Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Petr Borkovec: Nejde tolik o výhodnost druhého pilíře, ale o reálnost prvního

E 15 | rubrika: Rozhovor | 29. 1. 2013 | 34 komentářů
„Nízká likvidita může být nevýhoda fondů druhého pilíře a klient si této skutečnosti musí být velmi dobře vědom. Ale vlastně to může být i pozitivní aspekt, protože toto jsou peníze na důchod a ne na utracení po deseti letech,“ oponuje generální ředitel finančněporadenské firmy Partners Financial Services jednomu z nejčastějších argumentů proti druhému pilíři. Ale otázka výhodnosti či nevýhodnosti druhého pilíře podle něj není, pokud jde o penze, ta rozhodující.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 1. 2013 10:26

To zas tvrdíš opačný extrém. Klepnout tě může i ve dvaceti. Až budeš v důchodovým věku, tak se ti rozhodně nebude chtít umírat, budeš chtít žít dál a z nemocí se vyléčit. A jestliže budeš mít slušné úspory, tak je použiješ právě na tu léčbu. Já vidím problém v tom, co ve skutečnosti znamená rozumná finanční rezerva. To zkrátka není balíček peněz, který vznikne tak, že si budu odkládat pětikilo (fakticky je jedno, do jakýho produktu) po dobu třiceti let. Za pětikilo si raději koupím permanentku (když člověk zaplatí dopředu, tak je větší pravděpodobnost, že bude službu skutečně využívat) do fitka a budu se udržovat v dobré fyzické kondici, s velkou pravděpodobností se mi pak prodlouží doba aktivního život a vyhnou se mi nemoci.

No a samozřejmě, že základem finančního plánování je minimalizace nákladů. Takže je nutné si pořídit vlastní, energeticky co nejméně náročné bydlení. Ale bacha, aby si ho člověk mohl dovolit i v tom důchodu. To spousta mladejch vůbec nechápe, to, že sotva doplatěj hypošky, tak půjdou do penze a důchody jim nebudou stačit na to, aby si v těch svých domečcích lebedili až do konce.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xls 29. 01. 2013 09:09)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 1. 2013 5:37, básník špína

Pan Borkovec dobře kope za svůj tým,všechna čest.Ono je to s tím druhým pilířem trošku jinak,ale proč tady vykládat nějaké prognozy.Chtělo by to pořádné školení pro všechny lidi a nekecat tady až se od úst práší.Dodnes pořádně nikdo neví jak a co s důchodovou reformou.
A když už jsme u toho...jakpak to je pane Borkovec například s tím když má člověk exekuce a jak dobře víme exekutor se nezastaví před ničím.Vysvětlíte mi to?Vím o člověku ,který má penzijní připojištění ještě po staru...a má ho obstavené exekutorem.Ten člověk nemá šanci exekuce splatit...protože je již několik let bez práce...ne vlastní vinou..je invalida.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

31. 1. 2013 20:12 | Fredy

Milý Housko, ono vcelku nejde o to, který bouchač od kterého finančního žraloka, se tam vyskytoval, ale o princip jako takový. Tedy že paní neměla, ani za dva roky, při investiční životním pojištění žádné peníze. Že ty první dva roky vlastně platila provize tomu podvodníkovi.
Jenže málo kdo ví, že je to tak běžné. Tudíž pryč od všeho, co se nazývá životní (kapitálové, investiční, flexibilní, důchodvé ...) pojištění. V tom je ta pointa článku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (houska houskovič 31. 01. 2013 19:02)

31. 1. 2013 21:57 | Rada

Tak jsem si poposedl a došlo mi, že II. pilíř nelze použít pro předčasný odchod do penze. Pokud mi nebude ve vyšším věku sloužit hlava nebo tělo a nebudu proto moct sehnat stabilní práci (což je velmi pravděpodobné), nebudou mi úspory ve druhém pilíři nic platné. Abych je mohl začít čerpat, budu to muset doklapat až do okamžiku nároku na řádný důchod z prvního pilíře. Z podpory v nezaměstnanosti se mi nic nebude spořit (nepletu-li se, nebudou se mi spořit ani ta dvě ani ta tři procenta), jen se mi bude snižovat koeficient pro výpočet důchodu v I. pilíři (pokud se zapojím do II. pilíře a pokud tento pilíř vydrží desítky let:).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

