Podnikám, podnikám, to je ale shon... aneb boj o živnostenský list

Pokud si pamatujete píseň Jiřího Korna z časů po sametové revoluci, pak si určitě i pamatujete, že následovalo "nejvíc práce vždycky dá první milión". Tak možná vypadalo podnikání v 90. letech, náš příběh ale ukazuje, že dnes dá nejvíc práce úřední šiml...

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 4. 2006 20:15, jezevec

Mýtus, že tvrzení je třeba prokázat, je velmi zakořeněný - přesto je zcela nepravdivý.
Pokud byste nesl veškeré škody a trestně-právní sankce za nepravdivost svého tvrzení, jak navrhuje jezevčí zákon - zajímala by mne situace, za které byste byl ochoten tvrdit, že máte v bance 10.mio eur. Kdybyste se na základě takového tvrzení dožadoval třeba úvěru s touto zástavou - a banka by vám vysolila 1% poplatek za voidní prescoring a ještě by vás na 8 let zavřeli, aniž byste cokoliv získal - šel byste do toho?
Představte si že jsou třeba země, a pokládají se za velmi civilizované - kde vůbec nemají technickou prohlídku auta. Auto musí být v pořádku, ale zodpovídá za to majitel auta, nemusí si tuto skutečnost nechat někde zdokladovat. Ovšem pak taky když vinou technické závady způsobí nehodu - dostane pokutu dražší než nové auto, a zavřou ho až chcípne. Kupodivu tam jezdí auta v lepším technickom stavu než u nás, kde na to všichni mají magický papír s razítkem.
Nebo tzv "prohlášení výrobku o shodě" (shodě se stavební normou) vydává výrobce nebo dovozce sám, a nemusí si to nechat certifikovat zkušebnou - sankce si dovedete představit, a kupodivu fakt tam střechy nepadají pod tíhou sněhu, ač nejsou orazítkované sertifikovaným statikem.
Jsou evropské země, kde neexistují občanky - jako průkaz totožnosti stačí řidičák (starý typ je bez fotky), nebo došlý dopis (obálka doručená poštou) - totožnost se pouze prohlašuje a už se nijak dál neověřuje. V téže zemi vůbec nemají ověřenou formu výpisu z obchodního rejstříku - výpis z OR je výtiskem z počítačové databáze, která je veřejně přístupná na internetu jako náš wwwýpis, akorát že výtisk už nikdo neuatentifikuje kolkem a razítkem. A schválně jestli si někdy někdo troufne výpis pozměnit nebo napodobit?
Věřím že nenajdete příklad, kde by se falešné čestné prohlášení vyplatilo.

Reagovat

 

+58
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (roman.k 11. 04. 2006 15:14)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

10. 4. 2006 0:32 | xlator

Je fakt, že ten systém je stále debilnější. Opravdu nechápu, proč se musí třeba podávat daňové přiznání, přiznání na sociálce a u VZP, když to stejně nakonec všechno dostane Parouback. Přitom každá z těch institucí ještě počítá stejný věci úplně jinak, jiný lhůty, jiný zvláštnosti, jinak dlouhý fronty a IQ těch bab.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

10. 4. 2006 8:06 | Jarmila

Kolik jste platil za potvrzení o bezdlužnosti? V r. 1990 stál ŽL 100,- Kč. Pak vlivem inflace se to zvedlo na 1.000,- Kč. Potvrzení o bezdlužnosti bývalo kdysi zdarma. Pak to zvedli tuším na 300,- Kč. Pojišťováci kdysi pojišťovali na ŽL o prodeji nebo o zprostředkování. Pak přibyla jakási pofiderní zkouška na MF. Jak, jinak za poplateček, tuším 2.000,- Kč. Kdyby se jim zachtělo prodávat dva konkurenční produkty, pak činí poplateček pouhých 10.000,- Kč. Z čeho se teda platí státní ouřadové? Poplatky + státní rozpočet nebo jsme vedle daní ještě jinou dojnou krávou?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

10. 4. 2006 12:30 | Martin

Jen si ale vzpomente, kolik kriku se vzdycky spustit, kdyz nejaky "podnikatel" udela prusvih. To jsou hned plne noviny clanku o tom, jak je potreba vsechno kontrolovat a regulovat. Tezko rict, jestli vsechny ty afery poslouzily jako zaminky statu, ktery ma samozrejme rad, kdyz nas muze sikanovat a nebo jestli jsme v prumeru opravdu takova banda neradu, ze proste nad sebou potrebujeme dohled s bicem v ruce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

