Poradna - Podílové fondy

Chcete investovat do podílových fondů a zajímá vás, jaká jsou rizika nebo jak poplatky za správu portfolia ovlivní výnos z podílového fondu? Na všechno, co vás ohledně podílových fondů zajímá, se můžete zeptat expertů z naší poradny. Zkuste si také projít seznam nejčastějších otázek ohledně podílových fondů, je možné, že podobný dotaz měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

S kým investovat

Dobrý den, je mi 27 let a chtěl bych si začít spořit do budoucna formou pravidelného invetování. Zajímalo by mě jestli je vhodné zvolit investování přes investiční firmy (Ernst & Young, Conseq aj.) a nebo je vhodnější zvolit investování přes některou banku (KB, ČSOB...). Např. z důvodu větších či menších poplatků na jedné nebo druhé straně. Děkuji za odpověd

Dotaz poslal/a: PremekQ3, 20. 02. 2016 13:22

Dobrý den, obecně se nedá říci, že by fondy spravované bankami byly v něčem lepší než fondy z "nebankovních" finančních skupin. Jak banky, tak ostatní správci, mají v nabídce lepší i horší fondy. Banky nejsou nutně ani levnější, záleží na konkrétním případu. Společnost EY investiční služby neposkytuje, takže předpokládám, že máte na mysli Ertrag und Sicherheit. O službách této firmy vyšlo na Peníze.cz a v roce 2015 i na idnes.cz hned několik článků, které vám snadno najde Google. Faktem je, že u této firmy zaplatíte fakticky až dvojnásobné poplatky oproti obvyklému standardu na českém trhu. Suma sumárum, důležité kritérium není banka/nebanka, ale kvalita poradenství a vhodnost zvoleného řešení vaší situaci. Kvalitního poradce poznáte i tak, že vám nezamlčí ani doplňkové penzijní spoření. Pokud byste měl zájem o kontakt na někoho takového, ozvěte se znovu do této poradny a najdeme vám někoho šikovného ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 15. 03. 2016 01:09

Pravidelné investování

Dobrý den, rád bych pravidelně investoval do otevřených podílových fondů. Horizont dlouhodobý, typ fondu dynamický, nejlépe fond fondů. Můžete mi prosím nabídnout pár fondů ze kterých bych si mohl vybrat? Díky

Dotaz poslal/a: Pulli20, 07. 03. 2016 11:20

Dobrý den, dva tři "tipy" na fondy mám v tomto článku: www.penize.cz/podilove-fondy/302565-sedm-tipu-na-podilove-fondy-ktere-nejdou-s-davem ... ale těžko střílet bez přesnější znalosti vašich finančních cílů. Určitě preferujte široce diverzifikované fondy zaměřené hlavně na vyspělé trhy (tedy hlavně USA a Evropu), rozvíjející se trhy jen doplňkově. Pokud ještě nemáte sjednáno doplňkové penzijní spoření, nezapomínejte ani na něj. Sice je výrazně méně likvidní než fondy, ale můžete si také zvolit dynamickou strategii a navíc dostat státní podporu a daňovou úlevu. Pro první tisícikorunu měsíčně je to ideální řešení. Pokud byste měl zájem probrat vaše portfolio detailně s kvalifikovaným investičním poradcem, ozvěte se prosím znovu do této poradny s kontaktem, a já ho předám kolegům.

Aleš Tůma, 14. 03. 2016 23:51

Vystoupení ze ztrátových fondů

Dobrý den, v investicích a penězích se nevyznám, takže když mi v listopadu 2014 "osobní bankéř" u ČSOB poradil, převedla jsem své úspory na fondy ČSOB Multi invest (KBC Master fund a Global Partners) v celkové hodnotě 1 mil. Kč. Prý aby mi peníze neležely ladem a zhodnotily se. V pátek jsem se na hodnoty podívala a zjistila jsem, že všechny jsou v mínusu s tendencí setrvalého klesání. Mám 5 a 10% vlastní spoluzodpovědnosti, aktuálně jsem 27 tisíc v mínusu, asi na polovině mého ručení. Ráda bych se zeptala, jestli mám peníze nechat tam, kde jsou a čekat, jestli se situace neobrátí (ovšem případně ztratit dalších cca 25 tisíc, pokud se tak nestane)nebo na nic nečekat, peníze i se ztrátou vybrat a koupit třeba akcie. Bance a jejím osobním bankéřům už nevěřím, chápu, že jim jde hlavně o provize za nákup produktů, které mají prodávat. Předem děkuji za názor/radu.

