Analýza: Druhý pilíř a OSVČ. Kdy se vyplatí důchodové spoření? A jak na něj?

Ondřej Tůma | rubrika: Analýza | 9. 5. 2013 | 16 komentářů
Přečtěte si, co musí osoba samostatně výdělečně činná při vstupu do druhého pilíře vyřídit. Jak se mění její povinné odvody správě sociálního zabezpečení. A kdy je pro ni důchodové spoření výhodné.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2013 9:54, Martin Horák

Citace / 10.05.2013 08:46

Martine, Martine, ty jen papouškuješ naučené fráze. Dále používáš nabubřelý styl mladýho frajírka... z Partners (datum narození 30.12.1986, u Partners, resp. v oboru vůbec od 10.01.2013).

Když zmiňuješ porodnost, tak proč nemluvíš o tom, jak ji zvýšit, případně doplnit přistěhovalci? Léčíš si snad kašel tak, že polykáš kvanta tablet s kodeinem, abys kašel potlačil?

Znárodnění je zcela okrajový problém, chlape. Vlastně to ani problém není. Podstatné je snížení státního důchodu a nelikvidnost 2. pilíře, která se zcela míjí s realitou. Možná v oboru vydržíš tak dlouho, abys pochopil, že plánovat si život na 30 let dopředu je nesmysl.


Díky za Vaší reakci - protože to co nemůžu ovlivnit mě nezajímá. Tedy já sám můžu vstoupit do II pilíře, můžu investovat své peníze, můžu nakupovat nemovitosti, můžu přemýšlet o těchto věcech, ale nebudu řešit přistěhovalce ani porodnost mých sousedů. Proč? Protože se mě netýkají. Nebudu sem dovážet přistěhovalce, nebudu je pravděpodobně ani zaměstnávat. Řeším to, co se mě týká a to, co já sám můžu ovlivnit. Vše ostatní jen krade můj čas. Proto se i Vám divím, že jste si dal tu práci s hledáním údajů, které nakonec ani nesedí, tak jak by měly :) Ale ano, jsem v oboru a článek mi pomohl jako fajn postup pro laiky. Jestliže investujete 10% svých příjmů pravidelně do své budoucnosti, potom 2 procenta už nejsou tak zásadními... Ale nechci Vám svou myšlenku určitě nutit a tato diskuze jako taková ani nepatří k tomuto článku. Ten popisoval proces jako takový. Doufám, že budeme za 30 let oba usměvavý.

Závěrem asi tolik: U nás a na Slovensku se bavíme o tom proč investovat. V ostatních vyspělých státech Evropy se lidé baví o tom kam a kolik. - Cítíte v tom rozdíl?

A teď jsem se dočetl k nesmyslu plánování něčeho na 30 let. Víte pokud svůj život neřídíte a nevíte kam směřuje a kdy chcete kde být, potom je opravdu zbytečné plánovat a potom chápu i to, že mi nemůžete rozumět.

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 16 komentářů)

29. 8. 2013 22:48 | Jan Dvořák

Chápete, proč má OSVČ vzít dopis z jednoho finančního úřadu (specializovaného) a poslat ho druhému? A sociálce? To je přece věc, kterou by specializovaný finanční úřad mohl dělat sám. Přes datové schránky to bude mít i zadarmo. V optimálním případě by neposílal ty dopisy, ale mohl by to vyřídit hromadnými převody dat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2013 14:34 | Marian gavlák

No dobře, říkáte, že v roce 2050 nebudou pracující lidé. Vy si skutečně myslíte, že když podle legislativy půjdou dnešní děti do důchodu ve dvaasedmdesáti (nebo ještě později), že bude tolik potřeba na důchody? Pochybuji, že se doba dožití prodlouží tak, aby se úbytek lidí v produktivním věku nevykryl už jenom tímto opatření. Stávající návrh reformy má prostě neoddiskutovatelně výrazné slabiny a z prstu vycucané předpoklady. Na důchodové reformě se prostě musí většina populace shodnout, nelze ji nadiktovat shora, jak je tomu nyní. To je ta základní chyba. Nu a váš tvrdý individualismus je ukázkou toho, kam jsme to dopracovali....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2013 12:58 | Patrik

To co píšte si absolutně odporuje,pokud to chci řídit, je to právě důvod peníze v tak malém minimu přesměrovat a mít je pod kontrolou, a když jsou to peníze na rentu, co je důvodem je využívat dřív?, ještě u nás, kde lidé nemají návyky a disciplínu si odkládat finance,tak je správným důvodem nemít možnost je využít dřív, raději někam je dát jinam než do černé díry státu, kde žádná kontrola není a ještě obrovská nejistota :-).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2013 7:49 | Petr.

