Praktický návod: vyúčtování energií krok za krokem

Monika Šaríková | rubrika: Jak na to | 12. 7. 2018 | 1 komentář
Každý rok ve schránce přistane vyúčtování za energie. Očekáváme ho s napětím: Nejsme v minusu? A jestli ano, tak kolik? Bylo by ale škoda se soustředit jen na doplatek nebo nedoplatek. Když vyúčtování zkusíme porozumět, zvyšujeme šanci, že příští rok budeme spíš napjati, jestli nejsme v plusu – a kolik nám vrátí.
Praktický návod: vyúčtování energií krok za krokem

Většina z nás vyúčtování přejede jen letmým pohledem. Jediné, co nás obvykle zajímá, je výše nedoplatku, který bude třeba zaplatit. V případě překvapení v podobě přeplatku si užíváme nebývalý pocit štěstí. Zbytek čísel, údajů, informací, to je pro nás jeden velký zmatek, úloha pro pokročilé. Vědět, co které číslo a zkratka znamená, přitom může hodně pomoci při správném nastavení služeb a záloh. A není to nic tak těžkého.

Ušetřete za energie

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

Víte, za co platíte?

Než se podíváme přímo na faktury za energie, vysvětlíme si, z čeho se ceny energií skládají. To je pro pochopení vyúčtování velmi důležitá věc. Složení cen energií vysvětluje, proč se vyplatí přemýšlet nad změnou dodavatele. Pokud si nyní na online srovnávači provedete porovnání cen energií pro svou domácnost, jistě si všimnete rozdílných cen. Brzy pochopíte, v jakých případech a jak moc jsou dodavatelé energií schopni cenu ovlivnit.

Cena za elektřinu i plyn je tvořena dvěma složkami – regulovanou a neregulovanou. Zatímco regulovaná složka sestává z poplatků pevně stanovených Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), neregulovanou si můžou pružně nastavovat sami dodavatelé – podle toho, za kolik sami nakoupili, jakou mají režii a jaké si chtějí počítat marže.

Ke konečné ceně je připočtena daň z přidané hodnoty a u elektřiny také takzvaná ekologická daň.

Z čeho se skládá cena elektřiny:

Regulovaná část – měsíční plat za rezervovaný příkon, cena za distribuované množství elektřiny, cena systémových služeb, cena na podporu výkupu elektřiny a cena za služby Operátora trhu energií (OTE)
Neregulovaná část – cena elektřiny a pevná cena za měsíc (paušál)
Daně – DPH a daň z elektřiny, ekologická daň vyplývající ze závazku vůči EU

Z čeho se skládá cena plynu:

Regulovaná část – pevná cena za odebraný plyn, stálý měsíční plat a cena za služby Operátora trhu energií (OTE)
Neregulovaná část – cena plynu a stálý měsíční plat
DPH

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Co musí vyúčtování energií obsahovat

Většina dodavatelů energií následuje trend, kterým je maximální zjednodušení podoby nejen smluv, ale také faktur. Hlavním smyslem je neodradit si zákazníka nepřehlednými a nesrozumitelnými informacemi. Zároveň ale musí dodavatelé splnit zákonnou informační povinnost, a proto musí vyúčtování obsahovat veškeré povinné údaje. Každé vyúčtování za energie se skládá ze tří částí označených písmeny A, B a C.

Část A obsahuje základní údaje. Najdete zde kontaktní údaje svého dodavatele a identifikační údaje odběrného místa, což je vaše adresa.

 • kontaktní údaje odběratele – jméno a příjmení, adresa odběrného místa, zákaznické číslo apod.
 • kontaktní údaje dodavatele – sídlo firmy, IČO atd.
 • fakturovaná částka – celková spotřeba a částka za určité období
 • zúčtování – rozdíl mezi uhrazenými zálohami a skutečnou spotřebou (přeplatek nebo nedoplatek)
 • údaje k platbě – bankovní účet, variabilní číslo a datum, do kdy musí být uhrazen nedoplatek (neplatí pro přeplatek)
 • předpis záloh – rozpis zálohových plateb na další období (v případě nedoplatku bývají adekvátně navýšeny)

Část B obsahuje detailní přehled plateb. V této části se dozvíte všechny údaje o spotřebě i rozdělení platby na regulovanou a neregulovanou část. Také zde najdete technické údaje.

 • název a číslo daňového dokladu
 • identifikační údaje odběrného místa
 • údaje o elektroměru/plynoměru – kód (v případě elektroměru EAN, u plynoměru EIC), číslo přístroje, celková spotřeba, počáteční a konečný stav, způsob odečtu

Část C obsahuje informace, které zákazník potřebuje například v případě reklamace vyúčtování a jiné užitečné informace od dodavatele.

Přeplatek versus nedoplatek

Přeplatek se vrací na účet klienta, pokud se s dodavatelem nedomluví jinak. Zákazník může například požadovat, aby byl přeplatek použit na uhrazení záloh na příští období. Přeplatky do stovky nebo dvou (podle dodavatele) se často do příštího období převádějí automaticky.

Nedoplatek je daleko méně žádoucí, bohužel ale častější. Vyhnout se mu lze rozumnou spotřebou energií a správným nastavením pravidelných měsíčních záloh. Jednoduše řečeno, je asi lepší platit měsíčně o něco víc, než pak jednou za rok platit navíc tisícovky.

Pokud ve vás vyúčtování za energie opět vyvolalo nemilé rozčarování, zamyslete se nad tím, jestli by se vám nevyplatila změna dodavatele. Na online srovnávači si můžete nezávazně a zdarma porovnat ceny dodavatelů a příští rok – se nechejte překvapit přeplatkem.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

 • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
 • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
 • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
 • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
 • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ceny bydlení rekordně rostou. Česko je první v Evropě

14. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Ceny bydlení rekordně rostou. Česko je první v Evropě

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i ve třetím čtvrtletí roku 2021. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 22 %, což je vůbec nejrychlejší... celý článek

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Kdo ho musí podat a změnilo se něco pro rok 2022? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing... celý článek

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 540 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 430 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 112 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.