Nový dodavatel zemního plynu. U koho letos protopíte nejméně?

Jeden je levnější, druhý vám spraví kotel, třetí má zkušenosti a desetitisíce zákazníků. Jakému dodavateli zemního plynu dát přednost? U koho letos protopíte nejméně?
Nový dodavatel zemního plynu. U koho letos protopíte nejméně?

Vidět není, abyste ho cítili, musí se do něj cosi přidávat – ale na ročním vyúčtování o sobě umí dát pořádně vědět. Zvlášť, když plynem vytápíte, může účet narůstat do neúnosných výšin. Jak vysoké zálohy (i finální účet) za zemní plyn budete platit, záleží nejen na vaší spotřebě, ale i na výběru dodavatele.

Stejně jako cena elektřiny, i cena plynu se dá rozložit na dvě části: jednu část určuje stát, druhá je na dodavatelích. „Státní podíl“ je ale u plynu podstatně nižší, dělá nějakých zhruba dvacet procent celkové ceny. A s tím zbytkem už může dodavatel – podle své obchodní politiky, podle toho, jaké má náklady a marže, podle toho, za kolik koupil plyn na burze – dělat, co chce a co umí. Některý umí nabídnout megawatthodinu spotřebovaného plynu za 750 korun, u jiného to bude klidně i přes tisícovku. Kromě ceny si pak konkurují ještě všelijakými bonusy a doplňkovými službami, případně nabízejí plyn ve víc či míň výhodném balíčku s elektřinou.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Nízká cena, skryté poplatky

I když plynoměry načítají spotřebu v kubických metrech, na faktuře nebo v ceníkách dodavatelů je cena za spotřebovaný plyn počítaná v megawatthodinách. K tomu většina dodavatelů účtuje ještě měsíční plat, ten může být nulový, ale může se vyšplhat i na částku přes 100 korun měsíčně. Zejména u menší spotřeby může být jeho podíl na celkovém vyúčtování velký.

Při pátrání po nejvýhodnějším dodavateli zemního plynu si proto detailně projděte ceníky společností, které vám jsou sympatické. Najděte si, v jakém pásmu spotřeby zemní plyn odebíráte. Dodavatelé většinou ceníky pro přehlednost dělí na kategorie „vařím“, „topím málo“ a „topím hodně“.

Potom porovnávejte cenu. Ale nenechejte se chytit na první nejvýhodnější nabídku. Zjistěte si, co musíte splnit, abyste například dosáhli na 30procentní slevu (jistý objem spotřeby – ten porovnáte se svou skutečnou spotřebou podle starších vyúčtování) a jaké smluvní podmínky se s výjimečně nízkou cenou pojí.

Propojeno!

Pomoz si sám?

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny či plynu? Uvažujte, ať víte, co odpovědět, až se topná sezona zeptá, co jste dělali v létě. A my vám s tím přemýšlením pomůžeme, začněte třeba těmihle otázkami. Dá se ale dodavatel změnit okamžitě? Jak taková změna probíhá a kolik času zabere? Odpovědi v článcích níž:

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Přišlo vyúčtování energií a dodavatel po vás chce, abyste mu příště platili vyšší zálohy? Příliš vysoké? Přečtěte si, jak dodavatelé zálohy stanovují a jak se s nimi domluvit na jejich úpravě.

Jak nastavit nové zálohy na energie

Nízká cena? Aukce a elektronická komunikace

Svoji spotřebu můžete zadat do on-line kalkulátorů a spočítat si úspory. Dejte přednost nekomerčním kalkulačkám, které vám výpočet zobrazí hned, nikoli až po zadání kontaktních údajů.

S nabídkami na energetickém trhu zahýbaly aukční ceny, které zprostředkovatel soutěží u dodavatelů. Patří vůbec k nejnižším na trhu. Smlouvy se v tomto případě uzavírají na dobu určitou, většinou na 24 měsíců. Některé z nich se automaticky prodlužují, pokud zákazník nevysloví nesouhlas s prodloužením smlouvy. Jiné jsou zase spojené se sankčními poplatky, například 6000 korun, pokud zákazník smlouvu s novým dodavatelem neuzavře.

