Jak se stát důchodcem?

Blíží se vám odchod do důchodu? Připravili jsme pro vás praktický dvoudílný "manuál". V dnešní části se dozvíte, v jakém věku máte nárok do důchodu odejít, jaké doklady k vyřízení žádosti budete potřebovat i to, kde a kdo s vámi žádost sepíše.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2006 18:36, Vzkaz redakci

Zdá se, že příspěvky delší, než 3000 znaků, nejsou v této diskuzi vůbec zobrazeny, ale na e-maily odběratelů reakcí jse zasílány bez problémů.

Dalším problémem je, že po mylném dvojitém "kliku" na tlačítko "Uložit názor" se můj příspěvek do diskuze vložil dvakrát...

To byly jen dva malé postřehy, jinak se zdá, že diskuze je tu mnohem kultivovanější, než na jiných webech.

Jen tak dál
P.C.

+79
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 2. 2006 16:15, P.C.

Kdo si v ČR platil 25 let sociální pojištění, když tento systém trvá teprve od roku 1990? Nestačí být náhodou jen 25 let zaměstnán? Dále není dostatečně vysvětleno, jak se ženám započítává doba péče o děti, evidence na pracovním úřadu, výkon trestu apod.

-2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 38 komentářů)

13. 2. 2006 10:28

Když si uvědomíme, kolik máme v naší malé zemičce věznic a kolik je v ní darebáků, kteří se tam dostali za porušování zákonů a mají i na řadu let zajištěnou stravu, ubytování, vylezou a stát se zase o ně postará, je to opravdu katastrofa. Ano, je to demokracie na ruby.
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 2. 2006 10:19

Je to dobré doporučení, ale pokud odejdete do předčasného starobního důchodu, nemůžete si oficielně nikde přivydělávat a protože jsem odešla o tři roky dříve, tedy tři roky si nesmím nikde přivydělat. Takto jsem byla poučena. V době, kdy jsem byla nezaměstnaná, tak jsem si udělala rekvalifikační kurz na počítače, protože to bylo pro mě španělskou vesnicí a měla jsem k tomu bytostní odpor, dále jsem si udělala kurz podvojného účetnictví, nebylo to k ničemu. Když jsme ještě s jednou paním, která na tom byla stejně, jako já, zjišťovaly na Fin.úřadě, jaký bychom měly úspěch, v případě, že bychom založily svou vlastní firmu - daňové poradenství, atd., bylo nám řečeno, že bychom se neuživily, neboť v našem městě je v tomto oboru přecpáno. Zkoušela jsem úplně všechno, abych s ohledem na své zdraví, nezůstala nikomu na krku, dnes si říkám, je to za mnou. Když si uvědomím, že řada z nás měla problém sehnat práci ve 45 letech, v 55 letech je člověk pro řadu zaměstnavatelů na sešrotování, takže jak se bude shánět práce v 62 letech , tak to je mi Vás všech lidičky , neskutečně líto.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 2. 2006 8:22 | Jarmila

Pak to ale fakt vypovídá o naší pseudodemokracii, když člověk, co seděl X-let v base, společnost ho tam živila, za což on jí nedal ani korunu, nikdy nepracoval a dneska se má lépe než ten, kdo třeba 38 let pracoval, to je teda fakt demokracie naruby.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 2. 2006 21:42 | P.C.

Konečně jsem si přečetl zákon o důchodovém pojištění a zjistil jsem, že péče o dítě se započítává do 4 let věku. Jsem zvědav, zda to bude platit až to budeme potřebovat... Nějak jsem však nepochopil, jak se započítá doba studia. Co znamená formulace "Prvních 6 let studia na střední nebo vysoké škole po dovršení 18 let věku"? Je to 6 let zvlášť pro každou školu (tedy jednu střední a jednu vysokou s tím, že mohu i opakovat ročník či přestoupit na jinou školu) nebo 6 let celkem za veškeré studium? A začnu-li studovat vysokou školu ve 30ti, bude se mi 6 let počítat?
Každopádně, při současném rozhazovačném státním systému platí, že na nějaký důchod můžeme zapomenout.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 2. 2006 21:34 | P.C.

