Splátky úvěru
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Vladimíra Glatzová
advokátka
Dalibor Dědek
podnikatel

53,33 %
z 15 duelů

47,06 %
z 17 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Hypotéky: Degresivní splácení, depresivní počty
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
22. 2. 2013 11:18, Otakar
Co je to za nesmysl, že degresivní způsob splácení nemá pro klienty téměř žádný význam?
Já jsem si degresivní splácení zvolil právě proto, že pro mne má velký význam. Nejen že zaplatím méně na úrocích, ale hlavně v dnešní době, kdy si většina lidí nemůže být jista tím, jestli bude mít za pár let práci, si největší finanční zátěž odbydu v době, kdy vím, že mám zajištěn přísun peněz. Hypotéku jsem si nebral proto, že si chci koupit bydlení a mít ještě dost na rozhazování. Bral jsem si ji proto, že jsem neměl v hotovosti potřebný balík peněz. A snahou je zbavit se tohoto přítěžku co nejdříve, ne si ho natahovat, jak nejdál to jde...
Další příspěvky v diskuzi (celkem 25 komentářů)
29. 12. 2019 17:28 | Gabriel Pleska
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 9. 2014 12:17 | Sumotari
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 2. 2013 11:18 | Otakar
Já jsem si degresivní splácení zvolil právě proto, že pro mne má velký význam. Nejen že zaplatím méně na úrocích, ale hlavně v dnešní době, kdy si většina lidí nemůže být jista tím, jestli bude mít za pár let práci, si největší finanční zátěž odbydu v době, kdy vím, že mám zajištěn přísun peněz. Hypotéku jsem si nebral proto, že si chci koupit bydlení a mít ještě dost na rozhazování. Bral jsem si ji proto, že jsem neměl v hotovosti potřebný balík peněz. A snahou je zbavit se tohoto přítěžku co nejdříve, ne si ho natahovat, jak nejdál to jde...
15. 6. 2012 12:59 | Martin
8. 6. 2012 0:55 | David
1) působení inflace neznamená, že mám víc peněz. Naopak, mám méně! Benzín, dovolená a chleba mě stojí více a o to méně mám na splácení hypotéky.
2) inflace, např. 2%, neznamená automaticky, že vydělávám 2% více!
3) i kdybych dostal každý rok 2% navýšeno, tak je to 2% z mého platu! Tedy např. 500.000 Kč. Z hypotéky platím 3,5 % z 3.000.000 Kč každý rok natvrdo! To je rozdíl! Jestli chci odečítat jablka od jablek, tak musím odečítat i hrušky z hrušek .... tedy musím mít plat 3.000.000 Kč čistého ročně. Ale pak nepotřebuji hypotéku :-).
29. 5. 2012 6:26 | j
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 5. 2012 11:30 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 5. 2012 10:31 | Pavel Dvořák
28. 5. 2012 10:02 | Vladimír Švorba
26. 5. 2012 13:52 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 5. 2012 13:06 | TVK
Tzn., že nárůst postihne primárně v té době aktuálně nové hypotéky a refixy, zato ten, který zvolí dobrý fix na tom může velmi vydělat a své dluhy reálně výrazně snížit. Asi hodně z nás pamatuje např Klausovo Sarajevo, kdy úroky na krátkých vkladech na nějakou dobu vyskočily přes 30% p.a. a trvalo pěkně dlouho, než klesly pod 10%.
Já obecně tvrdím, že nemá moc smysl řešit něco, co bude "možná" a až "někdy" a ještě to přepočítávat na peníze. Za prvé - délkou období roste nejistota, nestabilita a vstupují tam faktory, které dnes těžko odhadnu (makro a mikroekonomika, politika, zdraví, rodina, budu vůbec ještě splácet a v příslušné nemovitosti bydlet, atd. atd.)
A za druhé - pokud nějaká pro mne negativní situace nastane - tak ji prostě budu zřejmě muset nebo mít šanci řešit. A tady je to v případě hypo o těch rezervách, které třeba ti, co jedou na doraz už teď, nemají a drobná odchylka od dnešního standardu je v řádu měsíců položí. Za třetí - i negativní změna v budoucnu bude mít určitě menší dopad, než když k ní dojde s ohledem na volbu hypotéky dnes - splátka bude u anuity nominálně stejná a aktuální dluh jednoznančně nižší, plat nominálně vyšší a k tomu možnost si v mezidobí vytvořit vyšší krytí úsporami a investicemi.
Naopak dnešní situace, tam kam ještě "vidím" nebo co už dokonce bylo, to už je jisté nebo téměř jisté a tam ty peníze, ať už uspořné nebo vydané, jsou jednoznačné.
Takže se vratím k článku a výpočtům z této diskuze. Řešit nějakou pidi pseudoúsporu, která možná vznikne někde za 25-30 let, když proti tomu uspořím na výdajích už jen 1. rok dvojnásobek, je prostě bezpředmětné. Ale jak píšu, je to o přístupu každého z nás. Kdo chce jistotu, možná zbytečně zaplatí za něco, co vůbec nepřijde, a ten kdo více riskuje, se někdy možná netrefí a následné ztráty nebo výdaje převýší současné zisky a úspory.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 5. 2012 1:44
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 23:42 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 23:37 | josef
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 23:26 | TVK
A porovnávat takto zanedbatelnou úsporu "někdy" s tím, že třeba jen první rok zaplatím o 24tKč více, pro mne to finančně není žádné téma nebo otázka. A pokud si mám vybrat, jestli peníze nenávratně utopím teď ve splátce hypotéky a nebo si je nechám k dispozici ke zhodnocování (a utopit je pak můžu kdykoliv), tak je to jasné. Samozřejmě, pokud to někdo utratí a prožere, to je jiná.
