Zasaďte strom, dostanete dotaci. Stát podpoří dobrovolníky

pk | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 | 3 komentáře

Ministerstvo životního prostředí spouští nový dotační program na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích. Do akce nazvané Sázíme budoucnost se může zapojit prakticky každý. Příjem žádostí začíná 14. října.

K dispozici je celkem 100 milionů, které ministerstvo vyčlenilo z rozpočtu Státního fondu životního prostředí. Z příspěvku je možné uhradit výdaje za sazenice, potřebný materiál i následnou péči

„Finanční podpora míří zejména na akční místní komunity,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. „Nový dotační program je postaven na dobrovolnické práci, má jednoduché schéma a žadatelům finančně pokryje veškeré náklady na materiál nezbytný k výsadbě listnatých stromů a jejich následnou péči,“ dodává.

Dotace na jeden projekt se může vyšplhat až do výše 250 tisíc korun. „Příspěvek jsme navíc nastavili tak, že nebude potřeba prakticky žádná finanční spoluúčast, aby na něj mohl dosáhnout kdokoliv, kdo má zájem se podílet na navrácení stromů zejména do měst a obcí,“ upřesňuje ministr.

Peníze mají podpořit výsadbu na vhodných, veřejně přístupných místech měst a obcí, umístěných přímo v zástavbě a v jejím okolí. Financována bude také výsadba listnáčů v uzavřených vnitroblocích či společných dvorech bytových domů. Jestliže sázení proběhne ještě v letošním roce, může být situováno i do volné krajiny mimo les (výsadby ve volné krajině v příštím roce budou podporovány už jen z dlouhodobého Programu péče o krajinu).

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

O příspěvek můžou žádat místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny aktivních lidí i jednotlivci. „Jediné zásadní kritérium, které musí žadatel splnit, je prokázat legitimní vztah k místu výsadby,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Takovou podmínku může zájemce z řad fyzických osob prokázat trvalým bydlištěm, nájemní smlouvou, nebo vlastnictvím pozemku. V případě právnických osob bude úřad požadovat sídlo nebo působnost v místě výsadby, případně vlastnictví pozemku.

Příspěvek až 100 procent bude možné čerpat například na nákup sazenic, substrátu, kotvení, hnojiva, ochrany kmene či zavlažovacích vaků, ale i na zajištění odborného posudku a související publicity. Naopak do nákladů nebude možné zahrnout lavičky ani jiný mobiliář či doprovodné prvky. Nepočítá se ani s úhradou prací spojených s výsadbou, u kterých se předpokládá zapojení dobrovolníků z místní komunity jako je třeba příprava půdy či vykopání jamky. „V programu nám jde o zapojení lidí z místních komunit na dobrovolnické bázi, o proto ani neuvažujeme, že by se výsadba prováděla dodavatelsky,“ vysvětluje Valdman.

Státní fond životního prostředí slibuje jednoduchou administrativu a rychlé zpracovávání žádostí. Do tří týdnů od podání žádosti se žadatel dozví, zda je žádost v pořádku, či zda má odstranit případné nedostatky. „Po schválení žádosti a realizaci výsadby mu bude do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace,“ dodává Valdman.

Výsadbu však není možné provádět zcela na vlastní pěst. Na podpořené projekty musí dohlížet odborník s relevantním vzděláním, mají mít zpracován odborný posudek a zajištěn souhlas vlastníka pozemku. O vysazené stromy musí také žadatel pečovat po dobu následujících 10 let. Podrobné podmínky jsou k dispozici na webu projektu.

Kromě nových dotací podporuje ministerstvo sázení stromů dlouhodobě z Programu péče o krajinu. Kromě výsadeb se z něj financují mimo jiné výřezy náletových dřevin, sečení a pastva, péče o památné stromy či výsadba stromů. Ročně se prostřednictvím rozdělilo programu rozdělilo 100 až 150 milionů korun, pro rok 2020 jeho rozpočet stoupne na 300 milionů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

23. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

Kanceláře končí, lidi se nevrátí. Tak se to říkalo. Do šestého ročníku soutěže o Kanceláře roku se ale přihlásilo sedmdesát účastníků. Kanceláře se dál budují. Nahlédněte do galerie... celý článek

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.