Petr Borkovec: Nejde tolik o výhodnost druhého pilíře, ale o reálnost prvního

E 15 | rubrika: Rozhovor | 29. 1. 2013 | 34 komentářů
„Nízká likvidita může být nevýhoda fondů druhého pilíře a klient si této skutečnosti musí být velmi dobře vědom. Ale vlastně to může být i pozitivní aspekt, protože toto jsou peníze na důchod a ne na utracení po deseti letech,“ oponuje generální ředitel finančněporadenské firmy Partners Financial Services jednomu z nejčastějších argumentů proti druhému pilíři. Ale otázka výhodnosti či nevýhodnosti druhého pilíře podle něj není, pokud jde o penze, ta rozhodující.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 1. 2013 10:26

To zas tvrdíš opačný extrém. Klepnout tě může i ve dvaceti. Až budeš v důchodovým věku, tak se ti rozhodně nebude chtít umírat, budeš chtít žít dál a z nemocí se vyléčit. A jestliže budeš mít slušné úspory, tak je použiješ právě na tu léčbu. Já vidím problém v tom, co ve skutečnosti znamená rozumná finanční rezerva. To zkrátka není balíček peněz, který vznikne tak, že si budu odkládat pětikilo (fakticky je jedno, do jakýho produktu) po dobu třiceti let. Za pětikilo si raději koupím permanentku (když člověk zaplatí dopředu, tak je větší pravděpodobnost, že bude službu skutečně využívat) do fitka a budu se udržovat v dobré fyzické kondici, s velkou pravděpodobností se mi pak prodlouží doba aktivního život a vyhnou se mi nemoci.

No a samozřejmě, že základem finančního plánování je minimalizace nákladů. Takže je nutné si pořídit vlastní, energeticky co nejméně náročné bydlení. Ale bacha, aby si ho člověk mohl dovolit i v tom důchodu. To spousta mladejch vůbec nechápe, to, že sotva doplatěj hypošky, tak půjdou do penze a důchody jim nebudou stačit na to, aby si v těch svých domečcích lebedili až do konce.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 1. 2013 5:37, básník špína

Pan Borkovec dobře kope za svůj tým,všechna čest.Ono je to s tím druhým pilířem trošku jinak,ale proč tady vykládat nějaké prognozy.Chtělo by to pořádné školení pro všechny lidi a nekecat tady až se od úst práší.Dodnes pořádně nikdo neví jak a co s důchodovou reformou.
A když už jsme u toho...jakpak to je pane Borkovec například s tím když má člověk exekuce a jak dobře víme exekutor se nezastaví před ničím.Vysvětlíte mi to?Vím o člověku ,který má penzijní připojištění ještě po staru...a má ho obstavené exekutorem.Ten člověk nemá šanci exekuce splatit...protože je již několik let bez práce...ne vlastní vinou..je invalida.

-9
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 34 komentářů)

11. 3. 2013 11:09 | Vít Suchý

Českou republikou nepoměřujme Evropu, asi nemusím opakovat, co nestandardního se v ČR dělo od r. 1948 do r. 1989.
A co Rakousko, Německo atd - tam již existují generační zkušenosti, že ne stát, ale soukromé zajištění má smysl a funguje to...
Průšvih ČR obecně a všech možných tuzemských poradenských firem a komisí a sborů je jen v tom, že permanentně ignorují to pozitivní, co lze v zahraničí nalézt a tvrdošíjně hledají nějakou zázračnou českou cestu (na úkor klientů) - nemusíme chodit daleko - experiment s 5-ti mio Čechů, kteří byli nalákáni do penzijních fondů a stát jim systém po 18 letech (tedy nevydrželo to na trhu ani pro jednu generaci ) zaseknul...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 3. 2013 7:35 | Pavel