1. 2. 2013 2:21 | vera

zatím jsem se nikde nedočetla, v jaké výši bude vyplácen důchod z toho II. pilíře a po jakou dobu. Pokud to nebude jasně řečeno, nevím, jak výhodné to může být. Vždyť pro penzijní fondy by tak bylo nejvýhodnější dát výměr co nejnižší, aby tak mohl co nejdéle hospodařit s našimi penězi. I tak s nimi bude hospodařit po dobu 30-ti let, kdy z nich neuvidíme ani korunu. A co inflace aj. Také záleží jaké platy budou mít správci fondů, aby po těch např.30-ti letech v II.pilíři ještě vůbec něco zbylo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

1. 2. 2013 11:41 | Jan

Nemecko? No to jiste, ale jen pro ty dnesni 'vyherce' v podobe dnesnich duchodcu. Schodek na duchodovem ucte maj -80mld EUR rocne. Tak se muzes zamyslet, jak je to dlouhodobe udrzitelne. Jedine pozitivum v Nemecku je, ze se da vyvazat z placeni socialniho a zdravotniho tim, ze pracujes jako OSVC.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Lucie 31. 01. 2013 00:55)

1. 2. 2013 21:13 | Rada

"Jedine pozitivum v Nemecku je, ze se da vyvazat z placeni socialniho a zdravotniho tim, ze pracujes jako OSVC."
To samé je možné i u nás. Při "zaměstnávání" na ŽL jsou u nás odvody minimální. Známý je takhle "zaměstnaný" a i když je jeho čistá mzda nejméně 2x vyšší než moje, on odvádí nižší odvody než já. Inspektoři ale radši stíhají například důchodce, kteří vypomáhají synovi u vleku:-/ Pokud firma podnikne určitá opatření (mnoho firem poskytuje na toto téma poradenství), není se čeho bát.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan 01. 02. 2013 11:41)

3. 2. 2013 18:50 | Vít Suchý

Cituji : …“Nízká likvidita může být nevýhoda fondů druhého pilíře a klient si této skutečnosti musí být velmi dobře vědom. Ale vlastně to může být i pozitivní aspekt, protože toto jsou peníze na důchod a ne na utracení po deseti letech,“
Tato proklamace pana generálního je ale v úplném rozporu s tím, co se dělo v rámci tzv. „poradenských žní“ koncem minulého roku - ještě před pár týdny totiž všechny poradenské firmy bezrozdílu a houfně využívaly mediální masáže veřejnosti k uzavírání penzijního připojištění se sloganem – máte poslední možnost si uzavřít PP za „výhodných“ podmínek, kterými byla m.j. tzv.výsluhová penze – tj. možnost vyzvednutí si poloviny peněz po 15 letech bez sankcí….
Takže někdy se veřejnost láká k uzavření produktu spoření na stáří s poukazem právě na výhodu možnosti výběru prostředků v průběhu doby a někdy se veřejnost láká k uzavření produktu spoření na stáří, který výběr (ale ani ukončení smlouvy) neumožňuje s tím, že je to vlastně obrovská výhoda, aby si své peníze na důchod nikdo neutratil náhodou předem….No super…
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

3. 2. 2013 18:56 | Vít Suchý

milá Věro, jen pro vaši informaci - ze druhého pilíře vám žádný fond nebude nic vyplácet, vstupem do něj si m.j. automaticky a povinně musíte uzavřít důchodové pojištění k výplatě vašich prostředků na konci trvání smlouvy. Důchody budou vyplácet výhradně životní pojišťovny a ne nějaké investiční fondy...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (vera 01. 02. 2013 02:21)

3. 2. 2013 19:58 | PAD

Všechno má svoje, takže klidně lze mít penzijko i vstoupit do 2. pilíře. Obojí je možnost jak státu pustit trochu žilou když on bez uzardění žilou neustále pouští nám. Každopádně myslet si že pětikilo do penzijka a 2. pilíř ve stávajícím nastavení nás spasí může jen trouba. Jsou to jen dvě z mnoha možností ......
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vít Suchý 03. 02. 2013 18:50)

11. 2. 2013 13:53 | Vít Suchý

Milý(-á) PADe,
já si stejně jako vy myslím, že pár stokorun do penzijního fondu je málo. Bohužel je to především výsledek "X" let nekvalitní práce finančně-poradenského sektoru, kdy se PP zdeformovalo jen na místo,kam si je třeba dojít pro svůj státní příspěvek a trochu stát "podojit", nakonec zrovna tak, jak to navrhujete vy...a to je špatně...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 2. 2013 7:39 | Pavel

