 | Skrblík

Nebude. I když bude SAZBA daně (za nepřesnost v otázce se omlouvám) nižší, zaplacená DAŇ vyšší nebude, protože tyto obchody se přesunou do míst, kde se žádná daň platit nebude.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2013 15:17 | Pavel

Není nižší daň, ale sazba daně. Možná vás to překvapí, ale to jsou dva zcela rozdílné pojmy. Jaká je daň, závisí na objemu obchodu. A v derivátech se točí řádově více peněz, než v akciích. Tedy, i když je SAZBA DANĚ nižší. zaplacená DAŇ bude vyšší.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2013 14:41 | Skrblík

Spekulovat lze s čímkoliv, samozřejmě i s akciemi. Ale rozlišujme obchody důvodné (kupuji akcie, protože chci vlastnický podíl v a.s., směňuji měnu kvůli obchodu, který chci uskutečnit, kupuji nemovitost, protože v ní chci bydlet, atd.) a ryze spekulativní, kdy pouze kupuji, prodávám a jediným cílem je na tom vydělat. A i odchody s deriváty, jak správně uvádíte, mohou mít racionální důvod, v dobách vzniku přece byl jejich hlavní význam zajišťovací a teprve později se na ně nabalila obrovská mašinérie spekulativního obchodování. Takže znovu kladu otázku: Proč má být daň z obchodování s deriváty 10x nižší než s ostatními instrumenty?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2013 13:20 | Pavel

Vy si vážně myslíte, že spekulanti neobchodují s akciemi a naopak seriózní investoři neobchodují s deriváty? A co třeba takové shortování akcií - to je typická spekulace s akciemi. A naopak, když si exportér zajistí budoucí hodnotu kurzu, je to obchod s deriváty, ale beze známky spekulace.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2013 10:47 | Skrblík

Tato daň je v kontextu ostatních daní naprosto v pořádku a správná. Bohužel pokud nebude zavedena globálně, je nefunkční a kontraproduktivní. A to je vidět i z navržené podoby: klasický obchod bude zdaněn 10x více než obchod spekulativní. Čili zvýhodníme spekulanty před investory. To je logika EU.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2013 9:30 | Martin

Napište někdy, výhledově, ještě článek s návodem pro hloupé, jako jsem já. Obchoduji na Forexu, týká se mě to nebo ne? Pakliže to Česká republika nepodepíše, týká se mě to, když můj broker je v některé zemi EU, která to podepsala? (mezi námi, ona to čr podepíše, protože tu budeme brzy mít vládu čssd - to jsou ti samí, kteří v eu takovéto věci vymýšlejí). Pokud se tomu tedy v čr nebo s eu brokerem nemohu vyhnout, napíšete návod, jak to udělat, aniž bych musel emigrovat? USA je ok, ale zase tam mají zakázaný hedging, takže pro mě nepoužitelné. Čili něco ve smyslu jaká země je bezpečná (abych si tam nepřevedl peníze a nějaký chávez mi to tam za půl roku neznárodnil), ověření brokeři mimo eu atd. Prostě návod pro hloupé, bylo by to super :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2013 9:24 | Lemming

Je tu ještě jeden rozměr, který autor opomněl. CFD dani z transakcí nepodléhají a proto v poslední době i brokerské společnosti, které se zaměřovaly na burzovní obchodování zavádí CFD. Takže zákazník může obchodovat bez daně z finančních transakcí, bohužel za cenu nižší transparentnosti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Daniel Beneš

manažer

Ivo Ulich

bývalý fotbalista a podnikatel

Daniel Beneš
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Ivo Ulich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services