Dotaz poslal/a: x y, 13. 03. 2016 18:02

Dobrý den, vámi uváděné názvy jsou jména fondových "rodin", do kterých patří mnoho podfondů s různými strategiemi. Pro přesnou odpověď bych tedy potřeboval celý název sjednaného fondu. Z formulace vašeho dotazu ale soudím, že máte některé z částečně zajištěných fondů. Ty chrání investici proti poklesu o 5 resp. 10 % vždy na ročním horizontu. Pokud hrozí prolomení této hranice, fondy vyprodají rizikové investice. (Znovu je nakoupí, až když začne běžet další rok.) Ztráta 2,7 % není vzhledem k vývoji na trzích v posledních měsících zase tak dramatická. Přinejmenším v tomto směru vaše fondy plní svoji úlohu. "Zatnout zuby" může být ve vašem případě řešení, ale přesná odpověď samozřejmě závisí i na tom, kdy a na co plánujete peníze použít. Každopádně kupovat místo těchto fondů jednotlivé akcie nebo i akciové fondy by bylo poněkud z bláta do louže. Akciové trhy se mohou o 2,7 % pohnout klidně za jediný den. Pokud vás znervózňuje zajištěný fond, akcie pro vás nejsou úplně to pravé. Přesněji řečeno, opatrně nastavené vyvážené portfolio může být takový váš vlastní "zajištěný fond". Obecně je to podle mého názoru lepší řešení. Jenže i u takového portfolia byste musela odolávat pokušení koukat každý měsíc nervózně na výpis. Pokud chcete nastavení vaší investice probrat s kolegou, který se specializuje na VIP portfolia, ozvěte se znovu do této poradny, a já mu kontakt na vás předám.

Aleš Tůma, 14. 03. 2016 23:32

Propad fondu Espa Stock Biotec

Srdečně zdravím, Žádám Vás uctivě o vysvětlení dle mého soudu již velmi značného a znepokojivého propadu ceny podílových listů fondu Espa stock biotec. Obrátil jsem se s prosbou o odpověď již přímo na mateřskou společnost ERSTE ve Vídni, kde jsem se setkal s velmi vlídným přijetím, leč přes jazykovou bariéru mezi mnou a pracovnicí tohoto ústavu ať už při E-mailové, nebo telefonické konverzaci se mi nedostalo uspokojivé odpovědi. Proto Vás prosím uctivě o vysvětlení, jak jsem uvedl v úvodu svého dotazu, jak je možné, že i když akciový trh v USA má všeobecně nejhorší začátek roku za poslední léta, tak u fondu espa biotec jde přímo o katastrofu(nemíním jen začátek roku, ale poslední půlrok). Nicméně se nad tím nikdo z expertů nepozastavuje ani jsem nenašel žádné články ani vyjádření od lidí, kteří se tím buď zabývají, nebo by měli přinést adekvátní vysvětlení proč se tomu tak děje. Dle mého názoru už v tomto případu jde o jasný ukazatel na medvědí trend, ale nikdo z odborníků toto nepotvrdil.V tomto odvětví(myslím tím biotechnologie), které je z hlediska investic velice zajímavé, a kterému je připisován pozitivní vývoj v horizontu ještě minimálně pár let právě prostřednictvím expertů z řad investičních bankéřů, které jsem oslovil je toto pro mne jako pro investora velmi znepokojující. Vím, že investování přináší potencionální rizika, ale jsem znepokojen, když US trh a jeho hlavní indexy klesnou v řádu jednotek procent a fond zaměřující se na akcie atraktivního oboru padá o desítky procent. Závěrem bych ještě uvedl, že jsem nabyl dojmu, že když biotechnologický NASDAQ ztratí řekněme dvě procenta, cena podílového listu fondu Espa stock biotec se prostřednictvím skupiny ERSTE sníží o nějakou hodnotu, ale jakmile tentýž index roste o ona dvě procenta, tak se už cena podílového listu fondu Espa stock biotec nedostane na svou původní hodnotu a tento tak trvale ztrácí cenu. Děkuji za vysvětlení

Dotaz poslal/a: gold, 05. 02. 2016 14:02

Dobrý den, vývoj fondu za poslední rok víceméně odpovídal situaci na globálních trzích, letos od začátku roku je propad hlubší. Vývoj fondu je každopádně s indexem NASDAQ Biotec srovnatelný, nepřipadá mi, že by fond kopíroval pouze poklesy. Propad sám o sobě není zase tak šokující, je to prostě takový sektor. Vývoj nových léků je nákladný a nejistý, a nálady investorů vrtkavé. I když to je do budoucna nadějný sektor, není realistické čekat, že bude systematicky porážet zbytek trhu o desítky procent ročně, tak jako dříve. Kdy se fond zotaví, to vám bohužel neřeknu, protože to nevím. Nejsem specialista na tento sektor, takže nevím, jestli sleva o 24 % za poslední rok je dostatečná. Obecně nebývá dobrý nápad prodávat zrovna v době paniky. Někdy je samozřejmě lepší provést eutanázii a realizovat ztrátu, ale neznám vaši celkovou finanční situaci, cíle, investiční horizont ani podíl fondu v portfoliu, tudíž vám to těžko můžu poradit.