No, spíše je to důsledek historické zkušenosti Čechů s dlouhodobým spořením. Najdete za posledních 100 let v historii české kotliny aspoň jedno aspoň třicetileté období, během kterého by úspory nebyly podstatně znehodnoceny? A jak chcete přesvědčit lidi s touto historickou zkušeností, že z těch úspor za padesát let opravdu nějaký důchod dostanou? Vždyť pravděpodobnost toho se limitně blíží nule.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vít Suchý 11. 02. 2013 13:53)

26. 2. 2013 23:01 | nepavel

...no jo, ale to se snad asi nestane,že by se vrátilo období totality nebo světová válka...mám dojem, že vaše odpověď je typická pro ty, kteří hledají jen zástupný problém...sorry...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 12. 02. 2013 07:39)

26. 2. 2013 23:16 | jojo

svatý bojovníku fredy, asi by bylo vhodné si něco přečíst o pojišťovnictví...zkus se podívat na konkrétní věci a ne pořád blábolit dokola ta samá obecná klišé...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fredy 31. 01. 2013 20:12)

4. 3. 2013 7:35 | Pavel

Promiňte, ale takto naivně se lidé na začátku 20 století těšili na krásnou budoucnost. A ve skutečnosti je čekala ta největší zvěrstva, která lidstvo zažilo. Každé století v lidské historii přineslo větší hrůzy než to předchozí a skutečně nevím, proč by 21. století mělo být výjimkou. (Opravdu jste tak naivní, že si myslíte, že lidé zmoudřeli?)
Stále žije na světě dost cvoků, kteří jsou ochotní za svou pravdu obětovat životy těch ostatních - stačí se podívat do Arábie, Jižní Ameriky, či na některé pohrobky Sovětského Svazu.
Další velkou hrozbou je letadlo vzniklé spojením státních dluhů a penzijních fondů. Státy si totiž pro své dluhopisy zajistily pohodlný odbyt tím, že penzijním fondům nařídily investovat pouze "bezpečně", což v jejich pojetí znamená do státních dluhopisů. A jak stárne populace, jednou musí dojít k tomu, že objem vyplacených penzí překročí přijaté pojistné, penzijní fondu budou muset státní dluhopisy realizovat, státy na jejich proplacení nebudou mít peníze (protože samozřejmě nikdo další nebude schopen jejich dluhopisy v takovém objemu nakoupit) a dojde současně ke zhroucení penzijních systémů a krachu států - to bude teprve pořádná mela.
Obávám se , že obě tato rizika se realizují do dvaceti let.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (nepavel 26. 02. 2013 23:01)

11. 3. 2013 11:09 | Vít Suchý

Českou republikou nepoměřujme Evropu, asi nemusím opakovat, co nestandardního se v ČR dělo od r. 1948 do r. 1989.
A co Rakousko, Německo atd - tam již existují generační zkušenosti, že ne stát, ale soukromé zajištění má smysl a funguje to...
Průšvih ČR obecně a všech možných tuzemských poradenských firem a komisí a sborů je jen v tom, že permanentně ignorují to pozitivní, co lze v zahraničí nalézt a tvrdošíjně hledají nějakou zázračnou českou cestu (na úkor klientů) - nemusíme chodit daleko - experiment s 5-ti mio Čechů, kteří byli nalákáni do penzijních fondů a stát jim systém po 18 letech (tedy nevydrželo to na trhu ani pro jednu generaci ) zaseknul...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 12. 02. 2013 07:39)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 978 002 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2019

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Zdravím z noční. #4 Mrtvička

Zdravím z noční. #4 Mrtvička

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích,...více

Sex nechceme, díky

Sex nechceme, díky

Asexuály označuje písmeno „A“ v delší verzi známé zkratky sexuálních menšin LGBTQIA. Potřebujeme...více

Tuk, žár, kyselost, sůl. V téhle kuchyni recepty neexistují

Tuk, žár, kyselost, sůl. V téhle kuchyni recepty neexistují

Žádný kulinářský pořad se vloni v Americe neřešil tolik jako netflixová série Salt Fat...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Zámečník

ekonom

Miloš Zeman

prezident

Miroslav Zámečník
ÚSPĚŠNOST
65,85 %

z 41 duelů
×
Miloš Zeman
ÚSPĚŠNOST
73,68 %

z 38 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK