Elektřina dál zdraží, plyn může zlevnit. ERÚ zveřejnil ceny

| rubrika: Aktuality | 28. 11. 2019 11:26

Cena elektřiny pro domácnosti v příštím roce poroste, cena plynu může zůstat stejná nebo i klesnout. Vyplývá to z rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok, které dnes oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ).

U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny, u plynu asi čtvrtinu. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé a závisí hlavně na vývoji trhu.

U elektřiny pro domácnosti vzroste regulovaná část ceny v roce 2020 v průměru o 1,3 procenta, u plynu o 0,53 procenta. Firmy a podnikatelé si v průměru připlatí zhruba dvě procenta u elektřiny a 0,43 procenta u plynu.

„Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Proti loňskému cenovému rozhodnutí se průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ říká Stanislav Trávníček, předseda rady ERÚ.

Průměrný růst ceny regulované složky elektřiny v roce 2020 podle distribučních území.

Průměrný růst ceny regulované složky elektřiny v roce 2020 podle distribučních území. Zdroj: ERÚ

Pro letošní rok stoupla regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 2,2 procenta, u plynu klesla o 2,5 procenta. 

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Prodejci oslovení agenturou ČTK upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. Řada z nich proto nevylučuje, že u některých produktů zvýší cenu takzvané silové elektřiny, kterou určují sami dodavatelé. „Úpravy cen“ budou podle nich různorodé podle toho, jaký druh smlouvy lidé mají lidé a k čemu všemu danou komoditu využívají.

Také podle nergetického experta Jiřího Gavora z poradenské společnosti ENA budou cenové změny u elektřiny různé. „Zejména odběry pro běžnou spotřebu, které byly již zdraženy loni, mohou zůstat i na stejné ceně. U topných tarifů, které byly dosud z konkurenčních důvodů spíše chráněny, se už letos zdražení projeví nárůstem i nad pět procent. V některých případech proto půjde až o tisíce korun navíc,“ říká.

Cena plynu by se proti tomu příliš měnit neměla, může dokonce klesnout. „U plynu nečekám v regulované části významnější nárůst. Dodavatelé většinou mohou ceny nechat beze změny, ceny plynu na burzách se vyvíjejí pro spotřebitele příznivě. Nevylučuji ani akční nabídky se snížením ceny,“ uvádí Gavor. Také data ERÚ počítají s tím, že celková cena plynu pro domácnosti by mohla mírně klesnout.

Průměrný růst ceny regulované složky plynu v roce 2020 podle distribučních území.

Průměrný růst ceny regulované složky plynu v roce 2020 podle distribučních území. Zdroj: ERÚ

Cena plynu na Pražské energetické burze pro rok 2020 klesla meziročně o necelou pětinu na 17,4 eur (zhruba 444 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena elektřiny se aktuálně pohybuje kolem 50 eur (1277 Kč) za MWh, podobně jako loni touto dobou. Polevil tak rychlý růst z předchozích dvou let. Ještě v první polovině roku 2017 se cena za MWh elektřiny na pražské burze pohybovala kolem 30 eur.

V mezinárodním srovnání si Češi nestojí dobře. Ceny elektřiny i plynu jsou v Česku pod průměrem EU a zhruba na mediánové úrovni. Když ale Eurostat tato data přepočetl s ohledem na odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech, jsme už na tom podstatně hůře: Plyn je v Česku čtvrtý nejdražší a elektřiny šestá nejdražší.

 Výrazně by se příští rok neměla měnit ani cena tepla, ta totiž bude od začátku příštího roku přesunuta do snížené desetiprocentní sazby DPH. „Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude v příštím roce díky snížení sazby DPH na teplo většina tep­lá­ren schopná udržet stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti,“ říká předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Tomáš Drápela.

„V některých případech očekáváme, že v příštím roce dojde k mírnému navýšení ceny tepla pro domácnosti, které však bude zpravidla nižší než meziroční míra inflace a rodinných rozpočtů se tak významně nedotkne,“ dodává Drápela.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.