Aleš Tůma, 18. 02. 2016 23:50

Conseq a Pioneer

Dobrý den, jsem začínající investor a mám nyní v plánu investovat 100 000 Kč, přičemž s poradcem jsme se domluvili na poloviční rozdělení do Conseq Active Invest (ze 70 % vyvážený, ze 30 % dynamický) a do fondu Pioneer Funds - European Equity Target Income (č. 169). Obě společnosti lze jistě považovat za tradiční a profesionální investiční firmy, ale i tak bych se ještě rád zeptal, zda byste řekl, že jiné rozložení částky by mohlo být lepší. Ještě bych s dovolením připojil dotaz, co soudíte o fondech Amundi Funds Equity Global Luxury and Lifestyle, které nabízí Inv. kap. spol. KB. Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: birrs, 18. 02. 2016 13:35

Dobrý den, vhodnost portfolia záleží na účelu investice a délce investičního horizontu, tak spíš obecně: Připadá mi trochu nadbytečné používat oba fondy Active Invest, protože akciová polovina toho Vyváženého je má prakticky stejné složení jako ten Dynamický. Evropský akciový fond od Pioneeru sám o sobě není špatný, ale 50 % evropských akcií v celém portfoliu je už trochu moc, mělo by to být kolem 30-40 % akciové části portfolia. Fond Amundi Luxury je taková sázka na to, že luxus a dekadence kvetou i v krizi. Jako zpestření portfolia celkem vzato proč ne. Ve skutečnosti je ale fond vysoce korelovaný s běžnými globálními akciovými fondy, takže nečekejte že poroste, když vše ostatní bude padat.

Aleš Tůma, 18. 02. 2016 23:04

Investiční fondy Komerční banky

Dobrý den, Rád bych se zeptal na podílové fondy Komerční banky. Zda je dobrý nápad do nich investovat peníze. V bance mi byl nabídnut produkt IKS manažer - jedná se o portfolio fondů kb (amundi a IKS)spravovaných manažerem. Je nutná minimální investice 250000Kč Prosím o názor na tento produkt. Děkuji Pavel

Dotaz poslal/a: Pavel200, 18. 02. 2016 14:34

Dobrý den, v podstatě u každého velkého správce fondů platí, že některé fondy má zajímavé, jiné méně. V tomto případě tomu myslím není jinak. Služba spočívá ve třech základních portfoliích s různými stupni rizika. Všechna mají hlavu a patu, ale osobně bych je řešil trochu jinak. Obecně se při dnešních úrokových sazbách konzervativní fondy typu KB Absolutních výnosů celkem zapotí, aby něco vydělaly. Pokud byste měl zájem o alternativní nabídku, pošlete prosím znovu kontakt do této poradny, a já ho předám kvalifikovanému poradci poblíž vás. S pozdravem Aleš Tůma

Aleš Tůma, 18. 02. 2016 16:55

Výnosy

Dobrý den, před asi 7 lety jsem si spíše ze zajímavosti pořídil nějaké podílové fondy. Velmi se dařilo, postupem času jsem to navyšoval a pravidelně investoval. Samozřejmě to kolísalo, rok 2014 byl v neuvěřitelném zisku, jindy to trochu spadlo. Nejvíce mám ve Sporobondu, TOP Stocku, Stock America a Biotecu. Loni v červenci jsem měl za celé období cca 8% v plusu a byl velmi spokojený. Pak ale zase nastal pokles, jenže tady už se nedá mluvit o nějakém kolísání, padalo to denně a někdy před koncem loňského roku jsem se dostal na nulu. Byl jsem z toho dost překvapený a říkal si, že to snad časem třeba zase vyleze a pokud ne, tak to byl prostě pokus. Jenže od té doby to pokračovalo v ještě horším trendu a jsem teď docela v šoku, protože denně ztrácím víc a víc a už jsem hluboko v mínusu. Kdybych měl celé ty roky peníze doma v šuplíku zcela bez zhodnocení měl bych o desítky tisíc víc... nevíte zda má vůbec cenu pokračovat? je to těžké rozhodování, na jednu stranu bych se rád dostal aspoň na tu nulu zpátky, jenže denně je to horší a horší. Děkuji S pozdravem Jáchym