Jen mi není jasné proč vláda, fondy i analitici tají omezení vstupu do tzv.II.pilíře pro určitou skupinu lidí - pracující důchodce. Jen se mluví, že lidé starší 35 let mají čas do 30.6.2013 ale o omezení pro starší po celý život poctivě pracujíci lidi je ticho. Pro ty by to bylo trošíčku výhodné, a proto ten zákaz a ticho. Místo toho se těmto lidem raději zatrhne daňová sleva.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 5. 2013 9:54 | Martin Horák

Citace / 10.05.2013 08:46

Martine, Martine, ty jen papouškuješ naučené fráze. Dále používáš nabubřelý styl mladýho frajírka... z Partners (datum narození 30.12.1986, u Partners, resp. v oboru vůbec od 10.01.2013).
Když zmiňuješ porodnost, tak proč nemluvíš o tom, jak ji zvýšit, případně doplnit přistěhovalci? Léčíš si snad kašel tak, že polykáš kvanta tablet s kodeinem, abys kašel potlačil?
Znárodnění je zcela okrajový problém, chlape. Vlastně to ani problém není. Podstatné je snížení státního důchodu a nelikvidnost 2. pilíře, která se zcela míjí s realitou. Možná v oboru vydržíš tak dlouho, abys pochopil, že plánovat si život na 30 let dopředu je nesmysl.

Díky za Vaší reakci - protože to co nemůžu ovlivnit mě nezajímá. Tedy já sám můžu vstoupit do II pilíře, můžu investovat své peníze, můžu nakupovat nemovitosti, můžu přemýšlet o těchto věcech, ale nebudu řešit přistěhovalce ani porodnost mých sousedů. Proč? Protože se mě netýkají. Nebudu sem dovážet přistěhovalce, nebudu je pravděpodobně ani zaměstnávat. Řeším to, co se mě týká a to, co já sám můžu ovlivnit. Vše ostatní jen krade můj čas. Proto se i Vám divím, že jste si dal tu práci s hledáním údajů, které nakonec ani nesedí, tak jak by měly :) Ale ano, jsem v oboru a článek mi pomohl jako fajn postup pro laiky. Jestliže investujete 10% svých příjmů pravidelně do své budoucnosti, potom 2 procenta už nejsou tak zásadními... Ale nechci Vám svou myšlenku určitě nutit a tato diskuze jako taková ani nepatří k tomuto článku. Ten popisoval proces jako takový. Doufám, že budeme za 30 let oba usměvavý.
Závěrem asi tolik: U nás a na Slovensku se bavíme o tom proč investovat. V ostatních vyspělých státech Evropy se lidé baví o tom kam a kolik. - Cítíte v tom rozdíl?
A teď jsem se dočetl k nesmyslu plánování něčeho na 30 let. Víte pokud svůj život neřídíte a nevíte kam směřuje a kdy chcete kde být, potom je opravdu zbytečné plánovat a potom chápu i to, že mi nemůžete rozumět.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 5. 2013 8:46

Martine, Martine, ty jen papouškuješ naučené fráze. Dále používáš nabubřelý styl mladýho frajírka... z Partners (datum narození 30.12.1986, u Partners, resp. v oboru vůbec od 10.01.2013).
Když zmiňuješ porodnost, tak proč nemluvíš o tom, jak ji zvýšit, případně doplnit přistěhovalci? Léčíš si snad kašel tak, že polykáš kvanta tablet s kodeinem, abys kašel potlačil?
Znárodnění je zcela okrajový problém, chlape. Vlastně to ani problém není. Podstatné je snížení státního důchodu a nelikvidnost 2. pilíře, která se zcela míjí s realitou. Možná v oboru vydržíš tak dlouho, abys pochopil, že plánovat si život na 30 let dopředu je nesmysl.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 20:21 | Martin Horák

Zároveň ani slovo o tom, že dnes na jednoho důchodce pracují 2 lidé a v roce 2050 to bude jeden na jednoho a státní důchod z I. pilíře tedy prakticky nebude. Takže pokud chcete pracovat s inflací, pracuje i s tím, že populace stárne. Pokud chcete ponižovat nulový budoucí důchod o 8, 10, 15 procent - ponižujte. Bude to pravděpodobně pořád nula. Je jedno jak se na stáří připravíte. Jestli v II pilíři, sbírkou mincí, nebo obrazů, zlatem... Hlavně se připravujte. A upřímně jsem OSVČ a pokud mám možnost neodvést další 3 procenta do černé státní díry - super. Neodvedu je. A jsem ve 2 pilíři. A i kdyby došlo k "znárodnění" - tak já o nic nepřijdu. Za 2 svá procenta riskuji krach (znárodnění), nebo "zhodnocení" o příspěvěk 3 státních procent - tedy zisk 150% na každé platbě a to celé kladně hodnocené. Já jsem podnikatel a pro mě je toto přiměřené riziko a jsem ochoten ho podstoupit. Vy se vyjadřujete k něčemu o čem si myslím, že se Vás netýká. Pokud nejste zaměstnancem, tak se omlouvám, ale tuším, že jste zaměstnán a pravděpodobně se zde prezentujete v pracovní době.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 5. 2013 16:52 | gofry

"Zároveň je však nutné zdůraznit, že OSVČ se dlouhodobě snaží, aby byla jejich závislost na státu co nejmenší. Z tohoto pohledu je tak princip, na kterém funguje druhý pilíř, bezesporu velmi lákavý."
Problém s II. pilierom je ten, že vôbec nie je nezávislý na štáte a o nejakej lákavosti tak nemôže byť ani reči. Je to politický projekt so všetkými dôsledkami - tj. nedá sa ani hovoriť o existencii rizika, ale o istote, že v horizonte 20, 30 rokov bude II. pilier štátom znárodnený. Stačí sa pozrieť ku nám na Slovensko - akonáhle sa dostala k moci socanská Ficovláda, zaútočila na dôchodky v "súkromnom II. pilieri". O Cypre nehovoriac :-) Tam siahli dokonca na úplne bežné, skutočne súkromné účty.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 16:39 | Burbon

Popis článku chápu. Ale nechápu proč se tím tady zabýváte, když je druhý pilíř mrtvé dítě, absolutní omyl. A) Nepočítá s inflací. B) Subjekt, který má schraňovat peníze není ničím chráněn proti úpadku, není nikým nestranným kontrolován. Bez záruky. C) Subjekt není nezisková společnost. D) Zisk je tak nízký, že nemůže být výhodné do něho vkládat, už z důvodu, že se nedá odejít. E) Není lepší než původní varianta. Našel bych ještě několik důvodů, proč nevstupovat. A nemusím to hodnotit hystericky. především s rozvahou a sedláckým rozumem. Vstoupí jen ten, kdo je buď ozářen nebo zaslepen (vyjde na stejno) a příliš málo ví o financích, potažmo finančních produktech.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 14:51

Jenže většina lidí hodnotí důchodové spoření hystericky a na základě emocí. Třeba jančí kolem zrušení 2. pilíře, jak to slibuje příští vláda (no ano, budou tam, ti naši kluci a holky socanský), ale málo se zajímají o nepružnost, snížení důchodu atd., což jsou skutečné argumenty pro to, aby člověk do 2. pilíře nevstoupil.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 5. 2013 12:24 | Škodolibka domácí

Já článek chápu tak, že autor velmi dobře popsal procesní postup a nutnou administrativu spojenou se vstupem OSVČ do II. pilíře. Proto dávám palec nahoru.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 11:25 | ZIKO

Politické zadání je tento pilíř propagovat a zabránit (pokud to ještě jde) jeho fiasku.Proto se nikde o rizicích,inflaci či jiných možných negativnách faktorech psát nebude.To si musí vyhodnotit každý za sebe a jak se ukazuje,taky si to každý hodnotí.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 11:14

.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 11:11

.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2013 10:32

.. nebo o krácení státního důchodu.

K té inflaci a politice. Ve skutečnosti dochází ke změnám většinou na straně klienta. Založí rodinu, rozvede se, onemocní, změní priority, odstěhuje se do zahraničí atd. Všechny tyhle události jsou zpravidla spojeny s rušením smluv, a kolikrát i u movitějších klientů. Ale ejhle, u 2. pilíře zrušit smlouvu nejde.

Další věc je ta, že lidi to se zabezpečováním na někdy nemyslí vážně. Proto jsou jejich vlastní vklady na penzijní připojištění nízké, proto jejich pojistné smlouvy nestojí za nic. Spoření/investování na důchod je v reálu tématem téměř výhradně pro prodejce finančních produktů.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 5. 2013 9:46 | Honza

Zajímavé. Analýza dlouhodobého produktu a ani slovo o inflaci a politických rizikách.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Zeman

nejvyšší státní zástupce

Martin Pomothy

podnikatel, ČSFD.cz

Pavel Zeman
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Martin Pomothy
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services