10. 4. 2006 21:20 | jezevec

Již někdy od roku 1990 exploatuji "Jezevcův anitibyrokratický zákon". Ten praví: §1 Jakýkoliv doklad lze nahradit čestným prohlášením. Pakliže někdo takové čestné prohlášení vydá nepravdivě nebo nepřesně, je a) úkon provedený na základě nepravdivého prohlášení neplatný, včetně všech konekvencí b) autor prohlášení trestně zodpovědný za veškeré škody, bez promlčení c) autor prohlášení povinen nahradit veškeré škody které takto vznikly §2 Kdo přesto chce či potřebuje ke svému úkonu nějaké písemné potvrzení, doklad, výpis, nebo podobné potvrzení skutečnosti - je povinen si ho obstarat sám - a to ve lhůtě tří dnů a zdarma pro žadatele úkonu. §3 Kdo potřebuje ke svému úkonu potvrzení, doklad, výpis, nebo podobné potvrzení skutečnosti od jiného úřadu nebo jiných úřadů - je povinen si ho obstarat sám - a to ve lhůtě tří dnů a zdarma pro žadatele úkonu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+43
Líbí
Nelíbí

10. 4. 2006 21:23 | jezevec

Pak ještě občas když je mi veselo, obešlu poslance s návrhem a dotazem - proč nejsou všechny "živnosti volné" obsaženy v jediném živnostenském listu s názvenm "všechny živnosti volné". Koho to vlastně napadlo, že volných živností je několik set, a na všechny že musí být živnostňák - když jsou volné? Proč tento živnostenský list nestojí korunu, ale stejnou tisícovku jako živnosti vázané, u kterých se úřadu něco dokládá?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

11. 4. 2006 8:41 | Petr

To je pěkné. Jaké máte zkušenosti s reakcí státní správy a samosprávy?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+33
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 10. 04. 2006 21:20)

11. 4. 2006 9:47 | jezevec

:-)))) hádejte. můžete hádat jednou. neuspěl jsem ani u ryze soukromých firem u požadavku na listinný výpis z explicitně veřejných databází - jako třeba v bance že by mne při založení účtu nehnali na rejstřík, ale mrkli se na internet na wwwýpis. představa že by se na stavebním úřadě sami mrkli na dkmku, místo aby mne hnali na katastr pro výpis, pak pochopitelně působí jako řeč marťanů. že by akceptovali prohlášení vlastníka :-)))))))))
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+33
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 11. 04. 2006 08:41)

11. 4. 2006 10:09 | Jirka

Na to se taky marně ptám. Ale je mi to vlastně jasné. Snaha odrat živnostníka a zaměstnat úředníka je prostě nepřehlédnutelná. Kdyby nás odírali jen tím, že musíme za každou část své činnosti platit jiný ŽL. Ale ještě musím sledovat změny v živnostenském zákoně, jestli náhodou mezi dosavadní volné živnosti nevyčlenili nějaké dílčí činnosti z těch stávajících a jestli tedy od účinnosti novely nepodnikám částečně načerno, což by mne stálo pokutu ve výši konfiskace příjmů, kterých jsem dosáhl za dobu "nedovoleného" podnikání a to bez ohledu na to, že jsem z nich již zaplatil pojistné a daně. Ještě štěstí, že kolečko po úřadech, výpis z rejstříku trestů, potvrzení o bezdlužnosti a samotný nový živnosťák na staronovou činnost nestojí tolik, jako ta pokuta. Pokud to ODS myslí s redukcí byrokracie a legislativy kvůli odlehčení rozpočtu v souvislosti s rovnou daní vážně, pak bude mít opravdu co redukovat. A nedá jí to ani moc práce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 10. 04. 2006 21:23)

11. 4. 2006 15:14 | roman.k

Jezevče, ač nerad, musím Vám opět po čase oponovat, protože mám s "čestnými prohlášeními" několik zkušeností z "druhé strany barikády". Můžeme se sejít a já Vám na místě sepíšu deset čestných prohlášení, že mám ve Švýcarské bance 10 milionů EUR - a nebude to pravda. Problém je v tom, že čestné prohlášení je jenom tvrzení, které je něčím třeba prokázat. Osoba vydávající čestné prohlášení samozřejmě prohlašuje, že je pravdivé a jak je možné že Vám nestačí, jak jste drzý už jenom tím, že vůbec něco jiného po něm chcete... Kolik času s tím strávíte a ten člověk se Vám vysmívá do obličeje a děsně se baví a lže Vám do očí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 10. 04. 2006 21:20)