Než od státu pobírat almužnu, raději budu spořit sám. Ale vám nezbývá, než si přivydělávat, třeba někomu dělat účetnictví. Podnikatelů, kteří neumějí ani sčítat je pořád dost.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 2. 2006 20:10

Přesně o tom byla také má zpráva z 9.2., ale mám dojem, že se mýlíte, jestli-že se dopouštěl vražd v době, kdy se učil a bylo mu 17 roků, pak těžko mohl něco odpracovat, spíše jsme se na něj dřeli my všichni, v každém případě se nám všem může nyní vysmívat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 2. 2006 18:55 | Jarmila

Límeček možná, ale takový spartakiádní vrah Straka seděl tuším 25 let a dneska je v plném invalidním důchodu. Jestli v životě pracoval 2 nebo tři roky, tak je to dost. Pokud vím, špatně se nemá.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2006 21:11 | vidim

No já myslím, že pokud sedí límeček v krimu, tak se o svůj důchod postaral sám již předtím. Pokud ne, dobře mu tak :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2006 17:04

Do důchodu jsem odešla v listopadu 2004, celková doba pojištění - 35 roků 176 dnů, zkrácená mi byla na 34 roků a 342 dnů, vychovala jsem dvě děti. Do práce jsem nastoupila po skončení ekonomické školy .S každým dítětem jsem byla doma necelé dva roky. S přibívajícím věkem jsem vážně onemocněla, od r. 1995 jsem byla téměř 3 roky nezaměstnaná, jsem z města,které je sice světově známé, život je zde neskutečně drahý, ale životní úroveň lidí katastrofální, je to stát ve státě, získat pracovní smlouvu na dobu neurčitou je zázrak,běžné je, že lidé po skončení sezony jsou několik měsíců na pracovním úřadě a mzdy se pohybují na minimální hranici. Končila jsem na min.mzdě 6.200,- Kč, posychicky na dně. S řadou závažných chorob a 2x podání lékařem žádost o přiznání inv.důchodu, končilo výsměchem posudkové komise,že s tím vším můžu klidně v kanceláři sedět. Samozřejmě,že žádná práce v kanceláři nikde pro mě nebyla, natož v době, kdy jsem dosáhla 50ti let.Práce nebyla a není pro mladé,natož pro ženy v mém věku. Našla jsem si práci na 12ti h.směny spojené s fyz.námahou a skončila jsem na roční prac.neschopence, další doporučení na podání žádosti o inv.důchod jsem odmítla, tolik ponížení, bych už nesnesla, znovu mě čekal pracovní úřad a nakonec jsem požádala o odchod do předčasného důchodu o 3 roky. Totálně psychicky vyčerpaná, jsem ten kolotoč tím ukončila. Moje úřednická práce, byla spojená fyzickou námahou, moje příjmy do roku 1986, byly na úrovni i vysokoškolsky vzdělaných mužů. Jenže do vyměřování se mi tyto příjmy nedostaly. Naopak , nejvíce mi ublížily roky, kdy jsem vážně onemocněla a roky v nezaměstnanosti. Takže po letošní úpravě mi náleží důchod 3.836,- Kč. Dohromady s manželem máme 12.550,- kč - odpracoval 45 roků a po celou dobu řádně platil daně, právě, jako já. Když je člověk mladý, nepřipouští si starosti o budoucnost, ale roky letí a řada lidí, dopadne, přesně, jako já a mnoho lidí z mého okolí. Jen se nestačíme divit, jak je možné, že máme v průměru přes 8tisíc důchody. Komunistům nadávali, když se průměry počítaly i z příjmů politiků, co dělají dnes ? Mysleli jsme si, že to co dělali oni, nebudou dělat tyto vlády, ale je to všechno úplně stejné. Lituji dnešní mladé lidi a věřte, že jsem ráda, že jsem stará ženská. Není co závidět ani starým, ani mladým. Takže radím Vám všem, musíte si šetřit na stáří, je to přece dobrá rada, hlavně pro nemocné a nezaměstnané, no ne ? , je to rada nad zlato. Jo , jednu dobu jsem záviděla jednomu vrahovi, který nebyl ještě ani vyučený, na práci nesáhnul a měl důchod po propuštění z kriminálu 5000,- Kč. Všem, kdo čtou tento můj příspěvek, přeji hlavně to nejdůležitější - h o d n ě z d r a v í č k a.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 2. 2006 14:16 | Kateřina

Mezi kalkulačkami máte kalkulačku pro předčasný a odložený důchod. http://www.penize.cz/nastroje/kalk/predcasny_odlozeny_duchod.asp?IDP=1
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2006 12:10 | Jarmila

Za osoby ve výkonu trestu platí sociální pojištění stát? Takže vrah, co bude 25 let v base, pak dostane důchod, jako kdyby pracoval? Já měla dojem, že se to počítá stejně jako u pracujících, tedy: pracuješ = máš odpracovanou dobu = dostaneš důchod (neprobírám teď jeho výši) x nepracuješ = nemáš odpracovanou dobu = nedostaneš nic a budeš dělat o to déle (tuším, že do max. 65 let, pokud nemá odpracovaný základní počet let). Pokud se mýlím, tak mne prosím opravte.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 20:17 | Kateřina

Jasně - a ve vězení čtou Peníze.cz, aby se poučili, jak se pojistit na důchod :-) Nic ve zlém, jen mě to rozveselilo - ta představa. Límečkům ve vězení beztak nebylo rady ani dřív, tak co teď s nimi...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 19:49 | P.C.

