Ptejte se Petra Bártka!

Oproti západní Evropě máme i přes vyšší objem úspor neporovnatelně nižší zhodnocení vkladů. Investujeme totiž velmi konzervativně. "Když víte, jaký výnos vyžadujete a jakou ztrátu unesete, stačí vám přitom k nastavení kvalitního investičního portfolia selská úvaha a běžně dostupné informace," říká analytik Petr Bártek. Chcete vědět víc? Zeptejte se sami!

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 11. 2005 11:18, Jirka

Pavle, pokud Vám nevadí, že Váš dotaz nebyl určen mně, rád bych k němu něco řekl.:)

Sám jsem se přesvědčil o tom, jak je prospěšné dělat věci pořádně, věnovat se jim poctivě do hloubky. A naopak nedobré zkoušet fušovat do všeho. Každý z nás má omezené množství času a energie, takže širší rozhled je na úkor hloubky znalostí a zkušeností a naopak. Proto se jen vzácně setkávám s lidmi, kteří jsou na první pohled inteligentní, široce vzdělaní a současně jsou kapacitou ve svém oboru. Většinou jsme něco mezi kutilem všeználkem a vědcem, který umí řízeně štěpit atom, ale nedovede si uvařit ani čaj a rozmrazení ledničky raději svěří odbornému servisu.

Jsou také lidé, kteří nevydrží dlouho v jednom zaměstnání. Počítám se mezi ně. Přitom jsem pověstný trpělivostí a přesností. Jak jsem se dozvěděl z jednoho pořadu o genetice na ČT2, je to dáno geny, takže s tím asi nic nenadělám. Jakmile mám pocit, že není na tom kterém oboru už co ke zkoumání, nebo mě ta práce nenaplňuje, hledám si jinou "zábavu". Mám ale ještě jiný důvod, proč jsem začal obchodovat s akciemi. Finanční nezávislost, kterou mi zaměstnání neposkytne. Bude se mi hodit nejen na to, abych se nemusel bát důchodu bez podpory státu, až nebudu schopen pracovat. Ale i nyní, abych se mohl svobodně věnovat činnostem, které mně zajímají, aniž bych se staral, zda mi za ně někdo zaplatí a případně kdy zaplatí. Nemám v úmyslu se flákat. Nuda je pro mne peklo.

Investování do akcií je po zvládnutí těžkých začátků už málo náročné na čas, takže je možné vydělávat svojí prací a současně nechat část svých úspor pracovat na burze. A právě díky finanční nezávislosti se pak může takový investor věnovat svému oboru nerušeně a do hloubky, a zdokonalovat se v tom, na co neměl pro samou práci čas. Na serveru traders.cz napsal kdosi do diskuse srovnání výsledků daytradera, aktivního investora a strejdy, který si jen nechal poradit od známého a dal své úspory do doporučených titulů. Nejlepší výsledky měl strejda, který se nesnažil maximalizovat zisk. Toho se dá totiž dosáhnout jedině silnou vůlí a disciplínou, kterou většina lidí nemá. Dlouhodobá investice do dobře vybraných titulů je pak lepší, než amatérské zásahy do portfolia. Takže proč by nemohl investovat švec? Určitě je také něčí strejda.:-)

Reagovat

 

+31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 09. 11. 2005 08:42)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 11. 2005 11:17

Dobrý den,zajímal by mne váš názor na vývoj měnového kurzu CZK vůči USD a EUR ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.
Děkuji! S pozdravem! PN

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

9. 11. 2005 8:42 | Pavel

Je otázka, jestli je výhodnější investovat do finančních produktů, což vyžaduje čas na pochopení těchto produktů, sledování trhu a reakci na změny, nebo je lepší tento čas věnovat na vlastní odborný rozvoj, tím se postarat o vyšší příjmy a úspory ukládat do banky. Já přikláním k variantě "Ševče, drž se svého kopyta". Ostatně, před nějakým časem jsem slyšel historku o jednom americkém finančníkovi, který se vyhnul černému pátku. Bylo to tak, že než šel na burzu, nechal si vyčistit boty a čistič bot se ho začal ptát, do jakých akcií je dobré investovat. Onen finančník dospěl k závěru, že když i čističi bot investují do akcií, je asi něco shnilého a ten den všechny své akcie prodal. Bylo to ve čtvrtek....
A vy nabádáte k tomu, aby každý čistič bot investoval do akcií...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