Dotaz poslal/a: jachymcz, 27. 01. 2016 15:23

Dobrý den, dluhopisy i akcie jsou za posledních 7 let poměrně slušně v plusu, i přes současný pokles. Zatím tedy slamník prohrává. Další výnosový potenciál fondu Sporobond je malý vzhledem k nízkým sazbám na státních dluhopisech. U akcií se samozřejmě v krátkém horizontu může stát ledacos. Dovedu si představit malinko lepší diverzifikaci portfolia; pokud ale peníze teď hned nepotřebujete, rozhodně bych neradil prodávat zrovna v době paniky. Už jste ostatně vydržel i výkyvy let 2011 a 2013. Pokud byste měl zájem proprat svoje cíle a ideální složení portfolia s kvalifikovaným investičním poradcem, ozvěte se znovu do této poradny a najdeme někoho šikovného ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 28. 01. 2016 03:38

Konzervativní mix ČS

Dobrý den, na konci června 2015 jsem vložil částku 500 000 Kč do podílového fondu Konzervativní mix České spořitelny. Při vstupu do fondu byl jeho kurz něco přes 13. Od té doby po menším kolísání došlo k propadu na dnešní hodnotu kurzu 11,02. Moje nynější portfolio je tedy něco přes 490 000, tj. ztráta činí asi 9500 Kč. Radíte mi prosím peníze z tohoto majetkového účtu vybrat (dluhopisy a akcie prodat) s vědomím uvedené ztráty ve výši asi 9500 Kč, nebo nepanikařit a počkat, zda se kurz opět nepohne nahoru? Do fondu nic měsíčně nevkládám. Děkuji

Dotaz poslal/a: Richard111, 15. 01. 2016 19:33

Dobrý den, jak už název fondu napovídá, je to konzervativní investice. Cca 2/3 fondu jsou v nástrojích peněžního trhu a státních dluhopisech. Přesnou strukturu portfolia fond nezveřejňuje s dostatečnými detaily, ale na této části bude ztráta minimální. O pokles se tedy postarala ta rizikovější třetina investovaná ve firemních dluhopisech, akciích atd. Jestli se fond zmátoří za měsíc či za rok, to vám neřeknu, neumím "časovat trh". Máte tedy prostě dvě možnosti: buď vše vybrat a na investice do budoucna rezignovat, protože u každé podobné investice budete čas od času v mínusu. Nebo zatnout zuby a investovat dál. Osobně nemám smíšené fondy tohoto typu moc v lásce, ale vhodná strategie záleží i na tom, na co a za jak dlouho budete peníze potřebovat. Pokud byste to chtěl probrat s kvalifikovaným investičním poradcem, napište znovu do této poradny a najdu vám někoho ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 28. 01. 2016 02:31

ZFP realitní fond

Dobrý den Narazil jsem na internetu na ZFP realitní fond.Chci se zeptat jaký je váš názor na tento fond?Jedná se o klasický realitní podílový fond?Jakou výkonost lze od něj dlouhodobě očekávat?Jak je na tom v porovnáni s dalšími českými realitnímy fondy.Mužete ho doporučit jako doplněk k akciovým fondum,které mám.Ctěl bych tam investovat cca 200000 kč které bych vybral z fondu státniích dluhopisu.Nabizíte tento fond a jaké má vstupní a ostatní poplatky, nebo mužete doporučit jiný realitní fond?

Dotaz poslal/a: jirivenda, 05. 01. 2016 19:44

Dobrý den, k předpovídání výnosů fondu do budoucna o něm mám málo informací. Fond má zatím jen 3 nemovitosti, do budoucna tedy záleží, co a za kolik nakoupí.Od založení zatím vydělal cca 3,5 % p.a. Pro srovnání, největší český realitní fond určený pro běžné investory, REICO ČS, za stejné období cca 3,2 %, tedy téměř stejný výnos, ale při vyšší diverzifikaci. Vyšší výnosy bych vzhledem k nízkým úrokovým sazbám, přetlaku likvidity a ne zrovna nízkým cenám nemovitostí neradil čekat. Vhodnost realitního fondu do vašeho portfolia závisí na vašem investičním horizontu a účelu použití peněz atd. Pokud byste měl zájem vše probrat s kvalifikovaným investičním poradcem, napište znovu do této poradny kontakt a najdeme vám někoho šikovného ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 28. 01. 2016 02:20

Investice - danění

Dobrý den, investuju pravidelně do podílových fondů. Abych byla osovbozena od danění, musím zachovat časový interval 3 roky. Co to znamená, pokud investuji pravidelně? Počítají se 3 roky od založení, nebo každé měsíční investici běží vlastní 3 letá lhůta? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: asdfasdf, 20. 12. 2015 22:36

Dobrý den, zjednodušeně řečeno, každé jednotlivé investici běží vlastní lhůta. Můžete ale použít metodu "FIFO", tj. pokud prodáte pouze část PL, počítáte je od nejstarších nakoupených, kde už časový test bude zčásti nebo zcela splněn.

Aleš Tůma, 30. 12. 2015 15:55

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Tříletá záruka a pojištění proti krádeži nebo rozbití nákupu. Platební služba Mallpay...více

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a...více

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.