Bohužel, vězni se stávají stále významnější skupinou a počet bílých límečků, kteří především se budou o tuto problematiku zajímat, v jejich řadách stále stoupá... Můj (neobratně formulovaný) dotaz směřoval jen k výčtu činností, které lze započíst do celkové doby zaměstnání.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 19:43 | P.C.

Díky za odpovědi, ale se zápočtem výchovy dětí jsem neměl na mysli odpočet, ale zápočet doby péče o nezletilé dítě nebo děti ženami v domácnosti do celkové doby zaměstnání.
Na detaily mám asi ještě pár let čas, ale možná by ještě stálo za zmínku, jak na tom budou členové zemědělských družstev z období před rokem 1989. Pokud si vzpomínám, neplatili žádné daně, ale o důchodovém pojištění nemám potuchy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 19:25 | Kateřina H.

Vážně si myslíte, že je potřeba popsat na internetovém serveru záležitosti kolem důchodového pojištění ve výkonu trestu? Nejspíš si děláte legraci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 13:20

Vítám články na toto téma, uvítal bych také něco o odchodu do starobního důchodu z částečného invalidního důchodu. Hlavně jestli je výhodnější jít do předčasného důchodu, nebo vyčkat věku pro nárok star. důchodu. O kolik peněz se přijde při dřívějším odchodu. Díky paní redaktorko.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2006 10:24 | bousovak

Dobrý den, sociální pojištění si pojištěnci samozřejmě platili i před rokem 1990, tzn. skutečně je jednou z podmínek přiznání starobního důchodu 25 let pojištění. Co se týká žen a odpočtu let podle počtu vychovaných dětí, domnívám se, že tato problematika je zpracována velmi podrobně, stejně tak je zmíněn postup při evidenci pojištěnce na úřadu práce. Za pojištěnce ve výkonu trestu platí sociální pojištění v minimální výši stát, ale při výkonu trestu si odsouzení mohou přivydělat, tzn. z výdělku si mohou na pojištění nad rámec minima sami doplácet. Smyslem článku bylo poskytnout čtenářům ucelený přehled, pokud vás toto téma zajímá do detailů, obraťte se přímo na ČSSZ.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2006 16:15 | P.C.

Kdo si v ČR platil 25 let sociální pojištění, když tento systém trvá teprve od roku 1990? Nestačí být náhodou jen 25 let zaměstnán? Dále není dostatečně vysvětleno, jak se ženám započítává doba péče o děti, evidence na pracovním úřadu, výkon trestu apod.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 040 325 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2021

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Doporučujeme

Kde proboha žili? Fialův plán boje s covidem sází na nemožné

Kde proboha žili? Fialův plán boje s covidem sází na nemožné

Nediskriminovat, ale spojovat. Budoucí vládní koalice Petra Fialy, který bude brzy jmenován...více

Je státní dluh skutečně dluhem? Záleží, jak se na to díváte

Je státní dluh skutečně dluhem? Záleží, jak se na to díváte

Ekonomie není exaktní věda. Existuje v ní mnoho směrů, které si často protiřečí, protože...více

„Ať tě znásilní horda migrantů, ty tlustá krávo.“ Musíme si takové komentáře na internetu nechat...

„Ať tě znásilní horda migrantů, ty tlustá krávo.“ Musíme si takové komentáře na internetu nechat líbit?

„Doteď mi chodí výhružky smrtí nebo doporučení, aby mi někdo uřízl hlavu nebo mě znásilnil....více

Je tohle normální?

Je tohle normální?

Spisovatelka a novinářka Markéta Lukášková patří ke generaci žen, které si mockrát vyslechly...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Václav Hrbek

podnikatel, Alpine Pro

Petr Pithart

politik

Václav Hrbek
ÚSPĚŠNOST
58,82 %

z 51 duelů
×
Petr Pithart
ÚSPĚŠNOST
52,44 %

z 82 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.