Vyplatí se pravidelné investování po započtení poplatků?

Lukáš Marek | rubrika: Analýza | 25. 7. 2006 | 69 komentářů
V <a href="http://www.penize.cz/zpravy/4548/pravidelne-investovani-po-malych-castkach-jak-funguje-a-komu-se-vyplati/">úvodním článku</a> jsme vysvětlili, jak tzv. pravidelné investování do podílových fondů funguje a za jakých podmínek může mít smysl. Pokud vás tento produkt zajímá, jistě si chcete udělat představu, kolik může pravidelné investování vynést, kolik zaplatíte na poplatcích a jestli má tedy vůbec smysl tuto možnost zvažovat.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 8. 2006 4:49, Sam to Michal

Žádný trh se nepohybuje jen jedním směrem. Alespoň v horizontu několika let. Při stoupajícím trhu je výnos sice o něco nižší, ale kdo může předpovědět, kterým směrem se trh vydá? Kromě toho mnozí dělají chybu v tom, že si nejprve naspoří a pak teprve jednorázově investují. Obvykle do něčeho, co je zrovna na vrcholu :-) V takovém případě je opravdu lepší z výplaty rovnou investovat po částech.

+75
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2006 18:32, janasv

Jasně že nejsem nadšená. Ale už pomalu pracuji na přeskupení portfolia. Investuji asi rok a půl (od té doby, co jsem všechny peníze utratila) a posledních tak půl roku jsem obhlížela akciový fond. Začala jsem s ním nedávno a po troškách. Nicméně je vidět, že i s akciovými fondy nebo akciemi může člověk ztratit, a to nejen reálně, ale i nominálně, třeba i v ročním horizontu. Je to méně pravděpodobné, ale o to citelnější. Averzi k riziku se asi musí člověk odnaučit, což nějakou chvíli trvá. Navíc bych řekla, že citlivost k riziku je nepřímo úměrná celkovému bohatství, které člověk má. Svůj první milion jsem si našetřila teprve nedávno, teď mě potenciální ztráta v řádu desetitisíců už nebolí tolik jako třeba před čtyřmi lety, kdy jsem vydělávala čtvrtinu toho, co teď...

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 69 komentářů)

25. 7. 2006 15:02 | Jana

Ja jen poskytuji poradenstvi bance. Pokud jde o me investice, nemovitostni fondy (od jine financni skupiny nez komu radim, samozrejme) si do portfolia zaradim v mensim mnozstvi a pro zabavu, stejne jako akciove fondy. Chce to trochu nadsazky - pri diskusi i pri investovani :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2006 14:52 | Eric

Slyšela jste někdy o "lobbingu"? O tom to je. Nic se neděje náhodně a to především ne v oblasti peněz. Vy jste jen figurka na šachovnici.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2006 14:45 | Jana

S tím kartelem, jak píšete, bych si zase nebyla tak jistá. Navíc: fondy kolektivního investování mají příznivější zdanění než normální SPV, které nemovitost drží, takže už jen ta daňová výhoda může být zajímavá. To, že české nemovitostní fondy se teprve připravují, je dáno novelou zákona o kolektivním investování z června letošního roku, který zakládání nových typů fondů umožnil. Zrovna v současnosti se v jedné z velkých bank na založení jednoho takového nového typu fondu podílím.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2006 14:28 | Eric

Dovolím si vás chytnout za slovo. Co čekáte od nemovitostních fondů v době, kdy vyšší ceny nemovitostí jsou drženy výhradně kartelem developerů, realitek a stavebních firem? Nemáte pocit, že Vaše investice poslouží pouze saturaci ztrát způsobených padajícím trhem, který přijde poté, co se kartel roztrhne dle pravidla "kašlu na dohody, je třeba urvat, co se ještě dá..."? Nemyslíte, že je to náhoda, že právě v době, kdy ceny stagnují nebo stoupají, ale neprodává se, NĚKDO přijde s nápadem na nemovitostní fondy? Pozóóór!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2006 13:47 | Jana

Souhlasím. Oproti investování do jednotlivých akcií, měn či komodit investice do fondu alespoň do určité míry diverzifikuje riziko. Jako pracující nemám navíc čas ani chuť šťourat se v té nepřeberné kupě informací, studovat situaci jednotlivých emitentů apod. Nejsem schopna utratit vše, co vydělám, navíc střednědobě uvažuju o koupi nějaké nemovitosti. Takže peníze někam ukládat musím. Ze vstupních poplatků mám velké slevy vzhledem k množství investovaných prostředků, a ze sníženého poplatku jsou ještě další slevy pro nákupy v rámci pravidelného investování. Fakt si nestěžuji. A už se těším na chystané nemovitostní fondy :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2006 13:28 | Bob

Mně investice do fondů vydělávají a docela slušně. Sice ne za jakékoliv situace (teď máme třeba po dost krutém poklesu), ale v několikaleté perspektivě naprosto bezpečně, a to i po zakalkulování poplatků (ty si při sledování kurzů zahrnuji už do nákupní ceny PL). Chce to jen trochu vystihnout dobu nákupu (nebo ji rozložit pravidelným investováním) a hlavně nebýt nenasytný a zavčas prodat. Světová ekonomika je na dlouhodobém vzestupu (i když s nějakými těmi krátkodobými výkyvy), tak by byla škoda se na tom taky trochu nepřiživit.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 7. 2006 13:24 | Lukáš Marek- autor článku

Musím Vám dát částečně za pravdu.......poplatky často čistou výnosnost významně snižují. Ale není to tak u všech investičních společností. Každopádně bez podrobného srovnání jednotlivých poplatkových politik jsou udávané výnosnosti fondů významně zkreslené......na konkrétních příkladech se to snažím uvést v chystaném článku, který by měl vyjít dnes v noci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 7. 2006 11:42 | Karel

Také jsem kdysi chtěl investovat do fondů, ale nakonec jsem zjistil,že je lepší ty peníze smysluplně utratit a užít si je, než je sušit v nevýdělečných všemožnými poplatky zatížených fondech.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 7. 2006 11:01 | Eric

Čím složitější struktura poplatků a jejich výpočet, tím snáze vás peněžovny okradou. Nakonec jste rádi, že vůbec něco dostanete (alespoň tu jistinu). A o tom to je. Zlatý slamník.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 4/4

4

Následující

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Ševčík

ekonom

Vladimír Pikora

ekonom

Miroslav Ševčík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Vladimír Pikora
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services