Druhé v pořadí, co do výhodnosti ceny, jsou produkty, u nichž se odběratel zavazuje jen k elektronické komunikaci. Většinou jsou označené jako e-Tarif nebo e-Produkt a podobně. Výhodné mohou být ve chvíli, kdy se smíříte s tím, že budete všechno vyřizovat jen elektronicky. Jinak musíte počítat s doplňkovým ceníkem služeb, například pokud si vyžádáte zaslání papírové faktury nebo přijdete na pobočku dodavatele.

Po kategoriích „ceny za aukce“ a „e-produkty“ následuje mix nabídek různých dodavatelů, které se v ceně liší jen mírně, o to větší úlohu v nich můžou hrát bonusy nebo naopak skryté poplatky. Zvažujte, kdy se vám vyplatí podepsat smlouvu na dobu určitou a zavázat se k odběru energie na dva roky. Není hned vedle této nabídky jiná, které bude dražší o pár halířů, ale se smlouvou na dobu neurčitou bez závazků?

Na opačné straně spektra budou nabídky dodavatelů, u nichž zaplatíte vyšší než průměrnou cenu plynu. Dražší jsou většinou běžné produkty dominantních dodavatelů (nazvané Standard, Klasik a podobně). Možná trochu překvapivě nebudou nejdražší. Někteří alternativní dodavatelé dokážou přijít ještě s vyššími cenami.

Příklad

Rozdíl až osm tisíc

Domácnost v Příbrami žije v menším domku, který vytápí plynem. Ročně spotřebuje kolem 20 MWh energie. Aktuálně odebírá plyn od společnosti innogy, sjednaný má tarif Standard se smlouvou na dobu neurčitou. Při letošních cenách za vytápění zaplatí 29 360 korun.

Ušetřit by mohla například se společností Plyníci, a to asi 8000 korun ročně. S tímto produktem se pojí smlouva na dobu určitou 24 měsíců, která se automaticky prodlužuje. Necelých 8000 korun může domácnost ušetřit také se společností Moravská plynárenská, a to s produktem e-tarif. Smlouvu lze sjednat jen přes internet a společnost má propracovaný ceník doplňkových služeb. Další v pořadí je společnost Halimedes, která dává smlouvu na jeden, dva nebo tři roky. Roční úspora by byla asi 7800 korun. Smlouva se automaticky prodlužuje a cena je určena pro nové zákazníky, kteří budou komunikovat elektronicky.

Víc než nyní by domácnost zaplatila u společnosti Bohemia Energy, a to u produktu Najisto 24 a u produktu Garance, kde je smlouva na dobu určitou od dvou do desíti let. Dražší je také společnost Energie na doma nebo produkt od firem One Energy, ČM Energetika nebo Centropol.

Anketa

Na kolik doma topíte?

K ceně také smlouva a bonusy

Ve smlouvě sjednané s obchodníkem si nesjednáváte jen cenu. Dobře si pročtěte smluvní podmínky, pátrejte po ceníku doplňkových služeb nebo sankčních poplatcích. Můžete být překvapeni, co vše vám dodavatel naúčtuje: za upomínku 200 korun, za opis smlouvy nebo faktury 600 korun, za předčasné ukončení smlouvy 8 000 korun – toto jsou jen některé příklady.

Zaměřte se také na pověst, která dodavatele provází, zeptat se můžete třeba na internetových diskuzích. Pro některé zákazníky může být důležitá i historie dodavatele nebo počet zákazníků. Počty odběrných míst můžete snadno ověřit na stránkách Operátora trhu (OTE ČR). Před uzavřením smlouvy s dodavatelem můžete zavolat na jeho zákaznickou linku a ověřit si úroveň komunikace.

 

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Vládní novelu, která má pomoct s prudkým zdražením energií, podepsal prezident.

Hypotéka skoro za polovinu. Zkuste státní půjčku pro mladé

21. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Hypotéka skoro za polovinu. Zkuste státní půjčku pro mladé

V bance už hypotéku pod 4 % nedostanete. Státní fond ale nabízí lidem do 40 let půjčku na bydlení za 2,49 %. Zájem je veliký, zbývá necelých 500 milionů korun.

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

20. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing... celý článek

Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

19. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

Česká spořitelna založila společnost ČS Dostupné bydlení, která plánuje v úzké spolupráci s městy v následujících letech postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména... celý článek

Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

19. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

Ani na prosincových 2,99 % už teď v praxi nikdo nedosáhne. Noví zájemci v lednu těžko seženou hypotéku s úrokem pod 4 %.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.