Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zvládnete růst hypoteční sazby? Přesvědčte se!

Zvládnete růst hypoteční sazby? Přesvědčte se!
Přemýšlíte nad hypotečním úvěrem nebo jej již splácíte? S neměnnou výší úrokové sazby počítat nemůžete. Pokud vzroste, což je pravděpodobné, vzroste i vaše splátka. Budete na ni potom ještě vůbec mít? Můžete si dovolit kratší fixaci? Máme pro vás příklady a hlavně kalkulačku. Spočítejte si, na co ještě stačíte.

U stavebního spoření byla oproti hypotékám uváděna jedna obrovská výhoda: úroková sazba se nemůže změnit po celou dobu splatnosti. U většiny produktů je tak stejná úroková sazba třeba celých 15 let. U hypoték se sazba ovšem měnit může, je zde tedy riziko, že sazba vzroste. Co si v takovém případě pak ještě můžete dovolit zaplatit?

Jak vysoko se budou úrokové sazby pohybovat na konci fixace, samozřejmě nemůžeme vědět. Umíme ale pomocí naší nové kalkulačky spočítat, co se stane s vaší splátkou, pokud sazba vzroste na určitou zadanou hodnotu.

Pětiletá fixace

Použitelnost kalkulačky si uveďme na příkladu. Čerpáme hypoteční úvěr ve výši 1 milión Kč se sazbou 4,49 % a s dobou fixace 5 let. Doba splatnosti je 15 let. Jaká bude splátka, kdyby za 5 let vzrostla úroková sazba úvěru na 8 %? (Nevíme, jestli 8 % je reálných, ale co kdyby). Máme se bát navýšení splátky, nebo je to nárůst, který hravě zvládneme?

Za 5 let jsme ve třetině splatnosti úvěru, přesto máme splaceno jenom 262 000 Kč, tedy 26 % úvěru. Kdyby se za 5 let změnila úroková sazba na 8 %, zvedne se splátka úvěru z dnešních 7 645 Kč na budoucích 8 954 Kč. Nárůst je 1 309 Kč. Tento nárůst za 5 let odpovídá ročnímu nárůstu 3,2 % p.a. (viz naše kalkulačka). To je asi více než bude činit inflace, ale asi to není o moc víc, než bude za tu dobu činit růst cen energií a služeb, které jsou s bytem spojené. Růst mezd by mohl být vyšší, pokud předpokládáme průměrný nárůst mezd.

Jak vidíme, ani tak dramatický nárůst splátek (ze 4,49 % na 8 %) nás nejspíš neohrozí. Navíc předpokládáme, že k tak velikému nárůstu úrokových sazeb snad nedojde.

Změna úrokové sazby při splácení hypotéky

O kolik se změní výše vaší splátky, když vám banka na konci fixačního období změní úrokovou sazbu? Budete schopni dál splácet? Můžete si dovolit kratší fixaci? Na všechny tyto otázky vám odpoví naše kalkulačka.

Pozor na dlouhé splatnosti

Kde by mohly nastat problémy jsou hypotéky s dlouhou dobou splatnosti a s krátkou dobou fixace. Opět se podívejme na příklad. Jak bude vypadat situace u hypotéky ve výši 1 miliónu Kč s dobou splatnosti 20 let, se sazbou 2,99 % a s fixací jeden rok? Co kdyby sazby vzrostly třeba na 5 %?

V tomto případě bude původní splátka 5 541 Kč. Kdyby úrokové sazby za rok vzrostly na 5 %, byla by splátka 6 550 Kč měsíčně (opět viz naše kalkulačka). To je nárůst o 18 % za rok. To už by mohlo udělat problémy našemu finančnímu rozpočtu.

Krátká doba fixace by měla být v průměru levnější než delší doba fixace. Vyplývá to z normálního tvaru výnosové křivky, která má lehký sklon směrem k delším úrokovým sazbám. Krátká fixace má ale vyšší riziko. Je to podobné jako v investičním světě: vyšší výnos znamená vyšší riziko. Při výběru investic volíme takové riziko, které jsme ještě schopni unést, takové riziko, které nezpůsobí problémy v naší finanční situaci. Stejně můžeme postupovat u hypotečních úvěrů. Zvolíme kratší fixaci úrokové sazby, ale musíme hlídat, aby případný nárůst sazeb neohrozil naše rodinné finance, abychom byli schopni své závazky splácet. K tomu nám může sloužit uvedená kalkulačka.

Upřednostnili byste kratší, nebo delší fixaci sazeb? Co se podle vás stane se sazbami za rok, dva, pět či deset let? Je hypotéka řešením pro vás?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-41
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 5. 2005 0:07, Petr

Mě teď uplynula roční fixace (u RB). Před rokem zvedli sazbu o 0,05 %, teď ji snížili o 1 procento (jsem pár setin nad 3%). Měl jsem předtím trochu z uplynutí fixace strach, ale realita mě příjemně překvapila. Jsem celkově velmi spokojen.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (honzour 26. 05. 2005 07:49)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 5. 2005 7:49, honzour

Existuje někde srovnání obvyklých úrokových sazeb u dnes uzavíraných hypoték (ty jsou na webech bank) s obvyklými novými sazbami u hypoték, kterým dnes končí 1. fixační období a klient uzavírá další? (Chci uzavřít hypotéku s krátkou fixací, zvýšení obecných úrokových sazeb se nebojím, ale mám strach, že i tak mi po skončení fixace banka sazby u mé hypotéky zvedne.) Jakýkoli odkaz nebo zkušenost člověka - hypotetického dlužníka, kterému nedávno skončila fixace, velmi uvítám. Dík.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

14. 6. 2006 | 13:50 | honzour

ČS má aktuálně pro 1. období roční fixace 3,39%, paní ve spořce mně včera říkala, že pro druhé období roční fixace dávají 4,89%. Tj. pokud mluvila pravdu, je v současnosti ten rozdíl 5x větší, než podle Vás (a víceméně i...více

30. 5. 2005 | 0:07 | Petr

Mě teď uplynula roční fixace (u RB). Před rokem zvedli sazbu o 0,05 %, teď ji snížili o 1 procento (jsem pár setin nad 3%). Měl jsem předtím trochu z uplynutí fixace strach, ale realita mě příjemně překvapila. Jsem celkově...více

27. 5. 2005 | 14:57 | Jarmila

Počkejte ještě tak dva tři roky, všechno bude. když se to běžně dělá na Západě, tak to sem přijde taky, jen jde o to jak rychle. Počítačovou gramotnost jsme taky zvládli, i když s nelegálně kopírovaným softwarem, mobilů je...více

27. 5. 2005 | 10:33 | Honza

Marketingové náklady na získání nového klienta jsou vyšší než na udržení starého, souhlasím.
Navíc u nového klienta banky podstupují vyšší riziko a akceptují přitom menší výnos.
No a právě proto bych uvítal rozšíření...
více

27. 5. 2005 | 10:31

Už delší dobu tvrdím a taky klientům doporučuji, že pokud mají jen trošku pevnější nervy, tak by měli jít do ročního fixu. Rozdíl mezi ročním a pětiletým fixem se pohybuje cca mezi 1,2-1,5% a můj předpoklad je, že během 5ti...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK