- 26. 05. 00:00 Pilíř 2 iniciativy BEPS 2.0...
- 24. 05. 00:00 EY Dotační hlídací pes
- 23. 05. 00:00 Sleva na pojistném pro zaměstnavatele...
- 20. 05. 00:00 Ministr financí přezkoumá...
- 19. 05. 00:00 Nová pravidla pro distribuční...
- 18. 05. 00:00 Povolení hromadného odkladu...
- 16. 05. 00:00 Prodloužení mimořádných odpisů...
- 13. 05. 00:00 Návrh DEBRA byl publikován
Co je investiční riziko?
Pokusíme se ukázat riziko na investici, kterou lidé běžně podstupují, jen to možná investicí nenazývají. Například takové – brambory. Možná se pousmějete – brambory přece nejsou žádná investice – ale to se možná mýlíte...
Bramborová investice
Koupili jste pytel brambor, které můžete postupně proměnit na hranolky, bramboráčky a bramboračku nebo je jíst jen vařené m. m. To skutečně není investice, to je spotřeba. Ale je tu ještě jedna možnost: nějaké části brambor se vzdát, odložit spotřebu, oželet pár bramborových knedlíků a na jaře sázet a těšit se na další úrodu. A to už bychom mohli nazvat investováním.

Při takové bramborové investici čelíme následujícím rizikům: suchu, mokru, zimě, horku, mandelince bramborové, háďátku, různým plísním, krádežím a podobně. Každé z těchto rizik může potenciálně ukrojit z budoucí úrody část, anebo také vše. V tom případě je na místě otázka, když má zasazení brambor tolik rizik, proč to vlastně děláme? Vyplatí se to vůbec? Odpověď je velmi jednoduchá. Za ta staletí si člověk zvykl na to, že když zasadí brambory, tak se mu jeden rok urodí méně, druhý rok více. S tímto rizikem jsme se naučili žít a akceptujeme ho jako normální.
Typy rizik

Ani při investování častokrát nevíme, kolik peněz budeme v budoucnosti mít. Investiční riziko obecně mluví o míře pravděpodobnosti, že se sníží hodnota investice. Investičních rizik je celá řada a jsou spojena s každou investicí. Mezi ty základní patří tržní riziko (riziko volatility) a kreditní riziko (riziko úpadku dlužníka). Mezi dalšími významnými druhy můžeme jmenovat měnové riziko (riziko při investování v cizí měně), úrokové riziko (investice může být ovlivněna růstem úrokových sazeb), riziko likvidity nebo inflace.
Pokud investiční riziko pochopíme a budeme ho vnímat jako nedílnou součást investičního procesu, není třeba se ho přehnaně obávat. Rozumným chováním ho můžeme minimalizovat.
Pokud se podíváte na grafické znázornění vývoje jakéhokoliv akciového trhu například prostřednictvím burzovního indexu, zjistíte, že daná investice může v čase stoupat i klesat. Pokud si ovšem investor od počátku správně uvědomuje, že zvolil investici nejen s vyšším potenciálem zhodnocení, ale také s tržním rizikem, neměl by po prvním poklesu podlehnout momentální panice, nýbrž vytrvat ve zvolené strategii.
Jaká je tedy „nejbezpečnější investice na světě“?
Za jednu z nejbezpečnějších a téměř bezrizikových investic na světě se považují krátkodobé státní dluhopisy. Ovšem ne dluhopisy každé země. Na nejvyšší příčce by se určitě umístily tzv. T-bills, což jsou dvoutýdenní státní pokladniční poukázky v USA. Jinými slovy, pokud byste půjčili peníze americké vládě na dva týdny, tak s pravděpodobností hraničící s jistotou, byste dostali svůj vklad a navíc úroky v dohodnuté době zpět. Minulost také ukázala, že státy, jako je například Rusko nebo země Latinské Ameriky, měly období, kdy nedokázaly svoje dluhopisy splácet včas. Při větším riziku neschopnosti dostát svým závazkům musí takový stát nabídnout investorům vyšší výnosy. To je při investování pravidlem: pokud podstupuji vysoké riziko, očekávám nadstandardní výnos.
Pro nákup státních pokladničních poukázek platí specifická pravidla. V případě dluhopisů obecně platí, že nákup zprostředkovávají banky nebo obchodníci s cennými papíry. Ideální formou nákupu těchto aktiv pro drobného investora jsou ovšem dluhopisové fondy, které mu jednak umožní diverzifikovat svoji investici mezi různé emitenty dluhopisů, a navíc do nich lze investovat už od velmi nízkých částek.
Sdílejte článek, než ho smažem
Naši čtenáři s námi ušetřili už 15 973 803 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.
Pražská burza
ČEZ | 1 085,00 | 0,00 % |
Erste Bank | 719,00 | 0,14 % |
MONETA MONEY BANK | 78,00 | 0,00 % |
O2 C.R. | 269,50 | 0,00 % |
Investiční poradna
Tým odborných poradců je tu pro vás.
Poslední dotaz: Fondy Amundi
Poradna > Investiční poradna > Podílové fondy
Otázka: Dobrý den, Rád bych znal Váš názor na podílové fondy Amundi jež nabízí KB... Rok a půl mám IKS investiční manažer (balancovaná strategie), kde nějaké zhodnocení proběhlo. Bylo mi doporučeno investici... více
- Certifikát GOLD TURBO LONG
- Deflace
- Investice do P2P certifikatu
- Výběr správného emitenta ETF
- Investice
- Strukturované dluhopisy - ICM
- Investice do Australských fondů
- Informace na investiční firmu
- Prémiový dluhopis NASDAQ
- Dluhopisy E-Finance
- Interactivebrokers
- INVESTOR - kým skutečně jsem?
- Západočeský dřevařský průmysl
- Pomoc. Kdy v ČR začne 21. století?
- Dárek cizím vnoučatům
- Dividenda Philip Morris ČR
- Prodej zděděných akcií
- Akcie po mém dědovi
- Kuponová privatizace
- Kuponová knížka
- Fondy Amundi
- Vyplati se v takovem pripade investovat
- Eura, koruna či dolary
- Možnosti klienta Ertragu
- Investice Ertrag/Templeton
- JT Money
- Zdanění výnosů - pravidelné investování
- Investice do ?
- Výběr fondu
- Dlouhodobá investice