Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled
16. 3. 2023 | Jana Divinová, Petr Kučera | 3 komentáře

Projděte si přehled majitelů bank a stavebních spořitelen v České republice.
Podmínky stavebních spořitelen se logicky různí, ale obecně lze říct, že než vám stavební spořitelna půjčí, prověří si vaši bonitu a zajištění úvěru. Lepší podmínky získáte v případě, že ve stavební spořitelně již máte nějakou "historii".
Bonita
Dostatečné příjmy žadatele či žadatelů se nazývají bonitou, která musí být odpovídající dlužné částce tj. výši úvěru. Klienti musí prokázat, že jsou schopni přežít za určitých měsíčních nákladů – tedy pokrýt své životní minimum, výdaje i splátky. U úvěrů ze stavebního spoření je možné zlepšit bonitu klienta přistupitelem či spoludlužníkem.
Zajištění
Úvěry ze stavebního spoření můžete zajistit několika formami ručení:
- ručiteli (jednou či více osobami ručícími za splácení klienta),
- zástavou nemovitosti v osobním vlastnictví, úvěr můžete čerpat až do výše 80 % odhadu nemovitosti,
- zástavou finančních pohledávek (v praxi to znamená, že pokud byste měli někde na termínovaném vkladu milión, můžete jej zastavit a od stavební spořitelny si milión půjčit, což jak si jistě domyslíte, není častou formou ručení).
Jednotlivé možnosti zajištění stavební spořitelna stanoví podle výše dlužné částky (cílová částka mínus úspory). Jiné zajištění je vyžadováno ve fázi řádného úvěru, kdy již klient prokázal spořitelně svou platební morálku, a tak je mu umožněno čerpat bez ručitele vyšší částku. Výše úvěru poskytnutá klientovi bez zajištění se u jednotlivých stavebních spořitelen pohybuje od 100 000 Kč do 300 000 Kč).
Sdílejte článek, než ho smažem