9. 11. 2005 8:53 | TaF

Pane Bártku, to co tvrdíte o nevyužitých investičních možnostech je snad pravda, ale uznejte, že svěřit finance investiční společnosti beze jména a bez tradice se už mnoha lidem vymstilo. Raději uložit u známé a renomované banky, příp. zainvestovat u dceřinné společnosti takové banky, např. koupí podílových listů. Ano, jsou tam poplatky, ale mám důvěru, že můj majetek je v dobrých rukou. Jak mne přesvědčíte, že jste stejně důvěryhodní a poskytujete stejné bezpečí, když vás vlastně nikdo moc nezná?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

9. 11. 2005 10:24 | jojo53

Dobrý den, v investicích se příliš nevyznám (zatím), mám však nějaké peníze v investičních fondech. Jak byste mi poradil investovat částku v řádu desetitisíců? Jde mi o větší výnos za cenu většího rizika. Děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

9. 11. 2005 12:35 | MSpacek

Pane Bártku, pokud jsem správně pochopil, pracujete na finančních trzích od roku 2002. Jaké máte zkušenosti s kapitálovými otřesy typu Tequila crisis 1995, asijská krize 1997, LTCM meltdown 1998, pokles světových akciových trhů 2000 - 2003 apod.? Smím se zeptat, jak Vámi doporučená portfolia performovala letos v říjnu v porovnání s jejich benchmarky? Jak vám speciálně v letošním říjnu fungovala diverzifikace?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

9. 11. 2005 13:46 | Magelan

Petr Bártek v roce 2002 ukončil studium na Vysokém učení technickém v Brně a je uz vedoucí výzkumu společnosti Cyrrus. Pravdepodobne je mu teprve 24 let. Muze se jej na investice ptáti clovek , který opustil vysokou nebo strední skolu uz roku 1975 ??? Kdyby pred 20 lety vystudoval VYSOCE FINANCE a INVESTICE v západní Evrope nebo USA , to by byla jiná. Ale dnes jeho zkusenosti a rozum musí jeste 10 let rusti. To nemyslim ve zlém ale v dobrém. Teprve za 10 let muze mít hlavu jako Buffett nebo Lynch a komukoliv na Morave (nebo i v Cechach) poradit s investicemi. A potom , pochybuju ze Vysoke uceni technicke uci studenty neco o AKCIICH a INVESTICICH a FONDECH a FUNDAMENTALNI ANALYZE AKCII. Kdoví , jestli pan cetl aspon doma soukrome knihy o strategii Buffetta , Grahama a Lynche. .... Milé Peníze.CZ , sezente nám na OTÁZKY a ODPOVEDI Buffetta , Lynche , nebo aspon Gottfrieda Hellera od Fiduky v Mnichove.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

9. 11. 2005 14:31

Pane Bártku, zajímal by mě Váš odhad dlouhodobého (v horizontu řekněme 5 let) vývoje středoevropských akcií. Panují názory na jedné straně, že jsou "přehřáté" a že po bohatých dvou letech brzy nastane jejich pád, na druhé straně pak, že do doby přijetí eura stále porostou (alespoň mírně).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