11. 4. 2006 20:15 | jezevec

Mýtus, že tvrzení je třeba prokázat, je velmi zakořeněný - přesto je zcela nepravdivý. Pokud byste nesl veškeré škody a trestně-právní sankce za nepravdivost svého tvrzení, jak navrhuje jezevčí zákon - zajímala by mne situace, za které byste byl ochoten tvrdit, že máte v bance 10.mio eur. Kdybyste se na základě takového tvrzení dožadoval třeba úvěru s touto zástavou - a banka by vám vysolila 1% poplatek za voidní prescoring a ještě by vás na 8 let zavřeli, aniž byste cokoliv získal - šel byste do toho? Představte si že jsou třeba země, a pokládají se za velmi civilizované - kde vůbec nemají technickou prohlídku auta. Auto musí být v pořádku, ale zodpovídá za to majitel auta, nemusí si tuto skutečnost nechat někde zdokladovat. Ovšem pak taky když vinou technické závady způsobí nehodu - dostane pokutu dražší než nové auto, a zavřou ho až chcípne. Kupodivu tam jezdí auta v lepším technickom stavu než u nás, kde na to všichni mají magický papír s razítkem. Nebo tzv "prohlášení výrobku o shodě" (shodě se stavební normou) vydává výrobce nebo dovozce sám, a nemusí si to nechat certifikovat zkušebnou - sankce si dovedete představit, a kupodivu fakt tam střechy nepadají pod tíhou sněhu, ač nejsou orazítkované sertifikovaným statikem. Jsou evropské země, kde neexistují občanky - jako průkaz totožnosti stačí řidičák (starý typ je bez fotky), nebo došlý dopis (obálka doručená poštou) - totožnost se pouze prohlašuje a už se nijak dál neověřuje. V téže zemi vůbec nemají ověřenou formu výpisu z obchodního rejstříku - výpis z OR je výtiskem z počítačové databáze, která je veřejně přístupná na internetu jako náš wwwýpis, akorát že výtisk už nikdo neuatentifikuje kolkem a razítkem. A schválně jestli si někdy někdo troufne výpis pozměnit nebo napodobit? Věřím že nenajdete příklad, kde by se falešné čestné prohlášení vyplatilo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+58
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (roman.k 11. 04. 2006 15:14)

13. 4. 2006 16:34 | Kateřina

Jeden ŽL "Volná živnost" už je v programu :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+42
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 11. 04. 2006 10:09)

14. 1. 2011 15:05 | Radek

Že je úřadů více je zbytečně komplikované, vše by se mělo vybavit "s jednou paní". Nicméně v rámci každého úřadu myslím OK - ŽL jsem vybavil za jeden den, další týden mi dorazil poštou. Daňové přiznání mi trvá vybavit tak 4 hodiny včetně zdravotního a sociálního (přesto, že do kolonek zaplacené zálohy napíšu téměř vždycky nějaký omyl - na místě to se mnou opraví a podání potvrdí).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 767 868 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2019

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Články na Heroine.cz

Vít Samek představuje: Hasič na záchrance

Vít Samek představuje: Hasič na záchrance

Možná vám zachránili život. Možná vás uchránili od trvalých následků těžkého zranění....více

Pseudověda na sociálních sítích. V ohrožení jsme všichni

Pseudověda na sociálních sítích. V ohrožení jsme všichni

Konspirační videa mají na sociálních sítích obří dosah navzdory tomu, že jsou někdy až...více

Bylo nebylo v Hollywoodu aneb jak mluvit o novém Tarantinovi…

Bylo nebylo v Hollywoodu aneb jak mluvit o novém Tarantinovi…

...a vypadat chytře ve sportbaru i hipsterkavárně v sedmi otázkách a odpovědích.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Šárka Grossová

podnikatelka

Tomáš Sokol

advokát

Šárka Grossová
ÚSPĚŠNOST
25,00 %

z 24 duelů
×
Tomáš Sokol
ÚSPĚŠNOST
34,29 %

z 35 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.