A proč nemůžete počítat s tím, že peníze nezhodnotíte více, než je sazba hypotéky? Aktuálně běžící hypotéky jsou v sazbách od 1,91% p.a. (mB z roku ´08 při lTV do 50%) bez započtení daňových odpočtů (15%) a na druhé straně 100% jištěné termínové vklady dnes při extrémně nízkých sazbách končí někde okolo 4,5% p.a. brutto, stavební spoření za současných podmínek hodí něco okolo 4% netto po započtení poplatků. A to se nebavím o agresivnějších formách spoření/investování, kde už je ale to zmíněné riziko.
A naprostou pravdu máte v tom, že pak je výhodné platbu hypotéky odsunovat, ale samozřejmě musím mít k dispozici tolik peněz a zhodnocovat je tak, aby kladný výnos minimálně kompenzoval úroky z hypotéky. Což pokud se mi daří na začátku, tak do budoucna je to snažší. Hypotéka splácením klesá, zatímco mé finance rostou o výnosy a úroky a dalším spořením volných peněz.
A k tomu všemu je nutno započítat ještě jeden faktor, a to je růst reálné mzdy. Letošek možná s mírným poklesem bude první rok, kdy neporoste, ale v nedávných letech nebyl výjimkou růst o 4-6% ročně. Takže pár takových let v těch 30 letech splácení a "vzdálené" splátky se Vám pěkně reálně smrsknou.
Takže shrnuto - podle mne je lepší splácet "někdy daleko" a nominálně o něco víc, protože při vhodně vybrané hypotéce, jejich podmínek a fixu je velmi pravděpodobné, že inflace, růst reálné mzdy a výnosy z mých aktiv budou hrát pro mne a můžou mnohonásobně překrýt zanedbatelnou a nejistou úsporu z degresivního splácení, kdy ty peníze prostě uvalím hned. Ale to je jen můj osobní pohled, kterým se řídím při splácení svých závazků včetně hypo.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 19:21 | josef
Dale nechapu, proc resite milion. Kdybych tam dal sto tisic, tak ten vysledek bude stejny, jen o rad posunuty.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 19:14 | josef
Jina vec je samozrejme to, co pisete = tedy cash flow. Ale samozrejme musim posoudit, co je pro mne dulezitejsi = zda cash flow nebo preplaceni hypoteky.
Jinak mimochodem, udelal jsem si presny vypocet pujcky na 30 let se sazbou 2.8% a inflaci 2%. A ten rozdil v preplaceni je 12278 v dnesnich cenach - degresivni splaceni je levnejsi.
Z meho pohledu je idealni, pokud napriklad vim, ze ted mam neobvykle vysoke prijmy a muze se klidne stat, ze za deset let budu mit treba i jen polovicni, pak zvolit degresivni splaceni s tim, ze pokud se situace zmeni, tak prefinancuji v dobe, kdy to bude potreba na anuitni splaceni.
A mimochodem, samozrejme v tech uvahach nemohu pocitat s tim, ze usetrene penize zhodnotim vyce, nez je sazba za hypoteku. Jednak je tam riziko a jedna by v takovem pripade bylo idealni pristup, kdy platim jen uroky a jistinu zaplatim az na konec.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 17:04 | TVK
Na začátku je rozdíl ve splácení 10.322 vs. 8.282. Takže v hodnotě dnešních peněz naprosto jednoznačně mínus pro degresivní splácení ve výši 2.040 Kč. A tento rozdíl pak 13 let klesá k nule jak absolutně, tak vzhledem k současné hodnotě peněz navíc i relativně (čili v souhrnu exponenciálně).
Po 13 letech dojde k překlopení a začnu platit více při aniutním splácení, a tento rozdíl se sice zvětšuje, ale proti tomu zase působí inflace a časová hodnota peněz. Takže na úplném konci mám splátku 5555 vs. 8282, rozdíl 2.727 Kč. Jenže při 2% inflaci je reálná hodnota tohoto rozdílu jen 1.506 Kč.
Takže v prvních 13 letech přeplatím v dnešních penězích průměrně měsíčně nějakých 950 Kč x 13 let, což je nějakých 148tKč. Naopak po překlopení při degresivním splácení ušetřím v dnešních pěnězích v průměru měsíčně cca. 800 Kč měšíčně x 17 let, takže 163tKč. Reálná delta na 30 letech je 15 tisíc - zanedbatelné.
Co je ale důležité, to je výrazný rozdíl Cash Flow. U degresivního splácení zaplatím do "překlopení" nominálně o 159tKč více, než při anuitním splácení. A tyto ušetřené peníze můžu při anuitním splácení šetřit, investovat, nějak dál zhodnocovat, ale v každém případě je můžu mít za jinak stejných podmínek stále k dispozici. Naopak vyšší splátka po překlopení mne z dnešního pohledu nemusí vůbec tížit, protože začíná na nule a ve finále se vyškrábe jen na 1506 Kč v současné hodnotě.
Můj názor je jednoznačný, lepší jistá úspora dnes a hned s riizikem vyšších nákladů v budoucnu, než potecionální a nejistá někdy v budoucnu, která jde proti vyšším a jistým nákladům už dnes. K tomu výnosy z ušetřených peněz a lepší cash flow.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 5. 2012 8:54 | vladimír Švorba
25. 5. 2012 8:47 | Vladimír Švorba
http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/mira_inflace
A počítejte průměrný případ, neznám moc lidí, kteří si půjčí milion na 5 let :-)
A k tomu půjčování, v mnoha případech je lepší použít cizí kapitál než vlastní....
Stránka 1/2
Předchozí