Promiňte, ale takto naivně se lidé na začátku 20 století těšili na krásnou budoucnost. A ve skutečnosti je čekala ta největší zvěrstva, která lidstvo zažilo. Každé století v lidské historii přineslo větší hrůzy než to předchozí a skutečně nevím, proč by 21. století mělo být výjimkou. (Opravdu jste tak naivní, že si myslíte, že lidé zmoudřeli?)
Stále žije na světě dost cvoků, kteří jsou ochotní za svou pravdu obětovat životy těch ostatních - stačí se podívat do Arábie, Jižní Ameriky, či na některé pohrobky Sovětského Svazu.
Další velkou hrozbou je letadlo vzniklé spojením státních dluhů a penzijních fondů. Státy si totiž pro své dluhopisy zajistily pohodlný odbyt tím, že penzijním fondům nařídily investovat pouze "bezpečně", což v jejich pojetí znamená do státních dluhopisů. A jak stárne populace, jednou musí dojít k tomu, že objem vyplacených penzí překročí přijaté pojistné, penzijní fondu budou muset státní dluhopisy realizovat, státy na jejich proplacení nebudou mít peníze (protože samozřejmě nikdo další nebude schopen jejich dluhopisy v takovém objemu nakoupit) a dojde současně ke zhroucení penzijních systémů a krachu států - to bude teprve pořádná mela.
Obávám se , že obě tato rizika se realizují do dvaceti let.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 2. 2013 23:16 | jojo

svatý bojovníku fredy, asi by bylo vhodné si něco přečíst o pojišťovnictví...zkus se podívat na konkrétní věci a ne pořád blábolit dokola ta samá obecná klišé...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 2. 2013 23:01 | nepavel

...no jo, ale to se snad asi nestane,že by se vrátilo období totality nebo světová válka...mám dojem, že vaše odpověď je typická pro ty, kteří hledají jen zástupný problém...sorry...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 2. 2013 7:39 | Pavel

No, spíše je to důsledek historické zkušenosti Čechů s dlouhodobým spořením. Najdete za posledních 100 let v historii české kotliny aspoň jedno aspoň třicetileté období, během kterého by úspory nebyly podstatně znehodnoceny? A jak chcete přesvědčit lidi s touto historickou zkušeností, že z těch úspor za padesát let opravdu nějaký důchod dostanou? Vždyť pravděpodobnost toho se limitně blíží nule.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 2. 2013 13:53 | Vít Suchý

Milý(-á) PADe,
já si stejně jako vy myslím, že pár stokorun do penzijního fondu je málo. Bohužel je to především výsledek "X" let nekvalitní práce finančně-poradenského sektoru, kdy se PP zdeformovalo jen na místo,kam si je třeba dojít pro svůj státní příspěvek a trochu stát "podojit", nakonec zrovna tak, jak to navrhujete vy...a to je špatně...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2013 19:58 | PAD

Všechno má svoje, takže klidně lze mít penzijko i vstoupit do 2. pilíře. Obojí je možnost jak státu pustit trochu žilou když on bez uzardění žilou neustále pouští nám. Každopádně myslet si že pětikilo do penzijka a 2. pilíř ve stávajícím nastavení nás spasí může jen trouba. Jsou to jen dvě z mnoha možností ......
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2013 18:56 | Vít Suchý

milá Věro, jen pro vaši informaci - ze druhého pilíře vám žádný fond nebude nic vyplácet, vstupem do něj si m.j. automaticky a povinně musíte uzavřít důchodové pojištění k výplatě vašich prostředků na konci trvání smlouvy. Důchody budou vyplácet výhradně životní pojišťovny a ne nějaké investiční fondy...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2013 18:50 | Vít Suchý