9. 11. 2005 14:51 | Jirka

Pane Bártku, jsem jedním z těch, kteří se rozhodli opustit svět vkladních knížek a v současné době - po dvou letech investování do OPF - obchoduji pátý měsíc na amerických akciových trzích. Mohu s Vámi souhlasit v tom, že podnikání je rizikovější, než akcie. Rozhodně bych však netvrdil, že je riziko investování do akcií zveličováno nebo že je takové investování levnější (co do poplatků). Jak asi víte, většinu profitu úspěšných investorů netvoří emitenti, ale ztráty neúspěšných investorů. Těch je asi 90%. Za založení a zrušení účtu u brokera se sice (alespoň v mém případě) neplatí, ale zato se draze platí za každý nákup a prodej cenných papírů. V mém případě 8-9 dolarů za každou operaci v objemu za několik set dolarů. Takovéto obchodování vyžaduje dlouhodobou předchozí teoretickou přípravu a pak dlouhou praxi, než začne člověk spolehlivě vydělávat. To platí jak pro investování, tak pro trading, který je navíc dost náročný na čas a psychiku. Poplatky akciových fondů jsou těmto poplatkům rovněž blízké. Rád bych se tedy zeptal:
1) Vzal jste v úvahu, že pro investování do akcií je třeba kapitál, který spousta drobných střádalů ani nenaspoří? Tedy jejich kupní sílu ve srovnání se západoevropanem?
2) Vzal jste v úvahu, že naše veřejnost nemá dosud jasno v tom, co je to kapitalismus a nemá potřebné ekonomické vzdělání?
3) Nenapadlo Vás, že nižší zhodnocení může být způsobeno paradoxně právě snahou o investování do rizikových produktů (ztráty průkopníků snižují celkový výsledek)?
4) Jaký máte názor na vyvlastňování drobných akcionářů v českém provedení a šance na zhodnocení kapitálu na Pražské burze, kde je nouze o likvidní tituly? Mimochodem podobné lahůdky jso příčinou, proč raději obchoduji v USA.
Děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+30
Líbí
Nelíbí

10. 11. 2005 11:17

Dobrý den,zajímal by mne váš názor na vývoj měnového kurzu CZK vůči USD a EUR ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Děkuji! S pozdravem! PN
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

10. 11. 2005 13:27

Pan Bártek asi má pravdu ve smyslu investování, ale jestli bych mu věřil, tak musím říci ani náhodou.
Už prvotní premisa kterou uvádí byla : I přes vyšší objem úspor je neporovnatelně nižší zhodnocení tuzemských vkladů. "Příčiny tohoto stavu jsou v minulosti, kdy prakticky žádné možnosti investování neexistovaly". Jenže hlavní příčinou jsou ve skutečnosti naše zkušenosti s jistotami desetinásobku u Harvardských fondů., Opravdu si nežijeme špatně s Litoměřickými investičními fonty, s Futury Aury, s BMG, s Kocábovými fondy, s úsporami u spousty vytunelovaných bank pojišťoven a kampeliček a s desítkami dalších podtrhů.
Až pan Bártek vydělá první milion Eur, řeknu si že je borec. Do té doby považuji jeho rady za hraběcí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

10. 11. 2005 16:33 | PlischkeS

Ziju v USA a mesicne chci sporit cca 500 USD mesicne po dobu cca 4 let. Vyuzil byste americkych financnich produktu, nebo byste penize prevedl do nejake ceske banky a vyuzil ceskych investicnich/sporicich produktu? Pokud ceskych, co byste mi doporucil a proc? A jaky vynos lze ocekavat?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

10. 11. 2005 18:51 | Bohuš - financie@inmail.sk

Pane Bartku, chcel by som spýtať podľa Vás akým heslo by sa mal začínajúci investor riadiť pri investovaní do akcíí napr na českom trhu? Aký máte názor na P/E akcií Unipetrol a ČEZ a ich budúci vývoj? Podľa čo sa vy osobne rozhodujete pri investovaní do akcií?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

11. 11. 2005 11:18 | Jirka

Pavle, pokud Vám nevadí, že Váš dotaz nebyl určen mně, rád bych k němu něco řekl.:)
Sám jsem se přesvědčil o tom, jak je prospěšné dělat věci pořádně, věnovat se jim poctivě do hloubky. A naopak nedobré zkoušet fušovat do všeho. Každý z nás má omezené množství času a energie, takže širší rozhled je na úkor hloubky znalostí a zkušeností a naopak. Proto se jen vzácně setkávám s lidmi, kteří jsou na první pohled inteligentní, široce vzdělaní a současně jsou kapacitou ve svém oboru. Většinou jsme něco mezi kutilem všeználkem a vědcem, který umí řízeně štěpit atom, ale nedovede si uvařit ani čaj a rozmrazení ledničky raději svěří odbornému servisu.
Jsou také lidé, kteří nevydrží dlouho v jednom zaměstnání. Počítám se mezi ně. Přitom jsem pověstný trpělivostí a přesností. Jak jsem se dozvěděl z jednoho pořadu o genetice na ČT2, je to dáno geny, takže s tím asi nic nenadělám. Jakmile mám pocit, že není na tom kterém oboru už co ke zkoumání, nebo mě ta práce nenaplňuje, hledám si jinou "zábavu". Mám ale ještě jiný důvod, proč jsem začal obchodovat s akciemi. Finanční nezávislost, kterou mi zaměstnání neposkytne. Bude se mi hodit nejen na to, abych se nemusel bát důchodu bez podpory státu, až nebudu schopen pracovat. Ale i nyní, abych se mohl svobodně věnovat činnostem, které mně zajímají, aniž bych se staral, zda mi za ně někdo zaplatí a případně kdy zaplatí. Nemám v úmyslu se flákat. Nuda je pro mne peklo.
Investování do akcií je po zvládnutí těžkých začátků už málo náročné na čas, takže je možné vydělávat svojí prací a současně nechat část svých úspor pracovat na burze. A právě díky finanční nezávislosti se pak může takový investor věnovat svému oboru nerušeně a do hloubky, a zdokonalovat se v tom, na co neměl pro samou práci čas. Na serveru traders.cz napsal kdosi do diskuse srovnání výsledků daytradera, aktivního investora a strejdy, který si jen nechal poradit od známého a dal své úspory do doporučených titulů. Nejlepší výsledky měl strejda, který se nesnažil maximalizovat zisk. Toho se dá totiž dosáhnout jedině silnou vůlí a disciplínou, kterou většina lidí nemá. Dlouhodobá investice do dobře vybraných titulů je pak lepší, než amatérské zásahy do portfolia. Takže proč by nemohl investovat švec? Určitě je také něčí strejda.:-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 09. 11. 2005 08:42)

11. 11. 2005 16:54 | DPH

Každý týden nejméně 1článek na téma: 1) Češi nechávají peníze na termínovaných účtech, 2) Češi nepoužívají deodoranty, 3) Češi se zouvají na návštěvě. Ach ti Češi!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

11. 1. 2006 18:16

dobry vecer pane ing. Bartaku, mam pro Vas orisek na reseni. Studuji VS a mam projekt : company is considering an issue of convertible bonds with terms of conversion 10 shares per each of 100,00 kc bond at maturity (2 years from now). if not converted than bonds principal is repayable in two years from now. the company will pay an annual interst of 40.000,00 on bonds . current share price is kc 8,5 per share. Questions? calculate the cost. muzete mi s tim pomoci? diky mp
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

6. 4. 2011 0:28 | Kateřina

To nebyl nějaký finančník, ale Joseph P. Kennedy! :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 09. 11. 2005 08:42)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 767 868 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Kateřina Nedbálková umí psát vědecké texty, které uhranou i neakademiky. V ženských věznicích...více

Euphoria. Stoprocentní emoce ve světě plném úzkostí

Euphoria. Stoprocentní emoce ve světě plném úzkostí

„Seš jako trip,“ říká drogový dealer Fez sedmnáctileté Rue, své nejoblíbenější klientce,...více

Kdopak to (ne)mluví. No platforming po česku

Kdopak to (ne)mluví. No platforming po česku

Pozvání Germaine Greerové, kontroverzní intelektuálky a feministky, na Festival spisovatelů...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Kočka

podnikatel

Michael Kocáb

hudebník a politik

Jan Kočka
ÚSPĚŠNOST
26,32 %

z 19 duelů
×
Michael Kocáb
ÚSPĚŠNOST
31,25 %

z 32 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.