Cituji : …“Nízká likvidita může být nevýhoda fondů druhého pilíře a klient si této skutečnosti musí být velmi dobře vědom. Ale vlastně to může být i pozitivní aspekt, protože toto jsou peníze na důchod a ne na utracení po deseti letech,“
Tato proklamace pana generálního je ale v úplném rozporu s tím, co se dělo v rámci tzv. „poradenských žní“ koncem minulého roku - ještě před pár týdny totiž všechny poradenské firmy bezrozdílu a houfně využívaly mediální masáže veřejnosti k uzavírání penzijního připojištění se sloganem – máte poslední možnost si uzavřít PP za „výhodných“ podmínek, kterými byla m.j. tzv.výsluhová penze – tj. možnost vyzvednutí si poloviny peněz po 15 letech bez sankcí….
Takže někdy se veřejnost láká k uzavření produktu spoření na stáří s poukazem právě na výhodu možnosti výběru prostředků v průběhu doby a někdy se veřejnost láká k uzavření produktu spoření na stáří, který výběr (ale ani ukončení smlouvy) neumožňuje s tím, že je to vlastně obrovská výhoda, aby si své peníze na důchod nikdo neutratil náhodou předem….No super…
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 2. 2013 21:13 | Rada

"Jedine pozitivum v Nemecku je, ze se da vyvazat z placeni socialniho a zdravotniho tim, ze pracujes jako OSVC."
To samé je možné i u nás. Při "zaměstnávání" na ŽL jsou u nás odvody minimální. Známý je takhle "zaměstnaný" a i když je jeho čistá mzda nejméně 2x vyšší než moje, on odvádí nižší odvody než já. Inspektoři ale radši stíhají například důchodce, kteří vypomáhají synovi u vleku:-/ Pokud firma podnikne určitá opatření (mnoho firem poskytuje na toto téma poradenství), není se čeho bát.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 2. 2013 11:41 | Jan

Nemecko? No to jiste, ale jen pro ty dnesni 'vyherce' v podobe dnesnich duchodcu. Schodek na duchodovem ucte maj -80mld EUR rocne. Tak se muzes zamyslet, jak je to dlouhodobe udrzitelne. Jedine pozitivum v Nemecku je, ze se da vyvazat z placeni socialniho a zdravotniho tim, ze pracujes jako OSVC.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 2. 2013 2:21 | vera

zatím jsem se nikde nedočetla, v jaké výši bude vyplácen důchod z toho II. pilíře a po jakou dobu. Pokud to nebude jasně řečeno, nevím, jak výhodné to může být. Vždyť pro penzijní fondy by tak bylo nejvýhodnější dát výměr co nejnižší, aby tak mohl co nejdéle hospodařit s našimi penězi. I tak s nimi bude hospodařit po dobu 30-ti let, kdy z nich neuvidíme ani korunu. A co inflace aj. Také záleží jaké platy budou mít správci fondů, aby po těch např.30-ti letech v II.pilíři ještě vůbec něco zbylo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 21:57 | Rada

Tak jsem si poposedl a došlo mi, že II. pilíř nelze použít pro předčasný odchod do penze. Pokud mi nebude ve vyšším věku sloužit hlava nebo tělo a nebudu proto moct sehnat stabilní práci (což je velmi pravděpodobné), nebudou mi úspory ve druhém pilíři nic platné. Abych je mohl začít čerpat, budu to muset doklapat až do okamžiku nároku na řádný důchod z prvního pilíře. Z podpory v nezaměstnanosti se mi nic nebude spořit (nepletu-li se, nebudou se mi spořit ani ta dvě ani ta tři procenta), jen se mi bude snižovat koeficient pro výpočet důchodu v I. pilíři (pokud se zapojím do II. pilíře a pokud tento pilíř vydrží desítky let:).
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 20:12 | Fredy

Milý Housko, ono vcelku nejde o to, který bouchač od kterého finančního žraloka, se tam vyskytoval, ale o princip jako takový. Tedy že paní neměla, ani za dva roky, při investiční životním pojištění žádné peníze. Že ty první dva roky vlastně platila provize tomu podvodníkovi.
Jenže málo kdo ví, že je to tak běžné. Tudíž pryč od všeho, co se nazývá životní (kapitálové, investiční, flexibilní, důchodvé ...) pojištění. V tom je ta pointa článku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 19:02 | houska houskovič

milý fredíku, článek jsem prolítnul a průšvih vidím hlavně na straně ČPP, která ať mi netvrdí, že není schopna si prověřovat s jakými že týpky typu IFP to spolupracuje, její odpovědní manažeři by dle mého názoru za tu morální odpovědnost dávno měli kydat hnůj....stejně jako se předvedla Axa když předloni musela obléct z ostudy kabát jménem Axa Représentants, bylo to i na Primě....Djóóó ale prachy od klientů jsou prachy od klientů...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 18:51 | kohl

milá Lucie, ctím vaše svaté rozhořčení nad nevzdělanými plebs, asi zrovna jedete z nějakého školení...ale třebas v Německu žádný II.pilíř našeho typu nemají,v Nizozemí se spíše jedná o systém zaměstnaneckých fondů ( solidní tunely, viz internet)atd...
Faktem je to, že v oněch státech jsou lidé vzhledem ke zkušenostem již uvědomělí a spoří si od mládí, o tom žádná...
Pokud dovolíte použít vaši myšlenku - poněkud bych ji na závěr doplnil -...Je fascinující, kolik samozvaných odborníků na finance běhá po ulicích ČR a snaží se finančně málo vzdělanému národu vnutit cokoli...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 1. 2013 15:49 | Fredy

Možná by někoho mohlo zajímat, jak se také řeší šetření na důchod. Viz níže odkaz. Po přečtení jsem přemýšlel, proč byl zrušen trest smrti ....
http://finance.idnes.cz/pripad-ctenarky-stala-se-obeti-nekalych-praktik-f56-/poj.aspx?c=A130129_153430_poj_sov
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 0:55 | Lucie

Fascinujici, kolik samozvanych odborniku na finance precetlo tento clanek... preji vam prijemne prozity duchod :-D, vsechny nejlepsi penzijni systemy maji II. pilir (Nizozemi, Nemecko, Skandinavie)... mame se co ucit.
Ale jo, radeji utracejme za pozitky a nesmysly, v duchodu budeme stejne nadavat na stat :-D
-9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 1. 2013 22:33 | Rada

Nebuďte takový škarohlíd. Druhý pilíř bude s velkou pravděpodobností zdevastován, nebo zcela zrušen, ještě dříve než vám bude 60. V lepším případě vám prostředky, které vložíte ze svého, budou vráceny.
Nemyslím si, že zásahy do druhého pilíře přijdou už po dalších parlamentních volbách, nicméně víc než 15 let podle mě druhý pilíř ve stávající podobě nevydrží (uvidíme, jestli bude zcela zrušen, nebo jestli budou jen velmi zhoršené už tak celkem nezajímavé parametry).
-7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 1. 2013 21:30 | Tomáš

KDo spoří spoří jen lobistům, kteří to v 60ti ukradnou, řeju úspěch vokurky
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  14 860 810 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2021

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Doporučujeme

Radost z pádu Babiše střídá strach z ODS. Co čekat od Fialy?

Radost z pádu Babiše střídá strach z ODS. Co čekat od Fialy?

Občanská demokratická strana bude dominovat budoucí vládě a mnoho lidí se ptá: co čekat...více

Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl

Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl

„Japonsko je odstrašující případ, žije v zombie ekonomice. Teď hrozí podobný scénář zemím...více

Nejde o to, kdo vynese koš, ale kdo na to myslí. Mentální zátěž je neviditelná domácí práce

Nejde o to, kdo vynese koš, ale kdo na to myslí. Mentální zátěž je neviditelná domácí práce

Mentální zátěž označuje nerovnost v rozložení činností v domácnosti, které zpravidla organizuje...více

Tall body positivity. Osobní příběh o tom, čemu čelí vysoké ženy

Tall body positivity. Osobní příběh o tom, čemu čelí vysoké ženy

Fotky holek, které ať už hrdě nebo nejistě odhalují větší břicho, jizvy nebo třeba to,...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

David Marek

ekonom

Radim Passer

podnikatel, Passerinvest Group

David Marek
ÚSPĚŠNOST
45,83 %

z 120 duelů
×
Radim Passer
ÚSPĚŠNOST
46,76 %

z 139 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.